ara

Umudun Öteki Yüzü

The Other Side of Hope - Toivon tuolla puolen (2017)

Umudun Öteki Yüzü Konusu ve Özeti

Umudun Öteki Yüzü
Ülkesi olan Halep'ten savaştan kaçan Khaled ve kardeşi, göçmen olarak sığındıkları Finlandiya'da birbirini kaybederler. Khaled, kız kardeşini bulmaya ve aynı zamanda göçmen olarak kabul edilmeye çalışırken aksi ve kumarbaz bir iş adamı olan Wikström ile tanışır. Her açıdan farklı olan bu iki kişi dost olmaya başlar ve Wikström'ün yeraltı dünyası da değişmeye başlar.
Süre: 98 dk
Yapım: 2017 Finlandiya, Almanya
Vizyon Tarihi: 10 Kasım Cuma 2017
Yönetmen:
Senaryo:

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

İki ayrı konuyu ayrı ayrı ayrı ilerletilip de filmin son yarım saatinde birbirine bağlamış yönetmen. Suriye' deki savaştan kız kardeşiyle birlikte kaçan ancak yolda onu kaybeden ve şans eseri kendini Finlandiya' da bulan Kahled ile evliliği bitmek üzere olan Wikström' ün hikayesi bir restoranda kesişir. Filmin konusunu okuyunca sağlam bir dram bekleseniz de alakası yok. İyi bir kara komedi denebilir filme.

Yönetmeni tanımıyorum ama okuduğum kadarıyla bir tarzı olan, bu filmde de geçmiş filmlerine benzer karakterler yaratıp muziplikler yapan biriymiş. Finlere karşı oldukça sert bir tavır takınmış diyebilirim. Bu tavrı mizah ile iyi harmanlıyor ama. Yönetmeni kurtarmaya çalışıyor olabilirim çünkü bir sahnede Müslümanlara öyle bir çakıyor ki ''bu film yasaklansın'' diyenler dahi çıkabilir. Kendi ülkesine, kültürüne bu kadar sert olan bir adamın başka bir kültüre karşı ılımlı olmasını beklemek biraz fazla olur zaten. Adam kendisine göre yanlış olan bir şeyi mizah üzerinden çok sert şekilde eleştiriyor. Bende uyandırdığı izlenim bu yani. Bu sert tavrın yöneldiği bir iki durumu örneklemek gerekirse; Ağır işeleyen bürokrasi, halden anlamayan duygusuz memurlar, ırkçılık, iletişim problemleri, farklı olanı kabullenememe, işe duyulan(daha doğrusu hiç duyulmayan) saygı...

Filmin ismi çok hoşuma gitti. Tam çevirisi bu mudur bilmiyorum ama umut olarak görülen batının diğer yüzünü gösteren bir film olarak okudum ben bunu. Benim çok sevdiğim bir şey var filmde. Aslında oldukça hüzünlü olan bir hikaye vıcık vıcık bir drama çevrilmeden anlatılıyor. Mesele bütün dünyanın bayıldığı İnarritu' dan sırf bu yüzden hiç haz etmem ben. Sürekli bir dram, bir hüzün yaratma peşinde adam. Bu film ise hüzünlü hikayesi, kasvetli mekanları ve ülkesine rağmen bir o kadar da eğlenceli bir film olmuş.

Suriye' den kaçan Khaled hiç bilmediği bir ülkede doğal olarak büyük bir yabancılık çekmekte ve kendine yeni bir hayat kurmaya çalışmakta, artık ne kadar mümkünse. Wikström de bildiği bir ülkede en az Khalid kadar yabancılık ve yalnızlık çekiyor. Hatta Khalid' in kendisine kıyasla çok daha yabancı olduğu bu ülkede kendisini sevenler ya da sevdikleri sayesinde kendisinden daha az yalnız olduğunu görüp belki de kendini sorguluyor bir yerde ve filmin sonlarında gördüğümüz tavrı sergiliyor.

Filmdeki absürdlükler, absürd karakterler benim çok sevdiğim şeyler değil normalde ama bu filmde sevdim. İzlerken aslında biraz burun kıvırmıştım ancak sonrasında baya ısındım bu durumlara. Güzel bir mizah yaratılmış onlar sayesinde. Bu tarz filmlerde dış mekan çekimlerini kendi adıma çok arıyorum ben. O ülkeyi, o şehri tanımak istiyorum bu sayede ancak bu film fazlasıyla kasvetli ve kapalı mekanlarda geçiyor, hatta düpedüz çirkin mekanlar. Yani restoran mesela, grotesk diye tanımlanabilecek kadar kötü. Kuzey Avrupa genel olarak soğuk bir iklime ve soğuk diye tabir edilen insanlara sahiptir diye anlatılır. Artık bunu mu göstermek istemiş yönetmen, yoksa buna bir gönderme de mi bulunmak istemiş -o muzip tavır var çünkü adamda belli- bilemem ama gerçekten de nefret ettirdi ülkesinden. Üçüncü bir ihtimal var ki o en kötüsü; o restoran gerçek, o mekanlar gerçek, o ülke böyle bir yer.

Filmle ilgili üç güzel detay var;

1- Restoranın duvarındaki Jimi Hendrix tablosu(arkada görülebilir; http://cdn5.thr.com/sites/default/files/imagecache/landscape_928x523/2017/02/201719257_1-h_2017.jpg)

2- Enfes müzikler ve barda, sokakta çalan güzel gruplar.

3- Bir bağlama sahnesi ve meraklıları için 2 ya da 3 defa Türkiye isminin geçmesi. İlgili Umut Sarıkaya karikatürü;
http://3.bp.blogspot.com/_C9F7OzOpP3Y/TQHiagM7mHI/AAAAAAAAAcY/lRo6hZYeS2Y/s1600/umut_sarikaya.jpg
Umudun Öteki Yüzü
filme 7 verdi
6 beğen · 0 yorum

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Kuzenim bizi minibüsle Türkiye sınırına götürdü.Sınırı yaya geçtik.Çok şanslıydık.Çünkü orada hiç sınır muhafızı yoktu.
Umudun Öteki Yüzü
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Kuzenim ve ailesi Türkiye sınırına kaçmış ama geçemiyorlarmış.Sınırı kapatmışlar ve kimsenin kardeşimden haberi yok.
Umudun Öteki Yüzü
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
7.3/10
3 oy
Sence kaç puan almalı?
0