ara

Kara Şövalye

The Dark Knight (2008)

Kara Şövalye Konusu ve Özeti

Kara Şövalye
Batman, Teğmen Jim Gordon ve Savcı Harvey Dent, Gotham Sokakları’nı suçlulardan temizleyerek güvenliği sağlamaya çalışırken eski düşmanları Joker, yeniden ortaya çıkar ve büyük bir karmaşaya sebep olur.
Süre: 152 dk
Yapım: 2008 İngiltere, ABD
Yönetmen:
The Dark Knight'da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.
Kara Şövalye filmi IMDB Top 250 listesinde yer almaktadır.

desti

@desloia

heath'in joker rolünü kavrayabilmesi için bir otel odasında 0 ila 2 saat arası uyku çektiğini, joker günlüğü tutması ve sadece rol için aklını kaybetmeye çalışmasını öğrendikten sonra filmle aramda ciddi bir bağ oluştu. heath ve bale'in efsanevi oyunculukları ve christopher nolan'in mükemmel yönetmenliği birleşince bu muazzam film ortaya çıkmış, izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.
Kara Şövalye
filme puan vermedi
3 beğen · 0 yorum

Oktay Dinç

@oktaydinc

Ef-sa-ne.
Batman filmlerinin bugüne kadar çekilmiş en serisi Kara Şövalye serisi. Bunda ki en büyük pay Christian Bale ve Christopher Nolan'ın. Bir filmde Bale varsa gözüm kapalı izlerim, oyunculuğunu tartışmaya gerek bile yok; Nolan'ın da yaptığı filmler ortada (Prestij, Akıl Defteri, Yıldızlararası, Başlangıç, vs.) Tabii Joker'i (Heath Ledger) de unutmamak lazım. Bence bugüne kadar canlandırılmış en iyi Joker, ki Jack Nicholson gibi bir usta da canlandırmış önceden. Heath Legder'da dünyadan erken göç edenlerden. Adam daha efsane oynadığı filmi izleyemeden vefat etti. "Eğer ölmeseydi çok büyük bir oyuncu olabilirdi" yorumları yapılmıştı, yazık oldu. Bütün bu etmenler bir araya gelince efsane bir film olmaması da kaçınılmaz oluyo. Zaten film şu anda IMDB Top 250 sıralamasında 4. sıra da yer alıyo. Hala izlemeyenler varsa aşırı derece de tavsiye ediyorum :)
Kara Şövalye
filme 10 verdi
2 beğen · 7 yorum
POST_MORTEM (@postmortem)
Gotham dizisindeki,Cameron Monaghan'ın Joker performansı da kayda değer.İzlemenizi tavsiye ederim.
25.01.16 beğen cevap
Oktay Dinç (@oktaydinc)
Evet, onu da izliyorum gerçekten başarılıydı (Ölmeyeydi iyiydi) :) Suicide Squad' da Jared Leto'da canlandıracak o nasıl olacak merak ediyorum doğrusu :)
25.01.16 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Jared Leto bana pek sevimli gelmedi açıkçası.Tabi sadece fragmana ve görsellere bağlı yapılmış bir yorum benimkisi.Umarım filmde beni yanıltır. Cameron a gelecek olursak,kendisi diziyi,ölene kadar iyi taşıdı (şu an güldür güldür spoiler veriyoruz ayıp oluyor ama ) ama o,Joker akımını başlatan olacak,sonrasında başka Jokerlere ilham kaynağı olacak diye biliyorum.
25.01.16 beğen cevap
Oktay Dinç (@oktaydinc)
Aynen iyi spoiler veridk :D Letoyu bende beğenmedim, görünümü falan hiç hoşuma gitmedi. Bazı film sayfalarında falan Heath Ledger'den daha iyi olduğunu iddia edenler bile var (fragmandan yola çıkarak). Ama ben kimsenin o kadar iyi oynayabileceğini düşünmüyorum. Dizi de daha başka Joker görür müyüz bilmiyorum ama ben görmek isterim :D
26.01.16 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
"Your legacy will be death and madness" (senin mirasın ölüm ve çılgınlık olacak). Repliğe güvenerek dizi devam ettiği müddetçe yeni bir Joker ihtimali vardır derim ben :D Jared Leto övgülerinin de pazarlama politikası olmamasını temenni edeceğim ancak.Vaatten fazlasına ihtiyacı var ortada bu kadar iyi 3 performans varken.
26.01.16 beğen cevap
Oktay Dinç (@oktaydinc)
İnşallah pazarlama politkası değildir, eğer öyle bir şey olursa büyük olay çıkar :) Bazı süper kahramanlardan daha çok fanı olan bir kötü adam bu. Heba edilmemeli :D Hemde ne performanslar, işi çok zor valla, inşallah güzel olur da keyifle izleriz :)
26.01.16 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
İnşallah :)
26.01.16 beğen cevap

Alp y.

