ara

ruhadam

@ruhadam

Yeni Bir Betik Daha
Milyonlarca çocuğu bozucu, körletici bir eğitimin pençesinde bırakıyorsunuz. Erdem çiçekleri açabilecek bu körpe fidanlar gözlerinizin önünde kurtlanıyor; büyüyüp suç işledikleri zaman, yani içlerine çocukluktan giren kötülük tohumları acı meyvelerini verdiği zaman ölüm cezasına çarptırıyorsunuz onları. Sizin yaptığınız nedir, biliyor musunuz? Asma zevkini tadabilmek için hırsız yaratmak.
ketumpinokyo (@kekum)
Yeni kitaplar, yeni alıntılar demek :) Keyifli okumalar :)) - 21.02.17
Zeynep (@zeynep3)
düşünceli düşünceli okumalar, "açlıktan ölmemek için çalan adama en korkunç işkenceleri de yapsanız yine çalar" bu da kitabın içindeki unutamadığım bir kısım. - 21.02.17

ruhadam

@ruhadam

Yeni Bir Betik Daha
Arka Kapak Yazısı: Türkistan'ın Ceyhunötesi'nde başlayıp Afganistan'daki Gazne'de sona eren çarpıcı bir hayat hikâyesi...İlimlere karşı inanılmaz bir merak besliyen Ebû Reyhân el-Bîrûnî, muhteşem dehasıyla XI. Yüzyılın ilk yarısına damgasını vurmuştur. Bu dönem, onunla bir süreliğine aynı mekânı paylaşan ünlü bilgin İbn-i Sînâ başta olmak üzere, bir çok bilim adamının tarihi onurlandırdığı bir dönemdir.Bîrûnî 150 civarında eser vermiştir ki, ele aldığı jeoloji, matematik, coğrafya, astronomi, farmakoloji, tarih gibi bilim dallarının çeşitliliği hayret vericidir. Pozitif bilimler yanında bugün batılı bilim adamlarını referans göstererek andığımız etnoloji, antropoloji, tarih felsefesi gibi beşerî bilim alanları ile objektif tarihçilik kaygısı, iktisadî tarih anlayışı gibi meseleleri ilk ortaya koyan da Bîrûnî olmalıdır.Bîrûnî, barış ve adâlet yanlısıdır; aksi durumlarda karşısındaki kim olursa olsun mücadele etmeye çalışmıştır. Ona göre toplumsal barışı bozabilecek hastalıklardan biri, insanların kendi kavim ve dinlerini üstün görerek bu konularda bağnazlık sergilemeleridir. Bu bağlamda, Sanskritçe'den Arapça'ya tercüme ettiği Patanjali'ye yazdığı girişte şu aşkın değerlendirmeyi yapmaktadır: "İnsanların fikir ve yaklaşımları türlü türlüdür; ve dünyanın gelişmesi bu yaklaşımların çeşitliliği ile gerçekleşir."

ruhadam

@ruhadam

Yeni Bir Betik Daha
Gazel

Al yanaklı güzeller gül bahçesinde gene neler yapmadılar!
Selviye nazlı nazlı sallanmak cesareti ve koncaya açılmak fırsatı vermediler.

Lale, bahçeye dışarıdan gelen bir zavallıdır;
Ondan dolayı onu gül devri sohbetine sokmadılar.

Güzellerin huyu zaten cevir ve cefa ise de
Bana ettiklerini kimselere etmediler.

Allaha hamdolsun ki, sakilerimiz cana cankatan şarapla,
Bize abıhayatı ve Kevser suyunu istetmediler.

Hele o kaşlarını oklarının peykalarını sinemden çekip çıkarmadılar,
Böylece yüreğimizi de kıpırdatmadılar.

Yusuf'a benzeyen binlerce güzel bulunur amma,
Bunlar ortaya çıkmadılar, kendilerini satmadılar.

Ey Necati! Yürü, sabret; elinden başka ne gelir?
Güzeller cevirle cefayı kime öğretmediler?

Necati

ruhadam

@ruhadam

Yeni Bir Betik Daha
Arka Kapak Yazısı: Halk şiirleri yüzyıllarca, kuşaktan kuşağa halkın dilinde dolaşıp günümüze ulaşmayı başarmaları ile önem verilmeyi hak ediyor.

Ozanlar, sevdikleri ve sevmedikleri şeylere karşı tepkilerini sazları eşliğinde şiirler okuyarak dile getirmişler ve bu şiirler halk tarafından beğenilerek yazıya dökülmeden, dilden dile dolaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmışlardır. Halk şiirinin büyüsü, çarpıcılığı işte buradadır.

Elinizdeki eserde, en bilinen ve en sevilen halk şiirlerinden yapılmış bir seçki yer almaktadır.

-------------------------

Bu arada Limon hakkında internette gezerken Cengiz Gürsu'nun yazdığı bilgilerden alıntı yapacağım.

