ara

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi

- The Curious Case Of Benjamin Button (2008)

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi Konusu ve Özeti

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
Filmde, hayatı bir saatçinin geriye doğru çalışan bir saat tasarlamasıyla başlayan ve olması gerektiğinin aksine yaşamı yaşlılıktan bebekliğe doğru tersten süren Benjamin Button'ın hikayesi anlatılmaktadır.
Süre: 166 dk
Yapım: 2008 ABD
Yönetmen:
Film, New Orleans’ta ölüm döşeğinde yatmakta olan Daisy Williams’ın kızı Caroline’a okuması için bir günlük vermesiyle başlıyor. Bu günlük, eşi benzeri olmayan bir hayat yaşayan Benjamin Button’a aittir.

Saatçilikle uğraşan bir adam Birinci Dünya Savaşı’nda oğlunu kaybeder ve bunun üzerine zamanın ve yitip giden kişilerin geri döneceği umuduyla tren istasyonu için geriye doğru çalışan bir saat tasarlar. Bu saat bir mucize yaratarak, 1918 yılında, Birinci Dünya Savaşı’nın bittiği gün doğan Benjamin Button’ın hayatını tersten yaşamasına sebep olur. Kırış kırış bir bebek olarak doğan Benjamin Button, 80 yaşındaki bir adamda bulunabilecek tüm hastalıklara sahiptir, ancak gün geçtikçe dinçleşmeye ve gençleşmeye başlar, ta ki tekrar bebek olup hayata gözlerini kapatana kadar.

Yaşlı bir çocuk olarak hayatına başlayan Benjamin Button, huzurevinde kalan bir kadının torunu olan Daisy ile arkadaş olur. İlerleyen yıllarda bu ikili arasında yaşanan aşk, filmi ilginç ve sıra dışı bir hale getiren bir diğer faktör.

Yönetmenliğini David Fincher'in yaptığı, başrolleri Brad Pitt ve Cate Blanchett'in paylaştığı Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, Oscar, Altın Küre ve Bafta Ödülleri'nde drama dalında en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi film müziği gibi bir çok dalda ödül almaya aday gösterildi.
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik - Bilim Kurgu Filmler listesinde yer almaktadır.

sanat harabesi

@sanatharabesi

Benjamin Buttonun Tuhaf Hikayesi
geriye doğru işleyen bir saat, yaşı doğan bir çocuk, başından geçen bir dünya serüven..MUHTEŞEM BİR FİLM..
8 beğen · 0 yorum

Canan

@cnnhni

Hayati tersten yasayan adam..
1921 yilinda F.Scot Fitzgerald tarafindan bir gazetede yayinlanan bu yazidan 87 yil sonra senaryolastirilmiz beyaz perdeye aktarilmistir...
Filimde ihtiyar gorununmlu dogan ve gitikce genclesen bir adamin hayati sevdikleri arkadaslari umutlari anlatirilmistir..
Kitap ile arasinda bazi ufak detaylarda degisiklik oldugu soyleniyor fakat temasi aynidir:nasil oldugun nasil yaslanip òldugun deģil,bir insan olarak nasil bir hayat yašadiģin onemlidir... Bu karakterin Brad Pit e ayrica cok yakistigini da belirtmek istiyorum..Cok alisilmis bir dongu olmasada bazan icinizi isitacak bazan guldurecek bazan da duygulandirip dusundurecek bir filim...
5 beğen · 0 yorum

elmas

@elmassahin

İzlenmeli
Benjamin Botton'un gerçekten de çok tuhaf bir hikayesi var. 80 küsür yaşındaki bir adamın bedensel rahatsızlıkları ve görünüşüyle doğan ve doğum sırasında annesinin ölümüne neden olan Benjamin'i babası bilmeden onun için en uygun yere bırakıyor aslında: Bir huzur evinin merdivenlerine. Benjamin'in zaman içerisinde büyüyerek gençleşmesi sırasında yaşadıkları insanda bir hüzün yaratmıyor değil. Çok yaşlı insanların gittikçe çocuklaştıklarını söyleriz ya hep Benjamin Botton bize bunu gözlerimizle gösteriyor. Aşkı, hayata bakışı çok güzel işleyen bu sıra dışı hikaye herkes tarafından vakit bulunduğunda izlenmeli.

Filmin süresi biraz uzun, yaklaşık 3 saat ama ben kendi adıma bu 3 saatin nasıl geçtiğini anlayamadım. Ve filmin sonlarında yer alan şu replik en çok beğendiklerimden:
"Bazı insanlar, nehir kıyısında oturmak için doğar.
Bazılarına yıldırım çarpar. Bazılarında müzik kulağı vardır.
Bazıları sanatçıdır. Bazıları yüzer. Bazıları düğmelerden anlar. Bazıları Shakespeare'ı bilir.
Bazıları annedir. Ve bazıları, dans eder."
4 beğen · 0 yorum

tamer aktulum

@amantedelashadas

Filme ilk başladığım anda savaş döneminde geçen bir hikaye olduğu nu fark ettim. Kahramanımız Benjamin 60 yaasinda bir insan gibi dünya ya gelip zaman la genc halini alarak tuhaf macera lardan geçiyor ilk yarım saat ten sonra sizi esir alacağına emin im.
3 beğen · 0 yorum

