ara

Cebimdeki Yabancı

(2018)

Cebimdeki Yabancı Konusu ve Özeti

Cebimdeki Yabancı
Yönetmen koltuğunda Serra Yılmaz'ın oturduğu film Türk Sineması'nda pek alışık olmadığımız bir tarzda çekilmiş. Film, %95 tek mekanda geçiyor ve izleyici sıkmadan ilerliyor. Konu ise oldukça bilindik. Akıllı telefonların ve internetin hayatımıza etkilerini izliyoruz filmde. Çiftlerin birbirinden gizledikleri ikinci bir dünyası, dost dediğimiz insanların aslında içinde neler olduğu, en son açığa çıkan ikinci telefonlar... Bu durumları bilsek de filmde çok gerçekçi ve etkileyici bir şekilde işlenmiş. Yapımcılığı Ferzan Özpetek'e ait olan film sonunda ise izleyiciyi ters köşe yapıyor. Filmi izledikten sonra internet ortamında 'kim bilecek' diye düşünüp zararsız gibi gözüken şeyleri tekrar gözden geçirme gerekliliği görülebilir.
Yapım: 2018 Türkiye
Vizyon Tarihi: 2 Şubat Cuma 2018
Yönetmen:
Senaryo:
2016 yapımı Perfetti sconosciuti (Perfect Strangers) filminden esinlenilerek çekilen Cebimdeki Yabancı, bir akşam yemeğinde toplanan arkadaşların oynamaya karar verdikleri bir oyun sırasında yaşadıkları olayları konu edinmektedir. Telefonlarına gelen mesaj ve bildirimleri yüksek sesle okumak zorunda oldukları bu oyun yüzünden olaylar karışır.

Nil 🐾

@nill

Yoksa benden bir şey mi saklıyorsun?
Öncelikle bu filme çift olarak gitmemenizi öneririm. Yalnız gidin. Zira paranoyanız artabilir.

Film, çağımızın belası akıllı telefonlar ve internet ile özellikle WhatsApp ile ilgili. Bununla birlikte sanki hiç açığa çıkmayacak gibi düşündüğümüz gizli saklı şeylerimizle ilgili. İnternette olan hiçbir şey gizli kalamaz. Silsen bile mutlaka bir yerde izi kalır. Bu yüzden internette neler paylaştığımıza dikkat etmemiz gerekir.

İzlediğim Türk filmleri içinde hatırladığım tek sahnede geçen bir film yok. Bu film %95 tek odada geçen bir film. Yapımcı Ferzan Özpetek yönetmen Serra Yılmaz. Bu iki isim benim için yeterliydi filme gitmem için. Nitekim pişman olmadım. Beni yanıltmadılar.

Filmde çok yakın arkadaşlar ve eşleri ile birlikte yine yakın bir arkadaşlarına akşam yemeğine geliyorlar. Ama ilk sahnelerden anlıyoruz çiftlerin aralarındaki gerginliği. Fakat yemek yenecek eve mutlu girmeye çalışıyorlar. Sonra konu bir şekilde telefondan açılıyor. Ve birisi görüntüde çok eğlenceli bir oyun fikiri atıyor ortaya. Yemek boyunca herkes telefonunu masaya koyacak. Her ne gelirse gelsin telefona, herkes görecek ve duyacak. Aramalarda ses dışarı verilecek. Gelen mesajlar ve mailler yüksek sesle okunacak ve gösterilecek. Yani hiçbir şey gizli kalmayacak. Eğlenceli mi değil mi bilinmez ama çok gergin bir durum. Tabi ki arada itiraz eder gibi olanlar oluyor. Karşı cevap olarak da "saklayacak bir şeyin mi var?" Oluyor eşi tarafından. Sıkıyorsa kabul etme bakalım :)

Oyun başlıyor. Ve hepimizin tahmin edebileceği gibi olanlar da oluyor. Bütün pis kokular, altında yatan sebepler, eşlerin birbirinin hayatındaki etkileri... Az çok bilsek de bu konuları bu filmde olduğu gibi açık bir şekilde görmek gerçekten etkileyici oluyor. Filmin sonu da ters köşe yapan tarzda. Ben izlemenizi öneririm ama dediğim gibi yalnız gidin :)
Cebimdeki Yabancı
filme 9 verdi
13 beğen · 5 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
Nil incelemeni okudum.Filmin kısa tanıtımını izlemiştim.Ne demek şimdi : "Sıkıyorsa kabul etme bakalım" Kimse kimseyi özel görüşmelerini orta yerde üstelik herkesin duyabileceği bir ortamda paylaşmaya zorlayamaz!
08.02.18 beğen 1 cevap
7.1/10
20 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
1998
2002
2016