ara

Game Of Thrones

Taht Oyunları (2011)

Game Of Thrones Konusu ve Özeti

Game Of Thrones
Soylu hanedanlar arasında geçen taht mücadelesini konu alan epik fantastik türdeki TV dizisidir. Bir taraftan Westeros'taki soylu hanedanlar arasındaki sivil savaş sürerken diğer tarafta tahtın eski sahibinin çocukları yeniden güç kazanmanın ve hakları olan tahtı geri almanın yollarını ararlar. Tüm bunlar olurken, kuzeyde dondurucu soğukların başlamasıyla beraber yüzyıllardır ortaya çıkmamış ve efsaneleşmiş olan bir güç yeniden doğar.
Yapım: 2011 ABD
Game of Thrones, Amerikan yazar George R. R. Martin’in epik fantastik roman serisinden uyarlanan bir HBO dizisidir. Dizi, adını Buz ve Ateşin şarkısı adlı serinin ilk kitabı olan Taht Oyunları’ndan almıştır.
Dizinin ilk sezonunda Stark, Lannister ve Baratheon hanedanlarının arasında geçen ihanet ve entrika dolu iktidar mücadelesini izleyeceksiniz.

Kuzey Krallığı olarak da bilinen Winterfell’de ailesiyle huzur içinde yaşayan Lord Ned Stark’ın savaş yıllarından arkadaşı olan Kral Robert Baratheon bir gün Winterfell’e gelerek Ned Stark’a “kralın eli” olmayı teklif eder. Teklifi kabul ederek Kralın Toprakları’na giden Ned Stark ve ailesi bir anda kendilerini “Demir Taht” çevresinde dönen entrikaların ortasında bulurlar.

Westeros’ta “Demir Taht” mücadelesi sürerken yabani doğu topraklarında kışın yaklaşmasıyla birlikte Kadim Duvar’ı korumaya yemin etmiş gece nöbetçileri yaşam mücadelesi vermektedirler. Duvarın ötesinde esrarengiz ölümler yaşanmasının üzerine binlerce yıldır görülmemiş olan Ak Yürüyenler olarak bilinen doğaüstü varlıkların geri dönmüş olabileceği endişesine kapılırlar.

Kral Robert Baratheon tahta çıkmadan önce katledilen Kral Aerys Targaryen’in kızı ve oğlu denizin ötesine sürgün edilirler. Krallığı geri alma planları kuran Viserys Targaryen, güç toplayabilmek için kız kardeşi Daenerys’i barbar bir kavimin başı olan Han Drogo ile evlendirir. Ejder soyundan gelen kardeşlerden Daenerys gün geçtikçe daha da güçlenerek sürgün edildiği kıtada hakimiyeti yavaş yavaş ele geçirir ve Westeros krallığını geri alma planları yapmaya başlar.

Winter is coming (Kış geliyor) sloganıyla anılan dizide savaş, ihanet, şehvet, entrika, doğaüstü güçler, ejderhalar ve çok daha fazlasını bulacaksınız.
Game Of Thrones dizisi listesinde yer almaktadır.

Erkin Çoban

@erkincoban

Kapıyı tut!
S6-B5 Altıncı sezonu resmen yarıladık ve ilk sezon başından beri merak edilen birçok soru cevap buldu. Özellikle Hodor'un kim olduğu ve neden sadece "hodor, hodor" deyip durduğu sorusunun cevabı 6. sezonun 5. bölümünde en çarpıcı şekilde cevaplandı. Zaten birkaç bölümdür kendisine özel sahnelere yer veriliyordu, sonunda herkesi tatmin edecek açıklama yapılmış oldu.

Bunun yanı sıra merak edilen bir diğer konu olan Ak Gezenler'in kim olduğunun cevabının ilk temelleri de atıldı. Muhtemelen ilerleyen bölümlerde bu konuda gelişmeler izleyeceğiz. Şu an için giriş niteliğinde ipuçları verildi.

Game of Thrones, hikayesi ile her zaman göz dolduran bir yapım. Her türlü insan duygusu ve kişiliğinin acele etmeden işlendiği, hatta bazen gereğinden yavaş ilerlediğini düşündüren bir akışa sahip. Bu konuda denebilecek pek bir şey yok. Hikayenin sezonlara yayılmasının gerektiği ya da kalabalık ekibin anlatılmasının zaman aldığı söylenebilir. Sonuç değişmiyor. Bu dizi biraz yavaş.

