ara

Ekşi Elmalar

(2016)

Ekşi Elmalar Konusu ve Özeti

Ekşi Elmalar
Aziz Özay, 1970'li yıllarda Hakkari'de belediye reisi olan ve iki özelliğiyle bilinen bir adamdır. Bunlardan biri, elma ağaçlarıyla ünlü meyve bahçesi, diğeri ise evlenme çağına gelmiş güzeller güzeli 3 kızı. Kızlar kasaba merkezine pek gitmeseler de güzellikleri herkesin dilindedir. Şehrin delikanlıları, kızlarla görüşebilmek için her yolu dener. Ailenin 70'li yıllarda Hakkari'de başlayan hayat hikayesi 90'ların sonunda Antalya'ya kadar uzanır.
Yapım: 2016 Türkiye
Vizyon Tarihi: 28 Ekim Cuma 2016
Yönetmen:
1970'li yıllarda Hakkari'de belediye başkanı olan Aziz Özay'ın (Yılmaz Erdoğan) elma bahçesinin ve 3 kızı Muazzez (Farah Zeynep Abdullah), Türkan (Songül Öden) ve Safiye'nin (Şükran Ovalı) güzellikleri bütün şehrin dilindedir. Şehrin genç erkekleri, bu güzel kızlarla görüşebilmek için her yolu denerlerken başkan Özay, genç kızların duygularına hoşgörü göstermeyecektir.

Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği filmin başrollerinde Zeynep Farah Abdullah, Şükran Ovalı ve Songül Öden yer alırken kadroda kendilerine Şükrü Özyıldız, Fatih Artman, Ersin Korkut, Caner Cindoruk, Cezmi Baskın ve Aziz Özay rolünde Yılmaz Erdoğan eşlik ediyor. Filmin yapımcılığını ise BKM üstleniyor.

Eseflal

@eseflal

Annemin komedi diye zorla izletmesi üzerine (@bayirgulu burada seni gülümseyerek anıyorum, ah bu anneler 😊) ağladığım film... Nedense bu saçma (bana saçma gelen siyasi/kültürel/mezhep vb.) sebeplerle kavuşamayan aşklar beni hep ağlatıyor. Ağladım ama sonunu söylemeyeyim, izleyin. 😇 Oyunculuklar güzel, mesajlar ve düşündürttüğü konular güzel... Yılmaz Erdoğan'ı sevmem ama başarılı...
Ekşi Elmalar
filme 7 verdi
11 beğen · 4 yorum
Bayır gülü (@bayirgulu)
:) ekşi elma ha? Seyredeyim bir ara.. ağlatıyorsa seyretmem. Sonra sümüklerimi kim silecek? Yalamak zorunda kalabilirim silen olmazsa:😋
15.02.18 beğen 1 cevap

Minel Alya Bayrak

@daktilokiz

Ekşi
Aslında tam bir Yılmaz Erdoğan filmi. Fakat önceki filmlerde ki o öğüt verici ders niteliğinde film başından işlenen bir tema yada duygu yok. Tabi ki ince mesajlar bulunduruyor , güldürüyorda kendi bünyesinde. Bir baba kız hikayesinden tutun eskilerin heycanlarını, eskilerin reislerini, eskilerin yaşamlarını sadece doğu, güney doğu olmaksızın batı ile harmanlayan size eskiilerin tüm ruhunu yaşatacak bir film. Filmde ne kürtçeye bir sempatizanlık olmuş ne de kadın erkek eşitsizliği vurgulanmış. Orta ayarda pişirilmiş. Demek ki neymiş? Hiç bir taraf kötülenmeden can yakmadan yada taraflı gösterilmeden bir film de çekilebiliyormuş, yazılabiliyormuş dedirtti bana.Mekanlar, müzik,oyuncular tam tıkırında nefisti.Tavsiye eder, ön yargısız ve çok beklentiyle gitmemenizi tavsiye ederim:))
Ekşi Elmalar
filme 9 verdi
3 beğen · 0 yorum

