ara

Baran Yusuf

'' Ne gelir elimizden insan olmaktan başka..''

Baran Yusuf

@baranyusuf

"Yollar
Ki gider kimsesiz, tehî, ebedî,
Yollar
Hep birer hatt-ı pür sükût oldu
Akşamın sine-i gubârında" A.H
10 beğeni · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

Gün aydın ola ..
Gün aydın ola ..
Şirin mi şirin bir kedinin gülüşü ile icimin ısındığı bir İzmir sabahından herkese günaydınlar ve musmutlu sabahlar. . Bilenler bilir askerlik durumundan dolayı üç haftadır aranızda bulunamadim . Bugün itibari ile İzmir'deki maceram sona erdi yeni durak yerim Sakarya -Adapazari , dört ay gibi bir süre de bu şehirde yeni bir hayatın içinde olacağım ve eğer şartlar uygun olursa paylaşımlarla yine burada olmaya çalışacağım. Burada bulunamadgim süre zarfinda mesaj atıp halimi hatırımi soran dostlar olmuş . İyi olduğumu belirtip seven söven herkese selam ediyorum. Kalın sağlıcakla.
12 beğeni · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

Bozkırın Tezenesi
Bozkırın Tezenesi
https://youtu.be/YXtBlJB2Udk "Aşk biterse yorulur insan, ben ne zaman ölürsem Neşet yoruldu desinler."diyen güzel insan Neşet Ertaş'ı ölümün beşinci yıl dönümünde saygı ,sevgi ve rahmetle anıyorum. .
26 beğeni · 3 yorum
Kıymet Ceviz (@kiymet-ceviz)
"Gönül kimi severse aşk onda güzeldir." diyen güzel insanın ruhu şâd olsun... https://youtu.be/SlHbuNn2z1k
25.09.17 beğen 6 cevap

Baran Yusuf

@baranyusuf

Okuyacağım Kitap
Okuyacağım Kitap
Arka planda gördüğünüz o mavilik ülkenin en batisi İzmir'den .Yaklaşık bir haftadır Ege'nin İncisi bu sehirdeyim. Yabancısı değilim bu şehrin ,çocukluğumun okuldan arta kalan aylari ekseriyetle bu şehirde Anneanne evinde geçti . İlk defa bu şehirde tanıştım palmiye ağaçlarıyla , martılarla,Deniz'in mavisiyle , koca koca legenlerde yüzdürdüğüm gemilerin en büyükleri ile . Bu şehre her gelişim büyük bir mutluluk , her ayrılışım da geride birakilan bir yâr gibi büyük bir yıkım bıraktı bende ...işte yine buradayım . Havası ,suyu ve insani ayrı bir güzel olan İzmir'deyim. Bir kaç gün sonra uzunca zamandır erteledigin " Vatan Borcu ! " mu ödemek üzere birligime teslim olacağım ( suçlular teslim olur oysaki ) .Hayde kalın sağlıcakla. Eğer olur da gelirsem aklınıza bir selam yollayın en batıya ..
EK 1
"Sarkaç durdu. Kapı yok.
Ayna buğulanmıyor.
Tanrı bitti.

Ölüm değil büyük ceza
Her zerresi yalnızlık
Bir dünyayı sevmek hala.

Ayrılık burcum...
Parmaklarım birer mihrap çırası
Gövdem bitene kadar tüteceğim başında" 23.09.17
EK 2
Bir kaç gündür devam eden şiir furyasına ben de eşlik edeyim dedim. Sitenini uyeleri @kiymet-ceviz , @rosso-rubino @seyrisukut @ozge-selcuk @saziye-baskin53
@lotus @leylavinia ve @seyyah73 'ü şiirler kitapları ve birer şiirleri ile paylaşım yapmaya davet ediyorum. 23.09.17
39 beğeni · 15 yorum
Şaziye (@saziye-baskin53)
Şimdiden hayırlı tezkereler Allah yolunu bahtını açık etsin
23.09.17 beğen 2 cevap
ketumpinokyo (@ketum)
"Gecenin verdiğini sabaha teslim ederek inmiştik trenden. Senin aklında, benim gövdemde bir karıncalanma, geldiğimiz yol kadar uzun bir suskunlukla bakmıştık denize, bir imkânsızlığı ezber eder gibi. Sen yitirdiğini arıyordun, ben koruduğumu koyacak yer bulamıyordum…" Abi izninle bir Şükür Erbaş yazısı da benden gelsin. Hayırlı tezkereler. 😊
23.09.17 beğen 3 cevap
Kıymet Ceviz (@kiymet-ceviz)
"Seni hiçbir dünya telaşına değişmedim ben. Evlerin ve kalabalığın ağırlığını sana üstün tutmadım. Yoksulluğun acısından hafif bilmedim acını.

