ara

Ölüm Oyunu

- Batoru rowaiaru (2000)

Ölüm Oyunu Konusu ve Özeti

Ölüm Oyunu
Süre: 114 dk
Yapım: 2000 Japonya
Yönetmen:
Senaryo:
Beyazperdede şiddet kullanımı açısından Japon sinemasının tartışmasız bir ağırlığı var. Ölüm Oyunu ise Japonların bu alışkanlıklarını nereye götürebileceğini gözler önüne seriyor.Özellikle gençlerin kontrolündeki şiddettin arttığı Japon toplumunda, gençlere göz dağı vermek için korkunç bir oyun tasarlanır. Dokuzuncu sınıfa giden 42 öğrenci, zorla bir adaya sürülür ve birbirlerini yok etmeleri sağlanır. Sadece biri geri dönecek ve bu oyunu ibret olması için çağına anlatacaktır.
Ölüm Oyunu filmi İdeal Toplumlar Üzerine Kurgulanmış En İyi Ütopya Filmleri listesinde yer almaktadır.

Gökhan Öztürk

@sicadnauseam

Açlık oyunlarının ilham kaynağı olabilir mi?
Japonya da öğrencilerin şiddet eğilimi artmaktadır. Kültürlerinde ki büyüklere saygı düşüncesi ise yeni nesiller tarafından nerdeyse yok edilir ve açlık oyunlarında olduğu gibi yılın en kötü lise sınıfı mezuniyetten sonra adaya atılarak birbirlerini öldürmesi istenir. Sona kalan kurtulur. Eski birinciler gelir. Çıktığı zamanlarda mahkemelerle uğraştıktan sonra gösterimden kaldırılmış sansürlenerek tekrar yayınlanmıştır. Oyunculuk çok iyi olmasa da konusu sürükleyici. Her an her şey olabilir.
Ölüm Oyunu
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Sevda

@sevda123

En iyi arkadaşını öldürebilir misin?
Filmde kitapta olan bir çok detay atlanmış ama yinede etkileyici bir filmdi. Lisede artan suç olaylarının önüne geçmek için hükümet her sene bir lise sınıfını program denilen ölümcül oyuna katılmaya zorlar. 42 öğrenciden oluşan bu sınıf bir adaya hapsedilir ve adadan sadece 1 kişi kurtulabilir.
Film açlık oyunlarına da ilham kaynağı olmuştur. 2. filmi ölüm oyunu intikam yayınlanmıştır ama nedense 2. kitap henüz yok. Kitabını okumadan filmini izlemek istemedim. Bakalım ne zaman çıkacak 2. kitabı
Ölüm Oyunu
filme 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
14
FİLM
İdeal Toplumlar Üzerine Kurgulanmış En İyi Ütopya Filmleri
Ütopya filmleri, gerçekte var olmayan ve günümüzde gerçekleşmesi mümkün olamayacak kadar ideal ve kusursuz olan hayali toplum...
8.8/10
5 oy
Sence kaç puan almalı?
0