ara
Evet! Olman gereken yerdesin!
Şimdi katıl ve Neokur dünyasının güzelliklerini keşfet.

semih güler

@himesrelugse

Ve bir derginin daha sonuna gelinir!.
Son 4 sayı.. koskoca bi elveda, kalemlerinize sağlık.. artık dergi okuma alışkanlığımızı kaybediyoruz..
EK 1
Ksklsl 2 sa
8 beğeni · 3 yorum · Sohbet ·
Lotus (@lotus)
Yoo bir mayısta memur yatıyor işci yine çalışmaya devammmm - 25 dk

Ayşe

@mutluluk

Düşünüyorum da kardeş çok ayrı bir şey. O kadar kavga ediyorsun,kemiklerini kırarcasına vuruyorsun,etini koparırcasına ısırıyorsun.. ama bunların hiçbirini nefretten yapmıyorsun hepsi sevgiden. Çok özlüyorum bu yüzden ama özlemek nefret edilesi.. Mesafelar kör olası
"Özlemek nefret edilesi" kısmına katılmıyorum. Sürekli dibinde olan birinin (hatta herhangi şeyin) değerini anlayamıyorsun. O farkındalık oluşmuyor. Sanki her gün kahvaltı yapar gibi, bisiklet sürer gibi, deftere not tutar gibi bir nevi "alışkanlık" oluyor. Bu yüzden özlemek kıymet bilinesi. Size bunu yazdıran o kardeş sevgisi dahil. - 4 sa

Rabia

@rabiye

şimdiden bir hatırasın
"...
şimdiden bir hatırasın
bulutsa, tozsa, uçarsa
bütün (aşklar) paranteze alınsın
rüzgar çanısın, rüzgârın diline dolanırsın
ne bir şarkısın,
ne de dillerde nağme adın
artık bazı şarkılar kadar yarılısın

günler izmarit diplerinde biriksin
o zaman mutlaka bir trenle gelirsin
köpüklerdensin, mavisin, sakinsin
istesen suyun tenine bitişirsin
ellerimi bıraktım, artık buna sana yazsın
içimde iki yaşlı balık varsa,
içimde biri pulsuz, iki balık varsa
biri senden, gelirsen ve yok edersen
bunu yazmak istiyorum sana
sonra postalamak istiyorum
pulsuz bir zarfla
hiçbir mektup artık ikna etmiyor beni hayata

bu kırmızı oyalarla saçlarımda
beyaz bir tülbent gibi kalırsam
tenimde, süzemediğim tortularla
gün olur sararırsa sayfalarda
bıraktım ellerimi, sana bunu yazsın
şimdiden bir hatırlasın

kırık kalplerle süslü bir sayfaysan
camsan, saydamsan, beni kırarsan
simlerimle sevişirim seninle
o süslü sayfaların üzerinde
içimde mutlu iki yıl varsa,
içimde biri simli iki kadın varsa
sen, gelirsen ve yok edersen
bunu yazmak istiyorum sana
sonra postalamak istiyorum
simli bir yılbaşı kartıyla
hiçbir mektup artık beni ikna etmiyor hayata
..."

didem madak
Simge (@simge635)
Gelişi ikna ederdi beni gözlerime bakıp seviyorum seni ikna ederdi - 3 sa
15 sa

Red Red

@khaos

Hayatta en çok zorlandığım 3 şey nedir?

1- UFO gördüğüme ahaliyi inandırabilmek. ( Açıkta kalan bir uzvumun varlığından bahsediyorlar ) 👽👽

2- Balık tutmak, ( Ne yaptıysam olmuyor ) 🙈🙈

3- Şarkı söylemek ( Özgüvenim yüksek fakat sazı elime aldığımda ademoğlu beni tanımış olduğunu inkar ediyor ) 😮😮
4 sa

Sukelaci

@sklckartal

whatsapp nedir?

Sevdiğim insanin çevrimiçi oluşunu izlediğim yer....
Örn: Ciğerlerimin ve ilişkimin bittiği yer.....
Rölyef çalışmam.
Vizeler bittiyse demek ki :)
17 beğeni · 2 yorum · Kalemimden ·
EL_NINO (@el-nino)
👏🏻 - 2 sa
GÜNÜN OYLAMASI
8 dalda Oscar’a aday gösterilen ve En İyi Film Ödülü'nü alan Moonlight, bir gencin toplumda kendine bir yer edinmek ve kimliğini bulmak için harcadığı çabayı ortaya koyuyor. Adı Chiron olan bu gencin çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik olmak üzere hayatının 3 farklı dönemini izliyoruz filmde. Küçükken uyuşturucu bağımlısı bir anne ile kötü koşullarda başlayan zor ve talihsizliklerle dolu yaşamı, nereye giderse gitsin peşini bırakmaz.
Ortalama : 7.7
19 oy
Sence kaç puan almalı?

