ara
07.09.17

zeyrek

@zeyrek

Okuduğumuz kitaplarda alıntılanacak cümleler nasıl seçilir?

Kitabı okuduktan uzun zaman sonra kitabı tekrar elime aldığımda altı çizili yerleri okumayı çok severim. O yüzden mümkün olduğunca etkilendigim, ya da sonradan lazım olabilir diye düşündüğüm yerlerin altını çizerim. Sonradan bulmak kolay oluyor. Gerçi neokura üye olduğumdan bu yana alıntıları burada da paylaştığım için toplu halde duruyor çoğu.
06.09.17

Yase..✏️

@yase

Okuduğumuz kitaplarda alıntılanacak cümleler nasıl seçilir?

Bu başlığa denk gelince "alıntı hastası" bir insan olduğum için yazma gereği duydum sanırım beni en çok içine çeken başlık bu oldu, birdaha herhangi bir başlığa yazar mıyım bilmiyorum. :)
Şimdi gelelim alıntılarla olan macerama..
Ben öyle cümleleri baştan sona çizmiyorum, çizemiyorum. Sanki elimdeki kurşunkalemle o kitaba işkence ediyormuşum gibi hissediyorum. 🤷🏻‍♀(birde dolma kalemle çizenleri görüyorum ki içim nasıl cız ediyor anlatamam) Bu yüzden cümlenin bir başına birde sonuna minik bir çizik koyar, sayfa numarasınıda kitabın en sonundaki boş sayfasına yazarım. 2017 nin başında Tutunamayanlar'ı okurken buldum bu çözümü. Normalde bir durur, o alıntıyı tek tek bir kağıda ya da kırmızı not defterime geçirirdim. Bayaaaa da bir uzun sürerdi. Sıra Tutunamayanlar'a gelince sanırım kitapla arama böyle uzun bir süre girsin istememem bu çözümü bulmama vesile oldu :)) iyiki de oldu.. Şimdi kitabı okuyup bitirdiğimde bir sonraki kitaba geçmeden önce o son sayfaya yazdığım sayfa numaralarını teker teker açıp o cümleleri kırmızı not defterime geçiriyorum. Bu çoğu insan için sıkıcı bir durum olabilirken benim için terapi gibi birşey. Şimdilik birisi dolu, diğeri yarısında iki tane kırmızı not defterim var. (neden bilmem bittikçe aynısını alıyorum ve sadece kırmızı not defter olmak zorunda) Okudukça, yazdıkça daha bir sürü kırmızı not defter biriktirmek istiyorum, ne tür bir manyaklık bu yaptığım bilemem tabi..
Alıntıları nasıl seçtiğime gelirsek, o an okuduğumda "vayyyy beee adam/kadın ne yazmış arkadaş.." dediysem ya da şöyle bir duraksayıp, ne demek istemiş olabilir burada yahu bu ne demek diye uzun uzun düşünüp kendimce o cümleye bir anlam yüklediysem ve sevdiysem benim için altı çizilecek bir alıntı oluyor.
Ama en sevdiğim alıntılar okuduğum zaman yazarın dünyasını kendi dünyama yakın hissettiğim, bir şekilde aynı duyguları paylaştığımız için ona kocaman sarılma isteği uyandıran, o cümlelere bağlanıp tekrar tekrar okuduğumda hayatla aramda bir düğüm oluyormuş gibi hissettiğim ve okudukça da inanılmaz huzur bulduğum alıntılar... Ayy ne çok yazdım.. Alıntılarla aramda böyle delice bir ilişki var işte.. Bu arada hâlâ okuyorsan teşekkürler sevgili Ne Okur üyesi.. 😊❤
05.09.17

Uğur Çam

@ugurcam967

Okuduğumuz kitaplarda alıntılanacak cümleler nasıl seçilir?

