ara

Semih Oktay

@semih-oktay

1 9.0
Kitap: Umut
Puan: 9
UMUT Malraux'dan
Devrettim romanı.

Çoook uzun sürdü tamamını okumam.

Savaş.Kargaşa.Tanklar.Savaş uçakları.Mitralyöz.Yaralı.Ölü.Ölüm.

İnsanlar.

Salı,24 Ocak 2017
174 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

thebookthief

@tc-basak-gurel

Doğudan şimdi doğacak olan güneşe bakınız. Şimdi günün ağardığını nasıl görüyorsam, uzaktan, bütün doğu milletlerinin uyanışlarını öyle görüyorum. Bağımsızlık ve hürriyetlerine kavuşacak daha pek çok kardeş milletler vardır. Bu milletler bütün güçlüklere, bütün engellere rağmen, her şeyi yenecekler ve kendilerini bekleyen güzel geleceğe kavuşacaklardır. Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünde yok olacak ve yerlerine, milletlerarası hiçbir renk, din, ırk farkı gözetmeyen yeni bir ahenk ve işbirliği çağı gelecektir. Size bu sözleri söyleyen Cumhurbaşkanı değil, Türk milletin sadece bir ferdi olarak Mustafa Kemal’dir
(syf 329)
0 beğen · 0 yorum · alıntı

Ayşegül

@aysegull

8 6.8
Film: Barda
Puan: 8
Tüyler ürpertici, rahatsız edici bir film. Çok gerçekçi diyerek izledim izledikten sonra öğrendim ki zaten gerçek bir olaydan esinlenilmiş. Rahatsız edici çünkü film bittikten sonra ''eeh yok artık daha neler zaten film bu'' diye kendini rahatlatamıyorsun.
0 beğen · 0 yorum · film inceleme

turkbenst

@turkbenst

Çaresizlik mi diyorsunuz? Bizim en büyük çaresizliğimiz aklımızın, hâlâ başımızda olmasıdır.
0 beğen · 0 yorum · alıntı

Cemil Özvaran

@cemil-ozvaran

Karanlıkta ıslık çalmak ortalığı aydınlatmaz.
Yalnızlık, korku ve ürküntü olduğu erde kalır; insanlar buna sonsıza dek dayanamazlar.
"Olumsuz özgürlüğün" yükünü sürekli taşıyamazlar; olumsuz özgürlükten olumlu özgürlüğe doğru bir gelişme göstermedikleri sürece, özgürlük denilen şeyi tümüyle feda etmek ve ondan kaçmaya çalışmak zorunda kalırlar.
Günümüzde var olan temel toplumsal kaçma yolu, faşist ülkelerde olduğu gibi BİR ÖNDERE BOYUN EĞMEK ve demograsimizde görüldüğü üzere zorunlu uyum sağlamak, razı olmaktır.
(Syf.146)
0 beğen · 0 yorum · alıntı

çağla karaman.

@cagla-karaman

Ne öfkem ne sitem ne de bir bekleyiş bütün duygularım tükendi. Yaşadıklarım sessiz çığlık oldu hepsi senin yokluğunda ve benim hiç kuramadığım ahir ömrümde. Gidiyorum nefret ettiğim şehre bir yürek bırakıp gidiyorum ve giderken sana tam da durduğum yerin altında kocaman bir sandık bırakıyorum. Yaprakları sararmış bir ağacın altında kocaman bir sandık içinde senin anıların var. Benim kapağı kapatmaya gücüm yok, bir gün yolun düşerse benim gerçekliğime sen kapat olur mu? Uçmasın senden geriye kalanlar...
Berdel
1 beğen · 0 yorum · alıntı

NERGİS

@nergis488

4 9.3
Puan: 10
Okunması gerekli olan bir eser...
Veeee okuduğum ilk Livaneli kitabı. İlker arkadaşımızın hediyesi. Tanışmama vesile oldu. Kitaba dün gece başladım az bir göz atayım derken :) ve gün içinde merakla ara ara aldım okudum ve bittiiiiii <3 Açıkçası başlarda zorlandım. Çünkü okuyan arkadaşlar bilir yazımı farklı geldi. İlk defa okuduğumdan dolayı. Ama sonra alıştım. Anlatımı çok güzeldi.

İbrahim arkadaşının cenazesi için doğduğu topraklara geri dönmesi ile başlar olaylar. Gençler bilmez ama :) bende çocukluğuma gittim İbrahim anlatırken eskileri. Özellikle ramazan ayı olan tebessüm etmemi sağladı düşünürken. Ve şunu düşünüyorum şuan ... Nr kadar şehir hayatına alıştık desekte aslında tek özlediğimiz o samimi, yalansız, çıkarsız olan çocukluğumuzda anılarımızda kalan köy, küçük mahalle yaşantımız... Kürtler, ezidiler, aleviler, sünniler. Her din her ırka değinilmesi çok güzeldi. Sığınmacı Suriyeliler. İşid ve nicesi.
Sanırım bu kitabı sindirmem için biraz zaman gerekli bana. İyi kötü bildiğimiz ve bazen göz ardı ettiğimiz gerçekleri dillendirmek zor geliyor bazen. Sanırım benimde yaşadığım bu şuan. Hüseyin'in ölümü.. İbrahimin memleketine dönüşü. Mardin sanırım gezilecekler listede yer alacak. Mardinde İbrahimin onlattığı o dinlerin birliği ve sonrasında düşmanlığı. Bunu bir Hatay'lı olarak yaşadığım bildiğim için beni daha çok yaraladı. Kimsenin kimseyi dinine göre yargılamadığı zamanları yaşadım. İyi ki de yaşamışım diyorum. Daha iyi idrak etmemi sağladı bu kitap bir şeyleri.
Neyse ben hala kitabın içindeyim uzatmayım daha fazla :) Kısaca demek istediğim bu kitabı okuyun çılgınlar :)

Kitapla ve hoşgörü ile kalın....
1804 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Meryem Böyrekka.

@meryem-boyrekkaya

"Hayatın ışığında yürüyebilecekken, neden başkalarının gölgesinde yürüyeceksin ki."
0 beğen · 0 yorum · film replik

Meryem Böyrekka.

@meryem-boyrekkaya

18 9.6
Puan: 9
o kadar etkileyici ve sürükleyici bir filmdi ki. bu zamana kadar nasıl izlemedim diye kendime kızdım. mutlaka izleyin arkadaşlar tavsiye ediyorum.
4 beğen · 0 yorum · film inceleme

Aleyna

@aleeyyna

Gelmeni istedim karanlık akşamların derinliğinden,
Yalnızlığımı seninle gidermek istedim.
Kaç tren geçti istasyondan, yoksun.
Ya gelmek istemedin,
Ya da başka akşamlara gündüz oldun.
0 beğen · 0 yorum · alıntı