Kumral Ada

@kumralada

Film gayet iyiydi ben beğendim, yanlışları tabiki vardır filmin.. Mesela kıyafet, gelenek görenek kürtçe agıtlar vardı ama konuşulanlar İstanbul Türkçesiydi, şive yoktu.. İyiki de yoktu.. Film de komik sahneler de vardı türünde komedi yazmamasına güldüren sahneleride iyiydi.. Mesela şampuan sahnesi :D Sinemaya gidip ne izleyeceğiz düşünenlere tavsiye ederim..
Ekşi Elmalar
filme puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

Ali Zülal Külekci

@alizulalkulekci

Sebeb? -Siyasi
Yılmaz Erdoğan filmi olunca kalite beklentisi yüksek oluyor insanın. Bir Vizontele olmaz belki ama piyasaya film diye çıkarılan çoğu çöpü düşününce Ekşi Elmalar gerçekten izlenmeli diyorum. Komedi adı altında çıkan çok iddalı olan filmlerden daha çok güleceksiniz. Oyuncu kadrosunun zenginliği de gayet dolu dolu. Kast seçimi özenle yapılmış diyebilirim. Sadece gülüp geçeceğiniz bir film de değil Ekşi Elmalar. İzlerken düşünmenizi sağlayacak sağlam düşünceler ve yerinde göndermeler mevcut. Vizyondaki filmler arasından Ekşi Elmalar'ı izlemeye gittiğim için gayet memnunum.
Ekşi Elmalar
filme 7 verdi
4 beğen · 0 yorum

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Film tamamıyla ortada kalmış; bir şey tam olacak, yerine oturacakken hep yarım kalmış. Verilmeye çalışılan o kadar şeyin arasında hiçbir şey tam anlamıyla işlenememiş. Oyuncuların kendini vermişliğine, uygun şartlara rağmen olay örgüsü kendini tamamlayamamış. Tam güzel bir olguyla karşılaşıyor, buradan yürüyecekler herhalde diyorsunuz, bum! Ortada hiçbir şey kalmamış, ortak paydada buluşan, her şeyiyle insanın kafasına yatan hiçbir şey kalmamış görünürlerde.

Çok daha iyi olabilirdi, açıkçası oyuncular, mekanlar dışında ben bu filmi hiç ama hiç beğenmedim.
Ekşi Elmalar
filme 7 verdi
0 beğen · 0 yorum

Öznurr Kuşcu

@oznurkuscu

Ağaçlar da tıpkı insanlar gibi, terbiye edeceksin. Her insan işin başında ekşidir, kekredir. Eğitirsin öğretirsin bal gibi tatlı olur.
Ekşi Elmalar
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Öznurr Kuşcu

@oznurkuscu

– Bu şehirde bir kızlar bir erkek görüşmek isterse ne yapar?
– Evlenirler.
– Hemen mi?
– Hemen hemen.
Ekşi Elmalar
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Minel Alya Bayrak

@daktilokiz

Ekşi Elmalar
''Ancak bugünü hayal edecek kadar aklı olanlar yarının sahibi olamazlar.''
Ekşi Elmalar
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum

Fehim Özgür

@fehimozgur

-"Geçmişi hatırlamak için şimdikileri unutuyorum"
Ekşi Elmalar
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

vedat şen

@vedatsen

"eskileri hatırlıyorum, yenileri unuturken"
Ekşi Elmalar
filme 7 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
8
FİLM
Başarılı Yönetmen ve Oyuncu Yılmaz Erdoğan'ın Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri
Birçok başarılı filme imza atan Türk yönetmen, senarist ve oyuncu Yılmaz Erdoğan'ın mutlaka izlenmesi gereken en iyi filmleri...
7.5/10
48 oy
Sence kaç puan almalı?
0