#kırmızıkaranlık

Gülcan paylaştı.
6 saat önce
#aliŞamil.

1 metre 10 santimdi.

Enver paşaya hediye edilmişti.
köle gibi.
zoraki “soytarı” yaptılar onu…
garip garip kıyafetler giydirdiler.
kadınları çocukları falan güldürdü.
birinci dünya savaşında çarşı karışınca, Enver paşa apar topar İstanbul’dan ayrıldı, biraz da onları eğlendirsin diye vahdettin’in kızı ulviye sultan’ın sarayına verdi ali şamil’i… sultan’ın eşi İsmail hakkı bey mert adamdı, tavla arkadaşı yaptı bu küçük insanı, ezdirmedi, alay ettirmedi, kolladı. gel zaman git zaman… milli mücadele başladı. yurtseverler Anadolu’ya akıyordu. padişah’ın damadı İsmail hakkı bey de, onlardan biriydi. eşinden bile gizlemek zorunda olduğu niyetini ali şamil’e çıtlatmıştı, güya vedalaşmak için… pişman oldu. çünkü, kocaman yürekli küçük insan, alenen tehdit etmişti, ya beni de götürürsün, ya da niyetini sultan’a anlatır, senin gidişini de engellerim! kuş tüyü yataklarını, bi kuş sütü eksik mutfaklarını geride bırakıp, sahte kimlikler, köylü kıyafetleriyle maceraya atıldılar, işgal kontrollerini aşıp, Adapazarı üzerinden Ankara’ya ulaştılar. haberi vardı Mustafa kemal’in… çağırdı. gittiler. hayatımın en unutulmaz akşamıydı dediği akşamı yaşadı ali şamil… Mustafa kemal’le kadeh tokuşturdu. sonra, üç sene, İsmail hakkı bey nereye, ali şamil oraya, kah su taşıma, kah telgraf, kah boyu kadar tüfek, elinden ne geliyorsa ama, hep cephede… kelle koltukta yaşadı, izmir’e girenlerin hemen arkasındaydı. o göğsünde sallanan, istiklal madalyası.

nedir dersen…
günümüzün gönüllü
soytarıları kavrayamaz.
bu ruhtur, 19 mayıs.

ve, Osmanlı ’da “gülünen” ali şamil, cumhuriyet’te “güler” soyadını aldı. 9 eylül’de girdiği izmir’den ayrılmak istemedi, basmane garında memur yaptılar onu, neticede vade doldu, rahmetli oldu, kokluca’da yatıyor.

rahat uyu, aslan yürekli cüce.
görecekler bugün gene…
boyundan posundan utanmayanlardan ibaret değildir bu ülke.

#yılmaz özdil...
#ensevdiğimyazılarından
Bengül Dedeoğlu. paylaştı.
8 saat önce
#BİZVARIZ#bizvarız‬ #‎bağış‬ ‪#‎yardım‬ #‎otizm‬ #‎çocuk‬ #‎değer‬ ‪#‎yardımlaşma‬ ‪#‎kitap‬ ‪#‎insansevgisi‬ ‪#‎sevgi‬ ‪#‎ilgi‬ ‪#‎destek‬ ‪#‎paylaşım‬ ‪#‎huzur‬ ‪#‎mutluluk‬ ‪#‎vicdan‬ ‪#‎farkındalık‬ ‪#‎vakıf‬
https://www.facebook.com/benguldede?ref=hl
Bilgili Cahil paylaştı.
8 saat önce
#sabanayi

ŞABAN AYINIZ MÜBAREK OLSUN

#RIFATILGAZ VE ŞEYH ŞABAN-I VELİ HAZRETLERİ

“Şaban” kelime olarak “ patika” manasına gelen ve faydalı bir yol anlamında kullanılan “sî’b” mastarından türeyen ve İslam literatüründe çok önemli bir mevkisi olan kelime. “Şaban” üç aylar dediğimiz faziletli aylardan biridir aynı zamanda.

