ara
51 dk

ayse gülce

@aysegulce

Benden nefret edenlere diyeceğim cevap nedir?

Senin kaybın ya da sizin kaybınız..
Hayır, hayır o anlamda değil :)
Kıskançlık, nefret, öfke; keskin sirke misali en çok kişinin kendisine zarar verir.
1 sa

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

kişisel gelişim kitabı nedir?

Her kitapta sunu sunu yaparsanız mutlu olursunuz gelisirsiniz diye bilgiler bulabilirsiniz önemli olan onları okumak değil hayata uygulamaktır uygulamayıp sadece okumak için okuyan biri hiçbir faydasını göremez yani kiside bitiyor is...
3 sa

albatros

@albatros670

3 sa

albatros

@albatros670

4 sa

tabula rasa

@tabula-rasa

son zamanlarda yaptığınız en saçma şey nedir?

patlıcanlı erişte açık ara farkla önde. buzdolabında son nefesini vermek üzere olan tek sebze, patlıcan beni bu nahoş tecrübeye ikna etti. bu ilginç yemeği ben icat ettim sanıyordum ama gerçekten varmış böyle bir şey. tadını merak edenler için not; evet hâlâ yaşıyorum ama siz can güvenliğiniz için denemeyin.
11 sa

Merve 🗡

@mtrv

Laf sokmak nedir?

Teyzem eltisi ile tartışmış. Geçen gün, eltisinin vatzap durumuna koyduğu Cemal Süreya şiirini bana yolladı. "Sen anlarsın yorumla şunu bana mı laf sokuyor bu şıllık?!" diyor. Teyze sor bakalım Cemal Süreya'ya o yazdıklarını anlayabiliyor mu?!
12 sa

ayse gülce

@aysegulce

Havva Geni nedir?

Kalıtımsal olarak genlerimizin yarısını anneden yarısını babadan aldığımız bilgisi tam olarak doğru değildir. DNA'mızın çok küçük de olsa bir kısmı ( Mitokondriyal DNA) sadece annemizden bize aktarılır. Ve sadece anneden tüm çocuklarına (kız- erkek) aktarılan bu gene "Havva Geni "denir.

Peki bu bilgi ne işimize yarar? Her şeyden önce soy agacının erkekten geldiği inanışını yerle bir eder. Çünkü erkekten gelen genetik materyal, kadından aktarılan genetik materyale göre çok daha hızlı mutasyona ugrar. 5-10 kuşak öncemizi annemizin genlerinden çok kolay bulabilirken, babamızın genleriyle bunu yapmamız neredeyse imkansızdır. Kısaca babamızın değil, annemizin soyundan geliyoruz.. :)
Örn: Babası kılıklı değil, annesi kılıklı :)
21 sa

Nil 🌸

@nill

Polimci nedir?

Halk arasında 'polümcü' olarak da kullanılan numaracı, tribünlere oynayan, biraz şebeklik yaparak yalan söyleyen, artistlik yapan anlamına gelen kelime.
Örn: Adı polümcü seni!
22 sa

Semih

@sc

kişisel gelişim kitabı nedir?

Herkesin bildiği üzere bu alanda bir çok kitap var ve çoğunun( bazılarımıza göre hepsinin ) amacı ceplerimizi boşaltmaktan başka bir şey değil. Özellikle uçuk kaçık fikirler/başlıklar ile niyetini gizlemeden piyasaya sürülenler var ki, nasıl satıldığına şaşarız. Dünyanın en zengin insanı olmak sizin elinizde, dünyayı yönetmeye kendi hayatınızdan başlayın, liderlik hiç bu kadar kolay olmamıştı...Bla bla bunları uyduruyorum tabii gördüğüm bir kitap değiller. Demek istediğim az çok anlaşılmıştır eminim. Her şey kitabın satılması için kurgulanmış, başlıklar ve özet bunun için yazılmış sonrası önemli değil çünkü çoğu birbirinin kopyası. Vakit kaybı. Çoğu sohbet havasında yazılmış, içerisinde bilgi yerine bilgi kırıntısı bulunduran. İnsanı okuduğu anda pozitif düşünceye, olumlu olmaya yönlendirdiğini hissettiren ancak uzun vadede hiç bir şey katmayan kitaplar.

Belki hepsi öyle, belki hepsi öyle değil! Bu konuda emin değilim çünkü hala Mümin Sekman, Ahmet Şerif İzgören gibi kişilerin kitapları elime geçtikçe okurum, okuyorum. Çünkü bazı kişilerin kafasında oluşan o net çizgi benim kafamda henüz oluşmadı. Kurgu bir roman yerine böyle bir kitap okursam ne olur? İnsan gerçekten bu bilgileri yaşayarak ve sorgulayarak, deneyimle mi edinmeli? Bu kitaplar insana nasıl zarar verir? Gibi.

Bazı yabancı yazarların kitaplarını da okudum. Yüksek puanlar da vermişliğim var. Ancak insan sorgulamaya başladığında bazı cevapları daha net alabilir. Örneğin bu kitaplarda insanın yapması gerektiğinin öne sürüldüğü metotlar kısa ve uzun vadede gerçekten yapılabilir mi? Zaten yapmadığınız veya daha önce düşünmediğiniz hangi fikirler ortaya atılmış? Şimdiye kadar bu konuda X tane kitap okudunuz hangisindeki metotları uygulayabildiniz? Eğer uzun vadeli uygulayabildiyseniz sonuç nedir? Gibi sorulabilecek bir sürü soru var. Gerçekten böyle kitapları sevenler kendilerine bu soruları ve benzerlerini sormalı diye düşünüyorum.

Şimdiye kadar hiçbir türün fanatiği veya fanı olmadığım için sürekli okuduklarımı ve neden okuduğumu sorgularım ve olaya tek bir pencereden yani kendi gözümden bakmak beni kısıtlar. Bu yüzden diğer insanların neler düşündüğünü önemserim.
@kisibasinadusenmilligelir ve siz neokur üyelerinin bu konudaki değerli görüşlerini öğrenmek için bu tanımı girdim. Şimdiye kadar bu konuda bir tanım girilmemesi de ayrıca garip.
22.10.17

Gülcan

@gulcann

Engelli listesi kabarık olduğundan sitede paylaşım görememek nedir?

Ben her şeyin fazlasının israf olduğunu düşünüyorum. Fazla insan ve paylaşım da israf. Hayatımda da az insan öz insan olması gerektiğini düşünürüm. Bu yüzden sitenin çok kalabalık olmasını istemiyorum. Az olsun öz olsun bizim olsun. Yani şurada 200 tane dandik dundük paylaşım görmektense 5 tane keyfimi yerine getirecek, zihnimi açacak, görmekten zevk alacağım paylaşımlar ve kişiler görmeyi yeğlerim. O yüzden no problem dileyen engellesin beni. Ben zaten bu konuda artık fütursuzca yapıştırıyorum engeli.