FİLOZOF

@kultur-elcisi

Doğum günüm 😙🎂😊♩🎶😍🎵🌈🕊
Bugün dolu dolu 30 (otuz) yaşıma girdiğim,sevdiklerim tarafından hediyelendirildigim, kutlanıldığım bir gün 30 yaş ne büyüdüğüm ne de küçüldüğüm bir yaş ,30 yaş tam olduğum herşeyin farkında olduğm bir yaş .30'dan sonra insan ne yaşayabilir ne yaşar. Mutluluk demeyin bana benim mutluluğuma şeytan kızlar gölgedir. 30 yaşımda öğrendiğim şey kızların şeytan olduğu hiç bir kız bir başka kızın mutlu olmasını çekemezmiş bunu kendi yaşantımdan öğrendim . 30 yaş bazı kızlardan uzak durmam gerektiğini öğrendiğim bir yaş olacak . 30 yaş sırlarımı söylemeyeceğim, hiç kimseye güvenmeyecegim bir yaş olacak . 30 yaş eski Hilal'in olmayacağı bir yaş olacak .Her insanı kendi gibi zannedip cana yakın olmayacağı bir yıl olacak . Biraz sert olacak.

Sezgin Kaymaz, derki ; "İyi insanların boyunlarındaki lanet halkası bu olsa gerekti: Pişmanlık. Kötünün pişman olduğu nerede görülmüş?" derken tam da bundan bahseder. İyiler için daha alınacak çok ders,yani benim daha alacağım çok dersim var ve okunacak çok kitap var .İyi olduğum için kendimi lanetliyorum ve pişmanım iyi olduğum için . 30'dan önce iyi olduğumdan dolayı çok acı çektim . Kızlar beni çok yıprattı . İyi olduğum için kendimi lanetliyorum ve benim alacağım çok ders var.

İlk dersimi aldım cevrendeki kızlara asla güvenme.
17 beğeni · 5 yorum · Anın Fotosu ·
Erguvan (@erguvan)
Geçmişi aratmayacak ve unutmak istediklerini unutturacak mutlu anların olması dileğiyle. Mutlu yaşlar - 2 sa
face of face (@doktorno)
Uzun mutlu saglikli bir omur dillerim - 2 sa
4 beğeni · 2 yorum · Müzik Kutusu ·
Simge (@simge635)
Senin sayende dinledim güzel miş gecenin tam 3 ünde - 1 sa
|Karşı Kıyıdan| (@mehmeterdenn)
Güzeldir - 1 sa

Mavi 💙

@gunesimedokunma18

Gerçek aşkı bulduğumuzu gösteren işaretler nelerdir ? 😊
4 beğeni · 10 yorum · Arena'ya Sor ·
Bir şişe Biricik Şarabının Malatyalı Yüksel Özkasap'ın "Bir akşam yapayalnız öleceğim Köln'de" şarkısını dinliyerek tüketebiliyorsan bu ciddi bir işarettir. - 27.04.17
AFD (@afd)
Bunlar ⏫⏪ℹ🔄🔼↩ - 27.04.17
derin ırmak (@derin-irmak942)
Gercek ask ya sonsuzdur ya da onsuz..... - 27.04.17

Ebru G.

@ebru-g-

- 1968
7.5 (14 oy)
''Bir filme seni ta başında çeken nedir?'' diye sorsalar ''Kasvetli havası ve ürpertici müzikle giriş yapması.'' derim. Filmin giriş sekansı da kasvetli bir havanın hâkim olduğu binalar arasında gezinerek ve ürpertici bir ninniyle başlıyor. Binalar, aslında filmin en önemli detaylarından biridir. Misal bu filmdeki yıllanmış binalar sanki size acılı acılı fısıldıyorlarmış hissi uyandırıyor. İnsanın üstüne çöken bir havası var. Hele ki bir de döküntü ama şatafatlı bir genişliğe, heybete sahipse, tahta döşemeli, taş duvarlı ise. Korku gerilim türü çocukluğumdan gelen bir alışkanlık oldu bende bir nevi uzvum gibi. O yüzden beni etkilemesi için bilindik kapı gıcırtısı, pencere çarpması gibi efektlerin dışında alışılmadık bir etki arıyorum. Ninniler mesela ürpertici gelmiştir bana hep. Bunu gerilim korkuya yerleştirince o ürperti katlanıyor. Başlangıç olarak filme beni odaklayan şeyler mevcuttu: Ninni ve ihtiyar binalar. Sanki dili olsa çok şey anlatacaklarmış gibiydiler. Ya da belki de ninniler binaların dili görevini görüyordu!? İkinci unsur ise tuhaf ve gizemli hareketleri olan komşular. Bu filme korku diyemem ama gizem-gerilim diyebilirim.

Açılış sekansından sonra gelişme bölümüne doğru ilerlerken filme çekilmemizdeki en büyük rollerden biri de oyunculara düşmektedir. Ki Polanski'nin bu noktadaki tercihini pek doğru buldum. Mia Farrow'un sade makyajı, ağır ve ürkek konuşması, duru yüzü, masum ve ürkek hava katan bakışları ve saç kesimi, bilhassa bebeğine duyduğu anne sıcaklığı kadın karakteri göz hapsine aldırmaya yetiyor. Rosemary'nin kılık kıyafeti, fiziksel özellikleri de sanki soğuk ve keskin bir iklimin hâkim olduğu taşrada bir yayla evinde yaşamış insan havasını anımsattığından kadın karakterin taşralı olduğunu ve oraya özgü anlayıştan sıyrılamadığını rahatlıkla seçebiliyoruz.