Anadolu’da da çocuklara bir zamanlar severek verilen bir ad idi. Ta ki “Şaban filmleri” çekilene kadar! Enteresandır bu filmden sonra bu ismin tercih edilmeyen hatta alay etmek için kullanılan bir sıfat olarak toplumdaki yerini alması da bu tarihten sonralara rastlar.

Kemal Sunal’ın başrolü oynadığı “Şabanoğlu Şaban”, “İnek Şaban” “ Şaban Askerde” “ Gurbetçi Şaban” “Şabaniye” gibi filmler bir bir beyaz perdeye indikçe bu güzel ve anlamlı isim toplum hayatında anlam kaymasına uğradı ve aptal, geri zekâlı, cahil anlamlarını çağrıştırmaya başladı! İnsanlar doğal olarak çocuklarına bu ismi vermemeye başladılar.

Dikkat ettiniz mi belli bir yaşın altında bu ismin görülme oranı bir “Recep, Ramazan” ismine göre oldukça düşük ve hatta yok denecek kadar az!

“Hababam sınıfı” adlı oyunu kaleme alan yazar Rıfat Ilgaz tarafından bu ismin böylesine yozlaştırılıp, tesadüfen kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Kastamonu Cide doğumlu olan yazar Eğitim Enstitüsü mezunu ve bir süre Türkçe öğretmenliği yapmış. Sabahattin Ali, Sabahattin Kudret, Mim Uykusuz gibi isimlerle birlikte “Makro Paşa” dergisi etrafında yazılar yazmaya başladı. Bir süre mesleğinden çıkarıldı ancak zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından ilginç bir şekilde yeniden atandı!

Gelelim bu yazar ile “Şaban” ismi ile olan münasebetine!

Neden eserlerinde bu ismi böylesine olumsuz karakter ve tiplerde kullandı acaba? İslam dininde önemli bir yeri olan bu isim neden ironik malzeme oldu yazara?

Siz Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerini duydunuz mu? Peki, nereli olduğunu, hangi bölgede etkin olup, halkın sevgilisi olduğunu?

Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri de tıpkı yazar gibi Kastomunu’da doğdu. Çok küçük yaşlardan itibaren gerek zekâsı ve yaşayışıyla öne çıktı ve zaman içerisinde göstermiş olduğu kerametlerle bölge halkının sevgilisi olup ve o coğrafyada hak yolcularının uğradığı ocak oldu ve yıllarca etrafını aydınlattı bu büyük Allah dostu. Bütün İslam âleminde zamanla ismi duyuldu ve Kastamonu merkezde Musa Faki Mahallesi, Güllüce caddesindeki türbesini akın akın insan seli ziyaret etmeye başladı.

Mesela yaygın anlatılan şu olay onun yaygın anlatılan kerametlerinden birisi:

“Kastomonu’da açtığı dergâhına halktan birisi gelir ve:

-Sen ne iş görürsün? Diye sorar.

Şaban-ı Veli Hazretleri:

-Ben kalp kalaylarım, diye cevap verir.

Vatandaş bunu ben ‘kap kalaylarım’ zannedip evine gidip bir çuval bakır tencereyi, leğeni alır gelir kalaylaştırmaya ve:

-Bunları kalaylayıver, der.

Şaban-ı Veli Hazretleri gülümser ve bozuntuya vermez:

-Biz kalp kalaylarız demiştik ama siz kap anlamışsınız. Yarın gelin tencerenizi alın demiş.

Ertesi günü vatandaş gittiğinde çuvalın açılmadığını lakin içindekilerin pırıl pırıl olduğunu görür.

Ilgaz dağlarının esintisi hem Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerine hem de çok sonraları dünyaya gelen Rıfat Ilgaz’a değdi ama ne yazık ki her ikisi manen aynı iklimin insanı değildi!

Bu büyük Allah dostunun bölgedeki nüfuzunu bilen ve bunu kinle ve nefretle karşılayan bu yazar bu ismi daha sonra yazdığı “Hababam” sınıfı adlı oyununda kullandı bilinçli olarak!

