ara
Evet! Olman gereken yerdesin!
Sen de neokur ailesine katıl, yeni arkadaşlar edin.

katilinellerinde

@katilinellerinde

Kendinize sorulmasını en çok istediğiniz soru nedir?
3 beğeni · 26 yorum
Emre ÖZTÜRK (@emreozturk)
Al işte uykusuz iki gece daha çk çk çk. Hocam sorması ayıptır felsefe falan mı okuyorsunuz? Sayenizde varlığımı sorgular oldum. :D
9 sa beğen 4 cevap
TÜLaY (@tulayy)
"İnsan mısız?" sorusu herhalde
9 sa beğen 3 cevap
Ruh Hassası (@bg)
Biri bana bu paylaşımın altında ne aradığımı sorabilir. Peşinen cevap veriyorum. Uff snane be slk .s.s
9 sa beğen 2 cevap

Robin argin

@robinargin

okuduğunuz kitabın 23. sayfanın 5. cümlesini yoruma yazar mısınız
3 beğeni · 25 yorum
Yrd.Doç.CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Başım hatası olmuş o sayfa boş 24 olur mu?🤔
17 sa beğen 5 cevap
Furkan (@turgenyev)
Friedrich altmış bir bin askerle Saksonya'ya yürür ve savaş Prusya için oldukça pahalıya patlar; 22 Ocak 1758'de çan sesleri eşliğinde Königsberg'e girer ve Prusyalı askerlerin terk ettiği karargaha yerleşir.
17 sa beğen 2 cevap
Desert Rain (@kartanesi)
"Bizimle dalga geçiyorsun öyle değil mi?"
17 sa beğen 4 cevap

Zümrüt

@zumrut371

Çekip gidesim var artık..
4 beğeni · 23 yorum
Bayır gülü (@bayirgulu)
Benimde öyle. Nereye gideceğimi bilsem, gideceğimde. İşte tek sorun gidecek yerinin olmaması.
17 sa beğen 1 cevap
Robin argin (@robinargin)
her şeyi arkada bırakıp bilinmeyen yere gitmek
17 sa beğen 1 cevap

kişibaşınadüşenmilligelir.

@kisibasinadusenmilligelir

Üçkağıtçılık Şerhi
Üçkağıtçılık Şerhi
İnsan tavlama sanatını icra etmek şu hayat denen derin girdapta kaybolup gitmemek adına insanoğlunun kuşanabileceği en mühim silahtır. Ademoğlunun yerküreye siktir edilmesi ile başlayan süreç esaslı bir mücadelenin de başlangıcı sayılabilir. Bu öyle bir savaştır ki bütün bir beşeriyetin felsefi olarak tahlili yapılsa, insanlığın tarihi özetlenmek istense, nihayetinde tek bir kelime ile anlatılacak dense bu kelime şüphesiz 'mücadele' olurdu. Muhterem Hobbes efendi hazretlerinin buyurduğu üzere bu mücadelenin adı "Bellum omnium contra omnes" yani "Herkesin her şeye karşı savaşı"dır. İşte bu kesif ve sonsuz savaşta ayakta kalabilmek beni ademin adeta boynunun borcu,  hilkatten kaynaklı en temel vazifesidir.

Peki nedir bu mücadelenin muhteviyatı? Ne yapmalı da şu lanet yaşamda tutunabilmeli ya da kerkilmemeli üç kuruşluk onur ve haysiyet yoksunu aşağılıklara?

Şüphesiz ki bu sorunun yegane cevabı Üçkağıtçılıktır...

Nedir bu üçkağıtçılık? diye endişelendiğinizi, kafanızı ellerinizin arasına alıp yeri geldiğinde duvara vurmak için hamlettiğinizi görür gibiyim.

Merak etmeyiniz, merak buyurmayınız! Şu gariban Milligelir kardeşiniz yine dar günde Hz. Hızır a.s gibi yetişip size üçkağıtçılığın inceliklerini anlatacak. Bu savaşta size adeta bir Sun Tzu adeta bir Clausewitz gibi mihmandarlık edecek.

Pek yakında...
14 beğeni · 20 yorum
POST_MORTEM (@post-mortem)
Paylaşımı alevlendirelim, feyizlensin genç dimağlar üstadım :)
12 sa beğen 1 cevap
Ömer A. (@omerr)
Dün gece uyumadan önce ölümü düşündüm ve ilk defa gerçekten ağzımın tadı kaçtı. Tedirgin oldum. Ne yapacağımı düşünmeye başladım.
O andan sonra; insanların nasıl bu kadar cüretkar olduğuna anlam veremedim. Cesurca ve kendilerini (hayatın şifrelerini çözmüşçesine ve hiç ölmeyecek gibi) bilimin damarlarında gören; felsefenin müdavimleri olmuş kimselerin bu amaçsız ve başarısız serüvenlerinin kendilerine katkısını anlayamadım. Hergün köşebaşlarında, cafelerde, kahvelerde oturup dünya üzerinde uzun uzadıya muhabbet edip zaman kaybetmelerini de çözmüş değilim. Son belli çünkü, bu konuda fazla düşünmeye lüzum yok. Görünen köy kılavuz istemez. Saygısızlığın bu denli fazla olması da kendi çaplarında, kendi fikirleriyle çarpışmasından başka bir mevzu değil. Ne dünya kurtarılabilir, ne ölümün önüne geçilebilir ne de fikirler alçaltılabilir. Kendi fikrini ortaya sunarken de saygıyı elden kaçırırsan; itin, ardından çıkardığı pislikten bi farkın kalmaz.
11 sa beğen 2 cevap