Yenilen herkesin boğuntusuydu kaybolduğum uzaklık, yüzün her bulutlandığında. Nereye gidersem gideyim seni yürüdüm hep. Sevincini bir barış, bir bayram sabahı gibi taşıdım içimde. Sesine güvendim, gözlerine en çok yakışan o sürekli yaz ikindisine. Gökkuşağının altından geçen çocukların şımarıklığıydı, kâküllerini her araladığımda gövdemdeki ürperti.

Ağzımdaki meneviş sendin insanlara şiirler okurken. Bütün öksüzlerin kederiyle baktım yüzüne, ne zaman geleceği düşündüysem. Bir haksızlığı haykıran herkese senin soluğunu verdim. Bütün hapislerin penceresi yaptım seni. Sonra tuttum kenar mahallelerin yalnızlığını gösterdim, bir özür, bir bağışlanma umuduyla.

Kirpiklerinin ömrüme açtığı yolda yaptım bütün kavgalarımı. Söze inandım, gövdene ondan çok. Dönüp dönüp sana geldikçe anladım özgürlüğün aşk olduğunu. Alışkanlıklara yenilmedim ben, seni bir alışkanlığa dönüştürmek istemedim yalnızca.

Çocuklar dünya karşısında yenik büyüyordu. Babalarından başka doğru bilmeden yaşlanıyordu erkekler. Çarşılar evleri çoktan teslim almıştı. Kızlar şarkısını kimseye söyleyemiyordu. Sokaklardan esen güneş değil, geri çekilme duygusuydu. Annelerin sütünde ışık yoktu.

Kaba adamların kalın sesi örtmüştü ülkeyi. Güzellik, insanların gelecek düşlerinden çoktan çıkmıştı. Kimsenin ortak türküsü yoktu ve kimse türküsünü bir başına söyleyemiyordu. Bir yere gitmeden, gelecek birisini bekliyordu herkes.

Koro halinde susuluyordu ve yalnızca yüksek sesle konuşanlara inanır olmuştu insanlar. İncelik yalnızlığa dönüşe dönüşe bitmişti. Şiddetin coğrafyasında elbette gökyüzü bir lükstü ve ancak yağmur yağınca anımsanıyordu.

Gittiği en büyük uzaklık evinden işi olanlara, ne aşk, ne özgürlük, ne barış anlatılabilirdi. Seni korumak için karşı durdum tüm bunlara. Dünyayı senden geçirerek sevdim. Geri çekilmem yakışmazdı seni sevmeme.

Günlerdir yoksun. Öfkeni bile özledim. Nasıl bir uzaklıktan geleceksin bilemiyorum. Ayrılıktan medet umar oldum. Kaşlarının işaret ettiği yerde duracağım. Kararan gümüşler gibi duracağım. Bir ülkenin acılarına tutunarak özür dileyeceğim.

Işıklı bir korunak arayacağım sesinin kıvrımlarında. ‘Gelmen iyiliktir’ diyeceğim. Yüreğimden başka yanıtım olmayacak. Bir sorudan bir soruya vuracağım seni yine. Dünyanın bütün yağmurları yağacak iki söz arasında. Ellerimi geçmişe mi geleceğe mi koyacağımı şaşıracağım.

Küller altındaki köz için bir yudum soluk isteyeceğim. ‘Aşk iki kişiliktir’ sözünü düşüneceğim uzun uzun. Kalkıp pencereden hayata bakacağım. Alnından öptüğüm yerde ülkemsin, ağzından öptüğüm yerde kadınım, diyeceğim. Bir gülüşünle çıkıp caddeleri dolduracağım.

Ömrümden öteye taşıdığım çocuk... Ya sen bu ülkede doğmasaydın, ya ben aşkı herkes gibi bilseydim."

