ara
20 sa

Maximus

@maximus

evlilik nedir?

Evliliğe zorlanan bir kızın isyanına şahit olacağınız sarkastik bir beyanat:
14.03.18

evlilik nedir?

- Evlilik güzel midir, dede?
+ Güzeldir, evlat. Eşin senin dert ortağın olur.
- İyi ama benim hiç derdim yok ki, dede.
+ Evlenince o da olur.
13.03.18

nermin

@velespit

evlilik nedir?

Karşılıksız sevgi, saygı, hoşgörü. Aşırı beklenti. İnsanın insan olduğunu unutup, bir tarafın bitmeyen talepleri diğer tarafın yetersizlik duygusuyla yaşadığı bunalım. Adeta eşyalaşmak.
Örn: Öyle bir vaziyete sokmuşum ki kendimi evlenerek. Ona yetememek beni derin bir ızdıraba ve mutsuzluğa itiyordu. Farkımda değil. Cebimi kalbimden ve sevgimden dahaca önemsiyor. Cebim kabardıkça kalbim ve sevgim ondan uzaklaşıyor. En büyük zulüm bu kendime.
18.08.17

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

evlilik nedir?

Ciddi bir müesesedir baya cesaretli arkadaslar var valla pes pese evleniyorlar sanki bedava çeyiz dağıtıyorlar :D
01.08.17

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

evlilik nedir?

Ben şunu anlamıyorum bu evlilik denen şeyin güvencesi hukuk mu yoksa karşılıklı sevgi/aşk(ben bu kavramlar hakkında toplumdan farklı düşünürüm. Sevgi bir çıkarın sonucudur) ve saygı mı? Eğer hukuksal güvenceyse mesele, elbette evlenin ama birbirinize güvenmeyip de hukuksal yaptırımlardan ve bağlayıcılıktan medet umuyorsanız zaten sıkıntı var demektir. Yok ikincisi ise o zaman evlenmeye gerek yok, birlikte yaşayın.

Şimdi toplumsal baskılar, dini inançlar, örf adet vs. vs. hepsi tamam, hepsini anlıyorum da burada bir mentaliteyi tartışıyoruz, en azından ben mentalite üzerinden gidiyorum. Ben diyorum ki bir insan hayatının kalan kısmını biriyle geçirmek adına söz verebilir ve bu söze sadık da kalabilir. Ama bunu sevgi/aşk vs. gibi hislere dayanarak yapmaz mantığa dayanarak yapar ve evlilik de bu verilen sözün hukuki güvencesidir işte. Yalnızlık korkutucudur, hele ki yaşlılıkta falan felakettir. Bu yüzden insan hayatında biri olsun ister, ona güvenebilmek sırtını dayaybilmek ister ve aynı imkanları ona da sunar. Yalnız bunun için evliliğe gerek yoktur işte. Biriyle sevgiliyken de bunu yapabilirsin. Dolayısıyla neye dayanarak evliliği tavsiye edilir onu anlamıyorum. Tek eşlilik için de birine hayat boyu sadık kalmak için de evliliğe gerek yoktur. Mesela dersen ki dinimizce günah, nikah şart; bu durumda evlilik tavsiyesi mantıklı. Dersen ki toplumsal baskılar var, bu ülkede evli olmayan çift sıkıntı yaşar o yüzden evlenin; bu durumda da evlilik tavsiyesini anlarım. Ama bunlar için de ''evlilik çok güzel bir şey ya'' denmez. Bunu diyenler ''hayatımın aşını buldum'' ''doğru insanı bulunca evlilik çok güzel falan'' dİyorlar. Peki ne farkı var birlikte yaşamaktan? Değişen ne? Sen birine sadık kalacağına inanmıyorsan ya da birinin sana sadık kalabileceğine ve bu inançsızlığı evlilik sayesinde hukuksal, toplumsal olarak baskılayıp yok etmeye çalışıyorsan evliliği tavsiye edebilirsin elbette ama bu kadar dürüst olamayacağından aşk, doğru insan falan diye zırvalarsın. Evliler, evli olmayan çiftlere kıyasla daha zor ayrılırlar. En eğitimli, en marjinal çiftler için bile bu böyledir. Hep söylüyorum sen evde 10 saat metal müzik de dinlesen sokağa çıktığında arabeskin ortasında buluyorsun kendini. Bu kültürü reddetmen için bile önce kabul etmen gerek. Çocukluğundan beri sokakta, okulda her yerde maruz kalmışsın bu kültüre. bir ilişki tek bir cümle ile 10 saniyede bitebilir ama evlilik bitmez. O marjinal çiftlerde bile bitmez. Bu yüzden bu kadar tavsiye ediliyor, övülüyor gibi geliyor bana evlilik. Çünkü güvence, hukuki bir bağlayıcılığı, yaptırımı var. Ve başkasının evli olmadan bir şeyleri başarması ya da başarılacağını iddia etmesi evli insanı rahatsız ediyor. Yukarıda anlatmaya çalıştığım şeylerle yüzleşiyor çünkü o insanı görünce. Ve mecburen ne yapıyor? Boyalı kuş olan o bekar insana ya evliliği tavsiye ediyor ya da o insan mutsuz olsun, başarısız olsun istiyor. Yani kuş sürüsü, o renkli kuşu gagalayıp yok ediyor. Farklı olana tahammül edemiyor, farklı olmasından korkuyor. Korkuyor çünkü o farklılık, aynı olanlara ''lan biz de farklı olabilir miydik, farklı olmak daha mı güzel ki acaba'' diye düşündürtüyor.