Hanne

@hanneylmz

Benjamin Button'ın hikayesi gerçekten de tuhaf.Gerçeği söylemek gerekirse ilk yarısı biraz sıkıcıydı.Fakat ikinci yarısı ilk yarısının sıkıcılığını unutturacak kadar etkileyici. Aldığı Oscarların fazlasını hak ettiğini düşünüyorum.izlemeye karar verenlere şimdiden iyi seyirler dilerim.
2 beğen · 0 yorum

tamer aktulum

@amantedelashadas

Benjamin Buttonın Tuhaf Hikayesi
Her ne olursa olsun, kendin olmak için asla geç değildir. Bunun zamanı yoktur, istediğin zaman başlayabilirsin. Değişebilir ya da aynı kalabilirsin. Bu işin bir kuralı yoktur. Hayatımızı iyi ya da kötü yaşayabiliriz. Umarım seninki mükemmel olur. Umarım seni şaşırtacak şeyler yaşarsın. Umarım daha önce hiç hissetmediğin duygular yaşarsın. Umarım hayata başka bir pencereden bakan insanlarla tanışırsın. Umarım gurur duyduğun bir hayat yaşarsın. Ve eğer yaşamadığını düşünürsen, umarım içinde her şeye yeniden başlayacak gücü bulursun.”
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum

Onur Gürbüz

@onurgurbuz

Her ne olursa olsun, kendin olmak için asla geç değildir. Ya da benim durumumda asla erken değildir. Bunun zamanı yoktur, istediğin zaman başlayabilirsin. Değişebilir ya da aynı kalabilirsin. Bu işin bir kuralı yoktur. Hayatımızı iyi ya da kötü yaşayabiliriz. Umarım seninki mükemmel olur. Umarım seni şaşırtacak şeyler yaşarsın. Umarım daha önce hiç hissetmediğin duygular yaşarsın. Umarım hayata başka bir pencereden bakan insanlarla tanışırsın. Umarım gurur duyduğun bir hayat yaşarsın. Ve eğer yaşamadığını düşünürsen, umarım içinde her şeye yeniden başlayacak gücü bulursun.
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

ESRA SELÇUK

@esraaselcuk

Hiçbir şey için asla çok geç değildir ya da benim durumumda, istediğin kişi olmak için çok erken değil.
Zaman sınırı yoktur, istediğin zaman başlayabilirsin.
Değişebilir ya da aynı kalabilirsin. Bunun kuralı yoktur.
En iyisini ya da en kötüsünü yapabiliriz.
Umarım sen en iyisini yaparsın.
Umarım, seni şaşırtacak şeyler yaşarsın.
Umarım, daha önce hiç hissetmediğin şeyler hissedersin.
Umarım, değişik bakış açıları olan insanlarla tanışırsın.
Umarım, gurur duyacağın bir hayatın olur.
Öyle olmadığını anlarsan... umarım, en baştan başlayacak gücü bulursun.
3 beğen · 0 yorum

Rumeysa Çolak

@rumeysacolak

Belki saatler ters çalışsaydı mutlu olabilirdik. En berbat halde doğup, en berbat şekilde ölebilirdik ama yine de bir şeyler yolunda gidebilirdi. Gözlerimizi açtığımız andan, kapattığımız ana kadar dünyayı sevebilirdik. Belki zamanı geri alıp, kaybettiklerimizi getirebilirdik. Evlerimize dönebilirdik. ‘’80 yaşında doğup, yavaş yavaş 18’imize doğru ilerlersek hayat sonsuz bir mutluluk olurdu.’’Ama olmadı, olmayacak.
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

Feride Kadak

@feridekadak

Benjamin Buttonın Tuhaf Hikayesi
Belki saatler ters çalışsaydı mutlu olabilirdik. En berbat halde doğup, en berbat şekilde ölebilirdik ama yine de bir şeyler yolunda gidebilirdi. Gözlerimizi açtığımız andan, kapattığımız ana kadar dünyayı sevebilirdik. Belki zamanı geri alıp, kaybettiklerimizi getirebilirdik. Evlerimize dönebilirdik.
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
41
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik - Bilim Kurgu Filmler
Fantastik ve bilim kurgu türlerini kendi içinde harmanlayarak izleyiciye sunan, hem fantastik hem de bilim kurgu unsurları iç...
40
FİLM
En Çok İzlenip Önerilen, Tüm Zamanların En İyi Filmleri
Film önerisi istendiğinde aklımıza ilk gelen ve hala izlememiş olanları gördüğümüzde şaşırdığımız, tüm zamanların en iyi film...
222
FİLM
Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
17
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Brad Pitt Filmleri
Yakışıklı oyuncular listesinde zirveyi uzun süre kimseye kaptırmamış olan ve pek çok başarılı filmde rol alan ABD'li oyuncu B...
527
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....

kişibaşınadüşenmilligelir.

@kisibasinadusenmilligelir

Chopin
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 0 yorum
8.8/10
577 oy
Sence kaç puan almalı?
8