ara

Sen Aydınlatırsın Geceyi Konusu ve Türleri

Sen Aydınlatırsın Geceyi
Karakterlerin tamamının süper kahraman olduğu bir çeşit aşk hikayesi. Karısını çok seven bir adamın hikayesi. Duvarların içinden geçebilen bir yan hakem; nesneleri oynatabilen bir kadın; zamanı durduran bir kız; bir dev; bir görünmez öğretmen ve benzeri karakterler var bu hikayede. Adam karısını çok sevmektedir, karısı onu aldatır, olaylar gelişir...
Sen Aydınlatırsın Geceyi filmi Seçilenler listesinde yer almaktadır.
Vizyon Tarihi: 1 Ocak Perşembe 1970
Gösterimi devam eden filmler için vizyondaki filmler sayfamızı ziyaret edin.

Özge

@ozzge

- 2013
8.9 (93 oy)
Siyah beyaz film sevmeyenlerin pek memnun kalacağını söyleyemem ama, en azından 1 kez izleyerek siyah beyaz olmasının bir önemi olmadığını anlayabilirsiniz. Sıradan olmayan şeyler o kadar sıradanlaştırılmış ki, film bittikten sonra boşluğa düştüm diyebilirim. Bu filmin hakettiği değeri göremediğini düşünüyorum. İzleyin yahu. Aşkı bir de böyle izleyin.
Verdği Puan: 10
391 karakter
2 beğen · 2 yorum · film inceleme ·
alperen karslıoğlu (@alperen-karslioglu)
nerede izleme fırsatı buldunuz. Ben çok araştırdım ama bir türlü bulamadım. Eğer bulduysanız bana yardımcı olabilir misiniz ? 12.11.15
Özge (@ozzge)
Tabii ki. Sabah link paylaşırım. 12.11.15

Beyhude

@mamafih

- 2013
8.9 (93 oy)
Bu gece Onur Ünlü'nün Sen Aydınlatırsın Geceyi isimli filimini izledim. Siyah beyaz olan film sanki renkliliğin çirkin detaylarından kurtarıp , yönetmenin yaratmış olduğu hikaye ve kahramanlarına yüklediği ,özel yeteneklerle rengarenk masalsı bir anlatımın içine bıraktı beni. Filmin ilk sahnelerinden sonuna kadar siyah beyaz kartpostalları anımsatan yığınlarca kareyi görsel şölene dönüştürmüş yönetmen . Beraberinde Mehmet Erdem'in o havalı tarzıyla , o tok sesiyle söylediği "" Sevmek için yaratılmış gözlerde o yaş niye .. "" isimli parçanın kemanla girişi .. ve ""Mreyte Ya Mreyte ""isimli parçalar oldukça hoş duygular hissetmeme neden oldu. Ve bu iki parçanın sahnelerde zaman zaman kullanılışı .. Konusu , sıra dışı tarzı ile oldukça etkili bir film. Özel yetenekli karakterleri , lakin bu özel yeteneklerinin yanında sıradan yaşamları ,sıradan ege şivesi , gerçeklik ile gerçek dışılığı iç içe sokmuş Onur Ünlü . Benim ise sevdiğim ve repliklerinden ve varoluşlarından etkilendiğim iki karakter ise Kan ağlayan adam , sürekli sağ gözünden damlayan kanı elinde ki mendil ile silmesi , Bu karakteri her görüşümde içimin sızladığını hissettim. Diğeri ise ölümsüz adamın repliği . Yönetmen karakterlerine yüklediği metaforlarla zaten karışık olan kafamızı karıştırmaya çalışmış sanırım. Filmin bazı sahnelerinde gülümsemekle beraber, son sahnesinde tamamen hüzne boğulmama neden oldu. Cemal karakterinin zamanı durduran kızın kollarını koparması , sevdiği kadını geri getirme çabası ile zamanı durdurması ve zamanın içinde donup sonsuzluğa asılı kalması .