Başa dönersek, iki insanın karşılıklı aşkına dayanılarak kurulduğu iddia edilen ömür boyu birliktelik(ki ben buna asla inanmam) için evliliğe gerek yok. Demek ki evlilik başka nedenlere dayanarak o çifti bir arada tutan bir şey. İşte o nedenlerle bir arada duracak çiftlerden biri olmak istemediğimden evliliğe karşıyım. Ve evlilik güzel şey diyenlerin de aslında birlikteliklerine güvenemediklerini düşünüyorum ama kendilerinin bile bunun farkında olmadığına inanıyorum. Çünkü kendilerine bile itiraf edemiyorlar çoğu zaman. Evli çiftlerin büyük çoğunluğu birbirlerini çok seviyorlardır eminim. Zaten bırak senelerini, birkaç haftanı ayırdığın bir ürün bile çok değerli olur senin için. Ama sevgi insanları bir arada tutmak için yeterli bir şey değildir. Kaldı ki yetiyorsa da zaten evliliğe gerek yoktur. İşte o bahsedilen kutsal(!) kavram aşkı, sevgiyi vs. gerekçe göstererek evliliği tavsiye edenler önce kendilerini inandırmak istiyorlar bir yalana benim nazarımda. Evlilik bir sözleşmedir, birbirine yeterince güvenemeyen insanlar sözleşmeye ihtiyaç duyarlar. Ama bunda yanlış bir şey yoktur. ben de bir gün evlenebilirim sadece bunu sağda solda aşka bağlamam, kendime karşı dürüst olurum, olamıyorsam da susarım hepsi bu.

Elbette evliliği tavsiye edin tabii de bunu ''gerçek'' nedenlere dayanarak yapın; doğru kişi, aşk, sevgi vs. gibi şeylere değil.

Kısacık bir hikaye ile bitirelim;
Zamanında 3 büyük futbol takımı sezon başında kendi aralarında yazılı bir sözleşme imzalayarak birbirlerinin transferlerine müdahil olmamak konusunda anlaşırlarmış ve bu anlaşmaya da centilmenlik anlaşması denirmiş. Galatasaray Başkanı Alp Yalman göreve geldiğinde bu anlaşma olayını şu gerekçeyle sonlandırmış; ''bu anlaşmanın adı ne? Centilmenlik anlaşması. Peki centilmenlerin yazılı bir anlaşmaya ihtiyacı var mıdır?''

