ara

Can Demir

Can Demir

@candemir

VASAT
Klasik bir Tess kitabı daha. Vasatı geçemiyor yani. Birkaç kitabında şaşırtmıştı beni ama diğerlerinde çizgisini korudu. Herhangi bir tv kanalında yayımlanan bir polisiye dizi senaryosu gibi ilerliyor kitap. Zaten hikayenin büyük kısmı cinayetle ilgili değil. Katil de alakasız biri çıkıyor, kitapta adı belki de iki kere geçen biri. Bu kadını neden bu kadar büyüttüklerini anlayamıyorum bir türlü. Belki de insanlar vasat dizileri izlemeyi çok sevdikleri için onlara yakın geliyordur.
1 beğen · 2 yorum
Nehir Nuray Bostancı (@aykadinii)
Bence bu anlamakla ilgili. Zaten kadın okurlarının zeki insanlar olmasını istediği için bu şekilde yazıyor. Okurken üstün körü okumasın, tahmin edebilsin, kitap okumanın amacını kavrasın ve konuyu anlasın kadının derdi. Bunu da bir röportajında anlatmıştı, oturup kadının kendi sitesinden bakabilirsin. Spoiler vermek istemem ama kitabın ortalarına geldiğinde kafan cidden çalışıyorsa katilin kim olduğunu anlayabiliyorsun. Kadının tüm kitaplarını okumasaydım belki bu aptalca yorumunu cahilce onaylayıp sana hak verebilirdim. O nedenle bir yorum yaparken bence detaylı düşünerek yaz. Bu site insanların bir noktada bilgi paylaşmaları için var. Ve ben sana bolca sudoku çözmeni öneririm, kusura bakma...
19.09.17 beğen cevap

Can Demir

@candemir

BASİT
Dünyanın en önemli polisiye yazarlarını çatısı altında toplayan Uluslararası Polisiye Yazarlar Birliği’nin yabancı dillerden İngilizce’ye çevrilen nitelikli polisiye romanlar listesine girmesine çok şaşırdığım kitap.

Maalesef hayatımda okuduğum en boş polisiye-romanlardan bir tanesiydi. İçinde yoğun cinsellik, eşcinselik olmasa, çocuklar için yazılmış olacağını düşünecektim. Tamam yazarın dili, anlatımı akıcı ve eğlendirici ama, kurgu üçüncü sınıf (hep tesadüflere dayalı) karakterlerin bir derinliği yok, karşılaştıkları durumlara verdikleri hiçbir duygusal-gerçekçi tepki yok, kitabın sonu felaket.. Sanırım yazar Agatha Christie hayranı, ben de böyle bir şeyler yazayım demiş ama yazdığı, Amerikalıların "ucuz roman" dediği tarzda olmuş.
Jigolo Cinayeti
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum

Can Demir

@candemir

VASAT
Aslında kitabın ikinci yarısı heyecanlı ve gerilimli. Ama tüm kitabı değerlendirecek olursam iddia ettiği gerilimi ve heyecanı bulamadım. Çünkü yazar hikayeyi parçalara ayırmış ve farklı karakterlerin merkezinden anlatmış. Yaşlı adam ve yaralı kızın hikayesi aslında güzel olabilirmiş ama çok kısa tutmuş. Geri kalanı ise baş karakterin alkol problemi, başarısız aşk hayatı ve katillerin yaptıklarıyla ilgiliydi. Kaçırılan kızın hikayenin merkezine yerleştiği sonraki bölümler de olmasa zaten kitaba gerilim denmeyecek. Ayrıca bazı yerlerdeki bağlantılar Türk filmi gibi diyebileceğim kadar saçmaydı. Örnek kitabın ortasında Californiada bir kız kayboluyor ve ortada tek bir delil yokken bizim dedektif çıkıp hemen bunu bizim aradığımız adamlar yapmış olabilirler diyor. Ve haklı çıkıyor. Ya da durup dururken meslektaşının bilgisayarına göz atarken gördüğü bir fotoğraftaki bir ağaç görüntüsünden suçlularla ilgili ip ucu buluyor… Rassell Crow’un afişini görüp suçlunun soyadını buluyor falan… Anlatımı iyi olmasına rağmen yazarın kurgu gücü epey bir zayıf bence, işin kolayına kaçıp üçüncü sınıf filmlerde rastlanacak tesadüflerle olayı bağlamış. Beğenenlere bir şey diyemeyeceğim ama bence aldığı övgüleri hak etmeyen vasatı geçemeyen bir kitap.
Öldürme Dersleri
kitaba 5 verdi
0 beğen · 0 yorum

