ara

Babam ve Oğlum

- Babam ve Oğlum (2005)

Babam ve Oğlum Konusu, Özeti ve Türleri

12 Eylül darbesi sırasında başlayan bir öykü. Ama aile ön planda ve tabii aile ilişkileri en çok baba oğul vurgulanmış. İki kuşak baba oğul.
Babam ve Oğlum
Süre: 108 dk
Yapım: 2005 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birinde yetişmektedir küçük Deniz. Annesini henüz doğmadan önce kaybetmiş, bir gazetede yazar olarak çalışan babası tarafından mütevazi bir evde yetiştirilmiştir. Babası dışında tanıdığı tek bir akrabası bile yoktur. Taki babası Sadık, bir gün Deniz'i şaşırtacak bir haberle gelene kadar... Deniz artık babasıyla birlikte, hiç görmediği dedesinin yanında, küçük bir kasabada yaşayacaktır.
Köye vardıklarında Sadık yıllar önce küstüğü babasını ilk kez görüyordur. Aralarındaki bu üskünlük kolay kolay geçecek cinsten bir durum değildir. Sadık'ın dönüş sebebini anlamlandıramayan aile bir yandan çok mutluyken diğer yandan tedirgindir de. Zamanla Deniz bu hiç görmediği ailesine alışırken ve her şey düzelmeye başlamışken yaşanan bir dram herkesi derinden etkileyecektir.
Son dönem sinemamızın en dokunaklı filmlerinden biri olarak kabul gören Babam ve Oğlum kendi türünde klasikleşmeye aday filmlerden biri.
Babam ve Oğlum filmi Gözyaşlarınızı Tutamayacağınız Ağlatan Filmler listesinde yer almaktadır.
Gösterimi devam eden filmler için vizyondaki filmler sayfamızı ziyaret edin.
13
FİLM
Gözyaşlarınızı Tutamayacağınız Ağlatan Filmler
Dramatik hikayeleriyle içinize işleyecek, boğazınızın düğümlenmesine ve gözyaşlarınızın akıp gitmesine sebep olacak en acıklı...
525
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
6
FİLM
Hem Güldüren Hem Duygulandıran Dram Filmleri
Türü dram olan fakat bazı sahneleriyle izleyiciyi güldürüp eğlendiren duygu yüklü en iyi dram filmlerini paylaşıyoruz. Lütfen...
158
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz Türk Filmleri
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, bazen güldüren bazen hüzünlendiren, hafızalarımıza kazınmış unutulmaz Türk filmleri listel...
22
FİLM
Hep Birlikte İzleyebileceğiniz En İyi Aile Filmleri
Ailece sinema akşamı yapıp keyifli vakit geçirmek isteyenlerin göz atması gereken, hep birlikte izlenebilecek en iyi aile fil...

Rue

@rue

- 2005
9.1 (621 oy)
Baba
Babam ve Oğlum filminde adından da anlaşılacağı gibi bir çocuğun; çocukluk, ergenlik, gençlik yıllarında babasıyla çatışmalarını ve zaman geçtikçe babasına ne kadar ihtiyacı olduğunu anlatıyor. Yaşanmışlıklar, geç kalınmışlıklar olsa da geri kalanlar için geç kalınmaması gerektiğini bize gösteriyor. Acıklı bir hikaye. Duygusal bir yapınız varsa sizi etkileyebilir. Ara ara geçmişe dönük sahneler filmde yerini alırken çarpıcı sahneler de yok değil. Oyuncuların karakterlere kattıkları o ruh hali de gerçekten başarılı. Film seyirlik.
Verdği Puan: 8
3 beğen · 2 yorum · film inceleme ·
Rukiye (@rukiye87)
Ülkemizde yapılan nadide filmlerden. Duyguyu insana geçiriyor.. 20.08.15
masum kuş (@masum-kus)
Sen o kadar öv şu filmi sonra 8 puan ver oldu mu şimdi:) 25.03.17

Misafir

@misafir000

- 2005
9.1 (621 oy)
Ben ki hiç kimsenin önünde ağlamayan birirken gözyaşlarımı gizleyemedim şanslıydım ki ışıklar kapalıydı öyle bi duygu karmaşasındaydım ki boğazım düğümlenmişti gerçektende izlenmesi gereken bir film
Film kimlere hitap ediyor?: Çocuklarının herşeyi kendi istediği gibi yaşamaya mahkum bırakan babaların İzlemesi gerek
Nerede, ne zaman, kimle: Arkadaşlarımla okulda
Filmin mesajı: Çocuklarının herşeyi kendi istediği gibi yaşamaya mahkum bırakan babanın bundan pişman olmasını anlatıyodu mesajda çocuklarınızında fikrini alınız olabilir
Oyuncular: Gayet iyiydi
Sanat yönetimi: Gayet iyiydi
Filmin sonu: olması gereken şekilde bitti
Verdği Puan: 10
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

