ara

Sherlock

(2010)

Sherlock Konusu, Özeti ve Türleri

Sherlock, 21. Yüzyılda Londra'da suçla mücadele eden ve karmaşık suçları çözerken kullandığı zekice yöntemler ile kurduğu neden-sonuç ilişkileri sayesinde diğer meslektaşlarından çok daha ünlü bir dedektif haline gelen Sherlock Holmes ve asistanı Dr. Watson'ın maceralarının modern uyarlamasıdır.
Sherlock
Yapım: 2010 İngiltere

Sezon 1 Özeti


BBC One kanalından yeni bir mini seri dizisi: Sherlock!Geçtiğimiz sene sinemada büyük beğeni bulan Sherlock Holmes mini dizi olarak BBC One’da yeniden hayat buluyor. Sherlock Holmes’ü Benedict Cumberbatch ve sadık yardımcı olan Dr. Watson’ı ise Martin Freeman canlandırıcak. Kadronun devamında Bayan Hudson’ı Una Stubbs, Müfettiş Lestrade’ı Rupert Graves ve Molly Hooper’ı Louise Brealey rolünde karşımıza çıkıcak. Sherlock 1. Bölümü ile BBC One kanalında 25 Temmuz, Pazar günü başlıyor. Yeni bölümün ismi “A study in Pink” olarak açıklandı.

Sezon 2 Özeti


BBC mini dizisi Sherlock ikinci sezonuyla izleyicilerin karşısında. Sherlock ile Watson rolünde Benedict Cumberbatch ile Martin Freeman yine hoş bir denge tutturmuş.
İkinci sezonda yine Sherlock Holmes'un kısa hikaye ve romanlarından uyarlanmış üç bölüm var. Birincisi, A Scandal in Bohemia’dan yola çıkan A Scandal in Belgravia; ikincisi üstadın belki de en meşhur macerası olan The Hound of Baskerville; üçüncüsü de izleyenleri çok etkileyen The Reichenbach Fall. Eleştirmenlerce beğenilen modern Sherlock Holmes'ta The Other Boleyn Girl ve Atonement'taki rolleriyle tanınan Benedict Cumberbatch'i izliyoruz. Ortağı Watson'ı canlandıran Martin Freeman'ı ise Love Actually ve The Hitchhiker's Guide to the Galaxy'deki başrollerinden hatırlayabilirsiniz. Cumberbatch ile Freeman'ın adlarının yanında şimdi, sırasıyla Tinker Tailor Soldier Spy ve The Hobbit yazıyor. İlkini, Smiley'nin sağ kolu Peter Guillam, ikincisini de Bilbo Baggins olarak izleyeceğiz. Bu arada, ilk kez birinci sezonun The Great Game’inde izlediğimiz kötünün kötüsü Moriarty'de aktör Andrew Scott'a da (Saving Private Ryan) dikkatinizi çekeriz.

Sezon 3 Özeti


Sherlock Holmes günümüzde yaşasaydı, cinayet dosyalarını nasıl çözerdi? Üç bölümden oluşan film serisi Sherlock, ünlü dedektifi günümüze taşıyarak bu soruya cevap veriyor. Polise danışmanlık yapan bir kiralık dedektif olan Sherlock Holmes, izleyeceğimiz ilk bölümde John Watson ile tanışıp, tıpkı orijinal hikayedeki gibi Baker Sokağı'nda bir daire tutuyor. Birlikte ilk davaları zehirli bir hapla intihar etmiş gibi görünen üç kişinin cinayetinden kimin sorumlu olduğunu bulmaktır.

Eleştirmenlerce beğenilen modern Sherlock Holmes'ta The Other Boleyn Girl ve Atonement'taki rolleriyle tanınan Benedict Cumberbatch'i izliyoruz. Ortağı Watson'ı canlandıran Martin Freeman'i ise Love Actually ve The Hitchhiker's Guide to the Galaxy'deki başrollerinden hatırlayabilirsiniz.
Sherlock dizisi listesinde yer almaktadır.

Sherlock Oyuncuları

DI Lestrade
Sherlock Holmes
Dr. John Watson
Mycroft Holmes
Molly Hooper

Sherlock Dizi Listeleri

172
DİZİ
Asla Kaçırılmaması Gereken En İyi Yabancı Diziler
Tüm dünyada büyük ses getiren ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve izlenen en iyi yabancı diziler listelenme...
55
DİZİ
Mutlaka İzlenmesi Gereken Diziler
Kesinlikle izlenmeli dediğim diziler bu listede...
60
DİZİ
Severek izledigimiz ve herkes izlemeli dediğimiz diziler
İzleyen herkesin yüzde doksan seveceğini ve sonuna kadar izleyeceğini düşündüğümüz, severek izlediğimiz ve herkes...
13
DİZİ
Polis, Dedektif, Ajan Dizileri
Hırsızlardan polislere, dedektiflerden ajanlara en aksiyon dolu ve gizimli diziler bu listede....

