ara

Baran Yusuf

'' Ne gelir elimizden insan olmaktan başka..''

Baran Yusuf

@baranyusuf

Okuyacağım Kitap
Okuyacağım Kitap
Arka planda gördüğünüz o mavilik ülkenin en batisi İzmir'den .Yaklaşık bir haftadır Ege'nin İncisi bu sehirdeyim. Yabancısı değilim bu şehrin ,çocukluğumun okuldan arta kalan aylari ekseriyetle bu şehirde Anneanne evinde geçti . İlk defa bu şehirde tanıştım palmiye ağaçlarıyla , martılarla,Deniz'in mavisiyle , koca koca legenlerde yüzdürdüğüm gemilerin en büyükleri ile . Bu şehre her gelişim büyük bir mutluluk , her ayrılışım da geride birakilan bir yâr gibi büyük bir yıkım bıraktı bende ...işte yine buradayım . Havası ,suyu ve insani ayrı bir güzel olan İzmir'deyim. Bir kaç gün sonra uzunca zamandır erteledigin " Vatan Borcu ! " mu ödemek üzere birligime teslim olacağım ( suçlular teslim olur oysaki ) .Hayde kalın sağlıcakla. Eğer olur da gelirsem aklınıza bir selam yollayın en batıya ..
EK 1
"Sarkaç durdu. Kapı yok.
Ayna buğulanmıyor.
Tanrı bitti.

Ölüm değil büyük ceza
Her zerresi yalnızlık
Bir dünyayı sevmek hala.

Ayrılık burcum...
Parmaklarım birer mihrap çırası
Gövdem bitene kadar tüteceğim başında" 16 sa
EK 2
Bir kaç gündür devam eden şiir furyasına ben de eşlik edeyim dedim. Sitenini uyeleri @kiymet-ceviz , @rosso-rubino @seyrisukut @ozge-selcuk @saziye-baskin53
@lotus @leylavinia ve @seyyah73 'ü şiirler kitapları ve birer şiirleri ile paylaşım yapmaya davet ediyorum. 16 sa
23 beğeni · 6 yorum · Anın Fotosu ·
Şaziye (@saziye-baskin53)
Şimdiden hayırlı tezkereler Allah yolunu bahtını açık etsin
15 sa beğen 1 cevap
ketumpinokyo (@kekum)
"Gecenin verdiğini sabaha teslim ederek inmiştik trenden. Senin aklında, benim gövdemde bir karıncalanma, geldiğimiz yol kadar uzun bir suskunlukla bakmıştık denize, bir imkânsızlığı ezber eder gibi. Sen yitirdiğini arıyordun, ben koruduğumu koyacak yer bulamıyordum…" Abi izninle bir Şükür Erbaş yazısı da benden gelsin. Hayırlı tezkereler. 😊
15 sa beğen 1 cevap
Kıymet Ceviz (@kiymet-ceviz)
"Seni hiçbir dünya telaşına değişmedim ben. Evlerin ve kalabalığın ağırlığını sana üstün tutmadım. Yoksulluğun acısından hafif bilmedim acını.

Yenilen herkesin boğuntusuydu kaybolduğum uzaklık, yüzün her bulutlandığında. Nereye gidersem gideyim seni yürüdüm hep. Sevincini bir barış, bir bayram sabahı gibi taşıdım içimde. Sesine güvendim, gözlerine en çok yakışan o sürekli yaz ikindisine. Gökkuşağının altından geçen çocukların şımarıklığıydı, kâküllerini her araladığımda gövdemdeki ürperti.

Ağzımdaki meneviş sendin insanlara şiirler okurken. Bütün öksüzlerin kederiyle baktım yüzüne, ne zaman geleceği düşündüysem. Bir haksızlığı haykıran herkese senin soluğunu verdim. Bütün hapislerin penceresi yaptım seni. Sonra tuttum kenar mahallelerin yalnızlığını gösterdim, bir özür, bir bağışlanma umuduyla.

Kirpiklerinin ömrüme açtığı yolda yaptım bütün kavgalarımı. Söze inandım, gövdene ondan çok. Dönüp dönüp sana geldikçe anladım özgürlüğün aşk olduğunu. Alışkanlıklara yenilmedim ben, seni bir alışkanlığa dönüştürmek istemedim yalnızca.

Çocuklar dünya karşısında yenik büyüyordu. Babalarından başka doğru bilmeden yaşlanıyordu erkekler. Çarşılar evleri çoktan teslim almıştı. Kızlar şarkısını kimseye söyleyemiyordu. Sokaklardan esen güneş değil, geri çekilme duygusuydu. Annelerin sütünde ışık yoktu.

Kaba adamların kalın sesi örtmüştü ülkeyi. Güzellik, insanların gelecek düşlerinden çoktan çıkmıştı. Kimsenin ortak türküsü yoktu ve kimse türküsünü bir başına söyleyemiyordu. Bir yere gitmeden, gelecek birisini bekliyordu herkes.

