ara

Ben, Daniel Blake

I, Daniel Blake (2016)

Ben, Daniel Blake Konusu ve Özeti

Ben, Daniel Blake
Daniel Blake, sağlık durumunun kötüye gitmesinden ötürü işini bırakmak zorunda kalan eski bir marangozdur. Geçimini sağlamak için devletin işsizlik maaşına başvurur. Ancak karşısına karmaşık bürokratik engeller çıkar. Daniel prosedürlerle uğraşırken, kendisi gibi bürokrasiyle mücadele eden Katie adında bir kadınla tanışır.
Süre: 100 dk
Yapım: 2016 İngiltere ,  Fransa
Vizyon Tarihi: 30 Aralık Cuma 2016
Yönetmen:
Senaryo:
59 yaşındaki marangoz Daniel Blake (Dave Johns), geçirdiği kalp rahatsızlığının ardından doktorların tavsiyesiyle işine ara vermek zorunda kalır. Başka bir gelir kaynağı da bulunmadığından, hayatında ilk kez devlet yardımı alabilmek için işsizlik maaşı başvurusu yapar. Ancak karmaşık ve uzun bir bürokratik süreç onu beklemektedir. Bu esnada kendisi gibi bürokrasiyle mücadele eden 2 çocuğuna tek başına bakan genç Katie (Hayley Squires) ile kader birlği yapacaklardır.

Paul Laverty'nin senaryosunu yazdığı ve usta yönetmen Ken Loach'ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerini Dave Johns ve Hayley Squires paylaşıyor. Film, 2016 yılında Cannes Film Festivali büyük ödülü Altın Palmiye'nin sahibi oldu.

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Yine BAŞKA SİNEMA sayesinde ve yine 6 TL' ye izlediğim çok güzel bir film. Salonlarda Recep İvedik izlemeye devam edin ama siz. Sizin sayenizde kendimi bir şey sanabiliyorum, sağ olun.

Geçirdiği bir rahatsızlık sonrası işsizlik maaşına başvurmak zorunda kalan bir adamın bürokrasiye karşı verdiği mücadeleyi ve bu süreçte, iki çocuğuyla birlikte kendisi gibi bürokratik sorunlarla uğraşan genç bir kadınla olan ilişkisini anlatıyor bu güzel dram. Hikaye, karakterler çok gerçek, çok hayatın içinden. Filmin vurucu kısımlarında neredeyse hiçbir abartı yok. Bir kurgudan ziyade bir gerçekliği izliyor gibisiniz film boyunca.

İngiltere gibi gelişmiş bir ülkede bile bireyin, devletin gözünde sadece bir isimden ibaret olduğunu, insani değerlerin hiçe sayıldığını, bir insanın nasıl yavaş yavaş çaresizliğe, yok oluşa sürüklendiğini hem üzülerek hem de irkilerek iziyorsunuz. Modern dünya insanı toplumdan soyutluyor. Yani klişe bir tabir ama kalabalıkları oluşturan herkes yalnızlıktan mustarip aslında. Filmin bir noktasında iki yalnızın birbirine tutunarak bir çıkış yolu bulacaklarına dair inancınız artsa da başta da dediğim ve filmin en sevdiğim yanı olan gerçekçiliğe uygun şekilde devam ediyor her şey ve belki de böyle olduğu için filmden ayrılırken, Aylak Adam' da yer alan o müthiş pasajda tarif edildiği gibi bir ''sinemadan çıkan insan'' portresi çizemiyorsunuz. Huzursuz, kızgın ve biraz da ürkmüş bir halde çıkıyorsunuz salondan.

Bu sene izlediğim en iyi filmlerden biriydi kesinlikle. Bürokrasi her yerde bürokrasi, devlet her yerde devlet ve bireyler, kendilerinin yarattığı canavar(devlet) karşısında her yerde çaresizler.
Ben, Daniel Blake
filme 7 verdi
7 beğen · 0 yorum

saye

@saye

Kapitalist sisteme getirilen gerçekçi eleştiri. Ken Loach ustanın sadelikten ödün vermeden derdini anlatan filmi, izlenmeye değerdir.
Ben, Daniel Blake
filme puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

elmas

@elmassahin

"Ama onurunu kaybettiğinde işin bitmiştir. "
Ben, Daniel Blake
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

saye

@saye

Ben Daniel Blake' im, bir köpek değilim.
Ben, Daniel Blake
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
8.2/10
6 oy
Sence kaç puan almalı?
0