Her ne kadar zaman zaman sinir bozucu olsa da bu dizinin geniş kitlelerce bu kadar sevilerek izlenmesinin sebebinin "bu dünya kimseye kalmaz" mesajını her fırsatta, en şiddetli şekilde vermesinin yarattığı tatmin olduğunu düşünüyorum. En güçlü ve kibirli karakter iki bölüm sonra kepaze olabilirken en silik ve "hala nasıl ölmedi bu adam?" diye düşündüren tip serinin en karizmatik sahnesine imza atabiliyor. bkz. Hodor.

Son olarak, henüz Game of Thrones izlememiş olanlara söylemek istediğim şu; bu dizi tarih dizisi değil, savaş dizisi de değil, fantastik de değil. Bu dizi birçok janrayı içinde barındıran ve insan ilişkilerinin işlendiği bir dram. Yani, "bin fintistik sivmiyirim" demeyin. İzleyin. Herkesin kendine ders çıkarabileceği kalitede mesajlarla dolu, en kaliteli yapımlardan biri. Aldığı puanı ve övgüleri hakediyor.
Game Of Thrones
filme 8 verdi
10 beğen · 0 yorum

Mustafa Kerem

@mustafa-kerem

Kusursuz Bir Fantastik Kurgu...
Aşağı yukarı 7-8 yıldan beri yabancı dizi kategorisinde kayda değer bir çok diziyi izledim. Macera, Komedi, Aksiyon, Gerilim vb.
Ama açık söylemek gerekirse biri dizi tavsiyen var mı? diye soruldugunda ilk sorum; Game Of Thrones dizisini izledin mi? Oluyor.
Online takipçisi 150 milyonun üzerine çıkan sayılı dizilerden.
Dizi için bir inceleme yazısı yazmak acikcasi çok zor.
Eleştirecek konu başlığı bir elin parmaklarını geçmezken, beğeni yazıları onlarca sayfayi bir solukta doldurabilir.
Benim acizane kişisel tavsiyem önce bu serinin kitabını okuyun daha sonra diziyi izleyin. Ben kitabı okuduktan sonra diziyi izledim konuyu biliyor olsanız bile dizinin içinde gelişen olayların tasviri sanki bunu yeni kesfediyormussunuz hissi uyandırıyor.
Dizinin içeriğine gelince,
İsminden de anlaşılacağı üzere hanedanliklara hükmeden bir taht için verilen mücadeleyi anlatıyor. Fakat asıl olay taht değil!
İnsan ırkı ve Akgezenler ırkı arasındaki kavga dizinin ana çatısını oluşturuyor. Dizinin her bölümü ayrı bir heyecan...
Bu dizide öyle saçma sapan dizi kuralları yok. En beğenilen karakter ansızın ölebiliyor böylece siz bir karakteri değil de diziyi gündeminizde tutmaya alisiyorsunuz.
Dizide başlarına binbir türlü bela gelen stark hanedanini anlatsam oturup sizde aglarsiniz. :(
Dizinin suan 6. Sezonu çekiliyor.
Meşhur karakter Jon SNOW 6. Sezonda yer alacak.
İzlemeyi düşünenlere söyleyecek tek bir cümlem var.
"Bu zamana kadar nerdeydin be kardeşim!"
Ve son olarak tanrı stark hanedanini korusun diyor saygılarımı sunuyorum.
Not: İzlemek isteyenler için sezon sezon link verebilirim. 720p HD altyazilı :)
Game Of Thrones
filme 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

Zeynep Cengiz

@zeysell

Game Of Thrones
Şu zamana kadar izlemiş olduğum en ama en harika dizidir.Şu bir gerçek ki bu diziyi izlemek yürek,anlamak zeka istiyor.Olayların sürükleyici ve bağlantılı oluşu ters köşe yaratıyor.

Oyuncuların da oyunculuğu harika.Hepsi rolüne hakim.Tabii Emilia Clarke yani dizinin Daenerys Targaryen'ı dizinin çekimleri bittikten sonra saçını kahveye boyatmasa iyiydi ya neyse.

Neyse,filmi küçük yaştaki çocukların yani 13 yaş altı çocukların izlemesini önermiyorum.Bazı sahneler ve bağlantılı olaylar kişi için olumlu bir etki yaratmaz.

