ara
Evet! Olman gereken yerdesin!
Şimdi katıl ve Neokur dünyasının güzelliklerini keşfet.
1 sa

Nil 🌵

@nill

Az yiyen melek çok yiyen helak olur nedir?

Tam da Ramazan ayına uygun bir sözdür. Az yersek melekler kadar hafif oluruz. Çok yersek de perişan oluruz. Aslında bu sözle ilgili bir kaç şey daha var yazmak istediğim fakat önce orucumu açmam lazım. Az yiyeceğim ama, helak olmaya niyetim yok.
1 sa

Merve T.

@mtrv

Topuklu ayakkabı ile koşabilen insan kimdir?


EPA poliüretan ayakkabı tabanları ile olimpiyatlara bile katılabilirsiniz!
2 sa

Göçebe

@gulkurusu

arayacak nedir?

Hâlâ bekleyendir...
3 sa

Ozgun Kitaplar

@ozgunkitaplar

4 sa

hurriyet

@hurriyet

Büyüklerin Yanında Bacak Bacak Üstüne Atan kimdir?

Şimdiki neslin çok da yadırgamadan yapabildiği harekettir. Bundan önceki nesile, "büyüğünün yanında bağdaş kurmak ayıptır. Yapmayın" denirdi.
5 sa

Ozgun Kitaplar

@ozgunkitaplar

beşiktaş nedir?

ortalığı naftalin kokutandır
5 sa

Simla

@sima

ramazan nedir?

bu sene için oruç ramazana..ramazan finallere..finaller bütlere denk gelmesi demek..
Örn: ramazan = eşittir=sınavlar
9 sa

AFD

@afd

Büyüklerin Yanında Bacak Bacak Üstüne Atan kimdir?

Alex Aziz Yıldırım'ın karşısında elinde tivit, bacak bacak üstüne atmış. Hiç yakışıyor mu sambacı melez bir Brezilyalı'ya, onların örf ve adetlerine.. Ne kadar ayıp. Hatta bir duyuma göre Alex soyunma odasına girerken selamumaleyküm de dememiş.
16 sa

Baran Yusuf

@baranyusuf

kullanıcı adınızın anlamı nedir?

Kullanıcı adımın anlamından ziyade , adımın ne olduğu sorusuyla daha bir karşılaşıyorum. Bilenler bilir , adım 'Yusuf ' soyismim 'Baran' .

Bilindiği üzere 'Yusuf ' ismi İbrani Peygamberlerinden Yakup'un oğlu Yosef 'ten gelir , Türkçeye uydurunca Yusuf halini almış , almasayış daha iyiymiş aslında ama şimdi orasını karıştırmayalım.
Yakup oğluna o ismi vermeden , oğullarına o ismi verenler olmuşsa da orasını bilmiyorum. Her neyse 'yosef ' İbranice'de : İnleyen, inilti , ah eden anlamlarına geliyormuş.

Baran ise (şapkalı olan cinsinden) Kürtçe ve Farsça'da ortak kullanılıp da aynı anlama gelen bir kelimedir 'yağmur demektir, ıslatır karşısına çıkanı'.

Dikkat : Burası gereksiz bilgi içerebilir.

Bilmeyenlerde öğrendiğine göre neden soyisimimin ismimden önce geldiği mevzusuna gelebiliriz.
Bunun için epey geçmişe gideceğiz ama . Bundan 28 sene önce sipariş olarak bir eylül akşmanında dünyaya gözlerimi açmışım . Sipariş terimini kullandım çünkü evvelden cinsiyetimden tutun da ten rengime göz rengime kadar her şeyim yüce yaratıcıdan istenmiş ve o cinsiyete renge şemale göre de bir isim verilmiş , 'Yusuf '.
Her neyse efenim ' Yusuf ' adında her şeyi tastamam öylesi güzel bir çocuk dünyaya gelince ; bizim konu komşunun çoğu da benden sonra doğan erkek çocuklarına aynı ismi vermiş . Abarttığım düşünüyor olabilirsiniz ama ciddiyim , düşünün dört yakın sayılacak kadar uzak akrabamın 4 çocuğu ile aynı isme ve soyisme sahibim. Mahallede her 3 çucuktan birinin adı yusuf yaşadığım dramı sizlere anlatamam mahallede 1. ,2. ,3. Yusuf diye numaralandırılmışız duyan da Osmanlı'ya padişahız sanacak.
Ne de olsa benim ile aynı ada sahip olanlar ile aynı yaşta değilim okula başlarken dramım sona erecek diye düşünürken okula başladığım ilk günü kabusum devam etti , benden ziyade 2 yusuf daha var sınıfta. Her ne kadar sevgili öğetmenimiz soyismimizi iliştirse de ismimizin önüne yine de bir karışıklığa neden oluyor.
Durum böyle olunca o da kendince bir çözüm yürüttüğünden olsa gerek ; ben ve yusuflardan ikisine soyismi ile diğerine de ismiyle seslenmye başlayınca sınıftaki kargaşa sona ermiş oldu.
Yusuf oldu size Baran . Hiç kimselerin düşünemeyip de zeki öğrtmenin düşünmesi sonucu mahalledeki kargaşa da sona ermiş oldu ayrıca . Yusuf gitti Baran geldi..

Bir çok yerini kesmiş olsam da laf uzadı da uzadı , okuyanların gözlerinden öpüp cümlelerime bu söz ile sona erdirmek istiyorum.

''Eğer uzunca yıllar soyisminiz ,isminizden önce gelirse bir ömür isminiz gibi size yapışır haliyle..''
Güzel Hareketler