ara

Game Of Thrones

Taht Oyunları (2011)

Game Of Thrones Konusu ve Türleri

Soylu hanedanlar arasında geçen taht mücadelesini konu alan epik fantastik türdeki TV dizisidir. Bir taraftan Westeros'taki soylu hanedanlar arasındaki sivil savaş sürerken diğer tarafta tahtın eski sahibinin çocukları yeniden güç kazanmanın ve hakları olan tahtı geri almanın yollarını ararlar. Tüm bunlar olurken, kuzeyde dondurucu soğukların başlamasıyla beraber yüzyıllardır ortaya çıkmamış ve efsaneleşmiş olan bir güç yeniden doğar.
Game Of Thrones

Game Of Thrones Özeti

Yapım: 2011 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
Game of Thrones, Amerikan yazar George R. R. Martin’in epik fantastik roman serisinden uyarlanan bir HBO dizisidir. Dizi, adını Buz ve Ateşin şarkısı adlı serinin ilk kitabı olan Taht Oyunları’ndan almıştır.
Dizinin ilk sezonunda Stark, Lannister ve Baratheon hanedanlarının arasında geçen ihanet ve entrika dolu iktidar mücadelesini izleyeceksiniz.

Kuzey Krallığı olarak da bilinen Winterfell’de ailesiyle huzur içinde yaşayan Lord Ned Stark’ın savaş yıllarından arkadaşı olan Kral Robert Baratheon bir gün Winterfell’e gelerek Ned Stark’a “kralın eli” olmayı teklif eder. Teklifi kabul ederek Kralın Toprakları’na giden Ned Stark ve ailesi bir anda kendilerini “Demir Taht” çevresinde dönen entrikaların ortasında bulurlar.

Westeros’ta “Demir Taht” mücadelesi sürerken yabani doğu topraklarında kışın yaklaşmasıyla birlikte Kadim Duvar’ı korumaya yemin etmiş gece nöbetçileri yaşam mücadelesi vermektedirler. Duvarın ötesinde esrarengiz ölümler yaşanmasının üzerine binlerce yıldır görülmemiş olan Ak Yürüyenler olarak bilinen doğaüstü varlıkların geri dönmüş olabileceği endişesine kapılırlar.

Kral Robert Baratheon tahta çıkmadan önce katledilen Kral Aerys Targaryen’in kızı ve oğlu denizin ötesine sürgün edilirler. Krallığı geri alma planları kuran Viserys Targaryen, güç toplayabilmek için kız kardeşi Daenerys’i barbar bir kavimin başı olan Han Drogo ile evlendirir. Ejder soyundan gelen kardeşlerden Daenerys gün geçtikçe daha da güçlenerek sürgün edildiği kıtada hakimiyeti yavaş yavaş ele geçirir ve Westeros krallığını geri alma planları yapmaya başlar.

Winter is coming (Kış geliyor) sloganıyla anılan dizide savaş, ihanet, şehvet, entrika, doğaüstü güçler, ejderhalar ve çok daha fazlasını bulacaksınız.
Game Of Thrones dizisi listesinde yer almaktadır.

Game Of Thrones Sezonları

Game Of Thrones Oyuncuları

Tyrion Lannister
Cersei Lannister
Daenerys Targaryen
Sansa Stark
Jon Snow

Game Of Thrones Dizi Listeleri

7
DİZİ
Dizi dendi mi akıllara ilk gelen kanallardan biridir HBO. Dünyanın birçok yerinde izlenme rekorları kıran en efsane diz...

Erkin Çoban

@erkincoban

- 2011
9.3 (473 oy)
Kapıyı tut!
S6-B5 Altıncı sezonu resmen yarıladık ve ilk sezon başından beri merak edilen birçok soru cevap buldu. Özellikle Hodor'un kim olduğu ve neden sadece "hodor, hodor" deyip durduğu sorusunun cevabı 6. sezonun 5. bölümünde en çarpıcı şekilde cevaplandı. Zaten birkaç bölümdür kendisine özel sahnelere yer veriliyordu, sonunda herkesi tatmin edecek açıklama yapılmış oldu.

