ara

Koray Cem

@koraycem

Yaşar Kemal
Cemil Meriç, Yaşar Kemal üzerine düşüncelerini "Demirciler Çarşısı Cinayeti” ve "Yusufçuk Yusuf” romanları üzerinden hareketle ortaya koyar. Roman tekniği bakımından Yaşar Kemal’i yetersiz bulur. " Demirciler Çarşısı Cinayeti, gerçek bir cinayet: Şuura, idrâke, zevke ve Türk diline karşı işlenmiş” dedikten sonra, Yusufçuk Yusuf’un romanla en uzak bir münasebeti olmadığını söyler. Yaşar Kemal hakkındaki kanaatini " Yaşar Kemal, haddini bildiği zaman ümmi-i âriftir. Bir köy odasında Hz. Ali cenkleri anlatabilir, kasaba kahvesinde saz çalmak da gelir elinden.” ve "coşkun bir muhayyile, ayıklanmamış bir dil, tam bir ‘halk ozanı’. Bu zeki Anadolu çocuğunu, azgın bir graphoman yapan mesuliyetsiz tenkitçilerle reklâm esnafı.” şeklinde ortaya koyar. Nobel peşinde koşacağına, daha çok okumasının, daha az yazmasının hem kendisine, hem de edebiyatımıza hayırlı olacağını belirtir.(Mağaradakiler, s.96).
1 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

Emine Üstün

@emine-ustun

Yaşar Kemal
Umutların öldüğüne iyice inandığın bir anda insanlık, binbir yönden açan bir ışık-umut çiçeğiyle birden aydınlanıverir.

Büşra

@purplestar

Yaşar Kemal
Konuşan insan,öyle kolay kolay dertten ölmez.Bir insan konuşmadı da içine gömüldü müydü sonu felakettir.

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

Yaşar Kemal
İnsanlık öldü mü?" dedim.
Yok" dedi, "ölmedi, ölmedi
ama
bir şeyler oldu, başka bir yerlerde sıkıştı kaldı herhalde?
Kuşlar da gitti.
İnsanlıkla beraber kuşlar da bir ,bir yok oldu gitti.

Yaşar KEMAL
[silindi]

Nutellabrain

@nutellabrain

İnsanlar bu kadar korkmasalar, bu kadar zalim olurlar mı, bu kadar birbirlerine düşmanlık eder, birbirlerinin böylesine kuyularını kazar mı, insan öldürürler mi, birbirlerine böylesine kıyar, köle eder, sömürürler mi, birbirlerinin sırtına binerler mi, aşağılarlar mı, delirirler mi, sevmeyi, sevişmeyi böylesine unuturlar mı, uzattıkları el böylesine buz gibi olur mu, düşünebilme yeteneklerini böylesine yitirirler mi, öykünürler mi, durmadan ölümü düşünürler mi, ölümü düşünmenin boşluğunun farkına varmazlar mı, bastıkları yeri göremeyecek kadar üstümüzdeki gökten, altımızdaki topraktan, yıldızlardan, sulardan, çiçeklerden, dağ başlarından, ışıktan böylesine bihaber kalırlar mı, sevgisiz, sevisiz, dostluksuz yürekleri sıcacık, bir sevgili, bir dost yüzü için, bir kus gibi çırpınarak çırpınmadan olur mu?

-Deniz Küstü-

ღ Yonca ღ

@yenigunebismillah

Yaşar Kemal
"İnsan evrende gövdesi kadar değil,yüreği kadar yer kaplar .."

- Yaşar Kemal -

ღ Yonca ღ

@yenigunebismillah

Yaşar Kemal
Hiçbir zaman, hiçbir insanın unutamayacağı bir güzellik var, o da bir insanın bir insandan gördüğü yürekten bir sevgidir.

Yaşar Kemal.

Rojda Öztürk .

@rojdaoztrk

Yaşar Kemal
''Savaşı icat eden, görmesin cennet."

Yaşar Kemal

Başak

@basakbalks

Yaşar Kemal
Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa
Şimdi en güzel şiir, barıştır.

Esra

@esra811

Anlıyorum deme bana,yaşayabilirmisin aynı
acı ve üzüntülerimi.?
/ 6