Sadece bu diziyi kaçıran insanlara acımaktan başka bir eylem gösteremiyorum.Gerçekten izlemediğinize izledikten sonra pişman olacaksınız.
Game Of Thrones
diziye puan vermedi
5 beğen · 1 yorum
Duygu Hatinoğlu (@duyguhatinoglu)
Daenerysin saci peruk yalniz
12.04.17 beğen cevap

dilayça

@dilay7

Winter is coming!
Game of thrones gerek konusu gerek karakterleriyle sizi içine alan dizidir. Her bölümde ayrı bir heyecan var ve önemli karakterlerin bile ölebildiği gerçekçi bir dizi. Dikkatli izlemelisiniz çünkü çok fazla kişi var,bunları karıştırmamak(veya unutmamak) için dikkat lazım. Tek eleştrim cinselliğin fazla olması. Ama dizinin güzelliği yanında bu çok sorun olmuyor doğrusu.
Bu arada spoiler yememek için gözünüzü dört açın. Çünkü benim maalesef bölümü izlemeden önce internetten öğrendiğim çok şey oldu.
Game Of Thrones
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

GestapOsmanlı

@kaizer-soze

Lannnisterlar İnsanlıktan Çıkmış
ihanet entrika yalan aldatma hile (lannister)
yalan içinde yalan (Petyr Baelish)

yürüyün STARK lar diyeceğim anda aha yine ihanet yine bir ingiliz(lannister) oyunu

müstehcen sahnelerin uzatılmasından dolayı 3 yıldız
sizin bilinç altı sorunuz
e izlemedin mi sanki ?
izledim ama uzatmışlar o sahneleri
e izlemedin mi san ki ?
yok kardeşim o sahnelerden dolayı izlemiyorum içeriği için izliyorum
e yani sen şimdi izlemedinmi o sahneleri ?
o . ç
e ?
Game Of Thrones
filme 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

HANIMCI

@koraycem

https://youtu.be/vU8eL2CjzHw

And who are you, the proud lord said,
that I must bow so low?
Only a cat of a different coat,
that's all the truth I know.
In a coat of gold or a coat of red,
a lion still has claws,
And mine are long and sharp, my lord,
as long and sharp as yours.
And so he spoke, and so he spoke,
that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall,
with no one there to hear.
Yes now the rains weep o'er his hall,
and not a soul to hear.

Türkçesi
Ve sen kimsin dedi gururlu lord,
niye başımı öne eğmeliyim?
Farklı bir pelerin giymiş bir kedisin sadece,
budur bütün bildiğim.
Pelerini ister altın olsun ister kırmızı,
her aslan pençelidir.
Benim pençelerim de uzun ve keskindir lordum,
seninkiler kadar uzun ve keskindir.
Ve adam hiç durmadan konuştu,
şu Castamare Lordu.
Ama şimdi salonunda yağmurlar ağlıyor
ve yağmuru kimse duymuyor.
Evet şimdi salonunda yağmurları ağlıyor
ve yağmuru tek ruh bile duymuyor.

Orada yağmur ağlıyor derken "rains" diyor. Olayda Castamere, Reyne ailesine aitti ve Tytos Lannister (Twin in babası) 'a isyan eden de onlardı. Ama Tywin isyanı bastırıp orduyu topladı ve ailesini eski gücüne kavuşturdu. Tüm aileyi kılıçtan geçirip yok ettiği için "Reynes" de kastediliyor. Yani söz sanatı var. "Rains ve Reynes " telaffuzu aynı. Reyne ailesinin ruhlarının kaleyi terk etmediğini ve ağladığını söylüyor. 2. sezon 8. bölümde Cercei , Margaery'ye hikayeyi anlatıyordu.

***

Hikayesi:
Tytos Lannister'ın en büyük oğlu olarak doğdu. Tywin'in ilk yıllarında Lannister Hanesinin, babasının yaptıklarından dolayı güçten düşmesini ve saygı değerliliğini yitirmesini izlemek zorunda kaldı. Son derece kibar ve iyi kalpli olan babası aynı zamanda zayıf ve güçsüz bir liderdi. Kendine bağlı lordlar aleni şekilde ona karşı gelir ve onunla dalga geçilirdi.
Tywin muhtemelen çocukluğunda en önemli anısı, babası bağlı lordların en sadakatsizi olan Lord Tarbeck esir alması idi. Lakin bu olay Lord Tarbeck'in karısının üç Lannister'ı yakalatması ile karşılık buldu. Tywin babasına Lord Tarbeck'i üç parçaya ayırıp eşine göndermesini önerdi ama babası asi lordu serbest bırakınca Tywin babasına olan az saygısını da yitirdi.

