ara

Babam ve Oğlum

- Babam ve Oğlum (2005)

Babam ve Oğlum Konusu ve Türleri

12 Eylül darbesi sırasında başlayan bir öykü. Ama aile ön planda ve tabii aile ilişkileri en çok baba oğul vurgulanmış. İki kuşak baba oğul.
Babam ve Oğlum
12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birinde yetişmektedir küçük Deniz. Annesini henüz doğmadan önce kaybetmiş, bir gazetede yazar olarak çalışan babası tarafından mütevazi bir evde yetiştirilmiştir. Babası dışında tanıdığı tek bir akrabası bile yoktur. Taki babası Sadık, bir gün Deniz'i şaşırtacak bir haberle gelene kadar... Deniz artık babasıyla birlikte, hiç görmediği dedesinin yanında, küçük bir kasabada yaşayacaktır.
Köye vardıklarında Sadık yıllar önce küstüğü babasını ilk kez görüyordur. Aralarındaki bu üskünlük kolay kolay geçecek cinsten bir durum değildir. Sadık'ın dönüş sebebini anlamlandıramayan aile bir yandan çok mutluyken diğer yandan tedirgindir de. Zamanla Deniz bu hiç görmediği ailesine alışırken ve her şey düzelmeye başlamışken yaşanan bir dram herkesi derinden etkileyecektir.
Son dönem sinemamızın en dokunaklı filmlerinden biri olarak kabul gören Babam ve Oğlum kendi türünde klasikleşmeye aday filmlerden biri.
Babam ve Oğlum filmi Göz yaşlarınızı tutamayacağınız ağlatan filmler listesinde yer almaktadır.
Vizyon Tarihi: 1 Ocak Perşembe 1970
Gösterimi devam eden filmler için vizyondaki filmler sayfamızı ziyaret edin.

Rue

@rue

13 9.1
Puan: 8
Baba
Babam ve Oğlum filminde adından da anlaşılacağı gibi bir çocuğun; çocukluk, ergenlik, gençlik yıllarında babasıyla çatışmalarını ve zaman geçtikçe babasına ne kadar ihtiyacı olduğunu anlatıyor. Yaşanmışlıklar, geç kalınmışlıklar olsa da geri kalanlar için geç kalınmaması gerektiğini bize gösteriyor. Acıklı bir hikaye. Duygusal bir yapınız varsa sizi etkileyebilir. Ara ara geçmişe dönük sahneler filmde yerini alırken çarpıcı sahneler de yok değil. Oyuncuların karakterlere kattıkları o ruh hali de gerçekten başarılı. Film seyirlik.
2 beğen · 1 yorum · film inceleme
Rukiye (@rukiye87)
Ülkemizde yapılan nadide filmlerden. Duyguyu insana geçiriyor.. 20.08.15

AYMESEV

@tubaacam

13 9.1
Puan: 9
Babam kelimesi var filmin isminde
Bu filmi izlerken ağlamayan insan olamaz olmamalı içinize işler bu film duygusundan çıkamazsınız. bazı filmler olur ya başı kötü başlar ama sonu mükemmel biter işte bir tanesi daha. Yaşanmışlıklar var bu filmde .
1 beğen · 0 yorum · film inceleme

Ece

@ece-saatci

13 9.1
Puan: 10
Harikulade!
Film baştan sona harikulade!
"Açeydim gollerimi!" Efsanevi rebliğini hali hazırda birçok yerde duyulan bir lafa dönüştüren film!
Gerek oyuncuları gerek senaryosu bakımından harikadır
En çok da film sonunda babaya sarılma isteği/sarılacak baba arama/babaya yeterince sarılamadığını hissetme ile final yapıyor insana.
Ağlamadan izleyebilmek zor ve kalpsiz bir zanaat.
1 beğen · 0 yorum · film inceleme

