ara

Her Çocuk Özeldir

Taare Zameen Par (2007)

Her Çocuk Özeldir Konusu ve Özeti

Her Çocuk Özeldir
8 yaşındaki bir çocuk ailesi ve çevresi tarafından tembel ve haylaz bir çocuk olarak görülür. Yeni resim öğretmeninin gösterdiği sabır ve şefkat sayesinde çocuğun okul hayatında bocalamasının asıl nedeni ortaya çıkar.
Süre: 165 dk
Yapım: 2007 Hindistan
Senaryo:
Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuk, çevresi ve ailesi tarafından tembel gerizekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film.  

İngilizce Açıklama
Ishaan Awasthi is an eight-year-old whose world is filled with wonders that no one else seems to appreciate; colours, fish, dogs and kites are just not important in the world of adults, who are much more interested in things like homework, marks and neatness. And Ishaan just cannot seem to get anything right in class. When he gets into far more trouble than his parents can handle, he is packed off to a boarding school to 'be disciplined'. Things are no different at his new school, and Ishaan has to contend with the added trauma of separation from his family. One day a new art teacher bursts onto the scene, Ram Shankar Nikumbh, who infects the students with joy and optimism. He breaks all the rules of 'how things are done' by asking them to think, dream and imagine, and all the children respond with enthusiasm, all except Ishaan. Nikumbh soon realizes that Ishaan is very unhappy, and he sets out to discover why. With time, patience and care, he ultimately helps Ishaan find himself.
Her Çocuk Özeldir filmi Hindistan Yapımlarına İlgi Duyanların İzlemesi Gereken En İyi Hint Filmleri listesinde yer almaktadır.

Gülcan

@gulcann

yer yüzündeki yıldızlar
Disleksi hastalığına dikkat çeken Aamir Khan filmidir. Bu hastalığa sahip olanların özel bir ilgiyle nasıl hayata daha iyi uyum sağladığını gösterir. Eğitim fakültelerinde formasyon derslerinde belli bir bölümünün ders olarak okutulduğu filmdir. Her çocuğun özel olduğunu, her çocuğun yeteneklerine göre eğitim alması gerektiğini, bu kadar net, keskin ve göstere göstere anlatan şahane bir film işte...İzleyin. İzlettirin. Tüm ebeveynlere ve öğretmenlere tavsiyemdir.
Her Çocuk Özeldir
filme puan vermedi
16 beğen · 1 yorum
toprak çiçek (@toprak89)
Bu film harikaaaaaaa
12.12.15 beğen cevap
HER ÇOÇUK ÖZELDİR.
Verdiği Puan: 10

Ishaan isimli küçük Hintli çocuğun Disleksi yani öğrenme bozukluğu vardır. Bu yüzden ailesi çevresi ve diğer öğretmenler onun tembel ve hayalci bir çocuk olduğunu düşünürler. Derslerindeki başarısızlıklarından dolayı ailesi Ishaan’ı sonunda yatılı okula vermeye karar verir. Ishaan gittiği bu okulda hayatının tamamıyla değişeceğini bilememektedir, nihayetinde resim öğretmeni Ram Shankar ile tanışır. Filmde resim öğretmenini Aamir Khan canlandırmaktadır. Resim öğretmeni Ishaan’ın ne kadar çalışkan ve özel bir çocuk olduğunu keşfedecektir. Film IMDB sitesinden 8.4 gibi yüksek bir skor almıştır. Ayrıca Aamir Khan’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan bu film bazı yerlerinde izleyeciyi yoğun bir duygusallığa götürebilir.
Her Çocuk Özeldir
filme 10 verdi
11 beğen · 0 yorum

Dilruba Arıkan

@dilrubaarikan

Dünya üzerindeki bu eğitim sisteminin aslında ne kadar saçma olduğunu gösteren bir film. Başkalarının doğrularına göre hareket etmemizi isteyen insanlarla dolu bu dünyada onların verdikleri at gözlüklerini takmamamız gerektiğini çıkardım bu filmden. Bir de .. ağlatıyor ya :'))
Her Çocuk Özeldir
filme 10 verdi
7 beğen · 0 yorum