Hayatın çetin yollarında ayakta kalmaya çalışan eşi rolünü üstlenen John Cassavetes vurdumduymaz ve sanki eşinden tiksiniyormuş gibi uzak bakışları da bu güçlükler arasında mücadele verirken kendini fazla kaptırmış ihmalkâr bir koca aynı zamanda modern Amerikan erkeği rolünün hakkını iyi veriyor.

Filmi diğer korku türlerinden ayıran ve benzerlerinden daha üst çıtalara çıkartan, korku türünün eski yapı taşları arasında görülmesini sağlayan etken, şeytanî-dini ögeleri gelişigüzel ve aşırı abartılı şekilde işlemiyor olmasında yatıyor. Vurgu yaptığı nokta her ne kadar inancın insanı kötülüklerden kurtarmadığı olsa da bunu dönüp dolaşıp önümüze sürerek bir döngü içinde yitirmemiş. Filme konu olan ev ve evin dekorasyonu, yatak odasındaki yatağın başındaki kitaplık detayı, şömine önü sade romantizm hoşuma giden detaylardan bir başkası.

Gelelim işlenen satanistik konuya. Rosemary şeytanın çocuğunu doğurmakla seçilmiş kişi. Aslında Katolik ve zayıf karakterli kırılgan biri olan Rosemary'nin karşı çıktığı bu şeytanın çocuğunu annelik dürtülerinden ötürü geri itemeyip kabullenmesi Polanski'nin bir karşı eleştirisi midir tartışılır. Çünkü Polanski çok fazla zıtlıklarla örmüş filmi. Benim filmde yapmasını düşündüğüm hareket bıçağı bebeğin karnına saplamasıydı kadının. Lakin her şeye rağmen onda o karakter yok. Gelin görün ki olaylar farklı yönde gelişince; anneliğin dinen kutsal görünmesiyle Polanski'nin inancın insanı korumadığı detayına aynı pencereden bakmak gündeme geliyor. Kadının yüz ifadesine o endişeyi, o ruh hâlini konduran Polanski tam zıttı bir dönüş yaptırıyor kadına. O hâlde ortada bir ince alay var sanırım dedirtiyor insana. Filmdeki ruh hâllerinde ve davranışlarda bir anlam aramak belki de bende takıntı hâline dönüştü bilemiyorum.

Filmin asıl konusu başlı başına Rosemary çünkü karşımızda daha çok o var. Bir de onun ikilemleri. Kızımız açıkçası biraz saf. Kim nereye çekerse ona inanıyor. Ya da kendisine her mantıklı gelen şeye inanıyor. Bir bakmışsınız alternatif tıpa diğer gün bakmışsınız modern tıpa inanıyor. Hep bir çelişki içinde ve her söylenene inanma peşinde. Kafayı sıyırmamak elde değil. Çoğu kez Rosemary'nin psikolojik bir rahatsızlığı olduğunu düşündüm. Çevresindeki diğer insanlar da garip görünmesine rağmen ekranda hep ön plânda olan Rosemary olunca şizofren falan olduğunu düşünmeden edemedim. Sonunda Polanski'nin bu şaşırtmacasını günümüz insanlarının içinde bulunduğu duruma yordum. Ruh hâlimizdeki çevreden veya her kafadan çıkan sese inanmanın verdiği çelişkiden ötürü artık insanlara güvenmeyi reddediyoruz Rosemary gibi. İçinde bulunduğumuz üç maymun çağından kurtaramıyoruz kendimizi. Rosemary'nin eline geçen tek şey insanlara olan güvenin yıkılması oluyor tam da bu sebepten ötürü. Kocası aktör ve sürekli tv başında ya da rol peşinde koşmakta geçiriyor vaktini. Kaba tabirle aptallaştırıyor(uz) kendini(mizi). Keza Rosemary de aynı şekilde. Saf ve her denilene inanıyor. Hasta doktor arasındaki münasebet ve güvensizlik ilişkisi de defalarca kez vurgulanıyor. Hasta mahremiyetinin ihlâli gibi. Rosemary'nin Dr. Saperstein'in muayenehanesinde beklerken oradaki dergilerden birinde ''Tanrı öldü mü?'' gibi bir yazı vardı. Bu yazı bile filmin gidişatıyla alakalı detaylara değiniyor. Derginin üzerinde biraz fazla durulunca dikkat kesilmemek elde değil. Gerçi kitap dergi görünce durdurup adını ya da yazılanı okuma takıntısı olunca da görürsünüz orası ayrı. Toparlamak gerekirse filmde şeytanla bir nevi anlaşarak karısını ona sunan bir eş, -Herkesin aklına Faust'un Mefistosu gelecektir o esnada- iyi görünümlü hâllerin, sakin görünümlü insanların ardına saklanan kötülük, insanların yol açtığı çelişkiler, güvensizlik duygusu, tüketim toplumunun getirdiği zararlar ve bolca ying yang... Zıtlıklarla bezenmiş psikolojik gerilim konulu, bana göre de gerçekten eskinin yapı taşlarından bir film.

