ara

Pi'nin Yaşamı

- Life of Pi (2012)

Pi'nin Yaşamı Konusu ve Türleri

Bir gemi kazası sonucu bir kaç yaralı hayvan ile hayatta kalan tek insan olan Pi'nin bir sandalda diğer hayatta kalan hayvanlarla Hindistan'dan Pasifik'e uzanan spirituel, gizemli ve heyecan dolu hayatı anlatılır.
Pi'nin Yaşamı

Pi'nin Yaşamı Özeti

Süre: 127 dk
Yapım: 2012 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
İzleyiciye çok farklı bir deneyim yaratacak olan LIFE OF PI, bizleri genç bir çocuğun inanılmaz macerasına sürüklüyor – heyecan verici, spiritüel, keyifli, tüyler ürpertici, espirili ve aynı zamanda trajik bir hikaye. Pi Patel’in Hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olarak yaşadığı akıl almaz hikayesini sunuyor. Pi, uçsuz bucaksız okyanusta bir sandalda başbaşa kalan bu enteresan dörtlünün arasında hayatta kalma savaşı verirken, zekası sonucu besin zincirine kurban gitmemeyi başarır ve sonunda Kaplan Richar Parker ile başbaşa kalır. Pi hayatta kalmak için bu devasa kaplana büyük bir anlayışla yanaşmak zorundadır ve inanılmaz masalları böylece devam eder.
Pi'nin Yaşamı filmi En iyi Hint filmleri listesinde yer almaktadır.
Gösterimi devam eden filmler için vizyondaki filmler sayfamızı ziyaret edin.

Pi'nin Yaşamı Film Listeleri

142
FİLM
En iyi Hint filmleri
Hint filmi müdavimlerinin mutlaka izlemesi gereken en iyi Hint filmleri listelenmektedir....
222
FİLM
En iyi aşk filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
525
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
- 2012
8.6 (578 oy)
Pi Patel
görsellik açısından aşmış, konusu çok derin olan film elbette beğenmeyenler olabilir onlara önerim film kritiklerini okuduktan sonra tekrar izlemeleri. Güzel bi senaryo oturtulmuş bazı şeylerin izleyiciye bırakıldığı film. Alt metinde çok olaylar dönüyor. Bu filmi izleyip bi kaplanla bi çocuğun maceralarını anlatıyor derse filmden bişey anlamamıştır. Öncelikle kitaptan film olan bir yapıt bu yüzden çoğu şey atlanmış ve kitabınından geride. Rasyonalizmi güzelce barındıran bir film her imge ufkunuzu genişletecek. Spoiler vermemek için burda kesiyorum incelememi ve kritikleri okuyup tekrar izlemenizi bile önerebilirim.
Verdği Puan: 8
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Ecem Uzuner

@ecem-uzuner

- 2012
8.6 (578 oy)
Aldığı 4 oscarı dibine kadar haketmiş, son yıllarda izlediğim en güzel filmdi.Senaryonun doyuruculuğu,oyuncuların rollerinin hakkını verebilmeleride filme artı puan kazandınmış. Pasifiğin ortasında ki bir hayat mücadelesi ancak bu kadar güzel anlatıabilirdi...
Verdği Puan: 10
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Rogojin

@rogojin

- 2012
8.6 (578 oy)
Pi'nin Yaşamı, inanılması pek mümkün olmayan bir hikâye anlatarak insanları Tanrı'nın varlığı, ona inanma, inanmayı ya da inanmamayı seçme gibi konular üzerine bir şeyler söylüyor. Bunu son derece etkileyici, görsel olarak son derece estetik, güzel görüntülerle yapıyor. Eğer filmi izlerseniz yukarıda söylediğim konular üzerine sizi de düşündüreceğine eminim; ancak şu konularda aklınıza gelmeyebilir diye kendi düşüncelerimi söylemek istiyorum: Pi'nin Yaşamı, Maymunlar Cehennemi gibi son dönem filmlerinin aksine hayvanları insana benzer özellikler taşımak yerine mümkün olduğunca oldukları gibi resmederek, onlardan bir filmde beklemeyi adet edindiğimiz şirinlikler göstermeden, yabani, vahşi, sadece oldukları şeyi yansıtarak bize sunuyor. Bunu bir filmde görmek şaşırtıcı bir şey; çünkü bilgi ve iletişim biçimleri karmaşık hale gelip çoğaldıkça, doğru olana işaret etme, onu olduğu gibi algılama ve sunma seçenek ve imkânlarımız da artıyor. Bu yüzden kurgu bir film içerisinde, hayvanları anlatılan hikâyeye dahil ederken onları insansı varlıklara dönüştürmeden, sadece kendi karakterleri, kendilikleri olarak sunabilmek, insanbiçimci/antropomorfist yaklaşımlardan uzaklaşabilmektir, doğru olana daha yakından bakabilmektir. Hayatta kalmak; insan ya da hayvan, his ve duyguları olan bütün canlıların amacıdır. Bunu acıma ya da şefkat duygusunu kaşımadan, olduğu gibi dile getirebilmek bir meziyet olmalı sinema için. Filmin sonunda Richard Parker'ın (kaplanın) ormana giderken yaptığı hareket hayvanların bize şirin görünmesi için onları biçimden biçime sokan insanlara, hayvanları tanımak için hayvanat bahçelerine, aquaparklara, yunus gösterilerine giden insanlara, hepimize verilmiş bir cevaptır. Sevmek; sevdiğimizi iddia ettiklerimizi kendi istediğimiz biçimlere, şekillere sokmak değildir. Hayvanlar için de, insanlar için de, Tanrı için de düşünebileceğimiz bir fikir. Bu anlamda; yabani olan, doğal olan; yaratıldığı üzredir, ve kendisidir. Bizim yapabileceğimiz belki bakmak, seyretmek ve geçip gitmek olabilir.
Verdği Puan: 10
1 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Serendip

