up
ara
profil foto

Çalışma Hayatı nedir ?

17.05.18
Emin Aydın

Emin Aydın

@kursunasker

Çalışma Hayatı nedir?

Hayatı kategorize etme çabasının bir ürünüdür. Çalışma hayatı, okul hayatı gibi kullanımlar böyle bir izlenim uyandirir bende. Ancak hayat bu tarz bölümlere ayrılabilir mi? işte asıl soru bu olmalı.
3 beğen · yorum
17.05.18
kişibaşınadüşenmilligelir

kişibaşınadüşenmilligelir.

@kisibasinadusenmilligelir

Çalışma Hayatı nedir?

Şimdi efendim nazarı dikkatinizi celp etti mi bilmem, tarihin kadim dönemlerinden beri ceza hukukunda suç kabul edilen fiile yönelik cezai müeyyidelerin başında insanı özgürlüğünden alıkoymak geliyorsa bunun hemen ardından suçluyu çalıştırmak gelir. Taş ocakları olsun tren yolu yapımı olsun tarımsal faaliyetler olsun ne bileyim bok püsür temizleme işleri olsun, bunlar suçlular için cezalarını çekme mecraları olmuştur. Hatta şu an bile kamusal hizmet denilen bir zorla çalıştırma cezası vardır. Buradan vardığımız ilk sonuç şudur ki: çalışmak bir cezadır! Sonra diyelim ortada suç yok, fakat yapılması gereken iş var. Bu sefer de para karşılığı işçi tutmak suretiyle iş yaptırılagelmiştir. Bu devirde -bittabi eski edvarda da - kim kime havadan para vermiş? Tartışılmaz bir hakikattir ki birisi size para veriyorsa sizi sikmek istiyordur.( Mecazi manada. Yerine göre gerçek manada) Yani vardığımız ikinci sonuç da şudur: çalışmak sikilmektir! Karşılığında para aldığınız bir şeyin "iyi" olma ihtimali yoktur. Ama iktidarı ve kapitali elinde bulunduran adamların kafası zehir gibi çalışır. Bu adamlar boşuna bulundukları yerleri işgal ediyor değiller. Çok zekidir bu ipneler. Ne dediler evvelden beri? Çalışmak dediler kutsaldır dediler, çalışmak dediler insanı güçlü kılar dediler, çalışmak dediler ruhu arındırır dediler, özgür kılar dediler. Beynimize çalışmanın ne kadar güzel olduğunu ne kadar önemli olduğunu ve ulvi bir vazife olduğunu işlediler. Sonra çalışma hayatınının genel nizamını da bunlar belirlediği için öyle bir sistem oluşturdular ki efradı millet birbirinin kanını içsin doymasın hırsından kendini yesin. böylece bize bulaşmasın, aman yerimizden olmayalım gibi düşüncelerle hareket ettiler. Mesela ayın elemanı seçelim bir maaş da prim verelim ya da en çok çalışanı terfi ettirelim, teşvik verelim, tatile gönderelim vs gibi çalışanı birbirine kırdıracak prensipler getirdiler. Biz de bunu yedik. Evlerde babalar evlatlarına, ilkokul sıralarında öğretmenler öğrencilerine "işleyen demir ışıldar" dediler. Bok ışıldar. Adam kömür madeninde ciğerini bırakıp çıkıyor, öteki bel fıtığı oluyor beriki kolunu makineye kaptırıyor. Afedersiniz ama ...ğımı ışıldar. Daha çok konuşulur bu mesele üzerine. Bu kadarı kalın kafalı adamın anlaması için bile kafi.
Peki ne yapmalı da bu düzene çomak sokmalı, feraha ermeli? Cevap basit: Kaytarmalı!
Kaytarmak bir hak ve ödevdir. Bir gün başkan falan olursam anayasaya bu maddeyi ekleteceğim, okullarda ders kitaplarına koyduracağım. Hatta müstakilen ilkokulda talebelere kaytarma dersi koymayı düşünüyorum. Pazartesi sabah olacak ders. Sınavsız tabii. Bu derste genç dimağlar türlü kaytarma faaliyetini ve bunun faziletini öğrenecek. Rüyamda bu fikrimi Gandhi ye açtım çok beğendi, destekçinim dedi.
Yani diyeceğim o ki Marx'ın  "dünyanın bütün işçileri, birleşin!" lafına bakmayın, ben diyorum ki: Dünyanın bütün işçileri, Kayatarın!
18 beğen · yorum
Vüsat (@vayacondios)
Ben şahsen ikna oldum.
21.07.18 beğen 1 cevap
16.05.18
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Çalışma Hayatı nedir?

2 aylık çalışma hayatının bana kazandırdıkları/öğrettikleri:
1-) "Şu Arka Sokaklar dizisi hâlâ neden yayımlanıyor, kim izliyor bunu yeaaaa?" diye düşünürdüm. İş yerinde danışmadaki abi bu algımı tamamen yıktı. Her gün internetten deli gibi Arka Sokaklar'ı izliyor. Mobil internetini bunun için harcıyor.

2-)Yaptığım iş gereği bu süreçte binlerce kişiyle muhatap oldum ve şunu gördüm:
Ülkedeki IQ seviyesi sandığımdan daha düşükmüş...

3-) Düşük mizahın talepkârları azımsanmayacak denli çok imiş.

4-)Yalakalık diye bir meslek varmış. (Bunu zaten biliyordum, somut olarak gördüm.)
(bkz: müdürün yaptığı iğrenç espriye gülmek nedir?)

5-) Yalan. Özel sektörde tutunmanın temel yapı taşı.

6-)Maaş:

Ne, bedava mı çalışsaydım?
21 beğen · yorum