Sherlocked

@iamsherlocked

YÜKSEK NİTELİKLİ BİR SOSYOPAT :))
S3-B3 Oyuncular tek kelime ile harika. Benedict zaten Sherlock'un ta kendisi olmuş resmen. Filmi ayrı, dizisi ayrı güzel. İzlediğim tek dizi. Eğer dizi ile film arasında bir karşılaştırma yaparsak kesinlikle filminde Robert Downey Jr. ve Jude Law oynar; dizisinde Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman oynar. Oyuncular yer değiştiremez. Eski zamanda Benedict, yeni zamanda ise Robert olamazdı. Hayal bile edilemiyor. Dizisi de filmi ve kitapları kadar mükemmel. Komedi var, suç-gerilim-macera var, dedektif-polisiye var. Herkes izlemeli bence. Pişman olmazsınız. Her şey o kadar harika bir biçimde işleniyor ki, sonu tahmin edilemiyor. İzlerken sizi içine çekip hayretler içerisinde bırakıyor. Tekrar başlayacağım bir dizi ve sıkılmayacağımdan eminim. Şuana kadar beğenmeyen görmedim.
SPOİLER İÇERİR:
İnşAllah Moriarty ölmemiştir. Yoksa dizinin tadı kalmaz. Çünkü Sherlock'u, Sherlock yapan etkenlerden biri de Moriarty. Watson'ın eşi değişsin ya bu kadın çok itici. Ve son olarak artık yeni sezonda Adler'ı görelim lütfen!..
Sherlock
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Portakal Dedektifi

@yagmur-albayir

Master of Sherlock..
Sherlock'un bütün kitaplarını okumuş Hollywood yapımını Jeremy Brett'leri e önüme gelen diğer Sherlockları da izlemiş biri olarak BBC Sherlock Holmes'i bu diziyle zirveye taşıdı kesinlikle zaten bu aralar Sherlock izlemedim diyene rastlamadım henüz benim böylesine aşık olduğum bir karakterin günümüze kadar hiç bir zaman modası geçmemiş ve 1900 lerden bu yana düzenli olarak kesin bir sherlock kitabı ya da filmi çıkmış. Peki bu karakter neden bu kadar seviliyor neden herkes Sherlock'u tanıyorda Arthur Conan Doyle'ı bilmiyor sorusuna cevabım karakterin gercekten mükemmel bir sekilde yazılması ve bir kişilik kazanması olabilir. SHERLOCK ,Holmes'i 20. yüzyıldan kurtarıp günümüze başarıyla getirmiş bir dizi tek kelimeyle muazzam mutlaka izleyin izlettirin hiç olmazsa Benedict'in hatrına ( ama burdan uyarıyorum yeni sezonları beklerken yaşlanma ihtimainiz oldukça yüksek :))
Sherlock
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Aslıhan

@aslismaslis

Şörlak.
Arkada açılış parçasını açtım, bir duygulandım, çok hasret kaldım be.
Öhöm.
Tamam.
Şörlak ya da Şerlok, kimdir.
Psikopat olmadığı kesin, yalnızca yüksek nitelikli bir sosyopat kendileri.
Peki neden seviyoruz. Ki biz sevdikçe sevgimiz sınanıyor BBC tarafından galiba, yoksa bu kadar da boşlanmaz bir izleyici sanıyorum.
Şörlak sanıyorum ki yalnız başına sevilecek bir karakter değil zira onun gerçek kişiliğini ortaya çıkaran bir kişi var hikayemizde, hikayeyi aslen bize aktaran. Con Vatsın! Velev ki Şörlak ve Con ilişkisi böle güzel olmasa idi bu denli sevilir miydi, elbet sevilirdi ama ciğerime ciğerime sokmazdım şahsen. Fesatlık katmayalım, bu mükemmel olmayan yer yer çürümüş çok güzel bir dostluk.
Düğün sahnesi der susarım ben.
En yakın arkadaş der susarım ben.
Ay ben duygulandım, gidip tekrar maraton yapalım en iyisi.
Sherlock
filme 10 verdi
1 beğen · 1 yorum
Eda Duru (@edaduru)
bnm için sherlock ve Watson tek bi kişi yani birbirini müthiş tamamlıyolar
19.07.17 beğen cevap