Tywin Lannister Hanesini eski gücüne getirmek acımasız bir yol izledi. İlk önce en sadakatsiz iki hane olan Tarbeck ve Reyne hanelerini soylarını kurutarak yok etti, bu olay daha sonra Castamere Yağmurları adlı şarkıya konu olmuştur. Tywin daha sonradan bu şarkıyı zalimleşen Lord Farman'a mesaj olarak göndermiş ve Lord Farman daha sonra başka soruna yol açmamıştır.
Game Of Thrones
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

EL_NINO

@el-nino

Game Of Thrones
Leydi Mormont - Oğlunuz Kızıl Düğün'de katledildi Lord Manderly ama çağrıyı reddettiniz.Stark Hanesi'ne bağlılık yemini ettiniz Lord Glover ama en çok ihtiyaç duydukları anda çağrıyı reddettiniz.Ve siz, Lord Cerwyn...Ramsay Bolton diri diri babanızın derisini yüzdü.Buna rağmen çağrıyı reddettiniz.Ama Mormont Hanesi unutmaz.Kuzey unutmaz.Biz, ismi Stark olan Kuzeydeki Kral'dan başka kral tanımayız.Piç olması umurumda değil.Damarlarından Ned Stark'ın kanı akıyor.Bugünden, öleceği güne kadar o benim kralımdır.
Lord Manderly-Leydi Mormont'un sözleri acımasızdı ve doğruydu.Oğlum, Genç Kurt Robb Stark için öldü. Ben yaşadığım sürece başka kral bulacağımızı sanmıyordum.Adamlarımı davana göndermedim çünkü daha fazla Manderly'nin bir hiç uğruna ölmesini istemedim.Ama hata etmişim.Jon Snow, Kızıl Düğün'ün intikamını aldı.O artık Beyaz Kurt.Kuzeydeki Kral!
Lord Glover-Bu savaşta seninle savaşmadım ve öleceğim güne kadar pişman olacağım.İnsan ancak hatasını kabul eder ve af diler.
Jon Snow - Affedilecek bir şey yok lordum.
Lord Glover-Daha çok savaş göreceğiz.Glover Hanesi,binlerce yıldır olduğu gibi yine Stark Hanesi'nin yanında olacak!Ben de Jon Snow'un yanında olacağım.
Kuzeydeki Kral!
Game Of Thrones
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 1 yorum
Necdet (@necdet)
Kuzeydeki Kral naraları atılınca korktum çünkü en son rahmetli Robb için söylenmişti :) İş işten geçtikten sonra bağlılık yeminleri geldi ama yinede herşey için geç sayılmaz dahası var. Küçük kız bu konuşması ile dizinin tüm hayranlarının beğenisi kazandı.
22.12.16 beğen cevap

HANIMCI

@koraycem

Game Of Thrones
Varys: Ben ne yaptıysam, krallığın iyiliği için yaptım.

Petyr: krallık mı? krallığın ne olduğunu biliyor musun? Krallık aegon'un düşmanlarının bin kılıcıdır. Yalan olduğunu unutana kadar, birbirimize tekrar tekrar anlattığımız bir hikaye.

Varys: Peki yalandan vazgeçersek, elimizde ne kalır? Kaos! Hepimizi yutmak için bekleyen koca bir çukur.

Petyr: Kaos çukur değil;kaos bir merdivendir. Tırmanmaya cesaret edenlerin çoğu başaramaz ve bir daha da deneyemezler. Düşüş, onları mahveder... Bazılarına ise tırmanma şansı verilir ama onlar bunu reddeder. Kendilerini adarlar: krallığa, tanrılara veya aşka... hayallere. Gerçek olan tek şey merdivendir. Tırmanmaksa tek seçenek.

(Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb, they cling to the realm or the gods or love. Only the ladder is real. the climb is all there is.)