Bunun yanı sıra merak edilen bir diğer konu olan Ak Gezenler'in kim olduğunun cevabının ilk temelleri de atıldı. Muhtemelen ilerleyen bölümlerde bu konuda gelişmeler izleyeceğiz. Şu an için giriş niteliğinde ipuçları verildi.

Game of Thrones, hikayesi ile her zaman göz dolduran bir yapım. Her türlü insan duygusu ve kişiliğinin acele etmeden işlendiği, hatta bazen gereğinden yavaş ilerlediğini düşündüren bir akışa sahip. Bu konuda denebilecek pek bir şey yok. Hikayenin sezonlara yayılmasının gerektiği ya da kalabalık ekibin anlatılmasının zaman aldığı söylenebilir. Sonuç değişmiyor. Bu dizi biraz yavaş.

Her ne kadar zaman zaman sinir bozucu olsa da bu dizinin geniş kitlelerce bu kadar sevilerek izlenmesinin sebebinin "bu dünya kimseye kalmaz" mesajını her fırsatta, en şiddetli şekilde vermesinin yarattığı tatmin olduğunu düşünüyorum. En güçlü ve kibirli karakter iki bölüm sonra kepaze olabilirken en silik ve "hala nasıl ölmedi bu adam?" diye düşündüren tip serinin en karizmatik sahnesine imza atabiliyor. bkz. Hodor.

Son olarak, henüz Game of Thrones izlememiş olanlara söylemek istediğim şu; bu dizi tarih dizisi değil, savaş dizisi de değil, fantastik de değil. Bu dizi birçok janrayı içinde barındıran ve insan ilişkilerinin işlendiği bir dram. Yani, "bin fintistik sivmiyirim" demeyin. İzleyin. Herkesin kendine ders çıkarabileceği kalitede mesajlarla dolu, en kaliteli yapımlardan biri. Aldığı puanı ve övgüleri hakediyor.
Verdiği Puan: 8
7 beğen · 0 yorum · dizi inceleme ·

Mustafa Kerem

@mustafa-kerem

- 2011
9.3 (473 oy)
Kusursuz Bir Fantastik Kurgu...
Aşağı yukarı 7-8 yıldan beri yabancı dizi kategorisinde kayda değer bir çok diziyi izledim. Macera, Komedi, Aksiyon, Gerilim vb.
Ama açık söylemek gerekirse biri dizi tavsiyen var mı? diye soruldugunda ilk sorum; Game Of Thrones dizisini izledin mi? Oluyor.
Online takipçisi 150 milyonun üzerine çıkan sayılı dizilerden.
Dizi için bir inceleme yazısı yazmak acikcasi çok zor.
Eleştirecek konu başlığı bir elin parmaklarını geçmezken, beğeni yazıları onlarca sayfayi bir solukta doldurabilir.
Benim acizane kişisel tavsiyem önce bu serinin kitabını okuyun daha sonra diziyi izleyin. Ben kitabı okuduktan sonra diziyi izledim konuyu biliyor olsanız bile dizinin içinde gelişen olayların tasviri sanki bunu yeni kesfediyormussunuz hissi uyandırıyor.
Dizinin içeriğine gelince,
İsminden de anlaşılacağı üzere hanedanliklara hükmeden bir taht için verilen mücadeleyi anlatıyor. Fakat asıl olay taht değil!
İnsan ırkı ve Akgezenler ırkı arasındaki kavga dizinin ana çatısını oluşturuyor. Dizinin her bölümü ayrı bir heyecan...
Bu dizide öyle saçma sapan dizi kuralları yok. En beğenilen karakter ansızın ölebiliyor böylece siz bir karakteri değil de diziyi gündeminizde tutmaya alisiyorsunuz.
Dizide başlarına binbir türlü bela gelen stark hanedanini anlatsam oturup sizde aglarsiniz. :(
Dizinin suan 6. Sezonu çekiliyor.
Meşhur karakter Jon SNOW 6. Sezonda yer alacak.
İzlemeyi düşünenlere söyleyecek tek bir cümlem var.
"Bu zamana kadar nerdeydin be kardeşim!"
Ve son olarak tanrı stark hanedanini korusun diyor saygılarımı sunuyorum.
Not: İzlemek isteyenler için sezon sezon link verebilirim. 720p HD altyazilı :)
Verdiği Puan: 10
3 beğen · 0 yorum · dizi inceleme ·