Koro halinde susuluyordu ve yalnızca yüksek sesle konuşanlara inanır olmuştu insanlar. İncelik yalnızlığa dönüşe dönüşe bitmişti. Şiddetin coğrafyasında elbette gökyüzü bir lükstü ve ancak yağmur yağınca anımsanıyordu.

Gittiği en büyük uzaklık evinden işi olanlara, ne aşk, ne özgürlük, ne barış anlatılabilirdi. Seni korumak için karşı durdum tüm bunlara. Dünyayı senden geçirerek sevdim. Geri çekilmem yakışmazdı seni sevmeme.

Günlerdir yoksun. Öfkeni bile özledim. Nasıl bir uzaklıktan geleceksin bilemiyorum. Ayrılıktan medet umar oldum. Kaşlarının işaret ettiği yerde duracağım. Kararan gümüşler gibi duracağım. Bir ülkenin acılarına tutunarak özür dileyeceğim.

Işıklı bir korunak arayacağım sesinin kıvrımlarında. ‘Gelmen iyiliktir’ diyeceğim. Yüreğimden başka yanıtım olmayacak. Bir sorudan bir soruya vuracağım seni yine. Dünyanın bütün yağmurları yağacak iki söz arasında. Ellerimi geçmişe mi geleceğe mi koyacağımı şaşıracağım.

Küller altındaki köz için bir yudum soluk isteyeceğim. ‘Aşk iki kişiliktir’ sözünü düşüneceğim uzun uzun. Kalkıp pencereden hayata bakacağım. Alnından öptüğüm yerde ülkemsin, ağzından öptüğüm yerde kadınım, diyeceğim. Bir gülüşünle çıkıp caddeleri dolduracağım.

Ömrümden öteye taşıdığım çocuk... Ya sen bu ülkede doğmasaydın, ya ben aşkı herkes gibi bilseydim."

Şükrü Erbaş - Seni Korumak İçin
14 sa beğen 2 cevap

Baran Yusuf

@baranyusuf

Okumakta Olduğum Kitap
Okumakta Olduğum Kitap
"Çünkü akşam ağırdan alır. Öğle zamanı gibi küstahça pencereden içeri bakmaz, duvarlardan karanlık sular gibi fışkırır, tavanı boşluğa doğru kaldırır, her şeyi yavaş yavaş alıp sessiz sularının içine karıştırır."s.31
- Stefan Zweig
8.6 (142 oy)
10 beğeni · 0 yorum · Anın Fotosu ·

Baran Yusuf

@baranyusuf

la Perle de l’Ionie
la Perle de l’Ionie
"...Ve deniz kuşları umutsuz
Arıyorken kokularını gölgelerinde
Sıyırdı bir iki bulutu güneş de
Yığılıp kaldı yorgun
Denizin gözbebekleri üstünde...". Edip Cansever __ Ölü Sirenler
20 beğeni · 5 yorum · Anın Fotosu ·
Kıymet Ceviz (@kiymet-ceviz)
Onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerinde kurdular. Homeros *** ahh tatlı Smyrna 😊
21.09.17 beğen 3 cevap
Baran Yusuf (@baranyusuf)
Güneşin en erken doğduğu diyarlardan ,bozkırın sarısından ,gelip en geç battığı bir diyarda , denizin mavisinde , olmanın karmaşıklığıni yaşıyorum. Bir yanimda denizin maviligi ve o doyumsuz yosun kokusu bir yanımda da denizin ağlayan çocuklari martılar , martılar ki en çok bu denize yakisirlar . İyiyim , hoşum , güzelim . Ama yin de bir şeyler eksik . Bir el , bir yüz , bir kadın..
21.09.17 beğen 3 cevap

Baran Yusuf

@baranyusuf

"Farkında mısınız bilmem, kimse kendi acısını bile duymuyor artık. Kimse bir başkası için kederlenmiyor.
Birbirine ihtiyacı olanlar özenle uzak duruyor birbirinden. Küçücük çocuklar bile yalnızlığın bilimini yapıyor.
Dilinde bir özürle konuşur oldu insanlar. Kimse sevdiğine vakit ayırmıyor.
İç çöküntünün boyutlarını görmek için kalabalık yerlere şöyle bir bakmak yeterli.." s.132
- Şükrü Erbaş
9.4 (7 oy)

Baran Yusuf

@baranyusuf

Türk Sineması'nin Çirkin Kralı Yılmaz Güney'i ölümünün 33. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.
10 beğeni · 0 yorum · Diyorum ki ·

