ara
Evet! Olman gereken yerdesin!
Sen de neokur ailesine katıl, yeni arkadaşlar edin.
5 sa

Btl

@buteyra

dost nedir?

Bencilliğin lokal olarak son bulduğu yer. Genelini bulursanız kardeştir o.
14 sa

Tuğçe

@tugce-rkn

dost nedir?

Sözlük anlamı : sevilen ve güvenilen yakın arkadaş, sıkı fıkı görüşülen kimse, gönüldeş.
Tabi benim hiç beceremediğim olay.
19.03.18

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

vicdan nedir?

İnsanın özündeki sorgulama mekanizmasıdır. Bu mekanizma sayesinde insan iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırt edebilir. Mekanizma düzgün çalışıyorsa, insan kendi sorgulamasını yaptıktan sonra iyinin, doğrunun ve olması gerekenin neler olduğu ortaya çıkar ve insan olması gerekene yönelir bu mekanizma sayesinde.
19.03.18

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

Tefelsüf nedir?

Felsefi yorum demektir.
19.03.18

Gülcan

@gulcann

Eybek Suyu nedir?

Edremit körfezinin meşhur suyu. Meşhur derken bir markanın suyu değil. Satışı yok. Bedava. Kaz dağlarının doğu ucunda bulunan Eybek tepesinden adını almış. Kaynağı orası. Bizim burada yani Edremit körfezinde sokaklarda çeşmeler görürsünüz. Hepsi değil ama bazısının üzerinde Eybek suyu yazar. Eybek suyu yazan çeşmeden akan su bilin ki belediyenin şebeke suyu değildir. Dağlardan inmiş, yer altından çıkan, saf doğal sudur. Zaten tadı da hem belediyenin şebeke suyundan hem de o hazır aldığımız sulardan farklıdır. Nasıl ki hazır su ile şebeke suyunu tadınca fark edebiliyoruz. Aynı şekilde Eybek suyunu da tattığımızda diğer sulardan ayırt edebiliriz. Edremit körfezinde yaşayan insanlar özellikle yerli halk şebeke suyu ya da hazır su içmez. Herkes bidonunu alır, Eybek çeşmesinden içeceği suyu doldurur. Biz de dahil. Bizim evde de şebeke suyu ya da hazır su içilmez.

Bu suyun hikayesi de şudur. Rivayete göre bir ağanın gözde bir çobanıymış Eybek. Bu çobana diğer arkadaşları iftira atmışlar. Ağada gözde çobanı Eybek'i vurmuş. Eybek çoban ölmüş. Ağa Eybek'in haklı olduğunu anlamış sonradan ama iş işten geçmiş. Derler ki Eybek'in asası Kaz dağlarının tepesine yükselmiş. Bugün ki Eybek Tepesine. İşte tam o asasının olduğu yerden bu su çıkıyormuş. Ve yine rivayete göre Eybek suyundan içenler sadakat ve doğruluktan ayrılmazmış.

Bu hikayeyi çoğu kişi bilmeye bilir. İnsanlar Eybek suyunu tadından ve lezzetinden ötürü seviyorlar. Hikayesi aslında burada kimsenin umurunda değil. Bir de buradaki her su Eybek suyu değil. Benim Eybek suyu olduğundan emin olduğum 1-2 çeşme var. Bunlardan biri Havranda bulunan şu örneğe koyduğum çeşmeden akan sudur. Yolunuz düşerse mutlaka Eybek suyundan için.
Örn:
18.03.18

Umut ne demek?

Düşünülen şeyin olmama ihtimalini hiç varsaymamışçasına güzel , masum , saf hayaller kurarak hep olumlu düşünüp sonuca mutlu bir şekilde bağlandığını hayal etmektir.
Örn: Tam ruh halim :)
18.03.18

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

Bende nedir?

Köle anlamına gelir.
18.03.18

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

Sabık nedir?

Eski anlamına gelir.
18.03.18

F7#

@f7

sigara nedir?

Sigara içenlerin üstü lağım gibi kokar.
18.03.18

F7#

@f7

İntikam nedir?

Eğer birisi veya birileri hakkınızı gasp ettiyse,intikam almamanız için sebep yoktur
Güzel Hareketler