Sıradan Biri

@mrcyldz41

Başarılı bir Aamir Khan filmi daha. Kayda değer bir içeriği, dersi, anlatısı, duygusu yoksa eğer filmler bana hep vakit kaybı gibi gelir. Ama bilm gerçekten o kadar önemli konulara değinmiş ki. Mesela çocuklarımızı hep yarış atı gibi düşünmüşüz. Hep komşu çocuğu ile kıyaslamışız. Ondan altta kalırsa olmaz. Bu filmde de tam olarak bu anlatılıyor. Bunun yanı sıra çocukların ruh dünyasının ne kadar farklı olduğu gösteriliyor. Herşey o kadar güzel ki filmde o film bittikten sonra aslında o film kahramanlarıyla film süresi boyunca arkadaş olduğumu düşünüyorum. İzlediğinizde çok şey kazanmış olacaksınız.
Her Çocuk Özeldir
filme 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

sena

@senatasoz

Mükemmel Mükemmel Mü-kem-mel !
Çok güzel bir filmdi bu filmi izlemek için bu kadar geç kalmış olmam büyük hata. Sonunda ağladığımı itiraf etmeliyim.. Mutluluk göz yaşı ;) Aamir Khan Hint filmlerinin en iyisi her filmini hayranlıkla izledim. Bu filmi de diğer bütün filmleri gibi harikaydı. Çok öğretici, düşündürücü ve mutlaka izlenmesi gereken bir film.
Her Çocuk Özeldir
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Gülcan

@gulcann

Gerçek dünya; acımasız, rekabete dayalı bir dünya. Herkes çocuğu dereceye girsin, birinci olsun istiyor. Doktor, mühendis, yönetici.. Daha azı kabul edilemez.
Yüz üzerinden 95.5, 95.7.. daha azı prestijsiz, değil mi?
bir düşünün, her çocuğun kendine özgü yetenekleri, kapasitesi ve hayalleri vardır. Ama yok, herkes aynı yarışta, aynı şekilde yetişmeli. Beş parmağın bile beşi bir değil ki isterseniz itip çekin. Aynı hizaya getirmeyi deneyin parmaklarınız kırılır.
Her çocuk farklıdır. Er ya da geç hepsi bir şekilde öğrenir..
Her Çocuk Özeldir
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
8 beğen · 0 yorum

Gülcan

@gulcann

düşünün bir kere.. sekiz dokuz yaşlarında bir çocuk neredeyse hiç okuyup yazamıyor. rutin fizikler işleri yapamıyor, kendi yaşıtlarının yapabildiği pek çok şeyi başaramıyor. kim bilir ne sıkıntılar yaşamakta? kendine güveni kalmadığı için kabiliyetsizliklerini tembelliğe yaramazlığa vuruyor. hırsını çevresinden çıkarıyor. herkese karşı çıkıyor, ayaklanıyor olmalı. ''yapmak istemiyorum'' demek dururken neden "beceriksizim, yapamıyorum" desin? yetişkinlerden hiç farkı yok.
Her Çocuk Özeldir
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum

Gülcan

@gulcann

İlgi çok önemlidir. İyileştirme gücüne sahiptir. Acıya merhem olur. Çocuk ilgilenilmeyi ister. Kucaklamak, sevdiğinizi göstermek için yanağına kondurduğunuz bir öpücük. Oğlum seni seviyorum diyebilmek. Korktuğu zaman size sığına bilmesi. Kaydığı zaman, düştüğü zaman sizi yanında bulabilmesi güven verici. İlgilenmek.
Her Çocuk Özeldir
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
10 beğen · 0 yorum

seval samedoğlu

@sevalsamedoglu

''Sen güneşin etrafını aydınlatan nehirsin
Sen bilmez misin? akıp giden uçup yükselen hayatı
Hayatın amacını yerde ara''
Her Çocuk Özeldir
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

guler Öztürk

@gulerozturk0

İsyanın aslında yaranaz ve tembel biri olarak görüyorlar ama o aslında caliskandal ve zeki bir insan
Her Çocuk Özeldir
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
143
FİLM
Hindistan Yapımlarına İlgi Duyanların İzlemesi Gereken En İyi Hint Filmleri
Hindistan yapımı filmler son yıllarda tüm dünyada severek izleniyor. Bu listede Hint filmi müdavimlerinin mutlaka izlemesi ge...
25
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Aamir Khan Filmleri
Bollywood sinemasının ünlü isimlerinden Aamir Khan'ın rol aldığı, Hint filmlerine ilgi duyanların izlemesi gereken en iyi Aam...
527
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
30
FİLM
Kafa Gerektiren Felsefi Filmler
Herkesin izleyemeyeceği, kafa yormayı gerektiren, hayatın anlamını ve varoluşu sorgulatan en iyi felsefi filmler listelenmekt...
29
FİLM
Dünya Sinemasının En İyi Filmleri
Dünya sinemasının gelmiş geçmiş en iyi filmleri bu listede. Film izlemeyi sevenlerin asla kaçırmaması gereken en iyi dünya si...

Müşkülpesentt

@muskulpesenty

Her çocuk özeldir. (çocukları  çocuklarınızı önemseyin)
Her çocuk özeldir. (çocukları çocuklarınızı önemseyin)
izlenmeye değer filmlerden biri.
Her Çocuk Özeldir
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum
9.5/10
859 oy
Sence kaç puan almalı?
0