3. Sezon 6. Bölüm.

https://youtu.be/iRS8a8HjqFs

https://youtu.be/WHoTnE2xPKQ
Game Of Thrones
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Fatih Kural

@byukalaa

- Tanrı benimle hiç konuşmadı. O'na dair hiçbir şey bilmiyorum, benden ne istediğini bilmiyorum.
+ Yaşamanı istiyor!
- Neden?
+ Bilmiyorum.
- Herkes bunu diyor bana; Bilmiyorum ! Kimsenin ne istediğini bilmediği Tanrı'ya ne diye hizmet ediyoruz o zaman ?
+ Ben de sürekli bunu düşünüyorum. Anlamak bizim amacımız değil sanırım. Tek bir şey dışında. Biz savaşçıyız (diyelim ki), ne için savaştığımızı bilmek zorundayız. Ben hiç tanımadığım bir adam ya da kadın kılıçlardan yapılmış bir tahtta otursun diye savaşmıyorum.
- Ne için savaşıyorsun peki ?
+ Yaşamak için. Düşmanımız ölüm. İlk ve son düşmanımız.
- Hepimiz öleceğiz ama!
+ Düşman hep kazanır ! Ama yine de savaşmak zorundayız. Burada ikimizde pek mutluluk bulamayabiliriz. Ama diğerlerini hayatta tutabiliriz, KENDİNİ SAVUNAMAYANLARI SAVUNABİLİRİZ. bUNDAN FAZLASINI BİLMEMİZE GEREK YOKTUR BELKİ. bELKİ BU KADARI YETERLİDİR.
Game Of Thrones
filme 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

HANIMCI

@koraycem

Game Of Thrones
Krallığa gereken bir hizmetkar. Acziyet, körü körüne bağlılıkla ödüllendirilmemelidir. Gözlerim bende kaldığı sürece onları kullanacağım. Ben büyük bir hanede doğmadım. Hiçlikten geldim ben. Köle oldum satıldım, adak oldum kesildim. Çocukluğum sokak aralarında, oluklarda, terk edilmiş evlerde geçti. Asıl bağlılığım kime, biliyor musunuz? Ne bir krala, ne de kraliçeye, ben halka bağlıyım. Tiranların hükmünde ıstırap çeken, adil yönetilince yükselen halka. Kalbini kazanmayı umduğunuz halka. Körü körüne biat istiyorsanız... buna da saygı duyarım. Gri Solucan kellemi alabilir, ejderhalarınız beni parçalayabilir. Ama yaşamama müsaade ederseniz, size hakkıyla hizmet ederim. Hayatımı sizi Demir Taht'ta görmeye adarım... çünkü sizi ben seçtim. Çünkü halkın sizden daha iyi bir şansı olmadığını biliyorum.

Lord Varys

7. sezon 2. Bölüm
Game Of Thrones
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
173
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
61
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler
Kesinlikle izlenmeli dediğim diziler bu listede...
8
DİZİ
HBO'nun Bağımlılık Yaratan En İyi Dizileri
Dizi dendi mi akıllara ilk gelen kanallardan biridir HBO. Dünyanın birçok yerinde izlenme rekorları kıran en efsane diz...
63
DİZİ
Severek izledigimiz ve herkes izlemeli dediğimiz diziler
İzleyen herkesin yüzde doksan seveceğini ve sonuna kadar izleyeceğini düşündüğümüz, severek izlediğimiz ve herkes...

biyojen

@biyojen

Game of Thrones
Game Of Thrones
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum

@

EK 1
Dinlemediyseniz 2CELLOS'u da tavsiye ederim; https://youtu.be/1yx1aV7Av2M 22.01.18
EK 2
Kafamda daha farklı bir paylaşım vardı ama hayal ettiğim gibi düzenleyemedim, yarattığım göz kirliliği için özür dilerim. 22.01.18
Game Of Thrones
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
beğeni · 3 yorum
Sardunya (@sardunya)
Etkileyici bir dizi Game Of Thrones. Trt de çok güzel seslendirmiş. Yanı kendi yorumunu katmış. Bence başarılı.
23.01.18 beğen 1 cevap

@

Game Of Thrones
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
beğeni · 0 yorum

@

Game Of Thrones
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
beğeni · 0 yorum

Necdet

@necdet

Game of Thrones
Game of Thrones
Nihayet :)
Game Of Thrones
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum
Tyrion Lannister
Cersei Lannister
Daenerys Targaryen
Sansa Stark
Jon Snow
9.4/10
529 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Diziler
2014
2005
2017
2016
1985