ara
Ahmet Sağlam
64 14

Ahmet Sağlam

@ahmet-saglam

Şiir işte
Tam on bir sene önce yazmışım

Penceremin önünden akıyor günler.
trenin pencerelerinde görünüp kaybolan görüntüler gibi.
Kısacık, bir bakışlık, bir an…
Bazen alıyor o tren, beni de
Bazen o gidiyor her şeyle birlikte,
Bir ben kalıyorum geride.

4 Temmuz 2006 / Ahmet Sağlam
5 beğeni · 0 yorum · Kalemimden ·

Ahmet Sağlam

@ahmet-saglam

Dostoyevski
budur
3 beğeni · 0 yorum · Diyorum ki ·

Ahmet Sağlam

@ahmet-saglam

Stephen Hawking diyor ki "Newton Kütle çekimini bulduktan sonra, bu kuvveti geriltecek-dengeleyecek bir kuvvetin olması gerektiğini, onun veya başka birinin tahmin etmesi gerekirdi" evet çok doğru, eğer kütlesi olan herşey birbirini çekiyorsa, zamanla evrenin birbirine doğru yaklaşması, dünyanın, ayın, güneşin, yıldızların birbirine yapışması gerekirdi. Bunu farketmek bu kadar kolayken niye kimse düşünemedi, Taa ki 1920 lerde Hubble evrenin genişlediğini farkedene kadar.

Evet, evren büyük bir hızla genişlediği için, Kütle çekiminin birbirine doğru çekmesi etkisiz kalıyor. Peki niye evren genişliyor, çünkü Eğer bir bomba patlarsa her şey etrafa yayılır. İşte şu an tam o patlamanın içindeyiz, yavaş çekimde izleyin bakın: evren tek bir noktadan patladı... patlama oldu, ve evet bütün parçalar havada yavaş yavaş gidiyor, işte bakın dünya, güneş, her şey bir birinden uzaklaşıyor ve soğuyor.

Hâlâ o patlama devam ediyor, diyorum, anlıyorsunuz değil mi? Belki o patlamanın etkisi birazdan bitecek ve Kütle çekimi herşeyi birbirine doğru yaklaştırmaya başlayacak, evren, gökler ve yerler büzülecek.

Neyse bu kadar korku yeter, benim meselem bu değil zaten.

Acaba diyorum şuanda kolayca farkedilecek neyi farketmiyoruz biz, onu bulsak da bir kuram da biz hediye etsek bilim dünyasına ;)
3 beğeni · 0 yorum · Kalemimden ·

Ahmet Sağlam

@ahmet-saglam

yol filmlerine bayılıyorum, psikanalizi yapılsa ya bunun
0 beğeni · 7 yorum · Kalemimden ·
mesela hangi yol filmi? - 29.11.16
Snlbyrk (@sanlibayrak)
herşeyi bırakıpta gidesin mi var belki. gidebilenlerle avutuyorsun kendini. - 29.11.16
Ahmet Sağlam (@ahmet-saglam)
@mauser bir yol iki veya daha fazla da insan olsun yeter - 29.11.16

Ahmet Sağlam

@ahmet-saglam

James Dean, bir kaç filmde oynayıp, 24 yaşında öldü. Ama başkalarının yetmiş seksen filmde ve koca bir ömürde yapamayacağı kadar, sinema tarihinde adından söz ettirdi. Yıllar önce "Asi Gençlik" ve "Cennetin Doğusu'nu" izlemiştim. İkisi de çok etkileyici filmlerdi. Geçen gün bir film izlerken, aniden filmin, James Dean’in hayatını anlatıyor olduğunu farkettim. Devamlı sigara içen, gözlüklü, bohem bir tip olarak canlandırılmış. Birazını izleyip kapattım. Hayal kırıklığına uğradım sanki. Öyle hissettim. Farklı birini bekliyormuşum demekki. Ama düşününce filmdeki karakter, benim beklentimden daha gerçekçi. Öyle filmler yapan birinin entelektüel birisi olması beklenir. Bir entelektüel de sıkıcı olur heralde. Acaba dünyanın ne menem bir yer olduğunu çözdükçe, heyecanını ve neşeni kayıp mı ediyorsun.
5 beğeni · 1 yorum · Kalemimden ·
Leyla G. (@leyla-gorguc)
Insanogluyuz, hayallerimiz gercek dunyadan daha cekici geliyor. Ozellikle kemdimizle butunlestirdigimiz hayaller. Gercegi ogrenince sarsiliyoruz istemsiz sekilde... - 29.04.16

Ahmet Sağlam

@ahmet-saglam

Geçen gün on beş yaşında bir genç kız, benim yanımda ananesine "sana ne" dedi. Sonra araya giren annesine de "sana ne" dedi. Annesi birşeyler diyecek oldu, kız devam etti "sa na ne, sa na ne". Sanane, derkenki o rahatlığı görmeliydiniz. Niye onları dinlemek, niye topluma, ahlaka veya başka bir şeylere uymak zorunda olsundu ki? Ona bunu kim, hangi hakla dayatabilirdi?O kabul etmeden hangi otorite var olabilirdi? Evet, sanki böyle söylüyordu.
Kız bu çıkışı yaptığı sırada Ben aslında anane ve anneye hak veriyordum. Ama o kızdaki özgüven o pervasızlık, o iradesini teslim etmeyiş beni etkisine aldı. Çünkü ben insanın özgürlüğüne, biricikliğine inanınırım. Çünkü ben çocukların , eğer biz onları budamazsak kocaman, gür birer ağaç olabileceklerine inanırım. Çünkü ben kızların, kız oldukları için suçlu hissetmemesi gerektiğine inanırım. Çünkü ben kız, erkek, Kürt, çingene yada İspanyol olmanın güzel bir şey olduğuna inanırım. Çünkü ben Bir erkek ince sesliyse, yürürken kız gibi yürüyorsa, erkeklerden hoşlanıyorsa da kendini sevmesi, kendiyle gurur duyması gerektiğine inanınırım. Çünkü ben insana inanırım.
4 beğeni · 1 yorum · Kalemimden ·
zeyrek (@zeyrek)
Kendine güven ve saygısızlık birbirine karıştırılmamalı yine de ... - 01.04.16

Ahmet Sağlam

@ahmet-saglam

Afilli Filintaların hepsi ezik biraz. He, ne var, süper kahramanlar yaratıp bu ezikliği gizlemek yerine kendileri gibi hayata tutunamamış tipler yaratmışlar. Ve demişlerki insan dediğin böyle aciz, böyle sefil bir şeydir, kasmayalım fazla. Onları okurken, sen de kendinle barışırsın. "tamam işte lan, bi ben değilmişim, bi bataklığın içinde debelenip duran" dersin.
5 beğeni · 2 yorum · Kalemimden ·
Lotus (@lotus)
yani şeffaf yazarlar diyorsun... kendimizi avutmak için ideal - 19.02.16
Ahmet Sağlam (@ahmet-saglam)
İdeal ;) - 19.02.16