Acaba gündelik hayatımızda limon nerede durmaktadır?
Öncelikle gündelik hayatımızda limonun kolay temin edilebilen bir gıda olduğunu belirtmek gerekir. Ancak, kolay temin edilebilmesi onun layıkıyla kullanıldığı ya da tüketildiği anlamına gelmemektedir. Sofralarımızda yer alan limonları tümüyle kullanmayız. Örneğin, çaya, çorbaya ya da salataya sıkılan limon son damlasına kadar sıkılmaz. Çoğu kez bir dilimi tam sıkılmayan limonun diğer dilimine el atılır. Yani belki bolluğundan (ya da ucuz olmasından) belki de nedeni belli olmayan bir alışkanlıkla limon en çok ziyan edilen gıda türlerinin başında gelir. Limonun sofralarda yer almaması ise kimilerince anında yadırganır. Limonun yokluğunu yadırgayanlar sofra sahibi ya da garsondan derhal limon talep ederler. Bu talebi tetikleyenin limonun iştah açıcı ya da nefsi kırbaçlayıcı özelliği olarak yorumlamak gerekir. Onlar için limonsuz bir sofra eksiktir ve en azından limonun sofrada mevcut ya da emre amade olması gerekir. Hiç kuşkusuz kimileri için ise sofrada limon bulunmaması yadırganmaz, bir eksiklik olarak hissedilmez.

-------------------------

Bertrand Russell: Eğer güneşin ışıkları bir şeyin içerisine hapsolu nabilseydi bu şey limon olurdu denir. limon kimilerine de Akdeniz ambiyansını yayan güneşli bir iklimi, yani aydınlığı çağrıştırır. Özellikle soğuk, bulutlu ve kasvetli bir atmosferin neredeyse yılın tamamına egemen olduğu Kuzey ülkelerindeki insanlar için güneş ve dolayısıyla aydınlık bir özlem haline gelmiştir.

-------------------------

Alternatif tıbba göre, limon iradenin gıdası sayılmaktadır.

-------------------------

Limon un coğrafi çıkış noktası kesin olarak belirlenememekle birlikte 4000 yıl önce Güney Asya’da yetiştirildiğine ilişkin genel bir kanaat oluşmuştur. limon , Güney Asya’dan Çin ve Arabistan topraklarına ve giderek Roma İmparatorluğu coğrafyasına yayılmıştır.

-------------------------

Ortaçağ ve hemen akabinde limon , aristokratların da yakın ilgi alanı içindedir. limon çiçeğinin güzelliği dolayısıyla limon ağacı dikip yetiştirmek neredeyse aristokratik bir gereklilik haline gelmiştir. Limon ağaçlarını kuzeyin soğuk ikliminden, sert rüzgarlarından korumak için gerekli önlemleri almak uğruna yüklü masrafları göze almak, aristokratlar için yadırganmayacak bir davranış biçimi olmuştur.

-------------------------

Burada yeri gelmişken, Fransız Kralı ünlü IVX. Lui ’den de söz etmek gerekir. IVX.Lui , öğünlerinde yer alan salatasının üzerinden limon dilimlerini hiçbir zaman eksik etmezdi. Bunun nedeni de olası lanetlere karşı limon un bir tedbir olarak öngörülmesiydi. 14.Lui ’nin 77 yaşında öldüğünü ve 72 yıl krallık yaptığını da belirtmeden geçmemek gerekir!

-------------------------

Yukarıda sıralananlardan anlaşılan odur ki; limon her kesimin toplumsal yaşamına bir yerden tutunmuştur. Öylesine tutunmuştur ki; mevcut değilken bile limondan söz etmek insanların kimyasını anında değiştirebilir. Örneğin; diş etleri kamaşır, ağız sulanır, yani hormonal bir değişim yaşanır. İşte tam bu noktada ilginç bir soru akla gelmektedir. Acaba limonla tanışmamış ya da hiç limon tatmamış bir insanda limon sözcüğü herhangi bir etki yaratır mı? Sorunun cevabı muhtemelen hayır olacaktır.

Yine bu sorudan hareket ile limonu bir başka platforma taşıyalım. Limon olmaksızın yaşam sürdürülebilir mi? Ya da limon insan için bir vazgeçilmez midir? Şurası muhakkak ki; limon olmaksızında yaşam sürebilir. Bu anlamda limon bir vazgeçilmez değildir. Limon olmasaydı insan (yaşam) onu bir şekilde bir başka “şey” ile ikame edecekti. Haliyle insan metabolizması da ikame edilene göre adapte olacaktı. Ancak, acaba limon yerine ikame edilen (şey) limon kadar doğurgan/bereketli ve dayanıklı olabilecek miydi? Yani limon kadar faydalı ve de aynı zamanda tahripkar olabilecek miydi?

Yine başka bir deyişle limon kadar paradoksal unsurları içerebilip zıddına dönüşebilme (bu anlamda yenilenme ve gelişme sağlayabilme) yetisine sahip olabilecek miydi? İkame edilen (şey) limon kadar kolay elde edilebilip, limon kadar keyfe keder tüketilebilecek miydi?