Bahriye

@bahriye

sherlocked
Sherlock ;izlemekten hiç sıkılmadığım ,(itiraf ediyorum) insanlara onun gözüyle bakmaya başladığım örnek alınası bi karakter.
Benedict Comberbacht rolü hakkıyla yapmış ,sherlockla bütünleşmiş desem yalan olmaz.Yoksa Sherlock deyince aklıma o gelmezdi:).Filmini de izledim lakin Benedict'in uyumuna diyecek yok.
Bu karakteri yaratan Arthur Canon Doyle'n da bir dahi olduğunu düşünüyorum açıkcası.

SHERLOCKED onu tanımlayan en anlamlı şifre :),

Yorumcularımız söylemeye kıyamamış ama ben söylüyorum. .Burdan yapımcıya sesleniyorum :)Bölümleri beklerken ömrümüz çürüyo .Bu arada yeni sezon çekilmeyecek sanırım .Benedict yeni diziye başlıyormuş(MELROSE)
Sherlock
diziye puan vermedi
3 beğen · 0 yorum

JustLove

@justlove

Awesome!
S4-B0 Senaryo bir numara !
Çekimler bir numara !
Oyuncular bir numara !
Fazla söze gerek yok bence. Gizemi seviyorsanız, izlemeniz gereken bir dizi. British aksanını da duymak istiyorsanız Sherlock mükemmel bir dizi. Yeni sezonlarını bekleme süreçleri olmasa bir de ! O kadar zor ki yeni sezonu beklemek...Gerçi bu sayede hiç bıkmadan tekrar ve tekrar izlenebilir her sezonu.
Her sezonda her bölüm ayrı bir can alıcı. Her bölümü seyrederken ne kadar uzun olsa da '' hiç bitmese '' diyebileceğiniz bir dizi..
Şiddetle tavsiye edilir. I am locked. ;)
Sherlock
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Semih Aycan

@semihaycan

.....
Sherlock Holmes: Sen bir doktorsun. Aslında bir ordu doktorusun.
Dr John Watson: Evet.
Sherlock Holmes: İyi bir doktor musun ?
Dr John Watson: Çok iyi.
Sherlock Holmes: Bir sürü yaralanma da görmüşsündür ?... .Vahşi ölümler?
Dr John Watson: Evet.
Sherlock Holmes: Bahse girerim belaya da bulaşmışsındır.
Dr John Watson: Evet. Elbette... Çok çok fazla... Bir ömür yetecek kadar...
Sherlock Holmes: Biraz daha görmek ister misin ?
Dr John Watson: Oh Tanrım. Evet !
Sherlock
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

Nisf

@nisf

-Ne?
-Ekliptiğin eğimi. Anlamak zorundayım.
-O nedir?
-Bilmiyorum. Hala anlamaya çalışıyorum.
-Her şeyi anladığını sanıyordum.
-Elbette hayır, dehşet verici bir beyin alanı israfı olurdu.
Sherlock
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

Cinayet! Pardon, cinayet mi dedim? Evlilik diyecektim. Ama bilirsiniz, düşününce ikisi de benzer süreçlerdir. Katılımcılar birbirlerini tanır ve bittiğinde, biri ölmüştür.
Sherlock
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

Burak İnanlı

@burakinanli

"Cinayet! Pardon, cinayet mi dedim, evlilik diyecektim. Ama bilirsiniz, ikisi de benzer süreçlerdir. Katılımcılar birbirlerini tanır ve bittiğinde, biri ölmüştür."
Sherlock
diziye puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

Duygu denen şey, sadece kaybeden tarafta bulunan kimyasal bir kusurdur. Her zaman aşkın, tehlikeli bir dezavantaj olduğunu varsaymışımdır.
Sherlock
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 1 yorum
Azra Sancaktar (@yildizligece)
Dizi konusunda daima seçiciyimdir.Bir diziye başladığım da tüm bölümlerini izlemem için öncellikle konun sonrasında da görüntünün beni alıpp götürmesi gerekir ve Sherlock .replikleriyle,görüntüsüyle ve zaten konusyla alıp götüren en iyi dizi
01.08.17 beğen cevap

Benzer Diziler

9.4/10
406 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Sherlock izlenmesi gereken bir dizi. Tavsiye ederim. @neokur