Can Demir

@candemir

MÜKEMMEL
Bob Dylan'ın Nobel edebiyat ödülü aldığı bir dünyada, Josh Malerman gibi bir ergen seviyesi yazarının ilk ve tek kitabının tüm dünyada onlarca baskı yaptığı böylesi berbat bir çağda, Greg Ilies gibi (kurgu açısından mükemmel, karakter ve arka fon yaratımında kusursuz, kısacık bir paragrafta karakterin kültürel, sosyolojik ve psikolojik derinliğini çok başarılı verebilen) bir yazarın bu kadar az okunmasına hiç şaşmadım. Bu yazarın diğer kitaplarının dilimize çevrilmemesi, yayın evlerinin utancı, polisiye-gerilim severlerin ise büyük bir kaybıdır.
Nefret Tohumu
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Can Demir

@candemir

SONU BİR FACİA
Kitabın son yirmi sayfasını okumadım. Güzelim hikayeyi sonunda Alacakaranlık romanı gibi bir zırvalığa çevirmiş. Okuyup okuyup da sonunda kitabın saçma sapan bir fantastik-çocuk romanına dönüşeceğini umursamazsınız okuyun.
29. Oda
kitaba 5 verdi
0 beğen · 0 yorum

Can Demir

@candemir

REZALET
Bu kitabın 85 baskı yaptığına mı yanayım, kaybettiğim vakte mi? Bu kadar saçma sapan bu kadar boş bir kitap okumamıştım uzun zamandır. Hani büyük bütçelerle bir filmi çekilir de gişe başarısı muhteşem olmasına rağmen kimsenin aklında kalmaz, hiçbir etkileyiciliği yoktur filmin, ve saçma salaktır. Bu kitap da öyle. Yetmişli yılların James Bond filmlerinden bir farkı yok. Hatta televizyonlarda sıkça gördüğümüz, vurdulu kırdılı patlamalı Amerikan filmlerinin ötesindeki tek şey, birkaç olasılık hesabı, ki konuya meraklı olmayan birisi için bunun da hiçbir anlamı yok. Hele o patlayan arabaların olduğu bölümler yok mu? LPG li araç mı varmış ABD’de patlıyor bu arabalar? (Bombayı da internetten araştırıp yaptı bu arada adamımız???) Kaçma kovalama, patlama bölümleriyle dolu, atmosferi olmayan, betimlemeleri olmayan, karakterleri olmayan, üfürük tiplemelerle yaratılmış, saçma sapan fantastik bir James Bond filmi sanki. Bu kadar Holywood vari bu kadar Amerikan ucuz-roman tarzı bir hikaye en son ne zaman okudum hatırlamıyorum. Hele o ajan kızımızın esas oğlanımızla tanışıp tüm hayat hikayesini bir çırpıda anlattığı o üfürük bölümler yok mu, ancak bu kadar ucuz ve kötü olurdu. Bir de kadın ajanımızın bayılttığı erkek ajanın mikrofonunu alıp diğer ajanla konuşması, diğerinin de konuştuğu kişinin kadın olduğunu bile anlamaması, off ki ne of saymakla bitmez. Son elli sayfayı okumadım bile. Bir puan. Rezalet ötesi!
Olasılıksız
kitaba 1 verdi
1 beğen · 0 yorum