ara

Esaretin Bedeli

The Shawshank Redemption (1994)

Esaretin Bedeli Konusu ve Türleri

Masum olduğunu iddia ettiği halde eşiyle sevgilisini öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan Andy Dufrense'in umut etmekten vazgeçmeyişinin hikayesi anlatılıyor.
Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli Özeti

Süre: 142 dk
Yapım: 1994 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
Yönetmenliğini Frank Darabont'ın yaptığı filmde Andy Dufresne karakterini canlandıran Tim Robbins ve Ellis Boyd Redding karakterini canlandıran Morgan Freeman başrolleri paylaşıyorlar.

Film, Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank'in Kefareti adlı kitabından uyarlanmıştır.

Film Özeti

İş hayatında oldukça başarılı olan bankacı Andy Defrense eşi tarafından başka bir adamla aldatıldığını öğrenir. Alkol aldığı bir gece silahını alarak eşiyle sevgilisini basmaya gider, ancak son anda vazgeçip geri döner. Fakat eşi ve sevgilisi o gece yataklarında kurşunlanarak öldürülürler. Polisin olay yeri incelemelerinde, ayak izlerinin bulunması gerekçesiyle Andy tutuklanarak müebbet hapis cezasına çarptırılır.

Andy’nin hayatı bir anda altüst olur, hapishanede çok zorlandığı ve alışkın olmadığı bir hayat yaşamaya başlar. Hapishanedeki en büyük destekçisi ise ilerleyen günlerde yakın dostluk kuracağı Red lakaplı Ellis Boyd olur.

Red, filmin başında Andy hakkındaki düşüncelerini şöyle açıklıyor;

“İlk gece en zor olanıdır; buna hiç şüphe yok. Anadan doğma yürütürler. Üzerine attıkları iğrenç tozdan cildin yanar ve yarı kör halde hücrene girersin. Parmaklıklar kapandığında da, artık bunun bir gerçek olduğunu anlarsın. Eski hayatın göz açıp kapayıncaya kadar geçmişte kalmıştır. Düşünebileceğin kadar zamandan başka bir şeyin kalmaz. Bir çok taze balık ilk gece delirme noktasına gelir (Not: Balık, bizdeki çaylak anlamı gibi bir küçümseme ifadesini temsil ediyor) Bazıları sabaha kadar ağlar, bu her zaman olur. Sorulan soru, ilk kimin olacağıdır? Bunun üzerine bahse girmek en iyisidir sanırım. Ben paramı Andy Dufrense’e yatırmıştım. Ama ilk gece Andy Dufrense bana iki paket sigaraya mal olmuştu. Tek ses çıkarmadı.”

Hapishanenin en yaşlı mahkumu olan Brooks, filmin öne çıkan karakterlerinden biri. Yıllardır hapishanede kütüphanecilik yapan Brooks, bir insanın özgürlüğü elinden alındıktan uzun süre sonra tekrar geri verildiğinde insanın o özgürlük karşısında ne yapacağını bilememesini akıllara kazınan dramatik bir sahne ile izleyiciye yansıtıyor.

Andy Dufrense, cezaevinde kaldığı süre içinde cezaevi müdürünün para aklamasına yardım ederek gardiyanların koruması altına girer. Hapishanedeki mahkumların çoğu umut etmekten vazgeçmişken, Andy umudunu hiçbir zaman kaybetmez ve diğer mahkumlara da umut aşılamaya çalışır.

(bkz:1065), 1994’te en iyi film de dahil olmak üzere 7 dalda Oscar’a aday gösterildi, ancak en iyi film ödülünü başrolünde Tom Hanks’in olduğu Forrest Gump adlı film aldı.
Esaretin Bedeli filmi IMDB Top 250 (Film) listesinde yer almaktadır.
Gösterimi devam eden filmler için vizyondaki filmler sayfamızı ziyaret edin.

Esaretin Bedeli Oyuncuları

Ellis Boyd 'Red' Redding
Andy Dufresne
Warden Norton
Heywood
Tommy

Esaretin Bedeli Film Listeleri

63
FİLM
34
FİLM
İzlenmesi gereken ilk 20 film
İnsanın ölmeden önce izlemesi gereken ve daha iyisi çekilene kadar en iyisi bunlar diyebileceği İLK 20 FİLM...

Rue

@rue

- 1994
9.6 (841 oy)
Andy
Film 1994 yılında çıktığında hasılat olarak başarısızlık göstermiştir ama film vizyondan kalktıktan sonra izlenmeye başlandı. Dvd satışlarında inanılmaz bir yükselme olmuştur. Bir çok Tv kanalında gösterime girmiştir. Gösterilmeye de devam etmektedir.
Stephen King’in romanından uyarlama yapılan film başarısızlıkla yolculuğuna başlasa da gayet başarılıdır. Esaretin bedeli bir hapishanede geçmektedir. Hapishanede yaşanan olaylar ve oradan kaçma planları. Tim Robbins ‘Andy’ karakterine hayat vermiştir. Andy karısını ve onun aşığını öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir. Olayların gelişimi çok güzel devam ediyor. İzlerken keyif alabilirsiniz. Film seyirlik 
Verdği Puan: 8
4 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Merve sude

@merve-sude

- 1994
9.6 (841 oy)
Film cok guzeldi.filmi biyoloji hocamiz onermisti .andye hayran kaldim.O kdr guclu olmasina herseye ragmen dimdik ayakta durmasi cok mesaj verilecek bir davranis .Herkez izlesin diyorum...
Verdği Puan: 10
3 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Rukiye