Biraz dağınık yazmış olabilirim ama kafamdan uçmadan hepsini dökmem lazımdı. Uçanlar da oldu sanırım çünkü filmde çok fazla konu, çok fazla çağrışım var. Salt izlemeyle sıradan bir film gibi geliyor ama sonradan oturuyor film insan zihninde. Oturamıyor da olabilir, oturduğunu zannediyor da olabiliriz garantisi yok.
Verdği Puan: 8
6 beğen · 21 yorum · film inceleme ·
Red Red (@khaos)
Site size özel ödeme yapıyor olmalı, 💰 verseler bu kadar detaylı inceleme​ yapacak adam bulamazlar 😮😮 14 sa
Ebru G. (@ebru-g-)
Benden detaylıları var ben görüyorum. 😃 Ödeme dedin de: "If I were a rich man. Yubby dibby dibby dibby dibby dibby dibby dum." yine Damdaki Kemancı'yı hatırlattın bana. Bak mesela bu parçada adam altı kere " dibby " diyor. Kim oturup da filmi durdurup onu sayar ki? 😔 14 sa
Red Red (@khaos)
İlginç bir vakayla daha karşı karşıyayız​ baylar bayanlar, yalnız değilsiniz sizden bir kaç tane daha var buralarda , öldür öldür bitmiyor zombileri 😄😄 14 sa
Ebru G. (@ebru-g-)
Zombi ben mi oldum yalnız orada? 💀 14 sa
Red Red (@khaos)
Olur mu hiç, siz ilahi adaletin cisimleşmiş hâli, tanrıça yüce Themis'siniz ⚖💃💃 13 sa
Ebru G. (@ebru-g-)
Teraziyi ağdırmayalım da. Aman dikkat. :D 13 sa
Red Red (@khaos)
O iş için biraz geç kaldınız sanırım, son gördüğümde golf sopasının ucunda ki dünya iyi bir vuruşla kara deliğe sürükleniyordu 😫😫 13 sa
Ebru G. (@ebru-g-)
Sürükleniyor diye vaz mı geçelim? Belki kara deliğin üstünden atlar kim bilir? (: 13 sa
Red Red (@khaos)
😖😖 13 sa
Ebru G. (@ebru-g-)
Bana Şebnem konserini hatırlattın şu an. Duman'la peş peşe çıkmışlardı, ertesi gün derste bizim kadronun sesi komple kısık. :D Ve bu bir meydan okuma sanırım. Sıfır uykuluyum modum düşük ama meydan okumana şöyle karşılık vereyim:
12 sa
Red Red (@khaos)
Bunu bana yapmayacaktın !! Sıfır uyku ve modun düşük, Allah'tan :) 11 sa
Red Red (@khaos)
Öyleyse al sana bomba 💣💥💨🙌🙌 11 sa
Ebru G. (@ebru-g-)
Kendini imha ettin sanırım. (: İncelemeyi de imha etmeden başka atışmalarda görüşmek dileğiyle diyorum efenim. 10 sa
Red Red (@khaos)
😜😜👍👍 8 sa
ayse gülce (@aysegulce)
Harika bir inceleme olmuş @ebru-g- , hiç korku filmi izlemeyen biri olarak bir an izlesem mi acaba diye bile düşündüm.. :) 8 sa
Red Red (@khaos)
Uyuyor şu anda @ebru-g-, gece çok çılgın bir eğlenceye gitmiş, uyuyamamis. Beni de incelemesini sabote etmemem hususunda uyardı. Tek başıma bunu yapamazdim, teşekkürler @aysegulce 🙋🙋 7 sa
Ebru G. (@ebru-g-)
@aysegulce Teşekkür ederim. (: Korkmalık bir şey yok ben de öyle sandım başta klasik korku filmidir dedim ama baktım bayağı bayağı huzurlu gerilim moduna büründüm. Rahatça izleyebilirsin ama sessiz köhne binalar arasında ninniyle gezinince ürperiyorsun başta. Film bittikten sonra "Mesaj neydi? "düşüncesi aldı beni. Bir süre sonra film iyice çağırmaya başladı. Aldığım tadı tarif edemiyorum ama. @khaos Sanki seni ürkütmüşüm gibi nasıl da açıklama yapıyor. 😊 Migren tuttu uyuyamıyorum. Şiddetlenmeden dindirmem lazım. 7 sa
Red Red (@khaos)
Geçmiş olsun, bilemedim, affedin :( 7 sa
Ebru G. (@ebru-g-)
@khaos Senlik bir şey yok sabah sadece uykusuzdum birden geldi, hazırlıksız yakalandım ben de. Gelecek gibi durmuyordu hep çatkapı gelir zaten. 😊 6 sa
Red Red (@khaos)
Takılıyorum, acil şifalar 😊 6 sa
ayse gülce (@aysegulce)
Geçmiş olsun @ebru-g- korkmak değil de bu tür filmleri tercih etmiyorum diyelim :)) Şaka bir yana o kadar ayrıntılı ve güzel yazmışsın ki filmi izlemeyi gercekten dusundum bir an. Sırf o ayrıntıları ben de görebilir miyim acaba diye ? :) izlesem zaten bu izlediğim ikinci film olacak hatta belki de 1. İlkini çocuk denecek yaşta izleyip 1 hafta korku nedir öğrendikten sonra o defteri kapatmıştim çunkü. :) 2 sa