Hayata Gülümse

@hayatagulumse998

İlahiyat incileri 😂😄🍭🎼Sevişirken eşekler gibi soyunmayın
Çok yanlış yapiyormusuz çok. Bu kadar hatalı çocuk nerden geldi diye soruyorsunuz bir de. Hepsi şeytanın çocukları 🤣🤣🤣🤣 nolucak.

İlahiyatçı Akşit:
İlahiyat çalışmalarıyla bilinen gerici Cevat Akşit'in Tv5 televizyonundaki "seks" ile ilgili konuşması kısa sürede sosyal medyada yayıldı.

Akşit konuşmasında, "Cinsel münasebet esnasında afedersiniz eşeklerin yaptığı gibi tamamen soyunmayın. Çünkü orada melekler vardır, siz soyunursanız melekler dışarıya çıkar, şeytan da odada tek kalır ve oluşacak çocukta şeytanın nasibi olur" ifadelerini kullandı.

Haberin devamı ;
https://www.google.com.tr...yin-183664.html
7 beğeni · 19 yorum
ruhadam (@ruhadam)
Yarab!... İnsan oğullarından çektiğim yeter
Gökyüzünden benim hisseme düşeni ver
Altına dilediğim gibi ömrümü sereyim
Mendil kadar olsun tarlamı ayır
Beni doyuracak ağacı göster.
Rabbim!.. İnsan oğullarından çektiğim yeter

Yalnız senin ellerin gezinsin ömrümde
Beni yalnız sen mahkum eyle sen azat
Ve yalnız sen canımı iste benden ki
Nereye saklayacağımı şaşırmadan vereyim.
18 sa beğen 8 cevap
Furkan (@turgenyev)
Şeytan da melek değil mi? Bu dışlama niye, bu kin niye?
18 sa beğen 2 cevap
Hayata Gülümse (@hayatagulumse998)
Artık buna da onlar karar verecekler napalim. Bakalım devamı ne getirecek 😃😃
18 sa beğen cevap

Sevdalıokur

@sevdaliokur

Kisa bir süre de olsa bir kitap unutturuyorsa tüm çirkinlikleri,okumak için bir nedeniniz daha var demektir...
27 beğeni · 17 yorum
POST_MORTEM (@post-mortem)
Canlansın !
16 sa beğen 4 cevap
Seyr-i Sükut (@seyrisukut)
Ortam şahane yalnız🤗 canlansın! Tabii ölmemeştir zati kanımca 😂
15 sa beğen 2 cevap
TÜLaY (@tulayy)
Offffffff
15 sa beğen 1 cevap

Semih Oktay

@semih-oktay

Tatar Çölü
Tatar Çölü
Elimdeki kitap 1968 yılında Varlık Yayınları tarafından yayımlanmış;arka kapağında Dino Buzzati'den bahsediliyor. Kapaktaki yazıda : "Dino Buzzati,bu günkü İtalyan edebiyatının en sivrilmiş,en dikkati çeken yazarlarından biridir. (...) Gerçekleri, gerçeküstü olaylarla karıştırır. Olurla olmazı birleştirir roman ve hikayelerinde ama her zaman ilgi ve beğeni ile okunur." diye yazıyor.

Uzun bir seyahate çıkıyorum sanki;böyle bir his var içimde...Bu kitabı bu akşam okumaya başlayacağım için midir bu heyecanım acaba?

