ara

Hakan Eröztekin

// www.hakaneroztekin.com

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Tuhaf bir ders
Kişisel gelişimle ilgili okuyacağınız ilk kitaplardansa gayet tavsiye edilebilir, konu ve durum bakımından ilginç bir kitap.

Ölümün acı tarafı, insanları aniden arasına alması. Bu sebeple bir insanın son anlarının ne zaman olduğunu bilebilmek imkansızlaşıyor.

Son anlarıyla tanışan bir insanın günlerini nasıl geçirebileceğini okumak tuhaf ve değerliydi.

Öte yandan kitapta hayata dair çığır açıcı düşünceler bulamayabileceğinizi söyleyebilirim, yani "Hayattaki En Büyük Ders" olmayabilir.
4 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Roman gibi bir hayat
Çok sevdiğim ve saydığım bir insanın hediyesi ile okuma fırsatına sahip oldum Mustafa İnan'ın hayatını. Biyografilere genelde çok sıcak bakmazdım, üslubunun yorucu olduğunu düşünürdüm. Halbuki Oğuz Atay anlatımıyla kitabı hafifletmiş, sayfalar resmen elinizin altından akıveriyor.
Okulda neredeyse en çok vakit geçirdiğim Mustafa İnan Kütüphanesi'ne adını veren kişinin hayatını öğrenmek güzel bir deneyimdi.
Biyografide Mustafa İnan'ı başarılı olmaya götüren düşünceleri üzerinde daha fazla yer verilse tam tadını yakalayacakmış, böyle biraz tuzsuz yemek gibi olmuş.
Yine de, Mustafa İnan'ın hayatına dair çok şey öğreniyor ve etrafınıza yeni bir gözle bakmaya başlıyorsunuz.
Eğer bilimadamı olmaya çok az da olsa meyilli iseniz, başucu kitabınız bu olabilir.
5 beğen · 1 yorum
turlim (@turlim369)
güzel
11.01.18 beğen cevap

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Gizemli sayfalar
Stephen King kitabı gizemden açıyor bu kez. Her sayfaya gayet dozunda serpiştirilmiş bu duygu, sizi bir sonraki sayfaya çekiyor.
Anlatılanlar da ilginç. Kendi halinde ufak bir kasabada dükkan açan bir adam. "Gerekli Şeyler" adlı bir yeri merak etmemek mümkün mü? Kıvılcımı başlatan işte bu olur.
Genel olarak bakarsak, kitabın başlangıcı ve gelişmesi gayet tadında. Ancak kitap biraz fazla uzatılmış, gelişme bölümünde verilen örnek kişiler gereksiz fazlalaşmış ve final kısmı oldu bittiye getirilmiş.
Kitabın yarısındayken kitap hakkında daha güzel hislerim vardı, ne yazık ki pek kalıcı olmadılar.
Ruhlar Dükkanı
kitaba 6 verdi
0 beğen · 1 yorum
lara şenol (@laraenol)
ben değilde arkadaşıma önerebilirim Özakman
29.01.18 beğen cevap

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Mucize mi desem?
Rastgele rafları karıştırırken denk geldiğim bu bir karışlık hazine, daha iyi hissetmek adına başvurduğumuz psikiyatrların avuç avuç yazdığı antidepresanların aslında kaş yaparken göz çizdiğini bize anlatıyor (bu deyimi de şimdi buldum :).

Mantıklı. Sizde vitamin ve mineral eksiklikleri varken, siz yeterince beslenemiyorken bir antidepresan neyi nasıl çözebilir ki?

Yazarın önerdiği şeyler ise el yapımı kimyasallardan mümkün olduğunca arınmış besin takviyeleri. Balık yağı, probiyotik, çinko, B ve D vitaminleri gibi şeyler. Üstelik bunların antidepresanlardaki gibi yan etkileri de yok. Bu da yetmiyor

Yazar bu söylediklerini tam 217 referans ile destekliyor.

Daha ne olsun :)

Daha iyi hissetmek için mutlaka okumanız gereken bir kitap.
İyi Hisset
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Yıllar değişir...
Yıllar yıllar önce bu kitaptan bulduğum motivasyonla üniversite sınavına hazırlanmıştım. Bu benim başucu kitabımdı. Aradan 6-7 yıl geçti, kitabı tekrar okudum. Kitaptaki bilgiler bugün bile bana rehberlik ediyor.

