ara

NLGNYC

Ne söyleyebilirim ki! Bu site de olduğuma göre kitap severim okumayı okuduklarımı paylaşmayı başkalarından tavsiyeler dinlemeyi severim.Kitap instegram hesabım nilzehesn_dunyas takip etmek isteyenler sadece kitaplarla ilgili paylasim için buyurun Hayata dair ne varsa yaşanılacak der acısıyla tatlısıyla hayatımı yaşarım. Herşeyim dediğim bir eşim 3 tane melek gibi kızım var.

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Saramago kaleminden Mağara adli kitaba başlamadan önce Platon 'un Devlet isimli yapıtının 7. kitabındaki Mağara Alegorisine bakmanızı tavsiye edeceğim.Ben bunu bir arkadasimin paylaşımında gördüm .Babası Platon'un Magara Benzetmesini okumadan bu kitabin pek anlam ifade etmeyecegini söylemiş.Hemen googleden bir araştırma içerisine girdim.Aslında daha önce başka bir kitapta bu benzetmeyi okumuştum lakin son kez söylüyorum ki Mağara adli bu kitabi okuyacaksınız öncesinde Mağara Alegorisine bir göz atiniz???
___________________________________

Şimdi işin ilk kısmını anlattıktan sonra kitabımıza gelelim.Bas kahramanlarimiz Bir çömlekci baba,babasını çok seven kızı, kızı çok seven bir damat var ortada.Buldum ismini verdikleri köpegide unutmamak lazım.Bu karakterlerin tek düze yaşantıları kitabi monotonlastirmis gibi gelebilirdi bana eğer öncesinde alegoriyi okumamis olsaydım.????
___________________________________

Kitaba odaklandigimda felsefi ideolojisini ,karakterlerin psikolojisini ve yazarımızın o güzel aforizmalarini ki altını çizdiğim pek çok yer oldu, keyif aldım okumaktan.
Tamam kabul ediyorum Saramago'nun en begendigim kitabi olmadı Magara yinede yazarın kalemine hayranligim devam etmekte.???
Unutmadan kitabın son sayfasinda büyük harflerle yazan "PLATON'UN MAĞARASI ÇOK YAKINDA AÇILIYOR.DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU OLAYDA YERİNİZI ŞİMDIDEN AYIRTIN "slogani kitabin efsane kapanis cumlesi olmus bana göre.
32 beğeni · 13 yorum
Nil (@nill)
bunun da görülmesi lazım bence :)
10.04.18 beğen 3 cevap
ekar (@ekar)
net bir açıklama olmuş.. ellerinize sağlık
10.04.18 beğen 1 cevap
Matricaria (@matricaria)
Aman tanrım dedim! Müsmüthiş kitaplar ? İyi okumalar dilerim...
20.05.18 beğen 2 cevap

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Sapiens
Sapiens
Herkese iyi akşamlar sevgili kitap dostlarım.Sizlere çoktandır elimde olan ancak bugün bitirdiğim kitabımın paylaşımı ile geldim.
???? Hayvanlardan Tanrilara Sapiens içerik olarak 4 bölümden oluşuyor.
__1.Bölüm =Bilissel Devrim____
___ 2.Bölüm=Tarım Devrimi____
___3 Bölüm =Insanoğlunun Birleşmesi ____
____4.Bölüm =Bilimsel Devrim____
Kitabın genelinde insanoğlunun ilk zamanlardan günümüze uzanan yapısal,toplumsal,bilimsel,dinsel ve teknolojik değişimini anlatır yazar.Sapiens in adı dilimde hep Belgesel oldu nedense?Belgesellerde anlatılan bilgilerle dolu olduğundan sanırım.Okuması ise öyle kısa sürede gerçekleşmiyor.Sosyal Tarih ve Bilimsel türünde kitap okumayı seviyorsanız cokkkk begeneceksiniz ????
Birinci_ ikinci bölümü büyük bir heyecan ve keyifle okudum.3 bölüme geldigimde biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim.Yazarın bazı yerlerde gereğinden fazla ayrıntı verdiğini düşünüyorum.Bazı bölümlerde özellikle din ile ilgili yazılmış paragraflarda keskin tabulara sahip okurların tepkisini çekecek cumleler ve ifadeler var.
?????Bunun dışında ilgimi çeken pek çok bilgi vardı .???Avcı toplayicilarinin ardından çiftçilerin ve sonrasında sanayi toplumunun doğayı mahvetmesi,insanoğlunun kendi sonunu kendi elleriyle hazırlaması,biz Homo Sapiensin(zeki insan) ,pek cok bitki ve hayvan türünü ortadan kaldırdığını.....
Kitaptan bir alıntı yaparak yorumumu sonlandirmak istiyorum.
✏✏✏✏✏"Ne kadar cok türü ortadan kaldırmış olduğumuzu bilseydik,hala
Hayatta olanları korumak için daha istekli olurduk."
8 beğeni · 0 yorum