Ceren

@itsmeceren

Sosyal Bilimler
Anlamın doğası ,yorumun niteligi ,nesnelliği olabilirligi ,benlik ve benliğin başkalariyla ilişkisi,kültür ve toplumun doğası ,kültürlerarası anlayışın karmaşıklığı gibi meseleler bulunmaktadır. Yalnızca sosyal bilimleri değil çok kültürlü deneyimin özneleri olan bireyleri de çok yakından ilgilendiren bir kitaptır.

Birisini bilmek için o mu olmalısınız? (bilmek ve olmak aynı şeyler mi)

Kendimiz olmak için ötekilere muhtaç mıyız?

Bizi biz yapan şey kültürümüz ya da toplumumuz mu?

Öyküler yaşanıyor mu anlatılıyor mu?

Bu vb. bir çok sorununun açıklamasını yapan kitap şu kavramlar üzerinde duruyor ;

Benlik -Öteki
Atomculuk - Bütüncülük
Aynılık - Farklılık
Eylemlilik - Toplumsal Sistem
Otonomi -Gelenek
Öz bilgi - ötekilere dair bilgi
Bugün -Dün
Anlam- Neden
Görecilik -Nesnellik
Öykü Anlatamak - Öykü Yaşamak
İçerideki -Dışarıdaki
Gözlemci -Gözlenen

Katıldıgım felsefe seminerlerinde hocanın tavsiyesi üzerine okuduğum bir kitap , bir çok nedenden dolayi okunmayı hak ediyor ki başlıklar ,sorular dikkatinizi çektiyse zevkle okuyacaksınızdır. 👍
Verdiği Puan: 10
5 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Vuslat

@vuslat25

"bu kitap mükkemmel" dediğiniz, gerilim - polisiye - cinayet - bilim kurgu - aksiyon - türlerinde okuduğunuz kitapları önerir misiniz??
6 beğeni · 46 yorum · Arena'ya Sor ·
Sukelaci (@sklckartal)
Ahmet umit Beyoglunun en guzel abisi okuyabilirsin - 26.04.17
Esranur Demir (@esranurdmr)
Aklından bir sayı tut-John Verdon ,polisiye bir kitap.Sürükleyicilik açısından bazı yerleri yavaş kalsada iyikide okumuşum dediğim serinin ilk kitabı :) Bne çok severek okudum tavsiye ederim...(serinin diğer kitapları içinde geçerli) - 26.04.17
Lilu Helenium (@lalalakv)
Mükemmel demiyorum ama sürükleyiciler: Uyuyana Kadar, S. J. Watson. Sesler, Alnardur Indridason. Korku Evi, Osman Aysu. - 26.04.17

Mavi 💙

@gunesimedokunma18

O kadar yorgunum ki, susupta ağlayasım, ölüpte dinlenesim var.
6 beğeni · 3 yorum · Diyorum ki ·
Simge (@simge635)
Ölmek şart - 1 sa
deniz (@denizzz)
bende - 1 sa
Simge (@simge635)
Bu gece ölümü mü arzuluyor herkes ben gibi - 1 sa
4 beğeni · 3 yorum · Müzik Kutusu ·
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Nebi'den öteye gitmez. - 4 sa
Adem Tepe (@adem-tepe)
Bence şu an dinlediğim "Boney M - Rasputin" olmalı o. - 1 sa

Rakı çay

@fotopati

Iyi akşamlar..
Resime uygun birer söz alinti rica etsem sizlerden?
7 beğeni · 8 yorum · Fotozilla ·
Rakı çay (@fotopati)
+ - 3 sa
Seyr-i Sükut (@seyr-i-sukut994)
Bir kızıl güne batıyor ufkum... - 3 sa
AFD (@afd)
"Ferisiler’le Sadukiler İsa’nın yanına geldiler. O’nu denemek amacıyla kendilerine gökten bir belirti göstermesini istediler.
2 İsa onlara şu karşılığı verdi: “Akşam, ‘Gökyüzü kızıl olduğuna göre hava iyi olacak’ dersiniz. 3 Sabah, ‘Bugün gök kızıl ve bulutlu, hava bozacak’ dersiniz. Gökyüzünün görünümünü yorumlayabiliyorsunuz da, zamanın belirtilerini yorumlayamıyor musunuz? 4 Kötü ve vefasız kuşak bir belirti istiyor! Ama ona Yunus’un belirtisinden başka bir belirti gösterilmeyecek.” Sonra İsa onları bırakıp gitti." İncil:Matta 16 - 3 sa

