ara
3 dk

Contemplatif

@contemplatif

platonik aşk nedir?

En güzel tarifini babamdan duymuştum. Zamanında Avusturya Salzburg'ta, bir gölde, alelade bir dikenin suya batırılıp çıkarıldığı zaman ay ışığında kristale benzer muhteşem bir şekle büründüğünü gördüğünü söylemişti.
10 sa

Koray Cem

@koraycem

Sentaks (Söz Dizimi) nedir?

Anlamlı bir cümle kurma, insanı homo sapiens yapan en temel özelliklerden biridir. Yeryüzünde yalnız olarak bir tek homo sapiens insan yapabilir. Bu söz dizimi; duygu, düşünce, niyetleri ve kültürü, bilimi diğer insanlara aktarmayı sağlar.
Örn: Sentaksı mintaksla karıştıran homo erectuslara selam olsun!
18 sa

Güldehan A.

@ruhproleteryasi

Sevgi-li nedir?

Gelişiyle memnun,
Gidişiyle mahzun edene sevgili deniyorsa eğer?
25.06.17

Humeyra Korkut

@humeyra-korkut

Ezberlenen en saçma şey nedir?

Ne zaferinden bahsediyorsun

Sen savaşla aşkı karıştırmışsın

Çık o karanlıktan, siperinden

Sen beni hep düşman varsaymışsın

Sen rekabet iste

Ben buna bayılırım

Kadının gücünü hafife alma

Erkeklik gururun vardır sanırım

Perişan olup da zor durumda kalma

İstersen bana ukala mukala de

El üstünde tutulmazsam, hep el kalırım

Prensesler gibiydim ben baba evinde

özgürlüğüme gölgeyi hakaret sayarım!
Örn: İstemsizce ezberlediğim en saçma şey 😱
25.06.17

Sinan Ateş

@sinnates

Ezberlenen en saçma şey nedir?

Eğitim sistemimiz.! Yıllarca aynı şeyi ezberletip yolluyorlar.. 😒😒
25.06.17

Erhan

@erhan99

Ezberlenen en saçma şey nedir?

Yumuşama. Sonu p,c,t,k ile biten kelimelere sesliyle başlayan bir ek geldiği zaman p, b'ye ç, c'ye t, d'ye k, g veya yumuşak g ye dönüşür. Buna yumuşama denir. İlkokulda ezberlemistim unutamıyorum..
25.06.17

Semih

@sc

Ezberlenen en saçma şey nedir?

Pokemon isimleri çarmendır, balbazar,pikaçu, hitmonçen, saydek, hantır, picigeto ...daha gider liste uzun hepsi hafızada yer kaplıyor. Bir de isimleri aklımda tutamam diyorum sanırım hafızayı küçükken bunlarla doldurduk şimdi yer kalmadı. :D
24.06.17

Contemplatif

@contemplatif

hollywood nedir?

Bilindiği gibi sinema ilk olarak Fransa'da ortaya çıkmıştır. Lumiere kardeşlerin icat ettiği sinematograf vasıtası ile filmler salonlarda gösterilmeye başlamış halkın ilgisi ise 1914 yılına kadar artarak devam etmiştir. Bu dönemde Fransa'da kurulan Pathe isimli yapım şirketi çektiği filmleri dünya çapında gösterime sokabilmek için bir ihracat hamlesi başlatmıştır. Aynı dönemde Amerika'da Thomas Edison ilk olarak icat ettiği kinetograf isimli cihazla daha kısıtlı Bir sinema gösterim sistemi kurmuştu.   Fakat Thomas Edison'un şu anda ismini hatırlamadığım birinin icat ettiği nikledion isimli cihazın patentini alması ve bunu piyasaya sürmesi ile bütün Amerika'da yaygın olarak bir film sektörü oluşmuş ve buna karşılık kalabalık bir izleyici kitlesi ortaya çıkmıştı. Fakat sinemanın ilk döneminde Amerika'da oynatılan filmler genellikle ithal filmlerden oluşuyordu. 1900'lerin başından itibaren Amerika'da film yapımı hızla yükselişe geçmişti fakat etkili bir dağıtım ağı kurulana kadar Fransız ve İtalyan filmleri belirli bir dönem Amerika'da yoğun bir şekilde talep gördü. Daha sonra Amerikan yapım firmaları bununla mücadele etmek ve Piyasayı ele geçirmek adına bir Tröst oluşturmaya karar verdiler ve yabancı filmlerin etkilerini hızlı bir şekilde kırmayı başarabildiler. Işte bu noktada günümüze kadar devam eden Amerikan film endüstrisinin Yükselişi başladı. Amerikan yapım şirketleri tarafından kurulan tröst(mppc) 1920'lerin başına kadar binlerce kısa film ve uzun metrajlı film yaptı. Fakat Birinci Dünya Savaşı boyunca Amerikan sinemasında bağımsızlar olarak nitelendirilen ve bu oligopol piyasasından( Burada şunu belirtmek gerekir ki Birinci Dünya Savaşı Amerikan sinemasının gelişmesinde ve Avrupa sinemasının hegamonik etkisini yitirmesinde en önde gelen sebeptir) bağımsız olarak film üretmeye başlayan yapımcılar hızla söz sahibi oldular. Bu bağımsız sinemacılar o dönemde Amerikan film sanayisinin Merkezi konumunda bulunan New York'tan ayrılarak Los angeles'ta kendilerine bir yerleşke kurdular. Los Angeles bölgesi film çekmek için gereken mekanı rahatlıkla sağlıyordu Ayrıca bağımsızlar ucuz dergilere ve telif ücreti olmayan başarılı tiyatro oyunlarına sarıldılar. Bu bölgede adeta bir sanayi oluştu ve kısa süre içerisinde bağımsızlar bir sistem haline gelerek bütün dünyaya hükmeden Hollywood sinemasını oluşturdular.

Kısa sürede binlerce film çekildi ve ihracatı oldukça kolay olan filmleri bütün dünyada pazarlamaya başladılar. Hollywood adeta bir fabrika gibi çalışıyor aralık vermeksizin üretim yapıyordu. Üretilen filmlerde Herhangi bir sanat kaygısı güldürmüyor sadece Yükseliş çağını yaşayan sinemanın büyük bir hayranı olan ve bütün dünyada hızla yaygınlaşan sinema salonlarını dolduran kitlelerin ceplerindeki parayı hedefliyordu. Elbette bu kadar üretimin olduğu mecrada sinema sanatı adına bütün teknikler ilk olarak burada keşfediliyor ve dünyaya da buradan yayılıyordu.

Neticede günümüze kadar süren hollywood hegemonyası böyle başlamış oldu.
24.06.17

Merve 🗡

@mtrv

Ezberlenen en saçma şey nedir?

Geçen gün kendi kendime honki ponki torino şarkısını söylüyorum babam arkadan "çalınaaa bimbo porinoo" diye eşlik ediyor. Kaç nesli zehirlerdiniz ulan?!
24.06.17

Nil 🦄🌵

@nill

Bayram temizliği nedir?

Çok rezil bir şeydir -_-