Şükrü Erbaş - Seni Korumak İçin
23.09.17 beğen 5 cevap

Baran Yusuf

@baranyusuf

Okumakta Olduğum Kitap
Okumakta Olduğum Kitap
"Çünkü akşam ağırdan alır. Öğle zamanı gibi küstahça pencereden içeri bakmaz, duvarlardan karanlık sular gibi fışkırır, tavanı boşluğa doğru kaldırır, her şeyi yavaş yavaş alıp sessiz sularının içine karıştırır."s.31
Amok Koşucusu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

la Perle de l’Ionie
la Perle de l’Ionie
"...Ve deniz kuşları umutsuz
Arıyorken kokularını gölgelerinde
Sıyırdı bir iki bulutu güneş de
Yığılıp kaldı yorgun
Denizin gözbebekleri üstünde...". Edip Cansever __ Ölü Sirenler
21 beğeni · 5 yorum
Kıymet Ceviz (@kiymet-ceviz)
Onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerinde kurdular. Homeros *** ahh tatlı Smyrna 😊
21.09.17 beğen 3 cevap
Baran Yusuf (@baranyusuf)
Güneşin en erken doğduğu diyarlardan ,bozkırın sarısından ,gelip en geç battığı bir diyarda , denizin mavisinde , olmanın karmaşıklığıni yaşıyorum. Bir yanimda denizin maviligi ve o doyumsuz yosun kokusu bir yanımda da denizin ağlayan çocuklari martılar , martılar ki en çok bu denize yakisirlar . İyiyim , hoşum , güzelim . Ama yin de bir şeyler eksik . Bir el , bir yüz , bir kadın..
21.09.17 beğen 4 cevap

Baran Yusuf

@baranyusuf

"Farkında mısınız bilmem, kimse kendi acısını bile duymuyor artık. Kimse bir başkası için kederlenmiyor.
Birbirine ihtiyacı olanlar özenle uzak duruyor birbirinden. Küçücük çocuklar bile yalnızlığın bilimini yapıyor.
Dilinde bir özürle konuşur oldu insanlar. Kimse sevdiğine vakit ayırmıyor.
İç çöküntünün boyutlarını görmek için kalabalık yerlere şöyle bir bakmak yeterli.." s.132
İnsanın Acısını İnsan Alır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

Türk Sineması'nin Çirkin Kralı Yılmaz Güney'i ölümünün 33. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.
10 beğeni · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

Şu an okuduğum
Şu an okuduğum
Semih Abi' ( @semih-oktay ) nin neredeyse her muhabbete okudun mu diye sorduğu meşhur PARA romanını okumaya başlamış bulunmaktayım ( dünkü muhabbetimizde kitaplığımda yer edinen bu kitabı kendisinin bana armağan ettiğini dile getitmistim lakin ortada bir yanlışlık olduğunu bugün kitabı elime aldığımda anladım , kitap sitenin başka mudavimlerden birinin armağanı . Semih Abi bana aramadan ettiği kitabı biliyordur sanırsam , elbet bir gün sıra ona da gelecektir. ) Lidyalıların bir değişim aracı olarak kullanıma soktuğu , Napolyon'un üzerine Hartrick yaptığı , zenginde bulunduğunda zügürdün çenesini yoran bu kağıt yahut metal parçasının bir romana adını neden verdiğinin cevabını arayarak kitabı bitirmeye çalışacağım . Kitabı bitirdikten sonra inceleme falan da eklemeyecegimi belirtmek isterim . Haydé kalın selametle.
29 beğeni · 11 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
Benim önerdiğim PARA kitabı 1978 basısı idi Baran.
26.08.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semih-oktay)
Bu 2005 yılında Erko Yayıncılıktan çıkmış olan nüshasını çöpe atabilirsin...
26.08.17 beğen 1 cevap
bâd-ı muattar (@reyhann)
Fotoğrafı görünce Semih abi bu baskıyı beğenmez kesin dedim, yorumlara bakınca yanılmadığımı anladım 😅 @baranyusuf benim de okunacaklar listemde Para romanı. Devam edebilirseniz, iyi okumalar 😀
30.08.17 beğen 1 cevap

Baran Yusuf

@baranyusuf

Turkish Coffee
Turkish Coffee
"Dünyanın en güzel üç kokusundan biri, kesinlikle taze pişmiş kahve kokusudur."
s.112
Balık İzlerinin Sesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
34 beğeni · 8 yorum
Kıymet Ceviz (@kiymet-ceviz)
Diğer ikisi bebek ve ekmek kokusu muydu ? 🤔😊
25.08.17 beğen 3 cevap
Murat (@murat864)
Öylebe karďeş kahve kokusu mütiştir.
25.08.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semih-oktay)
"Dünyanın en güzel kokularından biri,taze pişmiş kahve kokusudur kesinlikle." Yazardım ben olsaydım.
25.08.17 beğen cevap
/ 28