up
ara
profil foto
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI
ARŞİV ODALAR

Hasan Ali Toptaş

Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Hasan Ali Toptaş paylaşım fotoğrafı
Hasan Ali Toptaş
Yunus Nadi Roman Ödülü almış olan Gölgesizler kitabıyla her sayfada beni kendisine gerek betimlemeleri gerek kullandığı duru Türkçe ile hayran bırakan edebiyatımızın önemli mihenk taşlarından. Kendisiyle bir an evvel tanışmalısınız.
12 beğeni · 7 yorum beğen ikon
Mustafa (@mecazzadam)
bugun gölgesizleri ve yalnızlıklar kitabını almayı dusunuyorum
22.11.15 beğen 1 cevap
Mustafa (@mecazzadam)
merve hanım cok fazla kıtap alma karmaşasına gırınce ıste o dedıgıniz bıraz zorlaşıyor :) ama bugun hasan ali toptaşsız cıkmam bundan emınım kıtapçıdan
22.11.15 beğen 1 cevap
Mezuniyet paketime 6 tane kitabını ekledim. Benim de merak ettiğim bir yazar. :)
22.11.15 beğen 2 cevap
Ruh Hassası

Ruh Hassası

@ruhhassasi

Hasan Ali Toptaş paylaşım fotoğrafı
Hasan Ali Toptaş
GÖLGESİZLER ÜZERİNE

Aslında Heba'dan sonra biliyordum başıma bunun geleceğini. Sözüm ona; gerçek-hayal ayrımında çuvallayacağımı. Varlık-yokluk ikilemiyle boğuşacağımı. Ya da geçmiş zamanla şimdiki zaman arasında boğulacağımı. Paralel dünyalar arasında yalpalayacağımı da biliyordum... Biliyordum, yine bir 'kuş' metaforu karşılayacaktı beni. O kuş ki; ya vurulur, ya kaçırılır da... Hiç eksilmez kelimelerden.

Ve görünürde sade olan anlatımının aslında ne kadar derin olacağını da biliyordum. Şiirde sehl-i mümteni deriz de buna, romandaki karşılığı nedir bilmem...

Okurken hissettiğim şeyse... Gerçek miydi yoksa hayal miydi bilemeyeceğim. Ama aldığım zevk içimden çıkmış da buhurdanlıktan tüten ince bir duman misali önünde somutlaşmış, bana gülümsüyordu. Somuttu; ama gölgesizdi... Eh, artık ben diyeyim var, siz diyin yok.
15 beğeni · 8 yorum beğen ikon
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Bu arada, filmi de vardır bu romanın. Film sonu müziğini de Candan Erçetin hazırlamıştır

''Az mıyım çok muyum
Var mıyım yok muyum
Ben neyim

Masal mıyım gerçek miyim
Kaç mıyım göç müyüm
Hiç miyim suç muyum
Ben kimim
...
Geçimsizim bugünlerde
Kimsesizim bu yerlerde
Değersizim bu ellerde
Çaresizim doğduğum yerde
Gölgesizim her gün her yerde'' https://www.youtube.com/w...h?v=WJYDE3cx49g
30.10.15 beğen 6 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Yorum yazıp silen arkadaş... Varlığından şüphe mi duyurmak derdindesin, sen de mi gölgesizlere karıştın?
30.10.15 beğen 2 cevap
tabula rasa (@tabularasa)
ben de çok sevdim. sanki alaadin'in sihirli lambasının cini gibi hissettim kendimi. lambanın içinde küçük bir gezi. sadece seslenildiğinde insana dönüşecek bir gölge.
31.10.15 beğen 2 cevap
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

Hasan Ali Toptaş paylaşım fotoğrafı
Hasan Ali Toptaş
“Caddeden gelip geçen insanlara bakarken hiçbir şey bitmiyor diye mırıldandım. Hele geçmiş hiç bitmiyor. Herkes geçmişini çoğaltıyor sürekli.”

#HasanAliToptaş
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
exhilaro

exhilaro

@linakardz

Hasan Ali Toptaş
İlkin, insanların büyük kötülüklere yol açan iyilik anlayışlarından korkuyorum, dedim sözgelimi. Sonra, kendini çocukların varlığında yenileyen hayatın acımasızlığından, bu acımasızlığın üstünü örten masumiyetin derinliğinden ve kapı kilitlerinden korkuyorum, dedim. Sonra,canlı olmanın aczinden, aczin doğurduğu kaçınılmaz sonuçlardan, sokaklardan ve insanların içinde uğuldayıp duran çok ağızlı kuyularla bu kuyuların karanlığından korkuyorum, dedim. Sonra hızımı alamadım ve insanların varlığını eksilterek onları tamammış gibi gösteren şehrin abuk sabuk görüntülerinden korkuyorum, dedim. Sonra hızlandıkça hızlandım ve patronların diliyle konuştuklarını farkedemeyen ezik ruhlu kapı kullarının gururundan ve bu gururun girebileceği çeşitli kılıklarla bu kılıkların insana alçakgönüllülükmüş gibi gözüken kıvamından korkuyorum, dedim. Sonra artık kendimi frenleyemedim ve hayatımızın içinde gezinip duran tanklardan, helikopterlerden ve uçaklardan korkuyorum, dedim. Sonra aniden hatırladım ve bir insanın her şeyi bilebileceğini sanan kıt akıllı adamların, geçmişlerini başkalarının geleceğinden geri almaya çalışan kırkını aşmış çocukların ve hemen her fırsatta yaralı güvercin rolü oynayan kadınların yanı sıra ben uzun ömürlü neşelerle uykulardan da korkuyorum, dedim.

Hasan Ali Toptaş, Uykuların Doğusu
#alinıtı
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
mavi

mavi

@mavi

Hasan Ali Toptaş
Upuzun günler geçti gidişinin üstünden, uçuşunun üstünden haftalar geçti, kayboluşunun üstünden aylar… Nedenini hâlâ anlayabilmiş değilim. Bir nedene bağlanması da gerekmiyor zaten, kimi şeylerin nedeni yalnızca kendileri olmalı ve öyle kalmalı. Üstelik, insana kendi yaşamı bile büyük geliyor kimi zaman; ne yapsa, kimi sevse, kimlerce sevilse, hangi işlerle uğraşsa ve nerelerde gezip dolaşsa, bir türlü dolduramıyor. Her şeye karşın derin boşluklar kalıyor önümüzde arkamızda…#HasanAliToptaş #
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
/ 3