NLGNYC

@dunyasnilzehes

En eski kitaplarim
En eski kitaplarim
#eneskikitabim tagi ile davet mi edilmisim bir etkinliğe ???Madem öyle kitaplarimdan çıkardım bazılarını daha epeyce eski kitaplarim da varmış lakin paylasmak icin bunlari sectim sizlere.Neler varmış hadi birlikte göz atalım.
?Necip Fazıl Kısakürek_2.Abdülhamit Han en eski basın yılına ait sanirim ilk sayfaları kayıp o yuzden bulamadım lakin 4.baskı ?1967 tarihli Çocuk ve Islam_ Neziha Aras tan ?1972 tarihli 3.Basım Fakir Baykurt 'tan Efkar Tepesi yıllar öncesinde okumuştum belki yine yeniden ?1979 tarihli Daragaci _Mustafa Necati Sepetcioglu ndan ?1981 yılı Keşmekeş _Yavuz Bahadiroglu yıllar önce okumuş olduğum bir kitapti yine ?1984 yılı 4.baskı Tutuşmuş Gönüller Hüseyin Rahmi Gürpınar dan okumadigim bir kitap ??1988 tarihli iki şiir kitabi da Abdurrahim Karakoc tan Suları Islatamadim ve Dosta Dogru dönüp dolaşıp okuduklarimdan.
12 beğeni · 4 yorum
ekar (@ekar)
kitaplığınız içimi ısıttııı..
24.12.17 beğen 1 cevap
ekar (@ekar)
kitaplığınızda bulunan N Fazıl'ın II. Abdulhamit Han ile A Karakoç'un Dosta Doğru şiir kitabını okudum.. okumamışlara önerebilirim
24.12.17 beğen 1 cevap

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Ogretmene mektup
Ogretmene mektup
Bu güzel günde bu öğüt niteliğindeki mektubu sizlerle paylasmak istedim.Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
15 beğeni · 2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Öğretmenler gününüz kutlu olsun Öğretmen Arkadaşlar...Atatürkümüzün öğretmenlerimiz için sarf ettiği sözlerden birini de ben alayım buraya Nilgün Hanım izninle : "Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben, öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım zaferler, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir. " Yurdumuzun tüm öğretmenlerine selam olsun.Özellikle kadın öğretmenlerimize selam olsun.Başöğretmenimize selam olsun.
24.11.17 beğen 8 cevap
NLGNYC (@dunyasnilzehes)
@semih_oktay guzel yorumun için teşekkürler
24.11.17 beğen 2 cevap

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Atatürk
Atatürk
✏✏✏✏✏✏✏"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir." ✏✏✏✏✏✏✏ "Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır." ✏✏✏✏✏✏✏ "İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!" ???????????????????????????????????? Atatürk 'ü anlamak demek onun izinden gitmek demek!
#atayasaygi #10kasim
37 beğeni · 2 yorum
sena (@senatasoz)
? saygı ve özlemle anıyoruz
10.11.17 beğen 3 cevap
Orkide (@leydi)
??
10.11.17 beğen 1 cevap