Kastomunu ve yöresinde bu Allah dostuyla ilgili birçok rivayet vardır. Halk arasında bu kadar çok sevilen, sayılan, etkisi hala ağırlığıyla hissedilen böylesine önemli bir zatın isminin aynı bölgeden yetişen bir yazar tarafından tabiri caizse “madara” edilmesi tesadüf sayılamaz kanaatindeyiz.

Kültür erozyonu, bilinçli bir şekilde gerek sinema yoluyla, gerek edebiyat yoluyla ve gerekse tiyatro, medya yoluyla “sanat” adı altında halkın bilinçaltına enjekte edildi yıllar yılı ve bu yapılırken nedense aynı hassasiyeti muhafazakâr camia gösteremedi.

Zira muhafazakâr kesim bütün bu alanları yıllarca gereksiz ve hatta boş işler olarak gördü. Ama belli bir kesim bu alanları öylesine içi dolu kullandı ki oldukça masum ve hatta çok hoşumuza giden ” Şaban filmleri gibi” çalışmalarla öldürücü vuruşlar yaptılar bizler uyurken!

İşte buyurunuz bir bakınız yirmi yaşın altında bu ismin kullanım derecesini lütfen bir araştırınız göreceksiniz ki artık genç “Şaban’larımız” yok. Kullanımdan düşmüş! Hepimize geçmiş ola

Muhabbetle.
toplam 2 yorum
Garip Rüzgar Rıfar Ilgaz Kastamonu Lisesi mezunudur ve Kastamonuludur. Şeyh Şabanı Veli Hazretleri Kastamonu'da meftun bulunmakta olup şehrin manevi dinamiklerindendir. Ilgazın derdi bu büyük ve sevilen zatı kötülemektir.
8 saat önce
Bilgili Cahil Bu kadar uzun bir yazinin okunmayacagina binaen yaptiginiz ozete tesekkurum ederm sayin ruzgar :) saban ismiyle beraber ramazan ismini de dalgaya vurmasi acayiptir. Inanirim ki hic bir yazar kahraman isimlerini tesadufi secmez. Yazdigim kisacik bir oyku icin bile iki gun isim taramasi yapmisligimdan bilirim. Uyutuldugumuza yazik...
7 saat önce
Meltem paylaştı.
9 saat önce
B.K.Ü. paylaştı.
9 saat önce
toplam 9 yorum tüm yorumları göster
Ayşegül Ö. Bu hunililerin küfür etmeyenleri daha tatlı oluyor.En güzel hunili küfür etmeyen hunilii:)
9 saat önce
B.K.Ü. sisteme başkaldırı :D
9 saat önce
Ayşegül Ö. Ben de bugün kitapçıya gittim:)Asilere kitap yok dediler:))
9 saat önce
ilkin kurtulmuş. paylaştı.
10 saat önce
#Yeni Kitaplarım :) #Kitapfuarı'ndan sadece 2 kitap alabildim ama olsun. En azından sonunda gidebildim ya :) Ve en çok istediğim kitapları alabildim..
Gamze Tandoğan paylaştı.
10 saat önce
Kitaba götürüyor insanı tekrar ve tekrar. Hoş, çok hoş.
#birazmüzik #kürkmantolumadonna

Vera - Kürk Mantolu Madonna

https://www.youtube.com/watch?v=SsnN8Vfos-8
Misliyna paylaştı.
10 saat önce
toplam 1 yorum
Emine ARSLAN misliyna bizide götürseydin :) iyi eğlenceler :)
10 saat önce
Cenk Kahraman paylaştı.
11 saat önce
Gönlümün kapıları misafirliğe kapalı sen en iyisi bir ömürlük sev.

#diyorumki #birazmüzik #mutluluk #duyun
Khayala_Khansu paylaştı.
12 saat önce
#diyorumki Sevgiliyle acik havada kitap okumak #mutluluk
Sponsorlu Kitaplar
- Gretchen Reynolds
Tür: Sağlıklı Yaşam , Spor
- Jon Gertner
Tür: Bilim , İnceleme , Araştırma