ara

Yedi

Seven (1995)

Yedi Konusu ve Özeti

Yedi
Başrollerini Brad Pitt ile Morgan Freeman'ın paylaştığı 1995 yapımı psikolojik gerilim filmi, kendisini yedi ölümcül günahı işleyenleri öldürmeye adamış olan bir seri katilin peşindeki iki dedektifin başından geçenleri anlatıyor.
Süre: 127 dk
Yapım: 1995 ABD
Yönetmen:
Cinayet masasından iki dedektif bir seri katilin peşine düşer. Bu katil, cinayetleri dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için işlemektedir. Bu günahları işleyenlerden bir liste yapan katil, kendini tanrının görevlisi sayar ve kurbanlarını acımasızca öldürür.

Yedi Ölümcül Günah, Hıristiyanlık inançlarına göre Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik'tir. İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir.

Film, Amerika'da gösterime girdiği hafta 14.000.000 dolar gelir elde etmişti. Yönetmen David Fincher imzalı film,sürükleyici konusu ve oyuncuların performanslarıyla tüm dünyada gişede büyük başarı yakalamıştı.
Yedi filmi IMDB Top 250 listesinde yer almaktadır.

Misafir

@misafir000

İki başarılı aktör..!
İki başarılı aktör.Film de doğal olarak başarıya ulaşmış.İki dedektifin işi, ruh hastası bir seri katilin şifrelerini çözmek ve cinayetlere engel olmak.Müthiş bir kurgu.Böyle psikopat bir katil insanı sinir krizine sokuyor.Ortada yapılan yanlışlar varsa cezasını biçmek sana mı kaldı?Gerçekten ruh hastası başka bir şey değil.Aksiyon dolu bu film insanı kitliyor resmen.Sonuna üzülmüş olsam da gayet başarılı bir yapım.İzlemeyen kalmamalı..!
Yedi
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Homosapiens

@mervecicek

Se7en
Hayatımın filmlerinden bir tanesi diyebilirim. En sevdiğim şeyler sorulduğunda genelde cevap veremem ve aklıma onlarca seçenek gelir. En sevdiğim filmler ile ilgili konuşurken mutlaka beynimin bir köşesindedir bu film. Brat Pitt pek sevdiğim bir oyuncu değildi açıkçası ama bu filmde kendisine vurulduğumu söylemek istiyorum. Özellikle ağladığı bir sahne var ki... Aman Alllahım aklıma gelince bile bir tuhaf oluyorum.

Morgan Freeman'a gelince, ben ona her filmde aradan bir yerden çıkan adam diyorum. Gerçekten aklıma gelen her filmin kıyısında köşesinde oynamışlığı var ve gerçekten çok iyi bir oyuncu. Her zamanki gibi çok iyi iş çıkarmış.

Film 7 ölümcül günah hakkında işlenen seri cinayetlerden bahsediyor. Kesinlikle konusu dahi izlemek için yeterli bir sebepti benim için. Hatta filmi izledikten sonra bu günahlar hakkında uzun süre düşünmüş ve araştırmalar yapmıştım. İzlerken çok heyecanlandım ve meraklandım. Kesinlikle boş bir film değil.

Ve eğer üşenmeyip bu uzun incelememi okuduysanız mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.
Yedi
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Juvon Kim

@juvonkim

Sürükleyicilik konusunda tatminkar olmasa da,kurgu ve oyuncu performansının üst seviyede olduğunu söyleyebilirim.Film de en fazla dikkatimi çeken şey,diyalogların ve mekanların karanlık olmasıydı.Aslında ustaca diyaloglar epey fazlaydı diyebilirim,dikkatli şekilde izlenmesi gereken bir yapım olduğunu düşünüyorum.Son sahnesi hakkında ne söylesem hak ettiği değeri veremem,olağanüstü demek en isabetli tercih olucaktır

Son olarak David Fincher harika bir iş başarmış,oyuncu kadrosu ise epey güçlü,Brad Pitt'e de ayrıca değinmem gerekir,hele son sahnede harika bir iş çıkardığını söylemek isterim

Puanım 10/8
Yedi
filme 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Serendip

@okuryazar1453

Brad Pitt ile Morgan Freeman'ın başrollerinde oynadığı film bu zamana kadar aldığı övgüyü sonuna kadar hakediyor. Gerilim macera türü bir film izlemek istiyorsanız tam da aramak istediğiniz türde bir film...
Yedi
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