Herkesin elinden düşüremediği, 20-30 liralık gösterişli kitapların arasında gölgede kalmış bir hazine. Kitapta okuyacaklarınızın sizi de zenginleştirmesini umarım :)
Başarı Rehberi
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Geleceğin Kapısında Duran Kitap
Gelecek adına geniş kapsamlı öngörüler yapabilen bir kitap. Ufuk Hanım'ın 2020'de, 2040'ta hayatımızın teknoloji ekseninde (ve genetik bilimi sayesinde) ne kadar değişebileceğini tahmin edip, bunun üzerine çıkarımlar yapabilme becerisine hayret ettim.

Benim düşüncelerime gelecek olursak, geleceği şimdiden bu denli belirgin çizmek pek olası değil. Öngörülerin geçerli olması için sayısız bir sürü şeyin ona yönelik olarak gerçekleşmesi lazım. Yani bundan 20 yıl sonrası için gerçekleşebilecek 1000 senaryodan ancak 1'ini öğreniyoruz. Öte yandan, bu 1 gerçekleşmese bile onun benzerlerinin gerçekleşme olasılığı da epey yüksek.

Yani örneğin robotların insanların iş gücünün yerini ciddi anlamda alacağını artık biliyoruz. Yapay zekanın iyice gelişip hayatımızı kolaylaştıracağını da. Ancak bunun insanların daha az çalışıp, daha özgür ve mutlu olacağını garantileyeceğini söyleyemeyiz. Ya da kapitalist hırsın iyice körüklenip hem robotları hem insanları kontrol etmeye çalışmayacağını garantileyemeyiz.

Sözün özü, geleceğe dair bakışınızı zenginleştirecek biricik kitaplardan birisi. Ufuk Hanım'ın memleketimizde doğmuş birisi olmasından gurur duymalıyız.

İyi okumalar.
T-İnsan
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Nida
Özer Aydoğan ve Yiğit Özgür severek takip ettiğim iki karikatürist. Bu kitabı almadan önce biraz sayfalara göz gezdirip kahkalara boğulunca almaya karar verdim. Eve gelip okuduğumda ise pek çoğunu daha önce bir yerde gördüğüm için kitabın yarısı bir anda kayboluverdi. Tadı damağımda kaldı o yüzden.
1 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Bir dakika!
Bir romandan fazlası. Anlatılan olaylara dahil olup "Bir dakika.. Elimizdeki bilgilere göre suçlu bu evde yaşayan birisi olmalı" dediğiniz bir kitap. Tüm kanıtları Sherlock gibi dinliyor, onun çözümleme hızına yetişmeye çalışıyorsunuz. Gayet eğlenceliydi.
2 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Acı ve Boş
Romanda hayatı boyunca günlerini mutlu bir şekilde geçirmiş bir adamın son günleri anlatılıyor. İnsanlara değil kendi hazlarına değer veren İvan, son günlerde yine sırf acı çekiyor diye onların da aynısını yaşamasını istemeye başlar.

Tolstoy, karşılıklı ilişkilerin ve diğerlerine verilen değerlerin yozlaştığı bir toplumun nasıl olabileceğini bize çok güzel yansıtıyor.

Daha da acısı, günümüzde pek çoğumuz toplumdan kopup bireyselliğimize çekiliyor ve eşe dosta değer vermeyip yalnızca kendi zevklerimizin peşinden koşuyoruz.

Ne acı.
İvan İlyiç'in Ölümü
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

BÜYÜK
Bir arkadaşımın tavsiyesiyle başladığım kitap, size hayatınızdaki pek çok alanda sayısız tavsiye veriyor. En sağlam öğüdü ise büyük düşünmenin başarıyı getireceği. Bu konuda yazarın fikirlerini kesinlikle destekliyorum.
Kişisel gelişime ilgi duyuyorsanız (ki herkes duymalı) ancak çok fazla kitapla tanışma fırsatına erişmemişseniz bu, güzel bir başlangıç olacaktır. Bu kitaptan sonra, okumalarınıza, ilginizi çeken alan ile devam edebilirsiniz.
Kişisel gelişim sizin tutkunuz ise bu kitabı yine de okuyun ancak çığır açıcı fikirler beklemeyin :)
1 beğen · 0 yorum
/ 9