ara

B.K.Ü

Arkamdan konuşan önümden yesin.

B.K.Ü

@bku

Troçki'yi öldüren balta sergileniyor
Troçki'yi öldüren balta sergileniyor
The Guardian gazetesi, 1917 Bolşevik Devrimi’nin önemli figürlerinden Lev Troçki’nin öldürüldüğü buz baltasının Washington Uluslararası Casusluk Müzesi’nin önümüzdeki yıl açılacak yeni binasında sergilenmeye başlanacağını yazdı.

1917 Devrimi'nde ve Sovyetler Birliği'nin kurulmasında rol oynayan figürlerden Troçki, Josef Stalin ile girdiği mücadeleyi kaybedince, karşı devrimcilik yapmakla suçlanarak sürgün edilmiş, 1929 — 1933 yılları arasında İstanbul Büyükada'da yaşamıştı.

1929'da Sovyet vatandaşlığından çıkarılan Troçki, yaşamının son yıllarını Meksika'da geçirmiş ve burada İspanyol komünist ve aynı zamanda Rus ajanı olan Ramon Mercader tarafından buz baltasıyla öldürülmüştü.

BUZ BALTASINI 40 YILDIR ARADIĞINI AÇIKLADI
Cinayetin işlendiği balta 1940'ta polisin düzenlediği basın toplantısında gösterilmiş, ardından birkaç yıl Meksika polisinin delil deposunda tutulmuştu. Baltayı gelecek nesiller için muhafaza etmek isteyen gizli polis görevlisi Alfredo Salas, onu alarak kızına emanet etti. Salas'ın kızı, baltayı 40 yıl boyunca yatağının altında sakladıktan sonra 2005'te satışa çıkardı.

Sputnik'in aktardığı habere göre; Troçki'nin torunu Esteban Volkov, Salas'ın baltayı Troçki'nin öldürüldüğü ve müzeye dönüştürülen eve bağışlamasını istedi. Fakat elindeki baltadan gelir elde etmek isteyen Salas, onu Kit Melton adlı ABD'li özel bir koleksiyoncuya sattı.

Aynı zamanda Washington'daki Uluslararası Casusluk Müzesi'nin kurucularından biri olan Melton, Troçki cinayetinin işlendiği buz baltasını 40 yıldır aradığını açıkladı.

ABD'li koleksiyoncu, baltanın orijinal olup olmadığını birkaç yöntemle araştırdığını, baltanın üzerinde üreticisi Werkgen Fulpmes şirketinin mührünün ve katilin parmak izinin bulunduğunu aktardı.
6 beğeni · 1 yorum · Biliyor musun? ·

B.K.Ü

@bku

İlyada ve Odysseia destanlarını en iyi bilen isim konuştu
Trakya Üniversitesi, Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Sema Sandalcı, dünyaca ünlü ozan Homeros’un antik dönemin en önemli ve ilk yazılı kaynağı olan İlyada ve Odysseia destanlarını Türkçemize kazandırdı.

İlyada ve Odysseia destanları, dünyanın ilk destan şairi Homeros’a atfedilir. Dokuz yıllık bir çalışmanın ardından İlyada Destanı'nı hazırlayan akademisyen, yedi yıllık çalışmanın ardından da Odysseia Destanı'nı tamamlamıştır. Bu iki çalışmanın kolayca anlaşılabilmesi için bir de 'Homeros Sözlüğü' hazırlanmıştır. Klasik Filolog Sandalcı, Antik Yunanca'yı Türkiye'de bilen tek akademisyendir. Bu çalışmaları özel kılan ayrıntı, destanın kaleme alındığı Antik Yunanca'dan ilk kez Türkçe'ye çevirisinin yapılmış olmasıdır.

Bu kadar önemli iki çalışmaya imza atan Doç. Dr. Sema Sandalcı ile İlyada ve Odysseia destanlarını, çevirilerin hazırlık süreçlerini, Troia Savaşı'nın Ege'nin her iki yakasında yarattığı zincirleme etkisini ve günümüz dünyasında ele alınış biçimlerine dair geniş bir söyleşi gerçekleştirdik.

http://odatv.com/ilyada-v...1309171200.html
9 beğeni · 1 yorum · Biliyor musun? ·
esracan (@esracan)
*
13.09.17 beğen cevap