face of face

@doktorno

güzel bir wos wos da benden
Korumaya almış ablam arabayı çeyizine koyacakmış :)
25 beğeni · 11 yorum · Diyorum ki ·
aslı (@asli17)
İnanamiyorum bayildimmmmmmmm ;) - 27.04.17
face of face (@doktorno)
meme kanserine farkındalık yaratmak için yapılmış bir etkinlikte görmüş çekmiştim resmi . - 27.04.17
aslı (@asli17)
Çok iyi biliyorum hasta olan insanlarin ruh halini umarim bu farkindalik ülkemizde daha cok olur :() - 27.04.17
14 beğeni · 1 yorum · ·
derin ırmak (@derin-irmak942)
O türlü bir ölümdür işte sakın sormayın cvap veremezsin işte.. - 2 sa

hatice bjk

@hatice-bjk

Sizce size göre dostluk nedir?
Tek kelimeyle açıklayınız???
8 beğeni · 10 yorum · Arena'ya Sor ·
intizar gülüm (@merdumgiriz)
Sadakat, olmalı. - 11 sa
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Her bakımda özdeş olmak. - 11 sa
aslı (@asli17)
Dost seni senden daha cok dusunup daha cok anlayabilendir!!! - 11 sa

Misliyna

@misliyna

Haydi iyi tatiller...
Haydi iyi tatiller...
14 beğeni · 6 yorum · Sohbet ·
Gülcan (@gulcann)
İnsanlarımız cahil. Özellikle ülkemizde çoğu evli çift bilinçli şekilde üremiyor. Yani çocuk yapalım diyip çocuk yapmıyorlar. İki dakikalık zevklerinin istenmeyen sonucu olarak çocukları oluyor. Ülkede cinsellik konuşmak ayıp kaçıyor ama hep bu durumlar konuşmamaktan kaynaklı. Halkın cahilliğinden dolayı çileyi günahsız çocuklar çekiyor. Cinsel ilişkide korunma yöntemlerini bilen vatandaş sayısı kaç acaba?Arkadaş kendi karnını zor doyuruyorsun ne bok varda çocuk yapıp çocuğa eziyet ediyorsun? Çalışmaya mecbur bırakıyorsun? sokaklara bırakıyon dilenci yapıyon? Bir de övünürler ülkenin yüzde 98'i Müslüman diye. Müslüman insan kendisinden daha aciz birine hem de bir çocuğa eziyet etmez. Çocuk üzerinden para kazanmak çocuk istismarıdır. Haa çocuğu evire çevire dövmüşsün ha da mendil sattırmışsın aynı şey ikisi de suç. Bu tip ailelere çok ağır cezalar verilmeli. Tabii her çocuğun yaşam koşulları bu ülkede denetlenmiyor. Çocuk açmış tokmuş, hastaymış devletin umurunda değil. Zaten çoğundan da haberi yok. Çocuk evliliklerine gelirsek 16- 17 yaşında evlilikler ülkemizde bazı şartlara bağlı olarak yasal. Daha küçük yaşlar içinse yasak ama tabi işgüzar imamlar sağ olsun imam nikahı yapabiliyorlar. Böyle imamlara tek sözüm iki dünyada da yakaları bir araya gelmez inşallah. Her işin başı eğitim, ilkokuldan itibaren üniversite de dahil olmak üzere herkese cinsel eğitim dersi verilmeli tüm iş yerlerinde hizmet içi eğitim olarak bu eğitim olanakları da sağlanmalı. Hatta çocuğu olacak aileleri devlet eğitime tabi tutsun "zorunlu çocuk gelişimi eğitimi." Yaa dandik bir arabayı bile ehliyetsiz kullanamıyorsun. Ama insan yetiştirmeye geldi mi hiçbir eğitim almıyorsun. Devlet belli koşullardan geçmeden araba kullanmana izin vermiyor ama tüm cahilinle bir insan yetiştirmene izin veriyor. Bundan 50 yıl sonra hala gelişmekte olan ülkeler sıralamasında olmak istemiyorsak hem çocukları hem de aileleri eğitmek zorundayız. Daha çok yazıcam içimden çok şeyler geliyor ama neyse burada bitiriyorum. Kusura bakma biraz içimi döktüm. - 3 sa

Film İzle

@filmizle

King Kong efsanesi bambaşka bir hikayeyle yeniden beyazperdede: Kong: Kafatası Adası
2017’nin merakla beklenen filmlerinden biri olan Kong: Kafatası Adası / Kong: Skull Island 10 Mart 2017’de vizyona girdi.