Sevginin, aşkın(!) yazılı bir anlaşmaya ihtiyacı var mıdır?
01.08.17

kişibaşınadüşenmilligelir.

@kisibasinadusenmilligelir

evlilik nedir?

Çok garip bir olay bu. Şimdi nikahın mantığı iki insanın münasebetinin kamu tarafından bilinmesidir. Evliliğin tek açıklaması bu: bilinmesi ve kayıt altına alınması. Yani:"Ey vatandaşlar! A kişisi B kişisi ile sevişiyor, siz de duyun!" Tüm dünyada evliliğin mantığı budur. Olay da burada kopuyor zaten. Mesela adamın kızıyla kimse bilmeden gizli gizli sevişiyorsun ve diyelim ki adam bunu bir şekilde öğrendi. Kıyamet kopuyor "vay sen benim kızımı nasıl iğfal edersin?" diye basıyor yaygarayı. Ama aynı adamın kızıyla evlendiğin zaman adamın kızını yine iğfal ediyorsun ve bunu herkes biliyor üstelik düğün tertip ediliyor ve kızın babası dahil bütün sülalesi göbek atıyor. Altın falan takıyorlar.Bu nasıl iş? Aklım havsalam almıyor. Adamın kızını iğfal ettiğini kayıt altına aldırıp 1000 kişinin önünde tescil ettiriyorsun adam da göbek atıyor. Hayret şey doğrusu.
29.07.17

Merve 🗡

@mtrv

evlilik nedir?

Dünyadaki en saçma en gereksiz kurum. Getirdiği sorumlulukların da tek bir mantıklı yanı yok. Ben bir erkeğin kafasındaki kadın profiline uymak zorunda mıyım?! Ne giyeceğim, kimlerle arkadaşlık edeceğim, eve saat kaçta geleceğim, o gün neden yemek yapmadığım... bunların hepsi için tek tek hesap verilecek. Aynı şekilde karşıdaki kişi benim doğrularımla yaşamak, bana katlanmak zorunda mı?! "Birbirimizi seviyoruz, sırılsıklam aşığız, gözüm Nurten'den başkasını görmüyor!" Hissetiğiniz cinsel çekimden başka bir şey değil! Şimdi ilgi duyduğun birini 10 yıl sonra seveceğin ne malum? Bunun garantisini kim verecek? Uyduruktan bir evlilik cüzdanı mı? Ya çocuk yapmak! Ayrı bir saçmalık! Hadi yaptın diyelim. Bravo, artık bir esirsin! Hastalanır dert edersin, uyumaz dert edersin, bokunun rengi değişir, gazı sıkışır, okulda arkadaşları ile kavga eder, o gün yaptığın yemeği yemez aç kalır, büyür iş bulamaz... bu zırvalıkların hepsini düşünmek zorundasın.Böyle böyle ömür geçer, daha ne yaşadığını bilmeden bir gün hık diye gidersin. Bunun için yolda gördüğüm çoğu çifte acıyarak bakıyor, bu ağa düşmediğim için yeniden şükrediyorum. Ve o sırada aklımdan Aşkın Metafiziği kitabındaki şu alıntı geçiyor: "Hiçbir şey şehvet duygusu kadar yanıltıcı değildir." Yani bütün bu zırvalıklar, bütün bu hengâme türün devamlılığı için. Değer mi? Değmez olsun! Olur mu? Olmaz olsun!
(bkz: Kutsal Bakire Jan Dark kimdir?)
Örn: - A salağını kocalığa kabul ediyor musunuz?
+ Sonsuza dek evet!
( Arkadan sesler: Ayağına bas, ayağına!)
28.04.17

aLoNe

@alone

evlilik nedir?

Bir bedende iki ruh.
Örn: Hz. Muhammed
09.04.17

Ramazanovaa_._

@ramazanovaa

evlilik nedir?

sevdiyinlə bir oyanmağ gününü onla keçirmək gün ərzində nə etdiklərini danışıb mutlu olduğun hər üzünə baxdığında xoşbəxtliyi hiss etdirəcək biriylə bir ömür xoşbəxtlik
/ 3