AYMESEV

@tubaacam

- 2005
9.1 (621 oy)
Babam kelimesi var filmin isminde
Bu filmi izlerken ağlamayan insan olamaz olmamalı içinize işler bu film duygusundan çıkamazsınız. bazı filmler olur ya başı kötü başlar ama sonu mükemmel biter işte bir tanesi daha. Yaşanmışlıklar var bu filmde .
Verdği Puan: 9
1 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Uygar Akcay

@uygar-akcay

- 2005
9.1 (621 oy)
En iyi Türk filmleri ve Dünya filmleri arasında yer alıyor.Gerçekten önemli bir yapıt
Verdği Puan: 10
4 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

RETA

@duyguuu

- 2005
9.1 (621 oy)
Türk drama dalında 'en iyi film' ödülünü sonuna kadar hak eden bir yapım.. Çok anlamlı ve duygu yüklüydü.
Arada kalmış(ne tam olarak gidebilmiş ne de kalabilmiş) bi adamın pişmanlıklarını, boşa geçmiş bir hayatın tek kazanımı olan oğluna yuva bulmaya çalışmasını, kendi yaşadıklarını oğlunun yaşamaması için uğraşması ve babasıyla olan küskünlüğüne son vermek istemesi; harika oyuncularla da birleşince ortaya insanın içini cız eden bir hikaye çıkıveriyor.
Çetin Tekindor, Hümeyra gibi usta oyuncular da cabası.
İnsanoğluna bir şans daha verilseydi, pişmanlık denen illet yine de olur muydu?

"- Sana bir soru soracağım Sadık. Sen hiç olmazsa denedin. Denemeye korkmuş biri için çok şey kaybettin diyebilir misin?
- Bilmem. Sahip olduklarımı yanımda götürebilmeyi denerdim. Ya da oradakileri buraya getirebilmeyi. En kötüsü de ne biliyor musun Özkan? Arada kalmak.. Ben ne gidebildim ne de kalabildim.
Verdği Puan: 9
5 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

volkan kutlu akhan

@tonyuhuk

Sadık: Gördüm baba, görmem mi hiç, peki sen hiç bir çocuğun büyüyeceğini görememek ne demek bunu bildin mi? Hiç bilir misin bu duyguyu? Hayat devam edecek, birileri yeni kitaplar yazacak okuyamayacaksın, yeni filmler çekilecek izleyemeyeceksin, sevdiğin bir şarkıyı bir daha dinlemek isterken dinleyemeyeceksin… Bunlar kolay alışır insan; ama onu büyürken izleyememek, yanında olamamak, ilk kız arkadaşını göremeyecek olmak.babam ve oglum replikleri
Sadık: Baba! Yüreğim yangın yeri gibi biliyor musun? Gözü arkada kalmak böyle bir şey galiba…
2 beğen · 0 yorum · replik

Büşra Yaman

@busra-yaman

+Seni bir daha göremicem di mi?

-İstersen görmeye devam edebilirsin.Evet,belki hiçbiri şu andaki kadar gerçek olmayabilir çünkü sen onları kendi kafanda yarattığını bileceksin ama o zaman daha güzel bir şey olabilir.Belki onlara istediğin gibi yön verebilirsin.Gerçek olmasına çalışırsın.

+Bu büyümek demek değil mi?

-Evet yakışıklı,bu büyümek demek.

+Keşke büyümesem.

-Neden?

+Çünkü seni bir daha göremem.
5 beğen · 0 yorum · replik

Eduşka

@edaa

Böyle gollarımı açeydim iki yana… Tuteydim onu. Tuteydim onu ben… Gitme deyeydim, gitme! Onbeş sene evvelsi… Dureydim böyle, Nuran… Tuteydim. Sarıleydim böyle evladıma, gitme deyeydim. Gitmezdi o vakıt… Galırdı… Ağzım dilim lâl oleydi… Git deyen dilim kopeydi… Benim yüzümden!!!
1 beğen · 0 yorum · replik

hk

@haticeee

“Baba! Yüreğim yangın yeri gibi biliyor musun? Gözü arkada kalmak böyle bir şey galiba.Kaç gündür onu itmek istiyorum bana sarılınca, beni sevmesin diye kaç gündür uğraşıyorum ama yapamıyorum”
1 beğen · 0 yorum · replik

Pınar Koyun

@pinarkoyun

“Baba! Yüreğim yangın yeri gibi biliyor musun? Gözü arkada kalmak böyle bir şey galiba.Kaç gündür onu itmek istiyorum bana sarılınca, beni sevmesin diye kaç gündür uğraşıyorum ama yapamıyorum”
2 beğen · 0 yorum · replik

Benzer Filmler

9.1/10
621 oy
Sence kaç puan almalı?
0