ara

Hakan Eröztekin

www.hakaneroztekin.com

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Mucize mi desem?
Rastgele rafları karıştırırken denk geldiğim bu bir karışlık hazine, daha iyi hissetmek adına başvurduğumuz psikiyatrların avuç avuç yazdığı antidepresanların aslında kaş yaparken göz çizdiğini bize anlatıyor (bu deyimi de şimdi buldum :).

Mantıklı. Sizde vitamin ve mineral eksiklikleri varken, siz yeterince beslenemiyorken bir antidepresan neyi nasıl çözebilir ki?

Yazarın önerdiği şeyler ise el yapımı kimyasallardan mümkün olduğunca arınmış besin takviyeleri. Balık yağı, probiyotik, çinko, B ve D vitaminleri gibi şeyler. Üstelik bunların antidepresanlardaki gibi yan etkileri de yok. Bu da yetmiyor

Yazar bu söylediklerini tam 217 referans ile destekliyor.

Daha ne olsun :)

Daha iyi hissetmek için mutlaka okumanız gereken bir kitap.
İyi Hisset
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Yıllar değişir...
Yıllar yıllar önce bu kitaptan bulduğum motivasyonla üniversite sınavına hazırlanmıştım. Bu benim başucu kitabımdı. Aradan 6-7 yıl geçti, kitabı tekrar okudum. Kitaptaki bilgiler bugün bile bana rehberlik ediyor.

Herkesin elinden düşüremediği, 20-30 liralık gösterişli kitapların arasında gölgede kalmış bir hazine. Kitapta okuyacaklarınızın sizi de zenginleştirmesini umarım :)
Başarı Rehberi
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Geleceğin Kapısında Duran Kitap
Gelecek adına geniş kapsamlı öngörüler yapabilen bir kitap. Ufuk Hanım'ın 2020'de, 2040'ta hayatımızın teknoloji ekseninde (ve genetik bilimi sayesinde) ne kadar değişebileceğini tahmin edip, bunun üzerine çıkarımlar yapabilme becerisine hayret ettim.

Benim düşüncelerime gelecek olursak, geleceği şimdiden bu denli belirgin çizmek pek olası değil. Öngörülerin geçerli olması için sayısız bir sürü şeyin ona yönelik olarak gerçekleşmesi lazım. Yani bundan 20 yıl sonrası için gerçekleşebilecek 1000 senaryodan ancak 1'ini öğreniyoruz. Öte yandan, bu 1 gerçekleşmese bile onun benzerlerinin gerçekleşme olasılığı da epey yüksek.

Yani örneğin robotların insanların iş gücünün yerini ciddi anlamda alacağını artık biliyoruz. Yapay zekanın iyice gelişip hayatımızı kolaylaştıracağını da. Ancak bunun insanların daha az çalışıp, daha özgür ve mutlu olacağını garantileyeceğini söyleyemeyiz. Ya da kapitalist hırsın iyice körüklenip hem robotları hem insanları kontrol etmeye çalışmayacağını garantileyemeyiz.

Sözün özü, geleceğe dair bakışınızı zenginleştirecek biricik kitaplardan birisi. Ufuk Hanım'ın memleketimizde doğmuş birisi olmasından gurur duymalıyız.

İyi okumalar.
T-İnsan
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Nida
Özer Aydoğan ve Yiğit Özgür severek takip ettiğim iki karikatürist. Bu kitabı almadan önce biraz sayfalara göz gezdirip kahkalara boğulunca almaya karar verdim. Eve gelip okuduğumda ise pek çoğunu daha önce bir yerde gördüğüm için kitabın yarısı bir anda kayboluverdi. Tadı damağımda kaldı o yüzden.
1 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Bir dakika!
Bir romandan fazlası. Anlatılan olaylara dahil olup "Bir dakika.. Elimizdeki bilgilere göre suçlu bu evde yaşayan birisi olmalı" dediğiniz bir kitap. Tüm kanıtları Sherlock gibi dinliyor, onun çözümleme hızına yetişmeye çalışıyorsunuz. Gayet eğlenceliydi.
2 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Acı ve Boş
Romanda hayatı boyunca günlerini mutlu bir şekilde geçirmiş bir adamın son günleri anlatılıyor. İnsanlara değil kendi hazlarına değer veren İvan, son günlerde yine sırf acı çekiyor diye onların da aynısını yaşamasını istemeye başlar.

Tolstoy, karşılıklı ilişkilerin ve diğerlerine verilen değerlerin yozlaştığı bir toplumun nasıl olabileceğini bize çok güzel yansıtıyor.

Daha da acısı, günümüzde pek çoğumuz toplumdan kopup bireyselliğimize çekiliyor ve eşe dosta değer vermeyip yalnızca kendi zevklerimizin peşinden koşuyoruz.