Zeynep Cengiz

@zeysell

- 2011
9.3 (473 oy)
Game Of Thrones
Şu zamana kadar izlemiş olduğum en ama en harika dizidir.Şu bir gerçek ki bu diziyi izlemek yürek,anlamak zeka istiyor.Olayların sürükleyici ve bağlantılı oluşu ters köşe yaratıyor.

Oyuncuların da oyunculuğu harika.Hepsi rolüne hakim.Tabii Emilia Clarke yani dizinin Daenerys Targaryen'ı dizinin çekimleri bittikten sonra saçını kahveye boyatmasa iyiydi ya neyse.

Neyse,filmi küçük yaştaki çocukların yani 13 yaş altı çocukların izlemesini önermiyorum.Bazı sahneler ve bağlantılı olaylar kişi için olumlu bir etki yaratmaz.

Sadece bu diziyi kaçıran insanlara acımaktan başka bir eylem gösteremiyorum.Gerçekten izlemediğinize izledikten sonra pişman olacaksınız.
4 beğen · 1 yorum · dizi inceleme ·
Duygu Hatinoğlu (@duyguhatinoglu)
Daenerysin saci peruk yalniz 12.04.17

dilayça

@dilay7

- 2011
9.3 (473 oy)
Winter is coming!
Game of thrones gerek konusu gerek karakterleriyle sizi içine alan dizidir. Her bölümde ayrı bir heyecan var ve önemli karakterlerin bile ölebildiği gerçekçi bir dizi. Dikkatli izlemelisiniz çünkü çok fazla kişi var,bunları karıştırmamak(veya unutmamak) için dikkat lazım. Tek eleştrim cinselliğin fazla olması. Ama dizinin güzelliği yanında bu çok sorun olmuyor doğrusu.
Bu arada spoiler yememek için gözünüzü dört açın. Çünkü benim maalesef bölümü izlemeden önce internetten öğrendiğim çok şey oldu.
Verdiği Puan: 10
1 beğen · 0 yorum · dizi inceleme ·

GestapOsmanlı

@kaizer-soze

- 2011
9.3 (473 oy)
Lannnisterlar İnsanlıktan Çıkmış
ihanet entrika yalan aldatma hile (lannister)
yalan içinde yalan (Petyr Baelish)

yürüyün STARK lar diyeceğim anda aha yine ihanet yine bir ingiliz(lannister) oyunu

müstehcen sahnelerin uzatılmasından dolayı 3 yıldız
sizin bilinç altı sorunuz
e izlemedin mi sanki ?
izledim ama uzatmışlar o sahneleri
e izlemedin mi san ki ?
yok kardeşim o sahnelerden dolayı izlemiyorum içeriği için izliyorum
e yani sen şimdi izlemedinmi o sahneleri ?
o . ç
e ?
Verdiği Puan: 6
0 beğen · 0 yorum · dizi inceleme ·

