ara

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi

- The Curious Case Of Benjamin Button (2008)

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi Konusu ve Türleri

Filmde, hayatı bir saatçinin geriye doğru çalışan bir saat tasarlamasıyla başlayan ve olması gerektiğinin aksine yaşamı yaşlılıktan bebekliğe doğru tersten süren Benjamin Button'ın hikayesi anlatılmaktadır.
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi Özeti

Süre: 166 dk
Yapım: 2008 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
Film, New Orleans’ta ölüm döşeğinde yatmakta olan Daisy Williams’ın kızı Caroline’a okuması için bir günlük vermesiyle başlıyor. Bu günlük, eşi benzeri olmayan bir hayat yaşayan Benjamin Button’a aittir.

Saatçilikle uğraşan bir adam Birinci Dünya Savaşı’nda oğlunu kaybeder ve bunun üzerine zamanın ve yitip giden kişilerin geri döneceği umuduyla tren istasyonu için geriye doğru çalışan bir saat tasarlar. Bu saat bir mucize yaratarak, 1918 yılında, Birinci Dünya Savaşı’nın bittiği gün doğan Benjamin Button’ın hayatını tersten yaşamasına sebep olur. Kırış kırış bir bebek olarak doğan Benjamin Button, 80 yaşındaki bir adamda bulunabilecek tüm hastalıklara sahiptir, ancak gün geçtikçe dinçleşmeye ve gençleşmeye başlar, ta ki tekrar bebek olup hayata gözlerini kapatana kadar.

Yaşlı bir çocuk olarak hayatına başlayan Benjamin Button, huzurevinde kalan bir kadının torunu olan Daisy ile arkadaş olur. İlerleyen yıllarda bu ikili arasında yaşanan aşk, filmi ilginç ve sıra dışı bir hale getiren bir diğer faktör.

Yönetmenliğini David Fincher'in yaptığı, başrolleri Brad Pitt ve Cate Blanchett'in paylaştığı Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, Oscar, Altın Küre ve Bafta Ödülleri'nde drama dalında en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi film müziği gibi bir çok dalda ödül almaya aday gösterildi.
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi filmi En İyi Fantastik-Bilim Kurgu Filmler listesinde yer almaktadır.
Gösterimi devam eden filmler için vizyondaki filmler sayfamızı ziyaret edin.

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi Film Listeleri

222
FİLM
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
516
FİLM
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....

Hanne

@hanneylmz

Benjamin Button'ın hikayesi gerçekten de tuhaf.Gerçeği söylemek gerekirse ilk yarısı biraz sıkıcıydı.Fakat ikinci yarısı ilk yarısının sıkıcılığını unutturacak kadar etkileyici. Aldığı Oscarların fazlasını hak ettiğini düşünüyorum.izlemeye karar verenlere şimdiden iyi seyirler dilerim.
Verdği Puan: 8
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

nnn

@eflin

Bu hikaye cidden tuhaf, ilginç, farklı ve izlenesi...
Brad pitt harika bi oyuncu
Verdği Puan: 8
1 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Rukiye

@rukiye87

Tuhaf
Filmi iki kez izledim. İlk izlediğimde yani 2008 yıllrında bazı sahnelerde sıkılmış ve filmin uzun olmasından dolayı yakınmıştım. Geçen hafta tekrar izlediğimde o sıkıcı sahnelerin harika olduğunu ve filmin aslında kısa bile olduğunu düşündüm.

Yalnızlık, dışlanmışlık, farklılık, çaresizlik, kabullenişler duygularımı yıprattı bu filmde.
Verdği Puan: 10
1 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

elmas

@elmassahin

İzlenmeli
Benjamin Botton'un gerçekten de çok tuhaf bir hikayesi var. 80 küsür yaşındaki bir adamın bedensel rahatsızlıkları ve görünüşüyle doğan ve doğum sırasında annesinin ölümüne neden olan Benjamin'i babası bilmeden onun için en uygun yere bırakıyor aslında: Bir huzur evinin merdivenlerine. Benjamin'in zaman içerisinde büyüyerek gençleşmesi sırasında yaşadıkları insanda bir hüzün yaratmıyor değil. Çok yaşlı insanların gittikçe çocuklaştıklarını söyleriz ya hep Benjamin Botton bize bunu gözlerimizle gösteriyor. Aşkı, hayata bakışı çok güzel işleyen bu sıra dışı hikaye herkes tarafından vakit bulunduğunda izlenmeli.