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Atatürk' ün Sofrası
Atatürk' ün Sofrası
Ataturk'un Sofrası Oğuz Akay'ın araştırma ve incelemelerinde oluşmaktadır.Içerisinde kendisinin degil çeşitli dergi,gazete,hatıralar,anıların (Atatürk Tarih veDil Kurumları Hatıralar, TDK Türk Dili Dergisi, Hayat Mecmuası , Cumhuriyet Gazetesi vs. )yer aldığı ve Atatürk 'un yakın çevresinin yer aldığı Halide Edip Adıvar,Ruşen Eşref Unaydin, Falih Rıfkı Atay, Fahrettin Altay ,Ali Kılıç, Yusuf Hikmet Bayur, Afet Imam ,Hafız Yaşar Okur, Ismet Inönü ,Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi daha birçoklarının kaleme aldığı yada anlattıklarından oluşuyor.
Ataturk'un Sofrasi adli kitabin tamamında genellikle aynı sonuca varıyoruz ki bunu kendi anlatimimla yazayım sizlere☺☺
✏✏✏Atatürk akşam sofralarında yanında mutlaka sevdiği arkadaşlarının bulunmasını ister bazen de farklı çevreden insanları davet edip bir nevi onlari imtihan edermis.
✏✏✏Onlarla sabaha kadar sohbet edip ki bu sohbetin içeriği genellikle ülkenin sorunları hakkında fikir alışverişi olurmuş.Sofrasinda bazi zamanlar haricinde icki mutlaka bulunur kendisi içer lakin kimseyi içmesi için zorlamazmis.
✏✏✏En sevdiği yemek kuru fasulye,pilav,yağda yumurta iken meze olarak leblebiyi tercih edermiş.
✏✏✏Masanın temiz ve düzenli olmasına çok dikkat eder kendisi davet etmediği sürece bir kac isim haricinde habersiz gelen olmaz,yemeklerinde musiki dinlemeyi severmis.
✏✏✏Yapmış olduğu en guzel şey bütün bu yaptıklarını kimseden gizlemez açıkça o sofrada neler olup bittiğini insanların kendi gözleriyle görmesini istermis ki ,ne kadar dogru bir düşünce olduğunu okuduğunuzda anlayacaksınız.
______"Merak edenler once birikirler,bakarlar;sonra görürler ,anlarlar ve kendi işlerine giderler ."demiştir.
✏✏✏✏Kitap Atatürk 'e ait bir çok anı ile dolu ve ben buraya daha fazlasını yazarsam size okuyacak bisey kalmayacak o halde bu son cumlem olsun.Ataturk'e dair daha öğrenecek çok şey var.✌✌✌✌???
#ataturkunsofrasi #ataturk #Atatürk #sofra #yemek #truvayayinlari #oguzakay #yemekler #kurufasulye #omlet #rakı #icmek #musiki #okudumbitti #inceleme #arastirma #gazininsofrasi #ataturkkitap #kosk #kitapaski #yemekteki #yemekyemek #devlet #devletisleri #devletim #cumhuriyet #gazete #dergi #atan #atam #izindeyizatam
7 beğeni · 0 yorum