Ne acı.
İvan İlyiç'in Ölümü
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

BÜYÜK
Bir arkadaşımın tavsiyesiyle başladığım kitap, size hayatınızdaki pek çok alanda sayısız tavsiye veriyor. En sağlam öğüdü ise büyük düşünmenin başarıyı getireceği. Bu konuda yazarın fikirlerini kesinlikle destekliyorum.
Kişisel gelişime ilgi duyuyorsanız (ki herkes duymalı) ancak çok fazla kitapla tanışma fırsatına erişmemişseniz bu, güzel bir başlangıç olacaktır. Bu kitaptan sonra, okumalarınıza, ilginizi çeken alan ile devam edebilirsiniz.
Kişisel gelişim sizin tutkunuz ise bu kitabı yine de okuyun ancak çığır açıcı fikirler beklemeyin :)
1 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Doyurucu
Yeni bir siteniz varsa Google aramalarında yükselmek istersiniz. Bu kitap, bunu doğru şekilde nasıl yapacağınızı ve SEO'nun mantığını anlamanız için harika bir kaynak.

İki puanı, içeriğin biraz düzensiz ve dağınık olması sebebiyle kırdım. Ancak buna rağmen kitaptan çok şey öğreneceksiniz :)
Uzmanından SEO
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Eh işte
Robert Kiyosaki'nin bilgisi ve vizyonu, ekonomik durumunu sıfırdan göklere çıkarmak isteyen bizim gibi insanlar için harika bir kaynak. Özellikle meşhur kitabı Zengin Baba Yoksul Baba'da hiç fark etmediğimiz ama basit bir analizden bahsetmişti; nakit akışı.
Bunun üzerine Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği kitabında tüm iş türlerini dörde ayırmıştı: Çalışan, Serbest meslek, İş sahibi, Yatırımcı. Ardından bunları birbiriyle karşılaştırıp hangilerinin en iyisi olduğundan bahsetmişti.
Bu kitaptaki amaç ise can alıcı bir soruya cevap vermek: Neden okullarda finansal eğitim yok? Robert'ın Zengin Baba Yoksul Baba kitabını okuyanlar finansal eğitimin ne kadar önemli olduğunu ama niye bize hiç öğretilmediğini merak edeceklerdir. Bu konu derinlemesine, harika bir biçimde inceleniyor.

Kitabın ilk 80 sayfası çok önemli, büyük resmi görmenizi sağlayacak. Kalan kısımlarında ise pek bir şey bulduğumu söyleyemem. Robert genelde kendi ürünlerinin ve kitaplarının tanıtımını yapmakla geçirmiş; ya da anlattığı şeylerden tekrar tekrar bahsetmiş. Bu kitaba biraz da pratik bilgi bulmak için başlamıştım, hayal kırıklığına uğradım.

Ancak kitabın ilk 80 sayfasını okumanız size çok şey katacaktır.

İyi okumalar.
4 beğen · 0 yorum

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Resmen bilgi damlıyor
Borsa ile ilgilenmeye başlayalı yarım sene oldu. İşe balıklama atlamamak için önce yüzeysel bir araştırma yapıp "önce kendinizi eğitin" önerisini aldım. Daha detaylı araştırma yaptım fakat internette adamakıllı bir kaynak yok. Var olanlar tamamen dağınık, bazıları ise epeyce karışık ve asıl noktayı her zaman kaçırmışlar. Bu yüzden her şey havada kalıyor.

Bunun üzerine bu kitabın çok önerildiğini gördüm. Peter Lynch, yatırımcılığın yıldız isimlerinden bir tanesi. İşi yatırım fonu yöneticiliği ve yanlış hatırlamıyorsam çalıştığı süre içinde fonun karını 50'ye katladı. Diğer bir deyişle, banka size yılda %10 faiz verirken bu adam parayı %5000'e katlamış. Bu kitapta borsa ile ilgili merak ettiğiniz neredeyse tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesela ben, "bu kadar yatırım uzmanı var, tüm günlerini analizle geçiriyorlar, onlar varken tek başıma ne yapabilirim?" diye merak ediyordum. Peter Lynch, en iyi yöntemin kendi hissenizi kendinizin seçmesi olduğunu söylüyor. Bundan epeyce bahsettikten sonra hisseleri nasıl seçeceğinizden bahsediyor. Ben çok iyi buldum bu kitabı.

Okuyup da "bir şey öğrenmedim" diyecek bir insanın olmayacağını düşünüyorum. Ha bu arada, kitabı mümkünse ikinci el veya ödünç olarak almanızı öneririm, şuan 30 lira gibi uçuk bir fiyatı var (içindeki bilgilerle kıyaslanamayacak bir fiyat, ancak yine de maliyetine göre epey fazla).

İyi okumalar.
Borsa'da Tek Başına
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
/ 9