@rukiye87

- 1994
9.6 (841 oy)
Vay be!
Türkiye´de en iyi filmler arasında ilk sırada. Filmin sonunda "vay be!" dedim. Harika bir kurgu, harika bir işleyiş, harika bir oyunculuk.
Verdği Puan: 10
3 beğen · 1 yorum · film inceleme ·
OnurSakarya (@onursakara)
Sadece Türkiye de değil İmdb'nin sitesinde 1 milyondan fazla kişinin oyu ile 1.sırada. 13.04.16

Sezgi

@sezgii

- 1994
9.6 (841 oy)
Her listede mutlaka bulunan, çok beğenilen ve beğenildiği kadar da olan bir filmdi. Etkileyici. :D
Verdği Puan: 10
3 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

ColinMCRY

@colinmcry

- 1994
9.6 (841 oy)
The Shawshank Redemption
Çok zekice yazılmış bir senaryosu var. Replikleri, verdiği mesajları ve oyuncuların da katmış olduğu bir içtenlik var. Sonunda ne olacak acaba diye meraklandırıyor olması o hapishane atmosferi tek kelimeyle zamanının en iyi filmleri arasında olma özelliği katıyor.
Verdği Puan: 9
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

-Düzeldiğinizi hissediyor musunuz?
-Düzelmek mi? Bir düşüneyim. Bunun ne olduğu hakkında bir fikrim yok.
-Yani topluma katılmaya hazır...
-Bunun ne demek olduğunu biliyorum, evlat. Bu benim için sadece uydurulmuş bir kelime. Politik bir kelime. Sizin gibi iş sahibi, takım elbise ve kravatlı gençlerin bilmek istediği nedir? Yaptığım için pişman olmamı mı istiyorsunuz?
-Pişman mısınız?
-Pişman olmadığım tek bir gün bile yok. Burada olduğum ya da olmam gerektiğini düşündüğünüz için değil. O zamanları düşündüğümde küçük aptal bir çocuğun işlediği korkunç suçu hatırlıyorum. Onunla konuşmak istiyorum. Denemek ve onunla konuşmak. Ama bunu yapamam. O çocuk geçmişte kaldı. Bu yaşlı adam da onun artığı. Bununla yaşamak zorundayım... Düzelmek mi? Bu saçma bir söz. Gidip formlarınızı damgalayın evlat, vaktimi harcamayın. Çünkü doğruyu söylemek gerekirse umurumda bile değil.
2 beğen · 0 yorum · replik

Erkin Çoban

@erkincoban

+ Müzik buradaydı yani içimde. Müziğin güzelliği budur. Bunu sizden alamazlar. Hiç [w:([w:(müzik) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/muzik )]) u:(http://www.neokur.com/film-tur/muzik )] için böyle şeyler hissetmemiş miydiniz?
- Ben genç bir adamken mızıka çalardım. Sanırım ilgimi kaybettim. İçerideyken fazla bir anlamı yok.
+ En fazla anlamı olduğu yer burasıdır. Unutmamak için ihtiyacın var.
-Unutmak mı?
+ Dünyada taştan ibaret olmayan başka yerlerin de olduğunu. Birşeyler var… İçinde… Alamayacakları ve dokunamayacakları birşeyler. O sana aittir.
- Sen neden bahsediyorsun?
+ Umut…
2 beğen · 0 yorum · replik

imge

@belkibirazflu

İsteğiniz üzerine kütüphane projeniz için|eyalet beraberinde fon yolladı.
Bu 200 dolar.
Ek olarak, kütüphane bölgesi cömertçe kullanılmış kitap ve çeşitli bağışlar yapmıştır…
Bunların ihtiyacınızı karşılayacağına güveniyoruz. Meselenin kapandığına karar verdik…
Lütfen bize mektup yollamayı bırakın.
-Senin adına sevindim, Andy.
Sadece 6 yıl almıştı.
-Şu andan itibaren, her hafta 1 yerine 2 tane mektup yazacağım.
1 beğen · 0 yorum · replik

Misafir

@misafir000

- Ben genç bir adamken mızıka çalardım. Sanırım ilgimi kaybettim. İçerideyken fazla bir anlamı yok.
+ En fazla anlamı olduğu yer burasıdır. Unutmamak için ihtiyacın var.
-Unutmamak mı?
+ Dünyada taştan ibaret olmayan başka yerlerin de olduğunu. Bir şeyler var. İçinde. Alamayacakları ve dokunamayacakları bir şeyler. O sana aittir.
- Sen neden bahsediyorsun?
+ Umut.
2 beğen · 0 yorum · replik

cesim

@cesim

Esaretin Bedeli
en az 5 kez seyretmişimdir. 6-7-8-9 vs olsa yine severek bıkmadan izlerim ....


"Kendime bazı kuşların asla kafeslenemeyeceğini hatırlatmam gerekiyor. Tüyleri o kadar parlak ki. Uçup gittikleri zaman, bir parçanız biliyor ki, onları kafeslemek günahtır. Ama halen gittikleri zaman yaşadığınız yer daha tekdüze ve boş oluyor. Sanırım sadece arkadaşımı özledim."
1 beğen · 0 yorum · replik

Benzer Filmler

9.6/10
841 oy
Sence kaç puan almalı?
0
21 Ağustos
21:45
Atiker Konyaspor
Gençlerbirliği
25 Ağustos
21:45
Aytemiz Alanyaspor
Karabükspor
21:45
Galatasaray
Sivasspor
26 Ağustos
19:45
Yeni Malatyaspor
Antalyaspor
19:45
Beşiktaş
Bursaspor
21:45
Karabükspor
Trabzonspor
21:45
Kayserispor
Osmanlıspor
27 Ağustos
19:45
Medipol Başakşehir
Atiker Konyaspor
21:45
Akhisar Belediyespor
Kasımpaşa
21:45
Gençlerbirliği
Fenerbahçe
Tüm Süper Lig takımlarının maçları
Digiturk Sporun Yıldızı Paketi’nde.