TATAR ÇÖLÜ; Roman: Çeviren Nihal Önol; 347 Sayfa
EK 1
Sayfa sayısı yanlış olmuş : Yüz sayfa kadar fazla yazmışım.Doğrusu: 247 sayfa imiş kitap... 11 sa
17 beğeni · 12 yorum
Hayata Gülümse (@hayatagulumse998)
Ahahaa mesaj alındı. Bu yorum kendini 5 saniye içerisinde imha edecektir. Görevde başarılar @semih-oktay 💃💃🎶💞🎹
13 sa beğen 1 cevap
Semih Güler (@himesrelugse)
Keyifli okumaların olsun Adaşım @semih-oktay 😊📚😋
13 sa beğen 2 cevap
Eseflal (@eseflal)
Keyifli okumalar abi 😇
13 sa beğen 2 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Ya içerdesindir ya da dışarıda
Ya içerdesindir ya da dışarıda
Manzaralı satıyorlar evleri bir de dışarıya açılan pencerelerle birlikte. Perde engelliyor sanki içerinin dışarı kaçmasını. Kapandın mı perdeyi sızmaz sanıyoruz hiçbir şey. Öyle ya, bir sürü para verip aldığımız manzara bile ya siliniyor ya kayboluyor eni kökü. Görünmez oluyor birden ve yine biz bize kalıyoruz, bir sürü yalnızlıkla mesela. Şairin dediği gibi de paylaşılmıyor hiç bir yalnızlık başka bir yalnızlıkla. “Herkesin yalnızlığı kendine” yani. Bir sürü kavga gürültü de bizimle kalıyor. Haksızlık etmeyelim, sevinçli bir çok durum da bizimle var olmaya devam ediyor. Hazlar, gülüşmeler, mutluluklar... Aldığın anda artık ikinci el olmuş eşyalara siniyor hepsi. Saklanıyorlar onlara ve belki yapışıp leke bırakıyorlar. Temizlemek de fayda etmiyor. Sahi yaşanmışlıkları temizleyen deterjan, toz bezi yapılmadı daha değil mi? Koltuğun kırık dökük öyküsünü ancak yaşayanlar bilirken, pahasını düşürüyor çoğu eşyanın üzerindeki göz yaşı, kahkaha izi. Öykünün bizde açtığı oyuğun yok bir değeri diğeri için. Pencerenin ses geçirmezi, perdenin sızdırmazı makbul. Güneşlik bile var güneş bile dokunuyor bize dışardan girmeye kalkınca. Kapı öyle mi oysa açılsa da bir yana her şeyi içeriye alıyor, dışarıya atıyor. Kapatmak gerekiyor illa, dışarısı içeri kaçmasın, içerisi dışarı çıkmasın diye. Penceredeki eylemsizlik yok kapıda. Kapının var olması yetmiyor; kapalı olması bir yana bir de kilitlemek gerekiyor. Pazarlık yapmak için mesela. Gizlemek için veya gizlenmek için. Pencereye atılacak taşı bulmak gerekirken ne istediğimize karar vermek şarttır. Naif mi atılacaktır, kızgın ve öfke dolu mu? Belki de kapı ile pencere arasında en ortak nokta budur. Ürkek de çalınır kapı zili alacaklı gibi de. Metaya gösterdiğimiz şiddet bizi ifade eder sanki. Naif, öfkeli, sevinçli vesaire. Artık anlamamız gereken hiç bir eşyaya sahip değiliz. Geçici bir konukluk onlarınkisi. Bizde konaklayıp gidiyorlar ya da biz manzaradan kaybolup perdenin arkasından silinip kapalı kapılar ardında yok oluyoruz. Yaşanmışlıklarımız mı? Ha onlar da son hatırlayan hafıza yok olunca kayboluyor. Ya fotoğraflar, videolar diyorsunuz şimdi değil mi? Onlar sadece görüntü. Metanın doğasına mahkum. Sen değilsin sakladıkları “o an”. Hasbelkader seninde içinde bulunduğun...
26 beğeni · 12 yorum
Hayata Gülümse (@hayatagulumse998)
İşte bunlar yüzünden mutlaka hayata gülümseyen bir pencere mutlaka olmalı. Kaleminize sağlık 🤗
20 sa beğen 2 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsah-sonmez)
Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Düşüncelerinizi çok güzel yazıya dökmüşsünüz, etkileyici👍🏻
19 sa beğen 1 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Başlığı okur okumaz yine zamana bağlamak :) Ne içindeyim zamanın ne büsbütün dışında, ve Yeni Türkü'nün de böyle benzer bir şarkısı vardı. ya içindesindir çemberin ya da tam dışında..
18 sa beğen 2 cevap

Bayır gülü

@bayirgulu

Frederıc Chopın dinleyip bir yanda da rakı içen kesimi hangi kategoriye koymak lazım?
12 beğeni · 11 yorum
Bayır gülü (@bayirgulu)
Kimse kategorize edemedi herhal. Normaldir :))) kendime bir 🌹
15 sa beğen cevap
POST_MORTEM (@post-mortem)
Dur buna kardeş göndereyim de kategorizasyon şeysinden sıyrılalım. Bu ara herkes birilerini bir şey kategorisine sokuyor zaten yeterince :) https://www.youtube.com/w...h?v=MeG9o57U_Fk
15 sa beğen 3 cevap

remzi kula

@remzi-kula232

Ulan insana en çok koyanda birçok ananın evladı ülke için savaşıyor bizde Burada normal hayat yaşıyoruz yeminle adama bu koyuyor,elimiz kolumuz bağlı oturmak koyuyor adama
2 beğeni · 10 yorum
Furkan (@turgenyev)
Varsa tezkerenizi bozdurabilirsiniz, ya da takip ederek uzman erbaş başvurusunda bulunabilirsiniz. Eliniz bağlı değil, oturmak zorunda değilsiniz.
9 sa beğen 7 cevap
Bayır gülü (@bayirgulu)
Bence başvur. Bu onurlu savaşa katılmak istiyorum de..askerlik görevini yapmak istiyorum de. Kesin seni hemen alırlar. Bencede en doğrusunu yapıyoruz. Savaş var diye hayat yok değil. Oturup üzülenler onurlu savaşlarına katılsınlar. Zoraki katılmak zorunda olanların da şansızlığı diyelim. Onlarda umarım hayatta kalırlar..
8 sa beğen 3 cevap
Güzel Hareketler