Bu hayatta herkesin bir derdi var Cemal. Benimki de bu. Ölemiyorum be...
İyi bir şey sanıyorsun bunu değil mi ? Herkesler öyle sanıyor. Ama gel bir de bana sor.En berbat tarafı ne biliyor musun ? Hiç kimseden hiç bir şeyden korkun kalmıyor.Ar damarı çatlıyor adamın. Doğru ne yanlış ne her şey karışıyor kafanda . Bunların yüz sene önce neye inandıklarını bilsen çok gülersin. Ben biliyorum mesela , yüz sene sonra neye inanacaklar onu da biliyor olacağım. Her şeyleri biliyorum ben Cemal. Ha her şeyleri bilmekle , her şeyleri bilmemek aynı şey. Odun gibi oluyorsun işte.Onun için çok fazla kurcalamayacaksın meseleleri , eninde sonunda ölecek olacak birisin. Bu dünyanın derdini çözmene imkan yok.

26 Ocak 2015 6:38
Verdği Puan: 10
2498 karakter
5 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Gökhan Karabulu.

@gokhankrb

- 2013
8.9 (93 oy)

Film kimlere hitap ediyor?: L&M cilere hitap ediyor, diğerleri ilk on dakkada kapatır
Nerede, ne zaman, kimle: hatırlamıyorum bi kış gecesiydi
Filmin mesajı: filmde sübliminal mesajlar var sanki, çözemedim
Rahatsız edici sahneler: kızı dövmeyeydi iyidi
Oyuncular: şiveler hoş
Sanat yönetimi: bu iyidi bişey diyemem
Filmin sonu: uçma olayı olmamış
Filmi beğenenlere tavsiye: Sin City
Alternatif isim: Aydınlatmasak mı geceyi?
0 karakter
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Kumral Ada

@kumralada

- 2013
8.9 (93 oy)
Neden siyah beyaz?
Film neden siyah beyaz neden bu kadar ödül aldı merak içindeyim.. Yeşilçam filmlerine benzeyen yanlarıda çok, tabiki alkışlayınca herşey donan yerleri yok.. oyuncular usta zaten rollerini güzel yapmış, kitap fotoğrafları var tutunamayanlar kitabını gördüm, sen aydınlatırsın geceyi victor hugonun kitabımı acaba filmde öyleymiş.. Ayrıca filmin +13 konması doğru bir karar şiddet kan çok vardı. Neokur üyelerin seçtiği film, dün izlendi bugün yorum edildi, bekliyoruz cumayı merakla :)
Verdği Puan: 7
526 karakter
3 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Hakan