-------------------------

Felsefe M.Ö. 5.ve 6. yüzyıllarda beş büyük bilge böyle buyurdu diye tarih sahnesine çıkmamıştır. Tarihsel dinamizmin belli bir süreci Felsefenin maddi alt yapısını oluşturduğu için ortaya çıkmıştır. Felsefe yine tarihsel süreç içinde evrilmiş ve bugünkü muhtevasına kavuşmuştur. Hiç kuşkusuz yine süreç içinde yenilenerek, biçim değiştirebilecektir. Limon olmaksızın yaşam sürdürülebilir mi? Ya da limon insan için bir vazgeçilmez midir? Şurası muhakkak ki; limon olmaksızın da yaşam sürebilir. Bu anlamda limon bir vazgeçilmez değildir. limon olmasaydı insan (yaşam) onu bir şekilde bir başka şey ile ikame edecekti. Haliyle insan metabolizması da ikame edilene göre adapte olacaktı. Ancak, acaba limon yerine ikame edilen (şey) limon kadar doğurgan/bereketli ve dayanıklı olabilecek midir? Yani limon kadar faydalı ve de aynı zamanda tahripkar olabilecek midir? Yine başka bir deyişle limon kadar paradoksal unsurları içerebilip zıddına dönüşebilme (bu anlamda yenilenme ve gelişme sağlayabilme) yetisine sahip olabilecek midir? İkame edilen (şey) limon kadar kolay elde edilebilip, limon kadar keyfe keder tüketilebilecek midir? Felsefe bugün itibariyle (evrildiği kadarıyla) zıtlıkları bünyesinde barındırabilmekte ve bu sayede doğurganlığını sürdürebilmektedir. Yani, Felsefe nin gücü aslen bünyesinde barındırdığı paradoksal unsurlardan kaynaklanmaktadır. Platon’la başlayan, Hegel ile zirve yapan idealizm aynı felsefi şemsiye (metodoloji) yani, diyalektik yöntemi muhafaza ederek Marks ile materyalizmi doğurabilmiştir. Kısacası Felsefe siz bir toplum (toplumsal süreç) belki kuramsal olarak savunulabilir ancak Felsefe nin yerine ikame edilecek olan (şey) muhtemelen Felsefe nin kötü bir kopyası olmak durumunda kalabilecektir.
Fakat Müzeyyen (@buderinbirtutku)
Vay be :D limon tuzlayip yiyesim geldi :D - 10.02.17

ruhadam

@ruhadam

Yeni Bir Betik Daha
Bu arşivlik esere sahip olmanın mutluluğu içindeyim.

http://www.resimag.com/9817a6ee.jpeg


http://www.resimag.com/e9b2010f.jpeg


http://www.resimag.com/b177a910.jpeg


http://www.resimag.com/3dfb1a33.jpeg


http://www.resimag.com/5d1131a4.jpeg
43 beğeni · 14 yorum · Diyorum ki
doğala özdeş (@superkimyonn)
Bende de mevcut gercekten guzel bir arsiv. Keyifle oku muhafaza et aman odunc de olsa verme :) - 31.01.17
Red Red (@khaos)
Bu memleketin sizin gibi insanlara ihtiyacı var @ruhadam, bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.. Aksi takdirde Türk Dili ve Tarihi daha da zarar görecek :( - 31.01.17
Murat Gencer (@muratgencer)
Merhabalar, nereden temin edebiliriz? - 31.01.17
40 beğeni · 37 yorum · Edebiyat Köşesi
Adem ŞEN (@ultradem)
Montaıgne, insanı muallakta bırakmayı seven Fransız. Keyifli okumalar. - 27.01.17
Tokmakan (@tokmakan)
Bu pozu çok sevdim.Ben de deneyeceğim :D - 27.01.17

ruhadam

@ruhadam

Yeni Bir Betik Daha
Bunu anlayacak kadar ingilizcem yok ama sözlükle ya da internetten türkçleriyle anlamaya çalışacağım

ruhadam

@ruhadam

Yeni Bir Betik Daha
Bu ara Nutuk okuyorum, dikkatli okunması gereken bir şaheser bu nedenle; araya böyle atıştırmalıklar atıyorum.

http://www.resimag.com/534cf99c.jpeg


http://www.resimag.com/6d09a460.jpeg


http://www.resimag.com/6860f077.jpeg


http://www.resimag.com/7791eb6c.jpeg


http://www.resimag.com/d3eb31ef.jpeg


http://www.resimag.com/d275095b.jpeg


http://www.resimag.com/1bc657bc.jpeg


http://www.resimag.com/42b48d75.jpeg
19 beğeni · 0 yorum · Diyorum ki

ruhadam

@ruhadam

Yeni Bir Betik Daha
Okumak için çok geç kaldığım bir kitap...
/ 3