B.K.Ü

@bku

Bir düğün gecesi
Bir düğün gecesi
İstanbulda pek alışık olmadığımız sokak düğününe bende daldım. Bedava çerez yeriz belki diedik.
31 beğeni · 19 yorum · Anın Fotosu ·
Merve 🗡 (@mtrv)
Masalar boş. Millet takı takmamak için gitmemiş herhalde
12.09.17 beğen 4 cevap
AFD (@afd)
Masalarda sokağın ruhu var. Nerden mi biliyorum? Dikkat edin böyle düğünlerde oluşan uğultu o kadar insandan çıkmaz. Ruhlar uğuldar bayım.
13.09.17 beğen 2 cevap
hidogan (@hlldgn)
yedin mi?
13.09.17 beğen 2 cevap

B.K.Ü

@bku

Bugünde günlerden Cumadır Cuma
15 beğeni · 2 yorum · Müzik Kutusu ·
lililerle (@lililerle)
İlginç
08.09.17 beğen cevap
Simla (@sima)
Cok guzel bir türkü..cok severim, en iyi söyleyen kisidir.👏👏
12.09.17 beğen 1 cevap

B.K.Ü

@bku

Bir gecenin sonuna daha geldik.
Bir gecenin sonuna daha geldik.
Almanlardan fethullahçılara, Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter ve laik yapısına göz diken tüm unsurlara karşı bunca zahmete ve mihnete değer mi, diyorsanız, Atatürk'ün manevi mirasçısı olarak evet değer, diyorum. Çünkü Türküm ve başka Türkiye yok!...

--
Evet bir kitabın daha sonuna geldik. Evet o gördüğünüz süt hemde ballı süt. Hadi iyi uykular sizlere..
- Necip Hablemitoğlu
9.6 (12 oy)
34 beğeni · 15 yorum · Anın Fotosu ·
SweetHexe (@glbn)
Hangi cümlelerin altını çizdin? Paylaşsaydın bizimle :)
05.09.17 beğen 1 cevap
Simla (@sima)
SÜT?
05.09.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Süt ımmm 😋
05.09.17 beğen cevap

B.K.Ü

@bku

Doğan Yurdakul'u kaybettik
Doğan Yurdakul, Datça’daki evinde hayatını kaybetti. Yakınları yapılacak otopsinin ardından cenaze töreninin açıklanacağını belirtti.

Doğan Yurdakul’un ailesi cenaze törenine ilişkin “Cenazemiz çarşamba günü Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip Cebeci Asri Mezarlığında defnedilecektir” açıklamasında bulundu.
2 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

B.K.Ü

@bku

Köstebek
Köstebek
"Şunu aklınızdan çıkarmayın ki, Şeytan için bir doğru adam, bir milyon görmezden daha büyük bir tasadır..."
EK 1
"...Diyorlar ki; bu memleketin kurtuluşu için politika tek çaredir. Sizler hangi hizmet üniteleriyle toplumu yükseltmeye çalışırsanız çalışın, mevcut "sistem" mutlaka hep sizin birkaç adım önünüzde yürüyecek ve bu yarışta siz her zaman geride kalacaksınız. Meseleyi kökten halletmenin bir tek çaresi vardır: O da politika yoluyla iktidar olmaktır. (sayfa 51) 03.09.17
5 beğeni · 0 yorum · Anın Fotosu ·

B.K.Ü

@bku

Kavgam - Adolf Hitler
Kavgam - Adolf Hitler
Kader bu konuda bana yardımıcı oldu. Babamın yıllar önce tattığı sefalet ve yokluk dünyasında tek başıma kaldığımda dar terbiyenin sınırlı görüşlerinden kısa zamanda kurtuldum. O zaman, insanları tanımayı, hoş veya sert bir görüntü ile gerçek yaratılışların ne olduğunun farkına vardım.
EK 1
02.09.17
- Adolf Hitler
6.9 (42 oy)
7 beğeni · 0 yorum · Anın Fotosu ·

B.K.Ü

@bku

Şmdiki Aklım Olsa
1 beğeni · 0 yorum · Müzik Kutusu ·

B.K.Ü

@bku

Neokur hediyeleştirir vol. 9893738
Neokur hediyeleştirir vol. 9893738
Bu birbirinden güzel hediye kitaplar için @dunyali-perizan a çok teşekkür ediyorum: )
Bayram hediyesi göndermiş sağolsun. Kitabın içinde birde not kağıdı var küfür dolu onu paylaşmak istemedim :D
11 beğeni · 0 yorum · Anın Fotosu ·
/ 150