@hakani

- 2013
8.9 (93 oy)
Aslında filmi izlerken bu kadar değişik bir filmle karşılaşacağımı kesinlikle tahmin etmiyordum. O kadar ki, filme yorum ya da inceleme yazmamayı kararlaştırmıştım izlemeden önce. Ancak bu düşünce aslında Onur Ünlü ile tanışmamanın sonucu olan bir ön yargıymış meğer. Ve şimdi, filmi izledikten sonra, bu ön yargının sebep olduğu pişmanlığımın ve Onur Ünlü ile olan bu muhteşem tanışmamın şerefine sizlere her zaman yaptığım film incelemelerimden daha farklı bir film incelemesi yapmaya çalışacağım. Filmin kafamda bıraktığı karışıklık ve Google üzerinde yaptığım kısa bir araştırmayla öğrendiğim birçok ayrıntıyı umarım unutmadan ve karıştırmadan anlatmayı başarırım. Başlayalım, bakalım neler olacak…
Hayatının bir veya birden fazla döneminde süper güçlere sahip olduğunu ve bu güçler sayesinde insanlara yardım ederek toplum içerisinde önemli bir yer edindiğini hayal etmeyen yoktur sanırım. Ve herkes, belirttiğim gibi süper güçlerin insanları farklılaştıracağını ve önemli kılacağını düşünmüştür şüphesiz. Ancak, yine şüphe yok ki, bu süper güçlerin insanları farklı yapmayabileceğini de düşünmeyen yok gibidir. Yoktur diyemedim fark ederseniz, yok gibidir dedim. Çünkü bu filmle beraber bunu düşünen birine şahitlik ediyoruz aslında, Onur Ünlü’ye.
Ünlü’nün aklına bu düşünceyi anlatmak nereden geldi, bilmiyorum. Ancak sürrealizmle realizmin ustalıkla harmanlandığı bu filme bakıldığında bu düşüncenin çok iyi anlatıldığı görülecektir. Filmde nesneleri hareket ettirebilen bir kadın, görünmez olabilen bir öğretmen, duvarın içinden geçebilen bir orta hakem ve zamanı durdurabilen bir kızın herkesin birbirini tanıdığı bir kasabadaki süper güçlerine rağmen sürdürdükleri sıradan yaşamlarını gözler önüne seriyor. Yapıtın oyunculukları ustalığı konusunda başarı sağlamasını fikrimce en büyük sebebi filmdeki süper güç sahiplerinin aslında gerçek hayatta da bu güçlere sahip olma arzularını senaryo icabı da olsa kullanma fırsatı yakalamalarıdır. Ancak filmin başarısının tek sebebi bu değildir tabii. Bu film, gerek senaryosuyla gerek ismiyle ve gerek de oyuncularıyla çok özenilerek hazırlanmış bir film.
Filmle ilgili yaptığım araştırmalar sonucu filmin senaryosunda Shakespeare’in Ali Atay’ın filmde de okuduğu sonesinden esinlenildiğine ulaştım. Zaten film izlendiğinde baştan sona kadar Shakespeare koktuğu görülecektir. Örneğin Ali Atay’ın kitapçıdan aldığı şiir kitabı da yine Shakespeare’in sonelerinin Cevat Çapan tarafından yapılan ve filmle aynı ismi taşıyan derlemesidir. Bunun dışında Ünlü bu filmde fark edileceği üzere Cemal karakteri üzerinden Hamlett’e de gönderme yapmıştır. Mekansal olarak inceleyecek olursak film Ünlü’nün dede toprağı olan Akhisar’ın genellikle ücra köşelerinde çekilmiştir. Hatta Ali Atay ile Ahmet Mümtaz Taylan’ın yaşadığı ev olarak seçilen ev de Ünlü’nün dedesinin satılan evidir.
Film her ne kadar Onur Ünlü’ye emeğinin tam karşılığını verdirememiş olsa da 32. İstanbul Film Festivali, Sinema Yazarları Derneği ve IFFI tarafından çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Kaynaklar:
https://eksisozluk.com/se...eyi--444934?p=2
http://www.radikal.com.tr...kmiyor-1091270/
https://tr.wikipedia.org/...s%C4%B1n_Geceyi
Verdği Puan: 10
3528 karakter
2 beğen · 5 yorum · film inceleme ·
Can (@canae)
kaynaklarına baktım ancak hiçbirisi açılmadı. 19.02.17
Hakan (@hakani)
İlginç. Açılıyordu ilk eklediğimde 19.02.17
Hakan (@hakani)
Başlıktacaçılıyor 19.02.17
Can (@canae)
Başlıkta açılıyor. Ama burada açılmıyor. 19.02.17
erhan (@munzevi)
Direkt kopyala-yapıştır yaptıysanız linkteki adresi birebir (...) şeklinde alır. 20.02.17

Şimşek

@simseksimsek

Bu hayatta herkesin bir derdi var Cemal. Benimki de bu. Ölemiyom be amına koyayım. Eyi bi şey sanıyon bunu demi? Herkesler öyle sanıyor ama gel bir de bana sor. En berbat tarafı ne biliyon mu? Hiç kimseden hiçbir şeyden korkun kalmıyor. Ar damarı çatlıyor adamın. Doğru ne yanlış ne her şey karışıyor kafanda. Bu amına koduklarımın 100 sene önce neye inandıklarını görsen çok gülersin. Ben biliyom mesela. 100 sene sonra neye inanacaklar onu da biliyo olcem. Ya her şeyleri biliyom ben Cemal. Hee her şeyleri bilmekle hiçbir şey bilmemek aynı şey. Odun gibi oluyon işte. Onun için çok fazla kurcalamicen meseleleri. Eninde sonunda ölcek olan birisinin bu dünyanın derdini çözmesine imkan yok.

2 beğen · 0 yorum · replik

Merve T.

