ara
EL_NINO
2.147 132

EL_NINO

@el-nino

Bir kanepede oturan, hoş bakışlarla sizi seyrederken adeta yanına çağıran, pek zayıf, yaşlı bir askere endişeyle :
''Nerenizden yaralandınız?'' diye soruyorsunuz.
''Endişeyle '' diyorum, çünkü başkasının acısı, nedense, insanın içinde kalp sızısından başka garip bir duygu daha uyandırıyor.Öyle ki, acı çekeni hem gücendirmekten korkuyor, hem de ona sonsuz bir saygı duyuyorsunuz.
- Lev Nikolayeviç Tolstoy
8 (1 oy)
6 beğen · 0 yorum · alıntı ·

EL_NINO

@el-nino

Aynı salonda bulunan başka bir yaralı, arkadaşının ameliyatını dikkatle izliyor, haykırışları duyarak sarsılıyor, hafif sesle inliyor.Böylece yürekleri dağlayan bir çok manzaraya şahit oluyorsunuz.İşte bu salonda, savaşı, mızıka ve bandolardan, zıplayıp duran cakalı atlara binmiş generallerden ve sancakların dalga dalga akışından ibaret güzel, gösterişli ve intizamlı bir olay olarak değil, gerçek yüzüyle görüyorsunuz.Kan, ıstırap ve ölüm olarak ...
- Lev Nikolayeviç Tolstoy
8 (1 oy)
4 beğen · 0 yorum · alıntı ·

EL_NINO

@el-nino

​Daha çocuktunuz," dedi Tommy. "Çocuklar ne yaptığının farkında bile değillerdir ki. Tepkilerinin de farkında değildirler, başkalarını üzdüklerinin de. Çünkü başkalarının duygularıyla pek ilgilendikleri yoktur. Anlıyor musun?"
Tommy'nin söyledikleri Sue'nun aklına yeni
düşünceler getirdi, ama bunu ifade etmekte zorluk çekiyordu.
"Fakat hiç kimse de yaptığı hareketin başka insanları üzdüğünü anlamaya çalışmıyor. İnsanlar zamanla daha iyi olmuyorlar, sadece akıllanıyorlar. Akıllandığın zaman sineklerin kanatlarını koparmaktan vazgeçmiyorsun, yalnızca bunu yapmak için daha iyi nedenler buluyorsun. Bir sürü arkadaş Carrie White için üzüldüğünü söylüyor... bunların çoğu da kız, komik, değil mi?... Ama eminim, hiçbiri günün her saniyesi Carrie White olmanın ne demek olduğunu anlamaz. Üstelik umurlarında da değildir."
"Peki, ya senin?"
"Bilmiyorum!" diye bağırdı Sue. "Ama artık birisi çıkıp da, üzüldüm dedikten sonra işe yarar... dişe dokunur bir şey yapmalı.”
- Stephen King
7.7 (128 oy)
2 beğen · 0 yorum · alıntı ·

EL_NINO

@el-nino

Kırık Kanatlar
- Halil Cibran
8.6 (8 oy)
1 beğen · 0 yorum · alıntı ·

EL_NINO

@el-nino

Bebek şafak vakti doğmuş güneşin batışıyla ölmüştü...
Bir düşünce gibi doğmuş ve bir hıçkırık gibi ölüp bir gölge gibi kaybolmuştu.
- Halil Cibran
8.6 (8 oy)
3 beğen · 0 yorum · alıntı ·

EL_NINO

@el-nino

Bir ulus için kadın, lambanın yağı gibidir.Lambadaki yağ azalınca ışık azalmaz mı ?
- Halil Cibran
8.6 (8 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı ·

EL_NINO

@el-nino

Dünyaya hükmetmeye hazırlanıyormuş! Dünya kim?.. Benden başka dünya var mı? Herkesin bir tek dünyası vardır, o da kendisi... Üst tarafıyla alakadar olmaya bile değmez... Zeki olmak, kuvvetli kafa ve bilgi sahibi olmak neye yarıyor? Bizi istediğimiz saadete götüremedikten sonra... Zekamız olmasa daha iyiydi. Otlar, hayvanlar, bulutlar ve kayalar gibi yaşamak bana daha saadet verici, daha yorgunluksuz, daha manalı geliyor...
- Sabahattin Ali
8.9 (827 oy)
4 beğen · 0 yorum · alıntı ·

EL_NINO

@el-nino

Dünyada insanlar kendilerinden başkasının işiyle alakadar olurlar mı? Belki dedikodu için ara sıra...
- Sabahattin Ali
8.9 (827 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı ·

EL_NINO

@el-nino

Gördün mü? Derhal sapıtıyorsun. Hayatta hiçbir şey, uğrunda ölmek için istenmez. Her şey yaşamamız için olmalıdır. Hatta biraz ileri gideyim, kendi yaşamamız için... Sen kafanın içindeki yokluğa o kadar saplanmışsın ki, derhal uğrunda can feda edecek bir şey arayarak ikinci bir yokluğa dalmak istiyorsun! Yaşamak, herkesten daha iyi, herkesten daha üstün yaşamak, insanlara hâkim olarak, kuvvetli, belki de biraz zalim olarak yaşamak... Dünyada bundan başka istenecek ne vardır? Hayatını bu gayeye vakfet, görürsün, nasıl birdenbire canlanacaksın!
- Sabahattin Ali
8.9 (827 oy)
3 beğen · 0 yorum · alıntı ·

EL_NINO

@el-nino

Demek hayat böyle iki adım ilerisi bile görülmeyen sisli ve yalpalı bir denizdi. Tesadüflerin oyuncağı olacak olduktan sonra ne diye bir irademiz vardı? Kullanamadıktan sonra göğsümüzü dolduran hisler ve kafamızda kımıldayan düşünceler neye yarardı? Yaşayışımıza ve etrafımıza şekil vermek arzusuyla dünyaya gelmekten ise hayatın ve muhitin verdiği şekli kolayca alacak kadar boş ve yumuşak olmak daha rahat, daha makul değil miydi?
- Sabahattin Ali
8.9 (827 oy)
3 beğen · 0 yorum · alıntı ·
/ 14