ara
Evet! Olman gereken yerdesin!
Şimdi katıl ve Neokur dünyasının güzelliklerini keşfet.

Buğlem Öner

@buglemoner07

Resulullah; Ali için ne dersin?
Iblis: onunla başa çıkamam! Beni kendi başıma bıraksa, bende onu bıraksam. Ama; o beni bırakmaz
Resulullah iblisin bu sözlerinden sonra şöyle buyurdu:
Allah'a Hamd olsun .ey saki ümmetimin saadete kavuşması için ahiretine hazırlanmasını sağladın.
Bunun üzerine iblis şöyle dedi; beni yaratan allah'a yemin ederim ki onların alim ve cahillerini, abid ve tacirlerini velhasıl hepsini azdiririm. Yalnız allah'ın Salih kulları müstesna. İşte onları azdiramam.
Resulullah: sana göre bu Salih kullar kimlerdir ya lain?
İblis: o Salih kul ki mal ve parayı sevmez, methedilmekten hoşlanmaz, hemen onu bırakır kaçarım. Bir kimse ki mali , parayı ve ovulmeyi sever, kalbi dünya arzularına bağlıdır.
İşte o benim en itaatkar dostumdur.
- Uğur Koşar
8.3 (137 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı ·

EL_NINO

@el-nino

CIMBIZLI ŞİİR
Ne atom bombası,
Ne Londra Konferansı;
Bir elinde cımbız,
Bir elinde ayna;
Umurunda mı dünya!
- Orhan Veli Kanık
9 (208 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı ·

📚 Kübra Ç📚.

@kedilikitapsever

Ölümün karşısında, ne yapsak, muvaffak olmuş bir aktörden farkımız olmayacak.
- Sait Faik Abasıyanık
8.1 (60 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı ·

EL_NINO

@el-nino

Davet
Bekliyorum
Öyle bir havada gel ki,
Vazgeçmek mümkün olmasın.
- Orhan Veli Kanık
9 (208 oy)
1 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

"Ya özgürlük ya ölüm" diyerek direndiler ve esaret zincirini kırarak özgürce yaşam haklarına yeniden kavuştular...
- Ümran Dağaşan Özlük
10 (1 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Sude Korkmaz

@sude-korkmaz

- Ümran Dağaşan Özlük
10 (1 oy)
İlber Ortaylı'nın Arka Kapak Yorumuyla
Bu kitapta ilk dikkatimi çeken İlber Ortaylı'nın arka kapak yorumu oldu. Bunun üzerine alıp okumaya başladım ve beklentimin çok çok üzerinde bir kitap olduğuna karar verdim. Roman, Otacı Durak karakterinin ailesi ve dostlarıyla 19. yüzyılda sürgüne zorlanması ve Kafkasya, Dağıstan bölgesinden Osmanlı topraklarına göç etmesini konu alıyor.

Kitabın daha başlarında onların çektikleri eziyetleri ve yapılan zulümleri iliklerinizde hissediyorsunuz. Ben okurken kendimi tam anlamıyla bütünleştirdim karakterlerle ve anlatılanlarla çünkü o derece dokunaklı ve bir o kadar da sürükleyiciydi. Tabii tarihi bir roman oluşu, gerçek insanları anlatması daha da bir etkileyici oldu benim için.

Ben Otacı Durak Bey'i ve ailesini çok sevdim, okurken kendimi onlardan biri gibi gördüm çünkü ne de olsa bizim insanımızı anlatıyor...

Tarih okurken yalnızca kuru kuru o kazandı bu kaybetti diye öğreniyoruz ancak orada yaşayan buna maruz kalan insanların neler çektiklerini hiç bilmiyoruz. O açıdan bu kitabın çok önemli bir yeri var bende. Herkese de tavsiye ederim...
Verdiği Puan: 10
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

