ara

Marslı

The Martian (2015)

Marslı Konusu ve Türleri

Mars görevi sırasında çıkan sorun sonucunda öldü sanılıp gezegende terkedilen Mark Watney'nin hayatta kalma mücadelesi konu alınıyor.
Marslı

Marslı Özeti

Süre: 141 dk
Yapım: 2015 ABD
Vizyon Tarihi: 2 Ekim Cuma 2015
Yönetmen:
Senaryo:
Marslı (The Martian) Filmi Hakkında Genel Bilgiler
Film, yönetmen Ridley Scott tarafından Andy Weir'in çok satan romanı Marslı'dan beyazperdeye uyarlanmıştır.

2015 yılının en iyi bilimkurgu filmleri listesinde yer alan Marslı, bir yandan dramatik bir konuya sahipken bir yandan da esprili ve komik bir karakter olan Mark Watney sayesinde izleyiciyi eğlendirmeyi başarıyor.

Marslı Filminin Konusu
Astronot Mark Watney, bir görev için ekibiyle beraber Mars'a gider. Fakat çıkan bir fırtına sonucu ekip görevini yarıda bırakıp Dünya'ya geri dönmek zorunda kalır. Bu sırada Mark Watney fırtına yüzünden ekipten ayrı düşer. Mark'ın öldüğünü düşünen ekip onu geride bırakarak Dünya'ya dönerler. Fakat Mark hayattadır ve Mars'ta yalnız başına kalmıştır. Tek başına hayatta kalma mücadelesi vermeye başlayan Mark, bir yandan yetersiz kaynaklarıyla idare etmeye çalışırken bir yandan da Dünya'ya, yaşadığına dair bir sinyal gönderebilmenin yollarını arar. Bir sonraki göreve daha 3 yıl vardır, ancak Mark'ın yiyecek stoğu sadece 1 yıl yetecek kadar vardır.

Bu sorada Dünya'da Mars operasyonunun direktörü, ölmüş bile olsa Mark'ın bedenini dünyaya geri getirmek ister ve uydular aracılığıyla Mars'ın yüzeyini tararlar ve Mark'ın hayatta olduğunu fark ederler. Mark'ın hayatta kalma mücadelesi sürerken, miyonlarca mil ötede NASA ve uluslararası bilimadamları ekibi Mark'ı geri getirebilmek için bir kurtarma operasyonu başlatırlar. Bu inanılmaz cesaret hikayesi dün dünyada duyulur ve insanlar "Marslı"nın eve dönebilmesi için tek yürek olurlar.
Marslı filmi En iyi Bilim Kurgu filmleri listesinde yer almaktadır.
Gösterimi devam eden filmler için vizyondaki filmler sayfamızı ziyaret edin.

Marslı Film Listeleri

124
FİLM
En iyi Bilim Kurgu filmleri
Ölmeden önce izlenmesi gereken ufuk açıcı en iyi bilim kurgu filmleri listelenmektedir. ...
50
FİLM
19
FİLM
2015 Fantastik Bilim Kurgu Filmleri
2015 yılında vizyona girmiş fantastik ve bilim kurgu filmlerinin listesi....

Erkin Çoban

@erkincoban

- 2015
8.8 (475 oy)
2 kez izlemek gerek
Son zamanlarda izlediğim Hollyood filmlerinde senaryo içine sıkıştırılmış birçok bilimsel bilgi paylaşılıyor. Bu çok hoş. Marslı filminde de ilk dakikadan itibaren bunu görmek mümkün. Fizik, botanik, uzayda seyahat gibi birçok konuda izleyicinin anlayacağı dilde bilgiler serpiştirilmiş senaryo boyunca.

Film 140 dakika. Biraz daha kısa olabilirmiş bence. 120 dakika gayet yeterli. Ancak olayı tam olarak anlayabilmek için en az 2 defa izlenmesi gerekiyor bence.

Matt Damon iyi oynamış. (SPOILER) Film sonuna kadar baya kilo vermiş. Takdire şayan.
Verdği Puan: 8
8 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Semih

@sc

- 2015
8.8 (475 oy)
Evet biraz klasik bir eleştiri olacak ama kesinlikle kitap açık ara daha iyi.
Verdği Puan: 6
4 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

büşra

@busrace

- 2015
8.8 (475 oy)
Baştan sona nefes kesen bir filmdi acaba gerçekte böyle bir olay yaşansa bir insanı kurtarmak için böylesine bir çaba harcanırmıydı malum yaşadığımız dönemde insan hayatının pekte bi önemi yok günümüzde bu kadar ölümler oluyorken.... Konu saptı galiba biraz film muhteşemdi çok iyi bir kurgu bilimkurgu sevenlere kesinlikle tavsiye ediyorum..
Verdği Puan: 10
4 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Esra