Merian C. Cooper’ın ünlü King Kong eseri en son 2005 yılında Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanmıştı. Büyük bir bütçe ile çekilen film iyi bir gişe başarısı yakalamıştı. 2017’de vizyona giren ve yılın en iyi aksiyon filmlerinden biri olma potansiyeline sahip olan yeni uyarlamanın yönetmenliğini ise Jordan Vogt-Roberts yapıyor.

Kong: Kafatası Adası Filminin Konusu


1933 yılından bu yana ABD ve Japon yapımı olmak üzere toplam 7 farklı King Kong filmi çekildi. Kong: Skull Island filminin konusu ise bu filmlerden biraz daha farklı. Önceki filmlerin çoğu 1930’lu yılların başlarında geçerken yeni uyarlama 1970’lerde Vietnam Savaşı sonrasında geçiyor. Savaş sonrası, daha önce hiçbir insanın ayak basmadığı düşünülen bir adayı keşfetmek üzere bir hükümet görevlisi, bir fotoğrafçı ve bir biyolog eşliğinde bir grup asker görevlendirilir. Savaş sonrası yeni bir yer keşfetmenin heyecanı içinde olan grup hiç beklemedikleri bir atmosferle karşılaşırlar. Kong da dahil olmak üzere eski çağlardan kalan efsanevi yaratıklara karşılaşırlar ve kendilerini büyük bir yaşam mücadelesinin ortasında bulurlar.

(Spoiler başlıyor) Kong: Kafatası Adası’nın, 1933 ve 2005 yapımlarından en büyük farkı, yeni filmde Kong’un bir kadına aşık olmaması. Savaş karşıtı bir fotoğrafçı olan kadın karakter Mason Weaver ile Kong arasında neredeyse hiçbir duygusal bağ kurulmuyor. Bu nedenle önceki filmlerde korkunç görüntüsünün altında kocaman bir kalbi olan ve içimizde acıma duygusu yaratan King Kong’u bu sefer bambaşka bir karakter olarak, bir nevi adanın koruyucusu olarak görüyoruz. (Spoiler bitti)
Devam edelim...

http://www.resimag.com/c5ef2afc.jpeg

Kong: Kafatası Adası Hakkında İlginç Bilgiler


1. ABD uyarlamaları arasındaki en büyük King Kong'u izleyeceğiz.
Film, hem ABD hem de Japon yapımı olmak üzere birçok defa sinemaya uyarlandı. Sadece Amerika uyarlamalarını göz önünde bulundurduğumuzda, en büyük King Kong’un 2017 uyarlamasında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Japon uyarlamasındaki King Kong’un bundan bile büyük olduğunun notunu buraya düşelim.

2. Film, önceki uyarlamalardan farklı bir dönemde geçiyor.
Önceki filmlerin aksine, Kong: Kafatası Adası, 1930’larda değil, 1971 yılında geçiyor.

3. Apocalypse Now filmine göndermeler var.
Filmin IMAX posteri, Vietnam Savaşı sırasında geçen bir diğer film olan Apocalypse Now filminin afişine çok benziyor.

4. Karanlığın Yüreği kitabına da gönderme yapıyor.
Filmde Joseph Conrad’ın Karanlığın Yüreği adlı macera türündeki öykü kitabına göndermeler olduğu söyleniyor. (Çözdüğüm zaman paylaşıma ek yapacağım. Fikri olan varsa paylaşırsanız sevinirim.)

5. Oyunculuk konusunda iddialı.
Filmde Oscar ödüllü Brie Larson ile Oscar'a aday gösterilmiş olan Samuel L. Jackson ve John C. Reilly rol alıyor. Kong'un hareketlerine ise Terry Notary yön veriyor. Terry Notary aynı zamanda Temmuz 2017'de vizyona girecek olan War for the Planet of the Apes filmindeki maymunu da canlandırıyor.

Filmin gösterimde olduğu sinemalar için vizyondaki filmler bölümüne bakabilirsiniz.

İyi seyirler.

10 beğeni · 3 yorum · Sinema TV ·
Gülcan (@gulcann)
Vakit olursa izleriz. ^_^ - 13.03.17
erdal akca (@razumuhin)
Coppola Apocalypse Now filminde Marlon Brando nun canlandırdığı karakterin Karanlığın Yüreği 'ndeki ana karakterden uyarlandığını belirtir.Katkısı olurmu bilmem ama eklemek istedim - 13.03.17

Film İzle

@filmizle

Piknik yapmakla sinemaya gitmek arasında gidip geldiğimiz garip bir mevsimdeyiz. Ben en iyisi gösterimi yeni başlayan vizyondaki filmleri şuraya bırakayım. Gitmeyecek olsanız bile bir göz atın, aklınızın bir köşesinde bulunsun. :)

http://www.resimag.com/3156987d.jpeg

Baraka/The Shack
William P. Young'un aynı adlı romanından uyarlanan film, Mackenzie Allen Phillips adındaki yaslı bir adamın yaşadıklarını ele alıyor. Mack'in küçük kızı Missy kaçırılır ve kendisinden bir daha haber alınamaz. Bu nedenle öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Yaslı baba bir gün ilginç bir mektup alır. Mektupta barakaya geri dönmesi istenmektedir. Mektupta yazılanlara kulak veren Mack barakada hayatını değiştirecek bir şey bulacaktır.

