ara

Train to Busan

Zombi Ekspresi - Bu-san-haeng (2016)

Train to Busan Konusu ve Özeti

Train to Busan
Güney Kore'de Seul'den Busan'a gitmekte olan hızlı trende ölümcül bir virüs ortaya çıkar. Virüse yakalananlar zombiye dönüşerek diğerlerine saldırmaktadır. Henüz virüsten etkilenmemiş olanlar bu tehlikeli tren yolculuğunda büyük bir hayat mücadelesi verecektir.
Süre: 118 dk
Yapım: 2016 Güney Kore
Vizyon Tarihi: 21 Temmuz Cuma 2017
Yönetmen:
Senaryo:
Seok-woo (Yoo Gong) kızı Soo-ahn ile birlikte Seul'den Busan'a gitmek üzere bir hızlı trene binmişlerdir. Ancak yolculuk esnasında hızla yayılan bir virüs baş gösterir ve virüse yakalanan herkes kana susamış zombilere dönüşmeye başlar. Virüsten etkilenmemiş yolcular, Busan'a sağ salim varabilmek için son derece tehlikeli bir yolculuğu tamamlamak zorunda kalacaktır.
Train to Busan filmi 2016 Yapımı Güney Kore Filmleri listesinde yer almaktadır.

Ebru G.

@ebrug

Film başlar başlamaz zaten sinirlerim gerilmeye başlamıştı. Çünkü her ne kadar evladı için çok çalıştığını söylese de bir baba kızına alacağı hediyeyi bile seçerken düşünerek seçmeyecek ve eline ne geçtiyse ezberlemiş gibi alacak kadar nasıl bencil ve işkolik olabilir ki? Kızını ihmal edişi, herkese bencilce davranışı sinir bozucuydu.''Bugün çok yoğundum.'' lafını da diline rutin olarak dolamış sıkıştığı yerde kullanan bir baba.Belki de zombilerle olan savaşı kızıyla baş başa geçirdiği tek gündür ve gerçekten de yorgun olacak kadar yorulduğu, aynı zamanda da bencillikten kurtulup aklını başına toplattıracak tek gün.Filmin zombi filmi oluşuna odaklanmaktansa ''Bakalım baba bu mücadelede yine bencilce mi davranacak?'' diye merak ederek izledim.
Öyle kolay kolay zombi filmi izlemem ama ilmi beğendim. İzlerken başından beri gerildim korku bağlamında değil elbette. Elbette klişeleri var ama oyunculardan birinin çok bencilce tavrına sinir olmaktan gerildim. Ya da yine yolculardan birinin hamile ve kimisinin yaşlı olmasından gerildim. O insanların kaçışı sırasında kaçma hızlarının düşük olması ve ısırılması endişesini düşündüm çünkü. Filmdeki bazı karakterlerin sergiledikleri fedakarlıklar göz doldurucuydu.
Trendeki yolcuların da toplumun her kesiminden insanlar olması özellikle düşünülmüş sanırım. Öylesine bencil bir babanın etrafına konuşlandırılmış ders niteliğinde insanlar. Evsiz bir adam, beyzbol takımının oluşturduğu öğrenciler, yine kendi gibi bencil bir iş adamı, hamile kadın ve iri kıyım/demir bilek ama tembel diye nitelendirdiği kocası, ihtiyar iki kız kardeş gibi. Belki kızın babasının kendisini sorgulamasına yol açar düşüncesiyle... Gereksiz yere kendini feda edenler de vardı. Onun mantığını çözemedim zaten.
Finali dramatikleştirmek için küçük kızı kullanmışlar. Bu tarz dramı ben de sevmiyorum açıkçası ama gözlerim dolmadı değil.
Train to Busan
filme 7 verdi
2 beğen · 0 yorum

Esra Pektaş

@esrapektas

Gong Yoo
Gong yoo sevdiğim bir oyuncu uzun süredir dizilerde görememiş ne zaman başlayacak derken Hem dram hem geriim yaşatan sürükleyici bir film ile çıktı karşımıza.. Güney Kore dizi/ filmlerinin olmazsa olmazı duygusallık zombilerle birleşirse ne olur ?Güzel bir film zevkle izledim
Train to Busan
filme 9 verdi
1 beğen · 0 yorum

sinemasever

@sinemasever

Türünün en iyi, sağlam yapımlarından biri.Kolay kolay kaliteli zombi filmleri çıkmıyor bu film gerçekten çok iyi bir Kore yapımı iyi bir iş çıkarmışlar.Gerçekcilik, oyunculuklar, efek çok iyi tasarlanmış ön yargım vardı ama yanıldığımı gördüm.Zombi denilince The Walking Dead dizisi ve Brad Pitt sağlam filmi World War Z aklıma geliyor daha örnekler var ama bana göre en iyileri bunlar.The Walking Dead'deki zombiler çok yavaş sıkabiliyor, World War Z'deki zombiler ise tam tersi çok hızlılar bu filmdeki gibi heyecan dorukta.Film aynı zamanda izleyiciye mesajda veriyor.Oyunculukları çok beğendim.Film 100 milyon dolara yakın bir gişe yapmış bir Kore filmi için çok iyi bir gişe, aynı zamanda Kore tarihinde gelmiş geçmiş en iyi 2. açılışı yapmış ve 2016 yılının şuana kadar Kore'de en iyi gişe yapan filmi.Kaliteli olduğu ortada bir yapım.Türünün iyi örneklerinden.
Train to Busan
filme 9 verdi
1 beğen · 0 yorum

Tuğba Bal

@tugbabal

Türünün en iyisi. Her dakikasında bir mükemmellik var. Tabi her şey trene binince başlıyor. Resmen zombi filminde ağladım.
Böyle bir filmde ağlanır mı demeyin, izleyin.
Duygusallık, dram, gerilim hepsi bir arada. Bu tarzı seviyosanız izleyin. Sevmiyosanızda izleyin çünkü izleyince seveceksiniz.
Train to Busan
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
6
FİLM
2016 Yapımı Güney Kore Filmleri
Güney Kore filmlerinin hastaları için 2016 yapımı en iyi Güney Kore filmlerini bu listede topluyoruz. Kore filmlerinin fanıys...
32
FİLM
İçinizi Sızlatacak Dramatik Filmler
Mendilsiz izlenemeyen, en acıklı, en dramatik filmlerin toplandığı listedir. Sen de izlerken içini sızlatan dramatik filmleri...
8.7/10
26 oy
Sence kaç puan almalı?
0