ara

İz

Pokot - Spoor (2017)

İz Konusu ve Özeti

İz
Doğaya va hayvanlara düşkün olan Janina, sakin bir kasabada yaşamaktadır. Bir gün iki köpeği ortadan kaybolur ve bir komşusu öldürülür. Ardından başka cinayetler de işlenir. Polisin araştırmalarının yetersiz kalmasının üzerine Janina, bu gizemli olayları kendisi araştırmaya başlar.
Süre: 128 dk
Yapım: 2017 Polonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İsviçre
Vizyon Tarihi: 22 Eylül Cuma 2017
Yönetmen:

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Başka Sinema bünyesinde bu zaman kadar izlediğim en vasat filmdi. Konu bu oluşum olduğunda teşekkür etmeden geçmem mümkün olmuyor. Sinema salonlarının AVM' lere hapsedildiği ve bu sebeple sinema izleyicisinin de izleyici olmaktan çıkıp salt bir tüketiciye evrildiği günümüzde, sinema salonları da haliyle bu tüketiciye uygun ürünlere yer veriyor menüsünde. Gerçek sinema ise evde, internet üzerinden ya da dvd' ler aracılığı ile izlenebilir duruma geldi sadece. İşte Başka Sinema gerçekten kaliteli filmleri sinema perdesinde izleme şansı sunuyor sinemaseverlere. Bir kere daha teşekkürler.

İz, kitaptan uyarlama bir senaryoya sahipmiş, ben bunu film bittiğinde öğrendim. Filmi vasat bulmam sebebiyle ''lan acaba ben mi anlamadım'' diyerek film hakkında yazılan yorumları aradım ve Beyazperde' den Başak Bıçak' ın yazdıklarına ulaştım, zaten başka da bir şey bulamadım Türkçe olarak. Başak Bıçak' ın yazısı da benim düşüncelerimi destekler nitelikte. Tabii o yazı bu okuduğunuzdan çok daha nitelikli bir yazı. Ele aldığı konu, yaratılan ana karakter, görsellik çok başarılı. Bir dağ köyünde geçen olayda, o köyün tüm güzellikleri geniş açılarla sunuluyor size. Kışı da yazı da ayrı güzel. Ana karakterin yaşadığı ev benim sinemada olsun, sosyal medyada olsum görüp öykündüğüm, hayal ettiğim bir ortam. Ana karakter de yine sinemada görmeyi çok sevdiğim türden bir kadın; vegan, aktivist, cesur, güçlü, feminist. E hayvanları çok seven biri olarak ele alınan konunun avcılık, avcılar ve hayvanlar olması beni filme bağlayan unsurlardı. Ancak bunlar hariç geri kalan neredeyse her unsur da beni filmden uzaklaştırdı. Yan karakterlerin hikayeleri bence gereksiz detaylardı, keza karaterlerin bazıları da öyle. Başak Bıçak' ın yazısında değindiği üzere filme gereksiz, zorlama bir gizem katma çabasını da anlamsız buldum. Kaldı ki katamamışlar da zaten. En baştan belli zaten neyin ne olduğu. Hatta bu kadar gizem çabasını görünce ''sonunda acaba bir ters köşe mi olacak'' diye düşünüp ters köşe falan olmayınca bir de orada hayal kırıklığına uğradım.

Filmin o gizem temasına hiç ihtiyacı yok. Zaten konu sağlam aslında, karakter sağlam, oyunculuk sağlam ama birden fazla şey anlatmaya kalkışılmış -ben bu işi pek sevmiyorum zaten- ve biraz karman çorman olmuş her şey. Final sahnesi hoş bir burukluk bırakmamış olsa ciddi bir hayal kırıklığıyla ayrılırdım salondan. En azından o son sahnenin hüznü biraz yumuşattı beni. Yan karakterlerin bazılar filmde hiç olmasa, o gereksiz gizem olmayıp da her şey olduğu gibi anlatılsa bir değil belki iki puan fazla verirdim bu filmde. Asıl anlatılan mesele ve ana karakterin erkeklerle, din adamıyla çatışması fazlasıyla tatminkardı benim için. Keşke orada kalsaydı. Çıkış noktası güzel, ancak gidiş yolunu sevmedim. Sonunda vardığı yere çok daha düz ve güzel bir yoldan varabilirdi bu film.

Başak Bıçak' ın yazısı; http://www.beyazperde.com/filmler/film-242100/elestiriler-beyazperde/
İz
filme 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
6/10
1 oy
Sence kaç puan almalı?
0