Misafir

@misafir000

13 9.1
Puan: 10
Ben ki hiç kimsenin önünde ağlamayan birirken gözyaşlarımı gizleyemedim şanslıydım ki ışıklar kapalıydı öyle bi duygu karmaşasındaydım ki boğazım düğümlenmişti gerçektende izlenmesi gereken bir film
Film kimlere hitap ediyor?: Çocuklarının herşeyi kendi istediği gibi yaşamaya mahkum bırakan babaların İzlemesi gerek
Nerede, ne zaman, kimle: Arkadaşlarımla okulda
Filmin mesajı: Çocuklarının herşeyi kendi istediği gibi yaşamaya mahkum bırakan babanın bundan pişman olmasını anlatıyodu mesajda çocuklarınızında fikrini alınız olabilir
Oyuncular: Gayet iyiydi
Sanat yönetimi: Gayet iyiydi
Filmin sonu: olması gereken şekilde bitti
2 beğen · 0 yorum · film inceleme

ilkay hayitoğlu.

@ilkayhayitoglu

13 9.1
Puan: 10
bu kadar duygulanacağımı sanmazdım o kadar çok ağlattı ki belki bir daha izlesem aynı duyguyu yaşarım o nasıl bir babalık o nasıl bir sevgi yaa izlerken etkilenmemek mümkün değil
0 beğen · 0 yorum · film inceleme

volkan kutlu ak.

@tonyuhuk

Sadık: Gördüm baba, görmem mi hiç, peki sen hiç bir çocuğun büyüyeceğini görememek ne demek bunu bildin mi? Hiç bilir misin bu duyguyu? Hayat devam edecek, birileri yeni kitaplar yazacak okuyamayacaksın, yeni filmler çekilecek izleyemeyeceksin, sevdiğin bir şarkıyı bir daha dinlemek isterken dinleyemeyeceksin… Bunlar kolay alışır insan; ama onu büyürken izleyememek, yanında olamamak, ilk kız arkadaşını göremeyecek olmak.babam ve oglum replikleri
Sadık: Baba! Yüreğim yangın yeri gibi biliyor musun? Gözü arkada kalmak böyle bir şey galiba…
2 beğen · 0 yorum · film replik

Büşra Yaman

@busra-yaman

+Seni bir daha göremicem di mi?

-İstersen görmeye devam edebilirsin.Evet,belki hiçbiri şu andaki kadar gerçek olmayabilir çünkü sen onları kendi kafanda yarattığını bileceksin ama o zaman daha güzel bir şey olabilir.Belki onlara istediğin gibi yön verebilirsin.Gerçek olmasına çalışırsın.

+Bu büyümek demek değil mi?

-Evet yakışıklı,bu büyümek demek.

+Keşke büyümesem.

-Neden?

+Çünkü seni bir daha göremem.
5 beğen · 0 yorum · film replik

Eduşka

@edaa

Böyle gollarımı açeydim iki yana… Tuteydim onu. Tuteydim onu ben… Gitme deyeydim, gitme! Onbeş sene evvelsi… Dureydim böyle, Nuran… Tuteydim. Sarıleydim böyle evladıma, gitme deyeydim. Gitmezdi o vakıt… Galırdı… Ağzım dilim lâl oleydi… Git deyen dilim kopeydi… Benim yüzümden!!!
1 beğen · 0 yorum · film replik

hk

@haticeee

“Baba! Yüreğim yangın yeri gibi biliyor musun? Gözü arkada kalmak böyle bir şey galiba.Kaç gündür onu itmek istiyorum bana sarılınca, beni sevmesin diye kaç gündür uğraşıyorum ama yapamıyorum”
1 beğen · 0 yorum · film replik

Pınar Koyun

@pinarkoyun

“Baba! Yüreğim yangın yeri gibi biliyor musun? Gözü arkada kalmak böyle bir şey galiba.Kaç gündür onu itmek istiyorum bana sarılınca, beni sevmesin diye kaç gündür uğraşıyorum ama yapamıyorum”
2 beğen · 0 yorum · film replik
0
izlenmesi gereken bir film. Tavsiye ederim. @neokur