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Bu Vatan Boyle Kurtuldu
Bu Vatan Boyle Kurtuldu
Onlar bizim için öldüler Bu Vatan Böyle Kurtuldu
Bu vatan nasıl kurtuldu? Erol Mutercimler den okuyacagim bu kitabi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olan bu özel günde sizlerle paylaşmak istedim.Buyrun arka kapak yazısı...
????
2005 yılında bu soruyu sorup yanıtını vermek çok kolay. Oysa 1920'lerin koşullarını hayal ederek yaşamaya çalışalım, bakalım neyle karşılaşacağız!
Anadolu İngilizlerin kışkırtmasıyla Yunanlıların işgali altında. Üstelik, uluslararası kurallara aykırı olarak, kadınların kızların ırzlarına geçiliyor, her yer yağmalanıyor, yakılıyor, yıkılıyor, camilerde ezanlar okunamıyor... Savaşacak silah ve cephane yok, yiyecek yok, giyecek yok, para da yok... Demiryolları işgal altında, karayolu da yok.
Türk milleti bu koşullarda mucize yarattı. Silah yaptı, cephane üretti, işgal altındaki İstanbul'da silah depolarını soydu, subayları Anadolu'ya kaçırdı.
Tüm bunları da İstanbul-Trabzon-Batum-Novorosisky-İnebolu iskeleleri arasında yaptı. Ölümden korkmayan, ölümü yenen sivil resmi bahriyeliler ile Anadolulu, Kastamonulu ve İnebolulu Türk kadınlarıyla başardı.Türk kadınlarının inanılmaz azim ve kararlılıkları bu memleketi kurtardı. Kar kış demediler, kağnıların arkasından gittiler. Dondular, yollarda öldüler ama yorganlarıyla, kazaklarıyla mermileri sardılar... Çocukları öksüz kaldı, yetim kaldı ama "bu vatan kurtuldu".Bu kitap, Gazi Mustafa Kemal'in askerlerinin, ipsiz Recep'in, Topal Osman'ın, Bandırma'nın kaptanı İsmail Hakkının ve Erzurumlu Kara Fatma, Selanikli Ayşe, karşılıksız aşkın kurbanı Selanikli Fikriye gibi kadınların mucizesini anlatır... Onlar bizim için öldüler...Bu kitap, bu vatanı kurtarmak için ölenlerin öyküsüdür.
✏✏✏
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun.
3 beğeni · 0 yorum

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Cumhuriyet Bayramı
Cumhuriyet Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun.Yaşasın Cumhuriyet ???????
"Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir." Mustafa Kemal Atatürk
#29ekim #29ekimcumhuriyetbayramı #cumhuriyetbayramamızkutluolsun #cumhuriyet #bayram #yonetimsekli #cumhuriyetkuyluolsun #29ekimcumhuriyeybayramikutluolsun #bayramoncesi #bayramsevinci
9 beğeni · 0 yorum

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Başımıza gelenler
Başımıza gelenler
????
4 beğeni · 0 yorum

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Aeden'i okudunuz mu?
Aeden'i okudunuz mu?
AEDEN icin kafamdakileri toparlayıp neler yazsam bilemedim.Azra Kohen ile Fi_Ci_Pi serisinde tanıştım ki ben AEDEN adlı kitabı çok daha önce almıştım demek ki okuyup bitirmek bugüne kismetmis.
Arka kapakta yazdığı gibi "Masalla gerçeği ayırt edebilecek okurlara" demiş yazar.
Bu cümleye aynen katılıyorum.Masalimsi bir anlatımla cok guzel bir kurgu okuyorsunuz.Kitabin ilķ sayfalari bana masalimsi geldi.Sonje ve Numi ???? ben Sonjeyi kadin Numi 'yi ise erkek olarak algıladım her defasında nedendir bilmiyorum.Halbuki Sonje çok yakisikli bir erkek Numi ise Guzel bir kadındır.Yaşadıkları AEDEN farklı bir gezegen.Mor bir gunesleri,turuncu renkte ayları var.Aylarının adı Ütopya.Utopyanin büyük uydusu Mu ve küçük uydusu Uygur var.Ve ilginizi çeker mi bilmem AEDEN çok farklı bir ye okuyunca göreceksiniz.
Okurken bazı sayfalardan alıntılar paylaştım hikayemde.Bir roman kurgu da olsa bir şekilde kendi doğrularını yansıtıyor diye düşünüyorum.
???Hayvanlar üzerine yapılan deneyler,Organ mafyasına düşen küçük bedenler,saglik dağıttığını düşündüğümüz aşılar.... neler var neler bu kitapta.Eğitim,çevre,beslenme vs. kitabin içeriğinde bulabileceğimiz konular.Yazar hepsini harmanlamis çok güzel bir şekilde kurgulayip sunmuş bize.
Tavsiye edermiyim ben bu kitabi.Illaki ederim.Okuyup beğeneceğinizi düşünüyorum
4 beğeni · 0 yorum
/ 7