ara

Beni Adınla Çağır

Call Me by Your Name (2017)

Beni Adınla Çağır Konusu ve Özeti

Beni Adınla Çağır
Elio adında bir genç, 1983 yılının yazını İtalya'nın kırsal bir bölgesinde monoton bir şekilde geçirirken, arkeolog babasıyla birlikte bazı araştırmalar yapmak üzere buraya gelen Oliver ile tanışır. Bu arkadaşlık Elio'nun hayatını değiştirecek ve unutamayacağı bir yaz geçirmesini sağlayacaktır.
Süre: 132 dk
Yapım: 2017 İtalya, Fransa
Vizyon Tarihi: 23 Şubat Cuma 2018
Yönetmen:

aybike dönmez

@aybike-donmez

Andre Aciman tarafından "Adınla Çağır Beni"adında bir kitabı olduğunu bilmeme ve okumak istememe rağmen dayanamadım merakıma yenildim ve ilk önce filmini izledim.Ne yalan söyleyeyim beğenip beğenmeme konusu muallakta kaldım.Bunun nedeni iki kişi arasındaki duyguyu çok hissedemediğimi düşünüyorum.Bu yüzden bir an önce kitabı okumak istiyorum.Fakat hoşuma giden tarafları da vardı.Elio'nun ailesi muazzamdı mesela.Baskı olmadan çocuklarını gerçekten sevdikleri için onun kişiliğine ve yaşadığı sevgiye saygı duyarak davranmaları beni çok etkiledi.Özellikle filmin sonlarına doğru babasının yaşadıkları şeyin nadir bulunan bir duygu olduğuna dair yaptığı konuşma çok güzeldi.Bizim gibi bir toplumda benim gibi ağzınız açık izlersiniz bu konuşmayı :)) Onun dışında yansıtılan "cinsiyetiniz ne olursa olsun aşk aşktır" bakış açısı da çok hoşuma gitti.Yani biz bu taraz filmler çektiğimizde ya da Amerikan endüstrisinde bu aşk drama boğulur ya kanlı-ya sonu ölüm şeklinde biter.Bir yaz aşkını derin izler bıraktıracak ;fakat sadelik içinde işlemeleri hoşuma gitti ve son sahnesinde Oliver ve Elio'nun telefon konuşmalarını filme de adını veren şekilde bitirerek -Elio'nun süper güzel bir müzik fonunda ağlaması içime işledi.Sevmişim ben bu filmi:))
Çok beklentiye girmeden izlemenizi ve Fransız ya da Avrupa filmlerini seviyorsanız ve özellikle belirteyim "homofobik"değilseniz -aşkın her türlüsünü izlemeyi seviyorsanız 2018 Oscar'ında adı geçen bu filme bir göz atın derim.
Beni Adınla Çağır
filme 8 verdi
3 beğen · 0 yorum

Selcan Krt

@yaaburne

Homofobikler mümkünse izleyip filmi kötü diye eleştirmesinler !
Film , aynı ada sahip kitabın uyarlamasıdır . Öncelikler bu bilgiyi verip başlayayım .Koru olarak Elio'nun babası her yaz 6 haftalığına doktorası sürdüren öğrencilerinden stajyerlik yapmak biri gelip çalışmalarını devam ettiriyormuş. Tabi her yaz geldikleri yer İtalya da elio'nun ailesine ait olan yazlık .Elio henüz genç müzik ve kitaplara ilgi duyan ve bulundukları yerde de bir kızla flörtleşmekte . Ta ki Oliver gelene kadar Elio , Oliver'dan ilk görüşte etkileniyor fakat birbirlerine tuhaf davranıyorlar . Elio oliverın onu sevmediğini düşünüyor . Tabi filmin ilk başları bakışmalar ve birbirlerini izlemelerle geçiyor ve ikinci yarısı birbirlerine olan tutku ile devam ediyor. İçerisinde cinsellik barındırıyordu evet ama ala len gösterilen bir cinsellik yoktu . Daha hafifletilmiş versiyon diyelim .Ama yine de oturup aile ile izlenecek bir film değil ! Zaten Türkiye de eş cinsel temalı bir filmi oturup aile ile de izleyemezsin .Olaylara Aa bak bunlar Gaymiş ne kadarda sanatsal . Gay oldukları için sanatsal diye bir olay değil film . Film oldukça hoştu ve dingin di çok yoğun değildi ve dingin filmleri seviyorum . Sevmiyorsanız sıkılabilirsiniz belki fakat sanatsal tarzda filmlerin çoğu dingindir , dayanın ve izleyin . Film 80'lerin havasında olduğu için ayrı bir hava vardı . Bulundukları ve filmin çekilen yer çok güzeldi inkar edemeyeceğim Filmin içerisinde tarihi yapıları görüyordunuz ve bazı tarihi incelemeler hakkında da ufak bilgiler alıyorsunuz .( Eski yapıdaki heykellerde ki erkeklerin vücut hatlarının kaslı ve biçimli olması . vb )
Filmde Elio'nun Oliverı sürekli izlemesi ve ona karşı duyduğu duygular oldukça yoğundu . Filme Aşk odaklı bakarsak eğer ; gerçekten çok başarılıydı ! Gerçekten izlediğim diğer Avrupa tarzı aşk filmlerinin çoğundan daha iyi olduğu gerçeği su götürmez bir gerçek .Oliver ilgi duysa da kendisi ile çelişip geri çekilmesi sonra geri çekmekten vazgeçmesi falan , aslında o durumda psikolojik bir tepki diyebilirim .
Film de ki karakterleri çok yoğun sevmedim . Hani bazı filmler olur ve bayılırsınız ya . Tıpkı bu türde sanatsal ve eş cinsel temalı "METOT " Filmini şiddetle tavsiye ederim gerçekten deli gibi severek izlediğim bir filmdi ve en az 4-5 sefer izlemişimdir . Cinsellik öpüşme dışında yoktu içinde daha hafifti ve duygular daha yoğundu . Ben ; Aşk ve duyguları hissettirme konusun da Asya filmlerinin daha başarılı olduğunu düşünüyorum . Asya tarz filmler daha çok duyguyu sömürüyor evet ama ben duyguyu sömürmelerini seviyorum . Çok fazla yazdım sanırım yeterli bu kadar :) Eğer bu türe veya aşk filmlerine ilgi duyuyorsan izleyin . Dingin film hiç izlemediyseniz oturup şans verin ve izleyin çünkü gerçekten dingin filmleri izledikten sonra ve film bittikten sonrada yinede vay be diyebilirsiniz veya ne izledim la ben diyebilirsiniz . Ama yinede bir şansı hak ediyor .Zaten ödüllü bir film. kaçırmayın .
Beni Adınla Çağır
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Yaralarımız daha hızlı iyileşsin diye kendimizi hırpalayıp dururuz, Otuz yaşına geldiğimizde de çökmüş oluruz.Ve yeni biriyle her başlangıcımızda, kendimizden sunacağımız daha az şey kalır.
Ama kendini bir şey hissetmemek için zorlamak veya hiçbir şey hissetmemek çok büyük kayıp olur."
Beni Adınla Çağır
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
8/10
22 oy
Sence kaç puan almalı?
0