EL_NINO

@el-nino

Game Of Thrones
Leydi Mormont - Oğlunuz Kızıl Düğün'de katledildi Lord Manderly ama çağrıyı reddettiniz.Stark Hanesi'ne bağlılık yemini ettiniz Lord Glover ama en çok ihtiyaç duydukları anda çağrıyı reddettiniz.Ve siz, Lord Cerwyn...Ramsay Bolton diri diri babanızın derisini yüzdü.Buna rağmen çağrıyı reddettiniz.Ama Mormont Hanesi unutmaz.Kuzey unutmaz.Biz, ismi Stark olan Kuzeydeki Kral'dan başka kral tanımayız.Piç olması umurumda değil.Damarlarından Ned Stark'ın kanı akıyor.Bugünden, öleceği güne kadar o benim kralımdır.
Lord Manderly-Leydi Mormont'un sözleri acımasızdı ve doğruydu.Oğlum, Genç Kurt Robb Stark için öldü. Ben yaşadığım sürece başka kral bulacağımızı sanmıyordum.Adamlarımı davana göndermedim çünkü daha fazla Manderly'nin bir hiç uğruna ölmesini istemedim.Ama hata etmişim.Jon Snow, Kızıl Düğün'ün intikamını aldı.O artık Beyaz Kurt.Kuzeydeki Kral!
Lord Glover-Bu savaşta seninle savaşmadım ve öleceğim güne kadar pişman olacağım.İnsan ancak hatasını kabul eder ve af diler.
Jon Snow - Affedilecek bir şey yok lordum.
Lord Glover-Daha çok savaş göreceğiz.Glover Hanesi,binlerce yıldır olduğu gibi yine Stark Hanesi'nin yanında olacak!Ben de Jon Snow'un yanında olacağım.
Kuzeydeki Kral!
1 beğen · 1 yorum · replik
Necdet (@necdet)
Kuzeydeki Kral naraları atılınca korktum çünkü en son rahmetli Robb için söylenmişti :) İş işten geçtikten sonra bağlılık yeminleri geldi ama yinede herşey için geç sayılmaz dahası var. Küçük kız bu konuşması ile dizinin tüm hayranlarının beğenisi kazandı. 22.12.16

imge

@belkibirazflu

Khaleesi: Pekâlâ neymiş bu strateji meselesi?
Daario Naharis: Alacakaranlık gülü.
Khaleesi: Sıranın gerisinde ata binmek yerine yürümeyi mi tercih edersin?
Daario Naharis: Buna Leydi’nin oyası derler.
Khaleesi: Ayakkabıların olmadan mı yüremek istiyorsun?
Daario Naharis: Bir diyarı yönetmek için orayı tanımalısınız. Bitkileri, ırmaklarını, yollarını ve insanlarını. Alacakaranlık gülü ateş düşürür. Meereen’deki herkes bunu bilir. Özellikle çayını yapmak zorunda kalan köleler. Eğer sizin izinizden gelmelerini istiyorsanız dünyaların bir parçası olmalısınız. Strateji… Harpy’ın Altını. Bunu çayı olmaz. Güzeldir ama zehirlidir.
0 beğen · 0 yorum · replik

Fatih Kural

@byukalaa

Tanrılar'dan pek anlamam. Tanrı'nın ya da Tanrılar'ın kelamını bildiğini düşünen bir dünya dinine bağlı bir sürü orospu evladı var. Ben bilmiyorum. Gerçek isimlerini bile bilmiyorum. Belki Yedi'dir belki de Eski Tanrılar'dır. Belki de Işık Tanrısı'dır. Belki hepsi de aynı şeydir a**** koyayım. Bilemiyorum. Bence önemli olan bizden daha büyük bir şeylerin var olduğu...
0 beğen · 0 yorum · replik

imge

@belkibirazflu

Jaime Lannister: Artık savaşamam.
Tyrion Lannister: Sol elin ne alem de?
Jaime Lannister: Kılıç tutarım ama içgüdülerime aykırı. Daha k.çımı zar zor silerken Kral’ı nasıl koruyacağım?
Tyrion Lannister: Artık Lord Kumandansın emir ver. Bırak diğerleri savaşsın. Babamız en son ne zaman kılıç kullandı ki?
Jaime Lannister: Ben babamız değilim. Kralkatiliyim.
0 beğen · 0 yorum · replik

Eduşka

@edaa

- Kabul ettiğiniz takdirde unvanınız şerefine bir turnuva yapılacaktır. Sizinle orada karşılaşmak güzel olur. İyi bir rakip bulmak zorlaştı artık.
+ Ben turnuvalarda dövüşmem.
- Öyle mi? Bu işler için yaşınız geçti mi?
+ Turnuvalarda dövüşmem çünkü bir adamla gerçekten dövüşeceğim zaman neler yapabileceğimi bilmesini istemem.
0 beğen · 0 yorum · replik

Benzer Diziler

9.3/10
473 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Game Of Thrones izlenmesi gereken bir dizi. Tavsiye ederim. @neokur