Filmin süresi biraz uzun, yaklaşık 3 saat ama ben kendi adıma bu 3 saatin nasıl geçtiğini anlayamadım. Ve filmin sonlarında yer alan şu replik en çok beğendiklerimden:
"Bazı insanlar, nehir kıyısında oturmak için doğar.
Bazılarına yıldırım çarpar. Bazılarında müzik kulağı vardır.
Bazıları sanatçıdır. Bazıları yüzer. Bazıları düğmelerden anlar. Bazıları Shakespeare'ı bilir.
Bazıları annedir. Ve bazıları, dans eder."
Verdği Puan: 8
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Serendip

@okuryazar1453

Tek Kelimeyle harika
Film defalarca sıkılmadan izletecek kadar güzel ve özel, Benjamin Button'un hikayesi ismi kadar tuhaf ve güzel , Filmin konusu oldukça ilginç yaşlı doğup bebek ölmek desek tam yeridir. İzlemeyenler varsa hemen izlesin :)
Verdği Puan: 10
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Onur Gürbüz

@onur-gurbuz

Her ne olursa olsun, kendin olmak için asla geç değildir. Ya da benim durumumda asla erken değildir. Bunun zamanı yoktur, istediğin zaman başlayabilirsin. Değişebilir ya da aynı kalabilirsin. Bu işin bir kuralı yoktur. Hayatımızı iyi ya da kötü yaşayabiliriz. Umarım seninki mükemmel olur. Umarım seni şaşırtacak şeyler yaşarsın. Umarım daha önce hiç hissetmediğin duygular yaşarsın. Umarım hayata başka bir pencereden bakan insanlarla tanışırsın. Umarım gurur duyduğun bir hayat yaşarsın. Ve eğer yaşamadığını düşünürsen, umarım içinde her şeye yeniden başlayacak gücü bulursun.
4 beğen · 0 yorum · replik

ESRA SELÇUK

@esraaselcuk

Hiçbir şey için asla çok geç değildir ya da benim durumumda, istediğin kişi olmak için çok erken değil.
Zaman sınırı yoktur, istediğin zaman başlayabilirsin.
Değişebilir ya da aynı kalabilirsin. Bunun kuralı yoktur.
En iyisini ya da en kötüsünü yapabiliriz.
Umarım sen en iyisini yaparsın.
Umarım, seni şaşırtacak şeyler yaşarsın.
Umarım, daha önce hiç hissetmediğin şeyler hissedersin.
Umarım, değişik bakış açıları olan insanlarla tanışırsın.
Umarım, gurur duyacağın bir hayatın olur.
Öyle olmadığını anlarsan... umarım, en baştan başlayacak gücü bulursun.
3 beğen · 0 yorum · replik

Rumeysa Çolak .

@rumeysacolak

Belki saatler ters çalışsaydı mutlu olabilirdik. En berbat halde doğup, en berbat şekilde ölebilirdik ama yine de bir şeyler yolunda gidebilirdi. Gözlerimizi açtığımız andan, kapattığımız ana kadar dünyayı sevebilirdik. Belki zamanı geri alıp, kaybettiklerimizi getirebilirdik. Evlerimize dönebilirdik. ‘’80 yaşında doğup, yavaş yavaş 18’imize doğru ilerlersek hayat sonsuz bir mutluluk olurdu.’’Ama olmadı, olmayacak.
1 beğen · 0 yorum · replik

Feride Kadak

@feride-kadak

Benjamin Buttonın Tuhaf Hikayesi
Belki saatler ters çalışsaydı mutlu olabilirdik. En berbat halde doğup, en berbat şekilde ölebilirdik ama yine de bir şeyler yolunda gidebilirdi. Gözlerimizi açtığımız andan, kapattığımız ana kadar dünyayı sevebilirdik. Belki zamanı geri alıp, kaybettiklerimizi getirebilirdik. Evlerimize dönebilirdik.
1 beğen · 0 yorum · replik

Eduşka

@edaa

– Saat ters çalışıyor.
+ Bilerek böyle yaptım. Çünkü belki bu sayede savaşta kaybettiğimiz çocuklarımız kalkıp eve dönebilirler. Çiftçilik yapar, çalışır çocuk sahibi olur, uzun bir hayat sürebilirler. Belki benim oğlum da eve dönebilir. Sizi üzdüysem özür dilerim. Umarım saatimi beğenirsiniz.
1 beğen · 0 yorum · replik

Benzer Filmler

8.8/10
539 oy
Sence kaç puan almalı?
8