@alpy

delilik
bir karakter bu kadar güzel oynanır o deliliği o boşvermişliği aslında ki hayatta ki en büyük amacın amaçsızlık olduğunu ne de güzel anlatmıştır bize Joker Heath Ledger şehir efsanesinin ötesine geçemese de karaktere o kadar bürünmüştür ki hayatına bu yüzden son vermiştir izleyin sadece izleyin
Kara Şövalye
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Eflin

@eflin

Süper kahraman filmleri içerisinde gerek çekimi gerek senaryosu olsun bence en üst sıralar da yeri var.
Öncelikle zaten Heath Ledger'in performansı filme altın yıldızıni takmış da zaten.
Onun gibi Joker olur mu bilemiyorum
Müziklerini de Hans Zmmer'n yapmış olmasi cabasi
Kara Şövalye
filme 9 verdi
1 beğen · 1 yorum
T.C. Fevzi Altunbulak (@tcfevzialtunbulak)
Başrolde Christian Bale ve Michael Cane gibi usta oyuncuların da yer alması, Batman'ı daha da güzelleştirmiş. Bana göre oyunculuk gücünü yine göstermiş Bale
20.10.16 beğen cevap

Burcu S.

@bs

Peşime düşecek. Beni lanetleyecek. Köpekler salacaksınız. Bunların olmasıda gerekiyor. Çünkü bazen gerçek yeterince iyi değildir. Bazıları fazlasını hakeder. Bazen insanlar inaçlarının ödülünü alır. (Batman)
Kara Şövalye
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

Merve 🗡

@mtrv

Peşime düşecek. Beni lanetleyecek. Köpekler salacaksınız. Bunların olmasıda gerekiyor. Çünkü bazen gerçek yeterince iyi değildir. Bazıları fazlasını hakeder. Bazen insanlar inaçlarının ödülünü alır.
Kara Şövalye
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Burcu S.

@bs

Planı olan bir adam gibi mi duruyorum? Benim ne olduğumu biliyor musun? Ben arabaları kovalayan köpek gibiyim. Eğer yakalasam bile ne yapacağımı bilemem. Anlarsın ya… Ben sadece yaparım. (Joker)
Kara Şövalye
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

Alp y.

@alpy

“Planı olan bir adam gibi mi duruyorum. Benim ne olduğumu biliyor musun? Ben arabaları kovalayan köpek gibiyim. Eğer yakalasam bile ne yapacağımı bilemem. Anlarsın ya… Ben sadece yaparım.”
Kara Şövalye
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum

Merve 🗡

@mtrv

Planı olan bir adam gibi mi duruyorum? Benim ne olduğumu biliyor musun? Ben arabaları kovalayan köpek gibiyim. Eğer yakalasam bile ne yapacağımı bilemem. Anlarsın ya… Ben sadece yaparım.
Kara Şövalye
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
63
FİLM
IMDB Top 250
IMDB puanlarına göre oluşturulmuş, tüm zamanların en iyi 250 filminin sıralandığı listedir. Listedeki filmlerin tamamı IMDB'n...
24
FİLM
Bol Ödüllü Filmler
Ödüllere doymayan, birçok ulusal ve evrensel ödüle layık görülmüş olan bol ödüllü filmler bu listede. Lütfen en az 2 ödül kaz...
35
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken En Heyecanlı ve En Sürükleyici Süper Kahraman Filmleri
Çıkış noktaları çizgi romanlar olmakla birlikte senaristlerin hayal güçlerini de katarak yeniden kurguladığı, sevilen süper k...
427
FİLM
Aksiyon Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Aksiyon Filmleri
Aksiyon film tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken, tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerini bu listede topluyoruz. Sen de e...
57
FİLM
DC Comics'in En Çok İzlenen Filmleri
Amerikalı çizgi roman yayıncısı DC Comics'in sevilen çizgi roman serilerinden sinemaya uyarlanan en iyi filmleri bu listede p...

RUST

@wowowow

mükemmel
Neden mükemmel? Çünkü öyle sıradan bir kötü adam iyi adam savaşı değil bu filmin anlattığı. Bu filmde kötü adamın bir amacı var. İntikam falanda değil. Buradaki kötü adamın vermek istediği bir mesaj var ve bu mesajı vermek için iyi adamın zaaflarını kullanıyor. Güç gösterisi yaparak değil zekasını kullanarak iyi adamı yenmeye çalışıyor. Aslında başarılı olmuyor sayılmaz. Bu filmde hiçbir aksiyon sahnesi hiçbir dakika boş zaman öldürmek için kullanılmamış her karesinde bir amaç var. Film tamamen baş yapıt benim gözümde.
En iyi süper kahraman filmi benim gözümde. İzlemediyseniz şiddetle tavsiye ediyorum ve garanti ediyorum hiçbir dakikanız boşa gitmiş gibi hissetmeyeceksiniz. Müziklerinden bahsetmiyorum bile. MÜKEMMEL.
Kara Şövalye
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum
9/10
294 oy
Sence kaç puan almalı?
0