@esra12

- 2015
8.8 (475 oy)
Gerçekten çok güzel bir filmdi .Böylesine heyecanla yaşam mücadelesini veren birinin nasil bir ruh halinde olduğu ,nasıl bu kadar sakin ve soğuk kanlilgiyla pes etmeden ve sonunda bir ihtimalin de ölüm olacağını bile bile yaşamak gerçekten çok farklı bir duygu gerçekten :)ben çok beğendim tavsiye ediyorum izlenmesi gerekilen bir filim
Verdği Puan: 10
5 beğen · 2 yorum · film inceleme ·
misafir
filmi açken mi izledin? :) 22.02.16
Esra (@esra12)
Neden ? 22.02.16

Halenin Haresi

@halenin-haresi

- 2015
8.8 (475 oy)
Marslı, uzun zamnadır çevremden mutluka izlemesin diye önerilen filmlerden biri. Dün akşam nihayet izlemem fırsatı buldum. Filmin başlangıcı her ne kadar yine bir amerikan uzay filmi izlenimi versede, ilerledikçe insanı içine alan yapısı ortaya çıkıyor. Kitabını bilemem ama film insana dair olana biraz daha fazla dokunabilirdi gibi geldi bana.. Teknik olan, insan olanın önüne geçmiş. Tabii mevzu bahis uzayda tek başına kalmış biri olunca, hayatta kalma mücadelesi de teknik olacaktır elbette.. :))
Film mi beğenmekle birlikte o kadar övüldüğü kadar etki bırakmadı bende.. Yine de izlenecek filmler listenize alabilirsiniz..
Verdği Puan: 8
4 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Erkin Çoban

@erkincoban

Kumandan Lewis, benim için bir şey yapmanı istiyorum. Ölürsem ailemle görüşmeni istiyorum. Mars'da yaşadığımız her şeyi duymak isteyeceklerdir. Berbat bir durum olduğunun farkındayım. Ölmüş oğulları ile ilgili olarak bir anne baba ile konuşmak zor olacak. İstediğim şey çok fazla. Bu yüzden de senden istiyorum.

Pes ettiğim yok. Sadece her türlü akıbete hazırlıklı olmalıyım. Lütfen onlara söyle. Yaptığım işi sevdiğimi ve bu işte çok iyi olduğumu söyle. Benden daha yüce, daha büyük ve daha güzel bir şey için öldüğümü söyle.
Marslı
0 beğen · 0 yorum · replik

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

“Tuhaf bir his gerçekten. Nereye gitsem, ilkim. Araçtan dışarı mı çıktım? Oraya gelen ilk kişi benim! Bir tepeye mi tırmandım? O tepeye tırmanan ilk kişi benim! Bir taşı mı tekmeledim? O taş bir milyon yıldır yerinden kımıldamamıştı!
Mars‟ta uzun yolculuğa çıkan ilk kişi benim. Mars‟ta otuz bir soldan fazla zaman geçiren ilk kişi benim. Mars‟ta mahsul yetiştiren ilk kişi benim. İlk, ilk, ilk!”
Marslı
4 beğen · 0 yorum · replik

Sıradan Biri

@mrcyldz41

"Gittiğim her yeri ilk gören benim. Bu çok tuhaf bir duygu. Rower' dan dışarı çıkıyorsun. Oradaki ilk insan sensin. Bir tepe tırmanıyorsun. Bunu ilk yapan sensin. 4.5 milyar yıl boyunca burada kimse yoktu. Ama şimdi ben varım. Koca bir gezegende tek başına kalmış ilk insan benim."
Marslı
4 beğen · 0 yorum · replik

Erkin Çoban

@erkincoban

Merkezi zaman dilimi ile gündüz yaklaşık 4:30 sularında uydularımız Mars'taki Ares 3 görev bölgesine yaklaşmakta olan bir fırtına tespit etti. Saat 6:45 fırtınanın şiddeti artmış ve görevi iptal etmekten başka çaremiz kalmamıştır.
Marslı
0 beğen · 0 yorum · replik

Erkin Çoban

@erkincoban

Yüzey Aracı içinde ana yaşam destek üniteleri ile 50 gün boyunca yaşamak zorundayım. Sonuç olarak bunaltıcı olasılıklar karşısında, tek seçeneğim var. Bilimin dibine vurmak zorunda kalacağım.
Marslı
0 beğen · 0 yorum · replik

Benzer Filmler

8.8/10
475 oy
Sence kaç puan almalı?
0
21 Ağustos
21:45
Atiker Konyaspor
Gençlerbirliği
25 Ağustos
21:45
Aytemiz Alanyaspor
Karabükspor
21:45
Galatasaray
Sivasspor
26 Ağustos
19:45
Yeni Malatyaspor
Antalyaspor
19:45
Beşiktaş
Bursaspor
21:45
Karabükspor
Trabzonspor
21:45
Kayserispor
Osmanlıspor
27 Ağustos
19:45
Medipol Başakşehir
Atiker Konyaspor
21:45
Akhisar Belediyespor
Kasımpaşa
21:45
Gençlerbirliği
Fenerbahçe
Tüm Süper Lig takımlarının maçları
Digiturk Sporun Yıldızı Paketi’nde.