ara
Evet! Olman gereken yerdesin!
Sen de neokur ailesine katıl, yeni arkadaşlar edin.

Munise

@piyanist

Pek çok şeyin bambaşka olmasını isterdim. 🖤
Franz Kafka
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum

Vizyondaki Filmler

Eseflal

@eseflal

Eksen Eğikliği
"... dünya ekseninin sahip olduğu bu açı, sabit ve değişmez bir eğim değildir. İçinde bulunduğumuz yıllarda 23.5 derece dolaylarında seyretse de, zaman içinde bundan daha yüksek ya da daha düşük acılar oluşturduğunu biliyoruz; bu farklılığın alt ve üst limitleri olduğunu da. Çok kabaca belirtmek gerekirse, eksen ile yörünge düzlemi arasındaki bu açı, çok büyük zaman dilimleri içinde yaklaşık 21.5 dereceyle, 24.5 derece arasında değişir. Bu iki uç nokta arasındaki bir tam tur; yani eksenin yaklaşık 21.5 derece açı yaptığı konumdan 24.5 dereceye ulaşması ve yeniden 21.5 dereceye dönmesi arasında geçen süre, yaklaşık olarak 41,000 güneş yılına eşittir."
2012: Marduk'la Randevu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum
Ünlü Rus kuramcı Lev Kuleshov'un kurgu anlayışı ve Kuleshov efekti...
NeHaber - 11 Temmuz Salı 2017

Mâverâ

@mavera

Herkese keyifli ve bereketli okumalar.. 😊
EK 1
Yaban
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 3 yorum
feza (@feza)
Sana da keyifli okumalar @mavera 😊 kitapların bereketlensin 😉
9 sa beğen 1 cevap
Feyzanur (@vareste)
Keyifli güzel okumalar olsun. Sana da bereketli okumalar. :)) Etiketsevergillerden Mavera hanfendi. Hayırlı geceler :)
5 sa beğen cevap

Çok Satan Kitaplar

22 sa

Mert uzun

@mertuzun

Aşk nedir?

bence en güzel açıklama bu...
https://www.youtube.com/w...h?v=r2TvgqeTyTs
23 sa

Fâtıma

@yitiktheology

namaz nedir?

Namaz, baştan sona bir diriliştir..
.
Sonda başı seziş..
.
Kendini bulmanın..
.
Rabbini duymanın..
.
Haddini bilmenin sırlı inşirâhı..
.
Namaz, nefes almaktır..
.
Her nefeste yeniden can bulmak..
.
Cânı cânâna sunmaktır..
.
Karanlıktan aydınlığa doğru koşmak..
.
Namaz, nefsi musâlla taşına yatırmaktır..
.
Hiçlik kervânında pişmek, yanmak ve kavrulmak..
.
Namaz, sonsûzluğa uzanmaktır..
.
Sonsûzluğun huzûrunda yokluktan kurtulmak..
.
Namaz kavuşmaktır..
.
Ölümle gerçekleşecek vuslât muştûsunu, ölmeden yaşamak..

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt

Bir insan ne kadar zengin olup dünya bilgilerine sahip olsa yine de ona Allah'ı tanıtacak, mârifet-i ilâhiyyeye eriştirecek ve onu hak yolda, İslâm yolunda tutacak bir alime, bir mürebbîye, bir mürşide ihtiyacı muhakkaktır.

İlmi bilen ve bildiren çok kimseler vardır ki kuru gürültüden başka bir şeye yaramazlar. Çünkü ilimden murad Hakk'ı tanımak ve bilmektir. Hakk'ı bilmeyi de öyle kolayca bir şey sanma. Hidâyet-i ilâhiyyeye erişmemiş olanların bilgilerini görüyoruz ki kulu Hakk'tan uzaklaştıyor ve Hakk'ı münkir oluyor; cehennemin yolunu, şeytanın yolunu seçiyor. Böyle ilim olacağına olmaması daha iyi değil mi?

İnsanın bu hayat âlemi hepimizin bildiği gibi fâni bir hayattır. Şimdiye kadar kimseye bâki kalmayan bu hayat bundan sonra da kimseye bâki kalmayacaktır. Fakat o içimizde saklı duran yedi başlı ejderhadan daha beter nefis, hepimizi nasıl perişan etmektedir? Cahilleri bir türlü kandırır, fenalıklara sevkeder. Alimleri başka türlü kandırıp kibire, gurura, ucuba ve hasede boğar. Tacirleri hırsa boğar. Memurları da ibadetten alıkoyar.

İki cilt halindeki bu eser Mehmed Zahid Kotku rahmetullahialeyh Hocaefendi'nin hadislerle ortaya koyduğu güzel ahlak düsturlarını da içeren müstesna bir eseridir.
Hadislerle Nasihatler 1 - 2
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğeni · 0 yorum

Erica

@ericache

Kahramanların Ölümü
Kahramanların Ölümü
Gerilir zorlu bir yay
Oku fırlatmak için;
Gece gökte doğar ay
Yükselip batmak için.
Mecnun inler, kanını
Leyla’ya katmak için.
Cilve yapar sevgili
Gönül kanatmak için.
Şair neden gam çeker?
Şiir yaratmak için.
Dağda niçin bağırılır?
Feleğe çatmak için.
Açılır tatlı güller
Arılar tatmak için.
Tanrı kızlar yaratmış
Erlere satmak için.
İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve...........................
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için..