ruhadam

@ruhadam

Bazıları, yeni Türkçeyi yalnız menfi (olumsuz) umdelere (ilkelere) malik (sahip) zannederler: Lizanımızda, Osmanlı edebiyatının soktuğu fazla ve muzır (zararlı) birçok lafızlar (sözler), sigalar(kipler), terkibler (tamlamalar), edatlar var. Yeni Türkçe, yalnız bu fazla unsurların lisanımızdan çıkarılmasıyla meydana gelemez. Bu hedef yeni Türkçenin yalnız menfi gayesidir. Yeni Türkçenin müspet (olumlu) gayeleri de vardır. Çünkü eski Osmanlıcanın hastalığı yalnız fazla lafızlar (sözleri), sigaları (kipleri), kelimeleri, edatları havi olmasından (içermesinden) ibaret değildi. Hastalık bundan ibaret olsaydı, bu fazla unsurları atmakla lisanımızı kolayca tedaviye muvaffak (başarılı) olabilirdik. Halbuki eski Osmanlıcanın ikinci bir hastalığı da birçok kelimenin eksik bulunmasıydı. Türkçülüğün zuhuruna (ortaya çıkışına) kadar, lisanımızda manalı ve vuzuhlu (açık) olarak felsefi bir makale yazılamaması, edebiyatta da muhallidelerden (dünya şaheserlerinden) hiç birinin vazıh ve doğru tercümesinin yapılamaması bu eksikliğin canlı delilleridir.
- Ziya Gökalp
8.5 (20 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı ·
Ahlak yasaları her zaman kusursuz değildir. Aztekler gün ışığının kararacağından korktukları için insan eti yemeyi acı bir görev sayarlardı. Bilimleri yanlıştı; kurban ettikleri insanlara birazcık sevgi duysalardı belki bilimsel hatalarının da farkına varabilirlerdi. Güneş ışınlarından hamile kalırlar korkusuyla kızlarını 10 - 17 yaş arasındayken karanlığa hapseden kabileler var. Peki modern ahlak yasalarımızın, ilkellerin bu uygulamalarıyla hiçbir benzerliği olmadığından emin misiniz? Yslnızca gerçekten zararlı şeyleri veya aklı başında hiçbir insanın savunamayacağı aşağılıkları yasakladığımızdan emin misiniz? Ben pek değilim. Şu an geçerli ola ahlak, yararcılık ve batıl inancın tuhaf bir karışımı özelliğinde ama batıl inanç kısmı doğal olarak daha güçlü, çünkü ahlak kurallarının kaynağı batıl inançtır.
- Bertrand Russell
0 (0 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Alper Kurt

@alper-kurt

Koca bir mezarlık dolusu ölüyü kızdırmak istemeyiz herhalde.
1 beğen · 0 yorum · replik

📚 Kübra Ç📚.

@kedilikitapsever

- Zülfü Livaneli
8.8 (323 oy)
Martılar gibi olun..
🐦Ne kadar enfes bir kitap okudum ben böyle. Yerli George Orwell Livaneli. . :)

🐦Son ada , hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi. Yaşar Kemal "Zülfü büyük kapıdan bu romanıyla girmiştir." demiş. 2009 Orhan Kemal Roman Armağanı kazanmıştır.
🐦Doğal güzelliğiyle bilinen cennet adada kendi hallerinde huzurlu ve uyum içinde yaşayan 40 hanenin, sonradan adaya gelen 'Başkan' denen kişinin (ülkeden kaçıp adaya sığınan desek daha doğru olur sanırım) kişisel ihtirasları sonucu adayı getirdiği son hale şahit oluyoruz. Dünya üzerinde hırsın ve maddi değerlerin olmadığı son adaydı burası belki de.
Masal gibi , sürükleyici bir anlatıma sahip.
🐦Ekolojik dengeyi bile, kendi iktidarına malzeme haline getirip kullanarak adayı yok eden Başkan , onun yardakçıları ve korkularından susup seyirci kalanlar için koca bir taş olmuş insanlara martıların ayaklarından atılan.
Livaneli okuyucuya bu örtülü mesajı çok güzel bir dille iletmiş. Güzel bir yapım tarafından filme çevirilirse mükemmel olur bence.
🐦İnsan ve otoritenin karşı karşıya kaldığı bu kitap hem ütopik hem de distopik. Distopik yönü daha ağır basıyor.
Son Ada ile ilgili söylenecek o kadar çok söz var ki , bitmez tükenmez. Livaneli'nin her kitabına söylediğim gibi Son Ada da herkesin raflarında yer almalı. Çok tanıdık geleceğine eminim günümüzde yaşanılanlara.

🐍Keyifle okuyabilir misiniz bilmiyorum ama okuyun.. :)
Verdiği Puan: 9
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·
Güzel Hareketler