Benim için sistem şu şekilde işliyor. Evvela bir kitabı okur ve bitiririm. Aradan uzun bir süre ve bir kaç kitap geçer. Sonra okunacak kitap ararken kitaplığımda o kitaba rastlarım. Ardından kitapla alakalı aklıma gelen şey o kitabın "alıntısı" olur benim için. Her kitaptan cümle/paragraf aklımda kalmaması doğal tabi. Bunu da o kitabın alintilanacak kadar iyi olmadığına yoruyorum (tabi benim için.) Bunun dışında bir kitabımı elimde kalemle karaladigimi düşünmek dahi istemiyorum. Yazara kitap imzalatirken bile eli titreyen, içi içinden geçen biriyim ben. Kitapların çizilmesine karşıyım.
05.09.17

AFD

@afd

Okuduğumuz kitaplarda alıntılanacak cümleler nasıl seçilir?

Çok basit. Okurken bir ses duyarsın. Şöyle:
- Eeeyyyyyyy AFD!!!!! Buranın altını çiz!!!!!
- Nerenin şu paragrafın mı yoksa buraya kadar mı?
- Eeee şey. Şuraya kadar.. Yok yok hepsi.
- Tamam George. Kendine iyi bak.
- See you adamım
04.09.17

Gülcan

@gulcann

Okuduğumuz kitaplarda alıntılanacak cümleler nasıl seçilir?

Ben kendi taktiğimi söyleyeyim. Aslında taktik de değil ama ben böyle yapıyorum. Genel manada hoşuma giden bir çok yerin altını çizerim. Ancak hepsini Neokur'a alıntı olarak eklemem. Neye göre ekliyorum?

Şimdik arkadaşlar öncelikle ben yeni öğrendiğim bilgiyi de kelimeyi de günlük hayatta kullanmayı severim. Ders kitabımdaki cümleyi bile hoşuma giderse ezberlerim. Kullanırım.

Alıntılarımı da bu çerçevede ekliyorum. Günlük yaşamımda kullanabileceğim bir cümle, örnek verebileceğim bir cümle ya da atıfta bulunurken işe yarayacak bir cümle ise eklerim. Alıntılayacağım cümle İçinde bir bilgi geçiyorsa, sonradan o bilgiye ihtiyacım olur düşüncem varsa da eklerim.

Eklediğim her alıntıyı sonradan tekrar okuyacağımı hesaba katarım. Çünkü okuyorum. Yani ayda bir belkide baştan sonra eklediğim alıntılara göz gezdirir, çoğunu okurum. Burası yokken de altını çizdiklerimi kitap elime geçtikce okurdum. Çok uzunsa sevdiğim cümleler o zaman buraya yazmam. Hem yazmaya üşenirim hem de etik bulmuyorum. Kitapta işaretlerim. Kitabı elime alınca okurum.Bu sevdiğim şarkıyı defalarca dinlemem gibi bir şey.

Sonuç olarak ben alıntılarımı insanlar fikir edinsin diye eklemiyorum. Kendime ekliyorum. Kendim için ekliyorum. Ekleme kriterim de kendimim.
02.09.17

Nil 🐾

@nill

Okuduğumuz kitaplarda alıntılanacak cümleler nasıl seçilir?

Soruyu:" Okuduğumuz kitaplarda alıntılanacak cümleler nasıl seçilmelidir" olarak anlayın lütfen.

En basit tanım olarak, okuduğumuz kitapta bizi etkileyen bir cümleyi alıntılamak ya da altını çizmek için seçebiliriz. Bu durumda çok fazla altını çizdiğimiz cümle olabilir. Bunda elbette bir sakınca yok. Niye olsun ki? O cümle o an bizi çok etkilemiştir.

Fakat benim aklımı kurcalayan başka bir şey var. Bazen öyle oluyor ki, okuduğum kitaptaki bir sayfayı komple işaretliyorum. Arasındaki asıl önemli olan kısımı göremiyorum. Bir yerden başlıyorum ama sonunu tam getiremiyorum. Yani alıntı nerede bitmeli kestiremiyorum. Bunda herhangi bir yanlışlık yok, tamam. Ama koca paragraftaki öz kısmı bazen görememek can sıkıcı benim için. Mesela çok iyi bildiğimiz bir cümleyi ya da o anlama gelen başka bir cümleyi alıntılamak gerekli midir?? Vs vs.. neyse... Arif olan anlamıştır sorunumu zaten.

Kaldı ki buraya alıntı yazarken de bütün kitabı alıntılamak hiç hoş bir şey değil. Velhasıl tek derdim bu olsun ayol 😊