(Şehit tayyareci Kurmay yüzbaşı Kami’nin büyük hatırasına)
Hüseyin Nihal Atsız
Hüseyin Nihal Atsız
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum

Müşkülpesentt

@muskulpesenty

Labirent
Umduğum gibi bir film değildi. Ben daha değişik şeyler bekliyordum. İzledikten sonra dedim ki "az önce ben ne izledim?" ilkinin ardından bu ikincisi neydi.. . Neyse yorum yok değişik bir film diyelim. (güzel denilebilir belki fakat beklentilerimi karşılamadı)
Labirent: Alev Deneyleri
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 2 yorum
Merve (@hempa)
İzlediğimde bende sizinle aynı şeyleri hissetmiştim. Acaba peşpeşe izleyince mi böyle oldu diye düşünmeden edemiyorum. Sebebi her ne olursa olsun 3.süne dair hiç heves kalmadı içimde 🙃
14 sa beğen 1 cevap

Müşkülpesentt

@muskulpesenty

Labirent
Labirent
Hafta sonu sıkıldım bende patlamış mısırımla koltuğa kuruldum. Zaten izlemek istediklerim arasında olan bir filmdi Olay filmin baş karakteri olan Thomas’ın asansör dedikleri bir şeyle gelmesi Kayran diye bir yerde uyanmasyla başlamakta ve(Gayet akıcı sürükleyici sıkmayan bir başlangıç daha baştan heyecan uyandırıyor insanın kafasinda sorular beliri veriyor neden orada olduklarini bilmek istiyorsun ) adam geçmişini hatırlamıyor digerleri gibi, burada niye olduguni sorguluyor labirenti merak ediyor. Fakat koşucular dedikleri kisiler harici girmesi yasak ve ordakiler labirent için bazı kurallar belirlemis. Ayda bir kisiyle birlikte bazi gidalar gonderiliyor(asansorle) Oraya ilk gelen kisi alby olunca kurallar onunla şekilleniyor insanlar sozunu dinliyor. (eger thomas olmasaydi belkide buradan cikamayacaklardi kosucu labirentin cikisinin olmadigini farketmis ve albyle konusmus fakat oysa bu yalana devam edilmesi gerektiğini insanların hiç değilse çıkmak için umudu olduğunu filan zırvalamis ve devam etmisler) Thomasa kadar kimse bu kurallari sorgulamıyor kabulleniyor ve orada yaşamlarını sürdürüyorlar... Sonrasındaa... (Çokta spoiler vermeyelim bence:))Thomas’ın merakı her şeyi didiklemesi yasakları çiğnemesi ve bu yasakların aslında o kadar da tehlikeli olmadığını öğrenmesi kayranin gerçeğiyle yüzleşmesi falanda filan iste izleyin (thomas karakterini sevdim tabulari yikmak her zaman bu kadar kolay değildir. Ve aynı zamanda zeki de bence (belki de diğerleri aptaldır. Tutsaklıktan zevkmi alıyorlar onlar nedir çıkmak istemiyorlar abi! Bazen film izlerken kendimi kaptiriyorum sinirleniyorum hüzünleniyorum ne bileyim onlar yerine mutlu oluyorum. Kitap okurken de oluyo bu neyse.) Hiç bitmesini istemedigim filmlerdendi. Bakalım 2.asama dedikleri saçmalık nasıl olacak şimdilik bu kadar diger serilerinde görüşürüz... 😉
Labirent: Ölümcül Kaçış
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 4 yorum
Müjde (@sayem)
En sevdiğim bilim kurgulardan.. 2. Serisi de bir o kadar heyecanlıydı bana göre. 3. Serisi olan Son İsyan'ı sabırsızlıkla bekliyorum(26 Ocak'ta sinemalarda). Size de iyi seyirler diliyorum :)
23.01.18 beğen 2 cevap
Zehra (@zehraclk)
Belkide stockholm sendromu yaşıyor kabullenenler.
23.01.18 beğen 1 cevap

Hayata Gülümse

@hayatagulumse998

Yasaklı bir aşk'ın masum kurbanları 😥
Gabriel Garcia Marquez ve yaratıcılığın muazzam eseri.

Bu aralar öyle hüzünlü biten eserler okudum ki 😥 yine bir sevgisizlik yüzünden sönüp giden hayatlar, hayaller.

Zengin orta yaşlı bir baba (Marki) ve kendinden sınıf olarak ve yaş olarak küçük (Bernarda) bir kadının hırs ve para için yaptığı sevgisiz evlilik ve bu evlilikten doğan masum, dünya güzeli bir kız Sierva Maria. Doğduğu günden itibaren anne babasının yanında değilde aynı malikanede kölelerin kaldığı barınaklarda büyüyüp yetişen, kendini asla beyazlar gibi görmeyen 12 yaşında bir kız çocuğu.