pta

@pta


Film kimlere hitap ediyor?: Herkese. Seyredin ULAN. (Pişman olmayacaksınız.)
Nerede, ne zaman, kimle: İlk kez Star'ın meşhur Parliament Sinema Kuşağı'nda ailecek izlemiştik. (Çok kaliteli kuşaktı yalnız,muadili yok şimdi,gerçi internet ortamında gerek de yok.)
Filmin mesajı: Yedi günah var kardeşim,onları yaparsanız kötü şeyler gelir başınıza (tabi ki değil,Stv filmi mi bu).Modern ve şehir hayatı denilen şeyin yabancılaştırıcı etkisi. (Filmdeki karakterlerin hepsi muzdarip bundan,katilimiz dahil)
Rahatsız edici sahneler: Katilimizin işkence olarak adlandırabilicağimiz yöntemleri var ama biz süreci değil,sonuçları görüyorüz sadece.Sonuçlar rahatsız edici olabilir görsel olarak.
Senaryo üzerine: Twist dediğimiz şaşırtmacaları cok iyi yazılmış.(Son yıllarda çok kötü durumda twist konusunda sinema sektörü, iyi saçmalıyorlar.) Katilin ilk ortaya çıkışı,ikinci ortaya çıkışı ve son perde beklenmedik zaman ve olaylar konusunda mücevher.
Oyuncular: Brad Pitt'in 12 Maymun ile beraber ciddiye alınmasında büyük pay sahibi.Morgan Freeman aynı yıl Esaretin Bedeli'nde yaptığı gibi filmin esas adamı gözükmemesine rağmen filmlerin kalbine ve vicdanına dönüşüyor.
Sanat yönetimi: Alien 3 ile yönetmenlik kariyerine hayal kırıklığı ile başlayan David Fincher'in kariyerini kurtarması filmin ayrı bi güzelliği.Devamlı yağan yağmur atmosfer belirleme açısından mükemmel kullanılıyor.
En iyi sahnesi: Mantıksal açıdan sorunlu olmasına rağmen 'DEETECTIIIIIIIIVE'
Filmin sonu: Klasik olmasını sağlayan son perdesi zaten.Mümkün mü tatmin olmamak.Hiç sormamışsınız sayıyorum.
Filmi beğenenlere tavsiye: Bütün Fincher filmleri.Yarısı başyapıt öbür yarısı da en azından yönetmenlik anlamında mükemmel işçilik.
Alternatif isim: Bu sorunun da cevabı yok,olmaz öyle şey.
Yedi
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

- Hiç parmak izi yok. Tamamen alakasız bir kurban. Ve ortada hiç tanık yok.
- Bunu da anlamıyorum çünkü herif bir şekilde dışarı çıktı.
- Tüm büyük şehirlerde, kendi işine bakmak ince bir iştir. Kadınlara tecavüze karşı ilk öğretilen şey, yardım için bağırmamalarıdır. "İmdat!" diye bağır, kimse gelmez. Ama "yangın var" de, koşa koşa gelirler.
Yedi
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

Merve 🗡

@mtrv

Her sokak köşesinde, her evde, ölümcül bir günah görüyoruz ve hoşgörüyoruz. Hoşgörüyoruz çünkü sıradan, çünkü olağan. Sabah, öğle ve aksam hoşgörüyoruz. Hayır, artık olmaz. Ben örnek oluyorum ve yaptığım şey şaşırtacak, incelenecek ve izlenecek… Sonsuza dek… (John Doe )
Yedi
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Burcu S.

@bs

Her sokak köşesinde, her evde, ölümcül bir günah görüyoruz ve hoşgörüyoruz. Hoşgörüyoruz çünkü sıradan, çünkü olağan. Sabah, öğle ve aksam hoşgörüyoruz. Hayır, artık olmaz. Ben örnek oluyorum ve yaptığım şey şaşırtacak, incelenecek ve izlenecek… Sonsuza dek… (John Doe )
Yedi
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

RETA

@duyguuu

-Kayitsizlikta bir çözüm yani; hayata direnmek yerine uyuşturucu batağına saplanmak daha kolay, bir şeyi çalmak onu kazanmaktan daha kolay, çocuk olmak çocuk büyümekten daha kolay. Sevginin bir bedeli vardır ve çaba gerektirir.
Yedi
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

onur yücedağ

@onryucedag

Kadınlar tecavüze uğradıklarında "İmdat" diye bağırmamalılar "Yangın" diye bağırmalılar. " İmdat" diye bağırırlarsa kimse gitmez ama "Yangın" diye bağırırlarsa herkes koşar.
Yedi
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
63
FİLM
IMDB Top 250
IMDB puanlarına göre oluşturulmuş, tüm zamanların en iyi 250 filminin sıralandığı listedir. Listedeki filmlerin tamamı IMDB'n...
17
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Brad Pitt Filmleri
Yakışıklı oyuncular listesinde zirveyi uzun süre kimseye kaptırmamış olan ve pek çok başarılı filmde rol alan ABD'li oyuncu B...
8
FİLM
Polisiye Severlerin İzlemesi Gereken En İyi Cinayet Filmleri
Polisiye film tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken, gizem ve gerilim dolu en iyi cinayet filmlerini bu listede paylaşıyoruz...
31
FİLM
Zamanın Eskitemediği Kült Filmler
Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin hala isimleri ve konuları sanki dün izlemişiz gibi aklımızda olan, hiçbir zaman eskim...
29
FİLM
Dünya Sinemasının En İyi Filmleri
Dünya sinemasının gelmiş geçmiş en iyi filmleri bu listede. Film izlemeyi sevenlerin asla kaçırmaması gereken en iyi dünya si...
8.6/10
306 oy
Sence kaç puan almalı?
0