http://www.resimag.com/f95791d7.jpeg

Aşkın Krallığı/A United Kingdom
Seretse Khama, Afrika'da yaşayan Bamangwato halkının kralının veliahtıdır. Londra'da eğitim gördüğü sırada Ruth Williams ile tanışır. Tamamen zıt kültürlere sahip olsalar da birbirlerine aşık olurlar. Ancak bu aşkın önünde sadece aileleri değil, aynı zamanda hem İngiliz hem de Afrika devletleri bulunmaktadır. Aşklarından vazgeçmeyen çift, ırkçılık konusuna dikkat çekip barışı yaymak için ellerinden geleni yapmaya karar verir.

http://www.resimag.com/c942dcdd.jpeg

Sümela'nın Şifresi 3: Cünyor Temel
Trabzonlu Temel Sözer, hayatını kaybettikten sonra oğlu Cünyor Temel, babasından kalan 10 milyon lira borcu üzerine alır. Borcu ödemek için para bulması yetmiyormuş gibi bir de Trabzonsporlular için değerli olan bir futbol sahasının yıkılıp yerine rezidans yapılacağını öğrenir. Cünyor Temel, bu inşaatı engellemek için elinden geleni yapacaktır. Ancak talihsizlikler tıpkı babası gibi onun da peşini bırakmayacaktır.

http://www.resimag.com/2f181410.jpeg

Bordo Bereliler Suriye
Bordo Bereliler Suriye, günümüzün önemli konularından biri olan terörü konu ediniyor. 2015'in Eylül ayında geçen filmde, 16 askerin şehit düşmesinin ardından PKK'lıların peşine düşen Bordo Berelilerin Suriye operasyonunu izleyeceğiz. Görevi tamamlamaya kararlı olan Bordo Bereliler, "dön" emri almamak için telsizlerini kapatarak zor ve tehlikeli bir yola çıkarlar.

http://www.resimag.com/377ceaba.jpeg

Şirinler 3: Kayıp Köy/Smurfs: The Lost Village
En iyi animasyon filmlerinden biri olan Şirinler, yepyeni bir macera ile devam ediyor. Şirinler herzamanki günlük yaşantılarını sürdürürken gizemli bir harita ortaya çıkar. Bu harita gizli bir köyün haritasıdır. Meraklarına yenik düşen Şirine, Gözlüklü Şirin, Sakar Şirin ve Güçlü Şirin bu köyü bulmak için yola düşer. Ancak baş düşmanları Gargamel de bu köyün peşindedir.

http://www.resimag.com/6a4342bb.jpeg

Koca Dünya
Öz kardeş olmasalar da yetimhanede geçirdikleri yıllar boyunca birbirlerini kardeş gibi sevmiş olan Ali ile Zuhal adındaki iki genç, bir gün ayrı düşerler. Zuhal bir ailenin yanına verilmiştir. Birbirlerinden ayrı kalamayan iki kardeş sonunda kaçarak İstanbul merkezinden uzakta bir ormanda yaşamaya başlarlar. Ancak vahşi doğada yaşamak sandıklarından çok daha zordur.

http://www.resimag.com/0885b9fa.jpeg

Şeytani/Satanic
İlginç şeylere meraklı olan 4 yakın arkadaş, Los Angeles'ta satanist ayinlerinin yapıldığı ve korkunç cinayetlerin işlendiği yerleri ziyaret etmeye karar verirler. Yolculukları sırasında tanıştıkları bir kız da onlara katılır. Geceyi geçirecekleri otel odasında da daha önce bir cinayet işlenmiştir. Yeni tanıştıkları kız, öldürülen kızın ruhunu çağırmak için diğerlerini ikna eder. O andan itibaren hepsinin hayatı kabusa döner.
1 beğeni · 0 yorum · Sinema TV ·
Güzel Hareketler
  • Claude M. Steele'nin Bir Islıkla Vivaldi kitabının sayfası oluşturuldu.2 sa
  • Olga Grushin'in Kırk Oda romanı eklendi.2 sa
  • Akilah Azra Kohen'in Fi-Çi-Pi üçlemesinden uyarlanan Fi dizisinin sayfası düzenlendi.2 sa
  • Michal Ajvaz'ın Ayrıntı Yayınları'ndan çıkan Öteki Şehir kitabı eklendi. 📘3 sa
  • Helen Klein Ross'un O Benim Kızım romanı eklendi.3 sa
  • Walter Benjamin'in Flanör kitabı eklendi.3 sa
  • Vizyondaki Filmler güncellendi. 📢13 sa
  • Bernard Cornwell'in TV dizisine de uyarlanmış olan Son Krallık kitabı eklendi.23 sa
  • Zeynep Çamcı'nın biyografisi eklendi.23 sa
  • Haluk Bilginer ve Emre Kınay'ın rol aldığı 2017 dizisi Kara Yazı eklendi.23 sa