Kuduz vakalarının çokça yaşandığı bir dönemde, doğum gününde çarşıda bir köpek ısırması ile hayatı alt üst olan, olayların gelişmesi neticesinde yaptığı davranışlar ve yanlış yönlendirmelerle içinde cin olduğu gerekçesi ile manastıra kapatılan bir melek. Bu vakanın kesinlesmesi için piskopos tarafından görevlendirilen 30'lu yaşlarda genç ve yakışıklı rahip Cayetano Delaura ile arasında yaşanan masum bir aşk. Rahip ve Hekim Abrenuncio dışında hiç kimse inanmadı Sierva Maria'nin içine şeytan girmedigine. Onun istediği sadece sevgiydi. Bir parça sevgi. Kendi ailesini seçemedigi, kendi hayatını yaşayamadığı adaletsiz ve kokuşmuş dünya da içindeki bir tutam sevgi. Önce annesi bildiği kadını, sonra sevdiği adamı kaybetti.


Yaşamak için hiç bir sebebi kalmadı 😖😖
Aşk ve Öbür Cinler
kitaba 9 verdi
0 beğen · 0 yorum

m__e__r__v__e

@kitapkumbaram

çok eğlenceli bir kitap..okurken hakkaten aynen böyle oluyor dediğiniz okadar çok yer olacakki ;)
2 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

Başlıyorum
Başlıyorum
1981’de Nobel ödülü alan Yazar’ın Körleşme romanı konusunda tavsiyelere uyuyorum ve kitaba başlıyorum.
Körleşme
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 4 yorum
Yrd.Doç.CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Başlayın efendim..iyi okumalar.
22.01.18 beğen 1 cevap
ruhadam (@ruhadam)
çok hızlısınız, kıskanılıyorsunuz :) sürekli yeni betik...
18 sa beğen 1 cevap
#ağrıdağıefsanesi
#yaşarkemal
#yılındördüncükitabı
#küpgölü
#akkuş
#sommavi

Yılın 4. sömestirin ilk kitabıyla selamlar..
İlk defa yılbaşı itibariyle okuduğum kitapların tek tek çetelesini tutuyorum.. Ne kadar başarılı olurum bilemiyorum.. Kendinle yarışmak müthiş bir duygu.. Hele ki yağışlı bir tatil günüyse kitap okumak ayrı bir keyif...

Bir efsaneyle merhaba demek tatile.. Yaşar Kemal tadında..
Bir yiğidin öyküsü Ağrıdağı Efsanesi, kavuşmayan aşıkların öyküsü..

"Her yıl bahar çiçeğe durduğunda, dünya nennilendiğinde, Ağrıdağının çobanları dört yandan gelirler, kepenklerini gölün bakır toprağına atıp üstüne otururlar. Tanyerleri ışırken kavallarını bellerinden çekip Ağrıdağının öfkesini, sevdasını çalarlar. Ve gün kavuşurken Küp Gölü'ne bir ak kuş gelir kanadını kanadını som maviye batırır. .. "
Ağrıdağı Efsanesi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Nevim Gökdemir

@nevimgokdemir

Biraz gülelim
Deliha 2
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum

Furkan

@turgenyev

Game of Thrones
Game Of Thrones'i izleyenler dizinin müziklerinin bizlerde bıraktığı etkiyi bilirler. Genelde bu mizikler cover versiyonlarında bile bizlerde heyecan yaratır. Bugün karşılaştığım TRT'nin halk ezgileriyle coverlanmış versiyonu diğer yabancı coverların aksine bende farklı duygular yarattı. Normalde yabancı versiyonlarda elime kılıç alıp evde koşuşturma isteği duyarken, bu sefer Can Sınow ile karşılıklı bir küçük rakı açasım geldi. Tabii bu durum benden başka kişilerin de dikkatini çekmiş olmalı ki komik yorumlara neden olmuş;

Hep savaş nereye kadar!


Ramazan ayında yayınlandıysa demek


Sansa koşş!


Böyle bir şey olabilir mi ya!


Alıştık tabii her bölüm ölümlere


Senaryoyu İçerde ekibi yazdı sanırım


Üşenmedin mi hiç?


Tabii işin şakası bir yana çok güzel bir çalışma olmuş, emeklerine sağlık
EK 1
Dinlemediyseniz 2CELLOS'u da tavsiye ederim; https://youtu.be/1yx1aV7Av2M 22.01.18
EK 2
Kafamda daha farklı bir paylaşım vardı ama hayal ettiğim gibi düzenleyemedim, yarattığım göz kirliliği için özür dilerim. 22.01.18
Game Of Thrones
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 3 yorum
Sardunya (@sardunya)
Etkileyici bir dizi Game Of Thrones. Trt de çok güzel seslendirmiş. Yanı kendi yorumunu katmış. Bence başarılı.
23.01.18 beğen 1 cevap
Güzel Hareketler