@mtrv

Sen Aydınlatırsın Geceyi
Bu hayatta herkesin bir derdi var Cemal. Benimki de bu. Ölemiyorum be...
İyi bir şey sanıyorsun bunu değil mi ? Herkesler öyle sanıyor. Ama gel bir de bana sor.En berbat tarafı ne biliyor musun ? Hiç kimseden hiç bir şeyden korkun kalmıyor.Ar damarı çatlıyor adamın. Doğru ne yanlış ne her şey karışıyor kafanda . Bunların yüz sene önce neye inandıklarını bilsen çok gülersin. Ben biliyorum mesela , yüz sene sonra neye inanacaklar onu da biliyor olacağım. Her şeyleri biliyorum ben Cemal. Ha her şeyleri bilmekle , her şeyleri bilmemek aynı şey. Odun gibi oluyorsun işte.Onun için çok fazla kurcalamayacaksın meseleleri , eninde sonunda ölecek olacak birisin. Bu dünyanın derdini çözmene imkan yok.
5 beğen · 0 yorum · replik

Simge

@belkibirazflu

Bu hayatta herkesin bir derdi var Cemal. Benimki de bu. Ölemiyom be amına koyayım. Eyi bi şey sanıyon bunu demi? Herkesler öyle sanıyor ama gel bir de bana sor. En berbat tarafı ne biliyon mu? Hiç kimseden hiçbir şeyden korkun kalmıyor. Ar damarı çatlıyor adamın. Doğru ne yanlış ne her şey karışıyor kafanda. Bu amına koduklarımın 100 sene önce neye inandıklarını görsen çok gülersin. Ben biliyom mesela. 100 sene sonra neye inanacaklar onu da biliyo olcem. Ya her şeyleri biliyom ben Cemal. Hee her şeyleri bilmekle hiçbir şey bilmemek aynı şey. Odun gibi oluyon işte. Onun için çok fazla kurcalamicen meseleleri. Eninde sonunda ölcek olan birisinin bu dünyanın derdini çözmesine imkan yok.
1 beğen · 0 yorum · replik

Simge

@belkibirazflu

Yasemin, geldim ben! Ordasın demi kaçıyon benden. Gitme Yasemin, kurtulucaz bütün dertlerden. Geliyorum yanına, uçucaz yine birlikte. O kadar seviyorum ki seni Yasemin; Geliyorum yanına. Yasemin! Biliyorum ben seni hiç haketmiyorum ama kimler neyi hak ediyor ki? Bu kadar şey kimin? Bütün bu topraklar, ağaçlar, kuşlar? Bütün bunlar kimin için? Kimin bütün bunlar? Biz bu her şeylerin neresinde yaşıyoruz Yasemin? Ortasında mıyız, kıyısında mı, altında mı, üstünde mi nerelerin de duruyoruz biz? Bunları hiç bilmiyorum ben, yanına geliyorum Yasemin. Seni o kadar çok seviyorum, o kadar çok seviyorum ki geliyorum yanına. Duruyon demi orda bekliyon demi beni.
0 beğen · 0 yorum · replik

Merve T.

@mtrv

Yasemin, geldim ben! Ordasın demi kaçıyon benden. Gitme Yasemin, kurtulucaz bütün dertlerden. Geliyorum yanına, uçucaz yine birlikte. O kadar seviyorum ki seni Yasemin; Geliyorum yanına. Yasemin! Biliyorum ben seni hiç haketmiyorum ama kimler neyi hak ediyor ki? Bu kadar şey kimin? Bütün bu topraklar, ağaçlar, kuşlar? Bütün bunlar kimin için? Kimin bütün bunlar? Biz bu her şeylerin neresinde yaşıyoruz Yasemin? Ortasında mıyız, kıyısında mı, altında mı, üstünde mi nerelerin de duruyoruz biz? Bunları hiç bilmiyorum ben, yanına geliyorum Yasemin. Seni o kadar çok seviyorum, o kadar çok seviyorum ki geliyorum yanına. Duruyon demi orda bekliyon demi beni.
1 beğen · 0 yorum · replik
0
izlenmesi gereken bir film. Tavsiye ederim. @neokur