@okuryazar1453

- 2012
8.6 (578 oy)
Bence vasat
Ben anlatılanlar kadar filmi güzel bulmadım, Filmin hikayesi güzel ama benim için yeterince doyurucu olmadı. Belkide sinemada izlemiş olsaydım bende filmi çok beğenirdim...
Verdği Puan: 6
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Hüseyin Kiyat

@huseyinkiyat

- 2012
8.6 (578 oy)
Avrupai Hint Filmlerini Çok Sevmem Ama Bu Filmi Fazlası İle sevdim Konusu ve Çekim Teknikleri Çok Çok İyi ... tam bir aile filmi.
Verdği Puan: 10
4 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Burcu S.

@bs

– Tanrı bunu (İsa’nın çarmıha gerlmesi) neden yapsın? Tanrı öz oğlunu sıradan insanların günahlarının bedeli için neden yollasın ki?
+ Bizi sevdiği için. Tanrı, onu anlayabilmemiz için kendini bize, insanlara, yakın tuttu. Ne tanrıyı, ne de onun mükemmelliğini anlayabiliriz. Fakat tanrının oğlunu, çektiği acıları kardeş olduğumuzda anlayabiliriz.
– (Bu hiç mantıklı değildi! Suçluların günahlarının kefareti için masumları feda etmek nasıl bir sevgidir bu?)
3 beğen · 0 yorum · replik

Burcu S.

@bs

– Demek sen hem Hristiyan hem de Müslümansın.
+ Hindu da var tabii ki.
– Yahudi de sanırım.
+ Üniversitede Yahudi ruhaniliği Kabala konusunda ders veriyorum. Hem neden olmasın? İnanç çok odalı bir evdir.
– Ama şüpheye odası yoktur.
+ Sürüyle, hem de her katında. Şüphe yararlıdır. İnancı canlı tutar. Sonuçta test edilmeden inancının gücünü bilemezsin.
1 beğen · 0 yorum · replik

Burcu S.

@bs

Pi: Okyanusta ne olduğuna dair sana iki hikaye anlattım. İkisi de geminin neden battığını açıklamıyor. Ve hiç kimse hangi hikayenin doğru hangisinin yanlış olduğunu ispatlayamaz. İki hikayede de gemi batıyor, ailem ölüyor ve ben acı çekiyorum. Peki, hangi hikayeyi tercih edersin?
Yazar: Kaplanlı olanı. O daha iyi bir hikaye.
Pi: Teşekkür ederim.
2 beğen · 0 yorum · replik

Burcu S.

@bs

– Bizler tek tanrı yerine, yüzlerce tanrıya karşı kendimizi günahkar hissederiz.
+ Ama öncelikle sen Hindu’sun.
– Birileri bize öğretmediği sürece hiç birimiz tanrıyı bilmez. Tanrıya ilk kez bir Hindu olarak takdim edildim. Hindu dininde 33 milyon tanrı vardır. Bir kısmını tanımayı nasıl istemem?
1 beğen · 0 yorum · replik

Burcu S.

@bs

Baba: Üç dine birden aynı anda inanamazsın Piscine.
Pi: Niye ki?
Baba: Çünkü aynı anda her şeye inanmak, hiçbir şeye inanmamakla aynı şeydir.
Anne: O daha genç, Santosh. Hala kendi yolunu arıyor.
Baba: Yönü olmazsa, bu yolu nasıl bulacak?
1 beğen · 0 yorum · replik

Benzer Filmler

8.6/10
578 oy
Sence kaç puan almalı?
0