Baran Yusuf

@baranyusuf

Şu an okuduğum
Şu an okuduğum
Semih Abi' ( @semih-oktay ) nin neredeyse her muhabbete okudun mu diye sorduğu meşhur PARA romanını okumaya başlamış bulunmaktayım ( dünkü muhabbetimizde kitaplığımda yer edinen bu kitabı kendisinin bana armağan ettiğini dile getitmistim lakin ortada bir yanlışlık olduğunu bugün kitabı elime aldığımda anladım , kitap sitenin başka mudavimlerden birinin armağanı . Semih Abi bana aramadan ettiği kitabı biliyordur sanırsam , elbet bir gün sıra ona da gelecektir. ) Lidyalıların bir değişim aracı olarak kullanıma soktuğu , Napolyon'un üzerine Hartrick yaptığı , zenginde bulunduğunda zügürdün çenesini yoran bu kağıt yahut metal parçasının bir romana adını neden verdiğinin cevabını arayarak kitabı bitirmeye çalışacağım . Kitabı bitirdikten sonra inceleme falan da eklemeyecegimi belirtmek isterim . Haydé kalın selametle.
29 beğeni · 11 yorum · Anın Fotosu ·
Semih Oktay (@semih-oktay)
Benim önerdiğim PARA kitabı 1978 basısı idi Baran.
26.08.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semih-oktay)
Bu 2005 yılında Erko Yayıncılıktan çıkmış olan nüshasını çöpe atabilirsin...
26.08.17 beğen 1 cevap
bâd-ı muattar (@reyhandundar)
Fotoğrafı görünce Semih abi bu baskıyı beğenmez kesin dedim, yorumlara bakınca yanılmadığımı anladım 😅 @baranyusuf benim de okunacaklar listemde Para romanı. Devam edebilirseniz, iyi okumalar 😀
30.08.17 beğen 1 cevap

Baran Yusuf

@baranyusuf

Turkish Coffee
Turkish Coffee
"Dünyanın en güzel üç kokusundan biri, kesinlikle taze pişmiş kahve kokusudur."
s.112
- Buket Uzuner
7.5 (25 oy)
34 beğeni · 8 yorum · Anın Fotosu ·
Kıymet Ceviz (@kiymet-ceviz)
Diğer ikisi bebek ve ekmek kokusu muydu ? 🤔😊
25.08.17 beğen 3 cevap
Murat (@murat864)
Öylebe karďeş kahve kokusu mütiştir.
25.08.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semih-oktay)
"Dünyanın en güzel kokularından biri,taze pişmiş kahve kokusudur kesinlikle." Yazardım ben olsaydım.
25.08.17 beğen cevap

Baran Yusuf

@baranyusuf

Çiçekli Şiirler
…Gittikçe yalnızlaşıyorsunuz insan kardeşlerim
-Ki bu en büyük kötülüktür size-
Yıkanmıyor bir kez olsun yüreğiniz yağmurlarla
Denizler boşuna devinip duruyor bir çarşaf gibi
Gerip ufkunuza mavisini, çiçekler her bahar
Uyanışın türküsünü söylüyor da görmüyorsunuz.
Sizin adınıza dünyanın pek çok yerinde
İnsanlar dövüşüyor ellerinde yürekleri birer ülke
Anlamıyorsunuz inançlarını bir kez düşünmüyorsunuz.
Ömrünüzü güzelleştirecek bir şey almadan hayattan
Bir şeyler bırakmadan ardınızda gelecek adına
Koşaradım tükeniyorsunuz insan kardeşlerim
Koşaradım
Duymadan bir gün olsun dünyayı iliklerinizde..

___Şükrü ERBAŞ (Koşaradım )
47 beğeni · 34 yorum · Anın Fotosu ·
Feyzanur (@vareste)
Canlı!
18.08.17 beğen 2 cevap
Misafir
Çiçek böcek seviciliği.Kedi gore gore bi hal olmuştuk da bi sayfa dolusu çiçekte mide bulandırıcı nedir bu her şeyin b.kunu çıkarma isteğimiz.
19.08.17 beğen 1 cevap
Seyr-i Sükut (@seyrisukut)
Yüreğime dokunan bir şiir. Haykırış buram buram , sitemkar ve hüzünkar , makamı bilinmeyen bir tondan ; belki de bilinen bir no(k)tadan... derin bir iç çekişi bırakayım şuraya...
19.08.17 beğen 2 cevap

Baran Yusuf

@baranyusuf

Tabiat , o eşsiz ana...
Tabiat , o eşsiz ana. Altın ve gümüşü yararsız boş nesneler olarak çok derinlere gömmüş; oysa havayı , suyu , toprağı iyi ve gerçek olan her şeyi gözler önüne sermiştir.

Ütopya__ Thomas More45 beğeni · 16 yorum · Anın Fotosu ·
Semih Oktay (@semih-oktay)
İçim açıldı Baran!
16.08.17 beğen 5 cevap
Semih Oktay (@semih-oktay)
Thomas More doğru söylemiş.
16.08.17 beğen 2 cevap
virane (@kabaktadi)
Yoruma niye resim eklenemiyorsa hala? Yine eşlik edemedim.
16.08.17 beğen cevap

Baran Yusuf

@baranyusuf

Şu an okuduğum ...
Çocukluğumun kahramanı , filmlerini izlemeye doyamadığım adamı kapak resmi yapmış her ay mütemadiyen edinmeye çalıştığım dergi. Sayfalarının arasına da kendisinin ve çok sevdiğim filminin posterini eklemiş. Yeme de yanında yat.. Sırf bunlar için bile bu sayı alınır , okunur.

- 1974
8.7 (192 oy)
47 beğeni · 9 yorum · Anın Fotosu ·
Misafir
Dergi hakkında düşünceleriniz nelerdir?
16.08.17 beğen 1 cevap
/ 28