up
ara
profil foto

Brian'ın Hayatı

- Life Of Brian (1979)

Brian'ın Hayatı Konusu ve Özeti

Brian'ın Hayatı
Süre: 94 dk
Yapım: 1979 İngiltere
Yönetmen:
Senaryo:
Brian adında bir bebek İsa'yla aynı gece doğdu. Büyüdü, büyüdü daha da büyüdü ve oldu Brian isimli bir oğlan. Brian adındaki oğlan büyüyünce Brian adında bir delikanlı oldu, kesinlikle Brian denen bir kız değildi.İngiliz komedisinin belkide en çok tartışmaya yol açan filmi Brian'ın Hayatı, İsa'yla aynı gece doğan köylü bir çocuğun uzun hikayesini anlatıyor. Hayatları kesiştikçe kahkalar yükseliyor.M.S 33 yılında geçen filmde sahte mesih Brian sizleri kahkahalara boğuyor. Efsanevi İngiliz komedi grubu Monty Python'ın gelmiş geçmiş en komik filmlerden birine imza attığı yapım.
Nazım İlgin

Nazım İlgin

@nazimilgin

Bence aşağıdaki yazıyı okumakla vakit kaybetmek yerine filmi izlemeye başlayın... Ama tabi siz bilirsiniz yine de.
Bir "Monty Python" yapımına inceleme yazmak... Kesinlikle kolay bir iş değildir. Yine de es geçmek istemiyorum. Yetersiz olacak olsa da bir izleyici olarak, en azından dikkatli bir izleyici olarak bir kaç şey söyleme hakkım mevcut. Kutsal Kase'yi izleyenler, dahası Monty Python'unu bilenler, o incelikli bir (Birden kasıt kolektif [Homojen] bir ürünsellik) zekanın ürünü olan, incelikli espiri anlayışını ve incelikli olduğu kadar da ağır/yerinde eleştiri üsluplarını da bilir. İşte bence bu incelikli eleştiri, espiri, yergi anlayışının Nirvana'ya ulaştığı nokta bu; Brian'nın Yaşamı (Life of Brian)... Yapımın (Bilinçli olarak film demiyorum çünkü gerçekten bir filmden çok daha fazlası) içerik yoğunluğu o denli fazla ki, hangi birinden söz edeceğimi bilemiyorum şu anda açıkçası. Bir komedi bu; tarihi, dini (Daha doğrusu çoğunlukta dinsel bağnazlığı), insan zekasının ya da doğrudan insanın sonsuz evren karşısındaki acizliğini/yetersizliğini işleyen... Diyorsunuz izlerken filmi. Ama siz tam bunu düşünürken bir sahne geliyor ki karşınıza, bir bakıyorsunuz ki komedi bir anda bir drama oluveriyor, az önce komik olan, artık trajikomik... Ama asıl takdire şayan olan şu ki, yapım o dramatik, trajikomik sahnelerle sizi güldürebiliyor, çok incelikli esprilerle kahkahaya boğarken de yaşamı, varoluşu, insanı, eşyayı, eşya olmamaya direnen maddeyi, her şeyi ve her şey olan hiçbir şeyi sorgulatabiliyor. Bir tane de klişe cümle koyalım şuraya; "Güldürürken düşündüren" bir film izlemek istiyorsanız, Brian'nın Yaşamı doğru adres. Gevezeliğimi bir tarafa bırakıp (Sizi temin ederim ki bu da filmin yan etkisi), şunu demek istiyorum son olarak; Hala nefes alabiliyorken, izleyin şu filmi... Bir buçuk saatinize değecektir.
Brian'ın Hayatı
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Müthiş bir komedi filmi. Hristiyanlık eleştirisi, mizah ve zekânın buluştuğu güzel bir yapıt. Kahkahaya boğulacaksınız.
Brian'ın Hayatı
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Cerenis

Cerenis

@defacto

Tarihi Komedi Sevenler Kaçırmasın
Yahudilerin kurnazlıkları ve düşünce biçimlerine atıflarda bulunan hatta bununla dalga geçilen eğlenceli tarihi film. Bir sahnede uygulayacakları plan hakkında konuşurken bir tanesinin çıkıp ''Planlayıp durmaktansa artık harekete geçersek ancak planı gerçekleştirebiliriz'' demesi çok inceydi. :)
Brian'ın Hayatı
filme 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Nur Özdemir

Nur Özdemir

@nuro

Beni takip etmek zorunda değilsiniz, kimseyi takip etmek zorunda değilsiniz. Kendi kendinize düşünebilirsiniz, sizler birer bireysiniz! Hepiniz farklısınız, kendi kendinize bunu keşfetmelisiniz! Kimse size ne yapacağınızı söylemesin!
Brian'ın Hayatı
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
8.5/10
10 oy
Sence kaç puan almalı?
0