ara
4 sa

Gülcan

@gulcann

özlemek nedir?

Sevdiğimiz kişiler öldükten belli bir zaman sonra çok daha net hissettiğimiz duygu, his.

Görmek, sarılmak, konuşmak isteme ama yapamamak durumu.

Misal ben anneannemi çok özledim. Çok. 😔 Sarılmak ve konuşmak istediğim zaman sarılamamak, konuşamamak insana çok koyuyor. İçimin taa derinlerinde bir sızı oluyor. Boğazımda bir düğüm oluyor. Hep bunlar özlem. 😞
4 sa

Nur Özdemir

@nur-o

Whitney Houston kimdir?

Whitney Houston, ABD'li şarkıcı. Dünyanın en çok ödül alan kadın şarkıcısı unvanını alarak rekorlar kitabına girmiştir
4 sa

Nur Özdemir

@nur-o

fenakistiskop ne demek?

İlk animasyon aletlerinden biri olan fenakistiskop, yuvarlak bir şekil üzerine, görüntüleri aşamalı olarak yan yana yerleştirip hızla bakıldığında gözde hareket aldanması yaratma üzerine kurulmuştu. (Zaten kelimenin Yunanca anlamı; göz aldatması, göz yanılması gibi bir anlam taşımaktadır.)
17 sa

virane

@kabaktadi

var olmak nedir?

Eşyalar için miktarıyla ve ya değeriyle ölçülür. Canlılar içinse hissetmektir ya da hissettirmek. Çünkü bu varlık anlayışına göre değişir.( Kime göre, nasıl, niçin vs.)
Örn: Düşünüyorum öyleyse varım diyen de var üşeniyorum öyleyse varım diyen de. K
18 sa

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

Hecin nedir?

Çölde saatte 8 km yol gidebilen, gerektiğinde iki-üç gün aç kalabilen ve insan taşımacılığında kullanılan bir hayvandır.
19 sa

Merve Karadavut

@merve-karadavut

Aşk nedir?

var olmaktır
19 sa

Merve Karadavut

@merve-karadavut

Güvendiğin dağlara kar yağması ne demek?

vay deli kanlı gönlüm vay
19 sa

Merve Karadavut

@merve-karadavut

var olmak nedir?

sevmektir sevilmektir
21.01.18

Gülcan

@gulcann

Veli katılımı nedir?

Biliyorsunuz ki eğitim en iyi okul ile ailenin işbirliği ile olur. Bunun için eğitimde veli katılımı diye bir uygulama var. Tarihleri belirliyorsunuz, veliye söylüyorsunuz. Geliyor 1 ders saati kadar duruyor ve sınıfta bir etkinlik yaptırıyor. Hem öğretmenle empati yapmış oluyor hem de süreci öğreniyor eğitime katkı sağlıyor. Sadece çocuğunu değil kendini de okulun bir parçası olarak görüyor. Anlayacağınız yararı çok. Sene başında ahkem kesen velileri mutlaka çağırın.

Ben şöyle yapıyorum. Veli gelmeden önce ne yapacağını söylüyorum. Misal, çocuklar oyuncakları toplayacak sonra yerlerine oturacaklar ve sizde onlara kitap okuyacaksınız. Diyorum. İlk tepki "aaaa! ne güzel hocam yaparım tabii. Kolaymış. Tamamdır" diyor.
Veli gelince buyrun sınıf sizin diyorum. Tabii ki de tamamen sınıfı ona emanet etmiycem. Maksat süründürmek 😂😂😂 empati yapsınlar biraz.


Neyse geçiyorum köşeye oturuyorum. Önce oyuncakları toplatması lazım. 😂 Çocuklarada topla diyince ne toplarlar neee toplarlar 😂 aradan 5 dk geçiyor. "Gülcan hocam toplamıyorlar ne yapayım?" Çocuklara sınıfı ben toplattırıyom. Yine oturuyorum. 2 dk sonra "Hocam yerlerine oturmuyorlar." Tekrar kalkıyorum herkesi oturtuyorum. Buyrun sınıf sizin diyorum. Bu seferde çocuklar dinlemiyor. Yine "Hocam dinlemiyorlar konuşuyorlar ama..." bu kısma karışmıyorum. 😊 Lütfen, susturun ve kitaba başlayın diyorum. 10 sayfalık kitabı okuyana kadar çocuklar velinin canını çıkarıyor.

😊 Etkinlik bitiyor. Etkinlik bitince genelde tüm velilerin sorduğu ortak soru "hocam ben artık gidebilir miyim?"oluyor. 😂😂😂 Tabii ki diyorum. Yine gelin diyorum. Sonraki cümleler Hocam size Allah sabır versin, hocam siz de çok yoruluyorsunuz. Hakkınızı helal edin. Vs vs devam
Ediyorlar. Sonra bu durum veli whatsap grubunda dile getiriliyor. 😎 Veeeeee zirvedeyim. 😂😂😂😂😂
21.01.18

Alper Ergin

@aeturk

var olmak nedir?

Sevildiğini hissetmektir.