ara

Avatar

(2009)

Avatar Konusu ve Türleri

Sakat bir asker Pandora adlı bir gezegene gönderilmesinin ardından gizli görevi ve aldığı emirler ile yerel halk ve bu dünyaya duyduğu sevgi arasında kalır.
Avatar

Avatar Özeti

Süre: 162 dk
Yapım: 2009 İngiltere, ABD
Yönetmen:
Senaryo:
“Titanik”, “Yaratıklar (Aliens)”, “Terminator” filmlerinin efsanevi yönetmeni James Cameron Sinema tarihinde çığır açacak filmi AVATAR ile bir kez daha seyircileri büyülemeye hazırlanıyor.Üç boyutlu (3D) Sinema tekniklerinde son teknoloji ile üretilen ve “en yüksek bütçeli film” olarak akıllara kazınacak AVATAR 18 Aralık’ta tüm dünya ile aynı zamanda sinemalarda!Bizleri hayal gücümüzün ötesinde muhteşem bir dünyaya taşıyacak olan film Na’vi adlı yok olmak üzere olan bir halkın yaşadığı Pandora adlı gezegende geçiyor.
 
Yarı-felçli bir savaş gazisi olan Jake Sully, kendilerine özgü dilleri ve kültürü olan, barış ve doğa ile örtülü bir çevrede yaşayan Na’vi halkının arasına gönderilir.
 
Askeri bir şirket uzaktaki bu gezegeni ve barındırdığı kaynaklaro incelemek üzere AVATAR adlı bir program oluşturmuştur. Bu program ile insanlar genetic mühendislik sonucu yarı insan yarı Na’vi haline getirilir ve misyoner olarak Pandora’ya gönderilirler.
 
Botanist  Dr Grace Augustine (Sigourney Weaver) ile programa gönüllü olarak katılmış Jake’in bedenlerinin Avatar’I yaratılacak ve böylece Jake’e de felç olmuş bedenini başka bir formda kullanma şansı verilmiş olacaktır. Na’vi halkından Prenses Neytiri ile tanışan Jake, kendisini Pandora’ya gönderen tehlikeden bu halkı savunurken bulur.
 
Yabancısı olduğumuz bu yeni dünyaya Jake Sully isimli, tekerlekli sandalye mahkum kalmış bir gazinin gözünden bakıyoruz. Fonksiyonlarını kaybeden bedenine rağmen içinde halen savaşçı bir ruh barındıran Jake, dünyanın enerji krizini çözmeye yetecek kaynaklara sahip olan ve bu kaynakları araştırmak üzere bir birliğin çalıştığı Pandora isimli gezegene ışık yılı yolculuğu yaparak asker olarak gönderilir. Pandora’daki atmosfer toksik olduğu için Avatar isimli program oluşturulur; bu programa göre insan “operatörleri”nin bilinçleri avatar isimli uzaktan kontrol edilebilen ve öldürücü etkisi olan hava koşullarında yaşam sürdürebilmeyi sağlayan biyolojik bedene bağlanır. Bu avatarlar insan DNA’sı ile Pandora’nın yerel halkı Na’vilerin genlerinin birleştirilmesiyle oluşur.
 
Jake kendi avatarında yeniden doğduğu halde yürüme yetisini de geri kazanır. Gezegendeki değerli enerji kaynaklarını elde etmelerine mani olarak görülen Na’vi halkının arasına sızmakla görevlendirilir. Fakat güzel bir dişi Na’vi olan Neytiri, Jake’in hayatını kurtarır ve bu her şeyi değiştirir. Neytiri’nin kabilesi tarafından kabul edilen Jake, onlardan biri olmayı tabii kaldığı bir çok test ve macera sonrasında öğrenir.
 
Jake ve gönülsüz eğitmeni Neytiri arasındaki ilişki zamanla derinleşir ve böylece Na’vi halkna sayı duymayı, sonunda da onlar safhında yer almayı tercih eder. Yerli Na’vi halkına destansı ve evrenin kaderini belirleyecek bir savaşta liderlik edecek ve böylece kabul görmesini sağlayacak son sınavı da verip veremeyeceği belirlenecektir.
Avatar filmi En iyi Bilim Kurgu filmleri listesinde yer almaktadır.
Gösterimi devam eden filmler için vizyondaki filmler sayfamızı ziyaret edin.

Avatar Film Listeleri

124
FİLM
En iyi Bilim Kurgu filmleri
Ölmeden önce izlenmesi gereken ufuk açıcı en iyi bilim kurgu filmleri listelenmektedir. ...
141
FİLM
Tüm zamanların en iyi fantastik filmleri
İzleyenleri herçek dünyadan koparıp hayali diyarlara sürükleyen, birbirinden etkileyici en iyi fantastik filmler listelenmekt...
18
FİLM
Altın Küre Ödülü Sahibi Filmler
1944'ten bu yana Hollywood Foreign Press Association tarafından verilen Altın Küre Ödülü'nü kazanmaya hak kazanmış tüm filmle...

Dahlia Clarke

@caglaakun

- 2009
8.5 (645 oy)
Na'vi olmak istiyor "İnsan"
Bu film insanları çok kötü, çok canavar göstermiş. Çok da iyi yapmış. Çok da haklılar. Asıl canavarlar "insan" görünümünden uzak olan varlıklar değil de bir açgözlülük uğruna her şeyi yok eden bizleriz çünkü.

Örneğin filmde günümüz dünyasında normal(?) şartlarda devamını sürdüren bir hayvan neslinin tükendiği haberi var arka planda. Tıpkı günümüzdeki pandalar gibi. İnsan, bazı şeylerin öneminin fark edilmesi için yok olma eşiğine gelmesi mi gerekiyor ille de?

Filmi izlemeye başladıktan birkaç dakika sonra kendinizi o adamın yerinde hayal ediyorsunuz, onun yerinde olmak istiyorsunuz. Rüya gibi. Gerçekten çok güzel. İnsanı insan olmaktan utandıran filmlerden biri. İnsana doğayı yeniden hatırlatıyor. Aldığı her şeyi bir gün aynı şekilde geri vereceğini yeniden hatırlatıyor. Sonuna doğru bir insan değil de Na'vi olmak, bir hastalık gibi her şeyi yok etmektense var oluşunuzla barış içinde yaşamak istiyorsunuz. Filmde yapılanları günümüzde kendi dünyamıza yapmıyor muyuz sanki?
Verdği Puan: 10
2 beğen · 2 yorum · film inceleme ·
misafir
İzlediğim en iyi filmlerden biri hatta izleyecek film bulamadığım zamanlarda tekrar izlediğim filmlerden biridir... filmdeki yeşil ormanlık bölgedeki yaşam kesinlikle insanı ayrı bir dünyaya götürüyor bu yüzden bu tarz filmlerde ayrı bir huzur buluyorum... 01.08.16
kralfilmizle (@kralfilmizlecom)
gerçekten müthiş bif film.. http://www.kralfilmizle.com/avatar-izle-turkce-dublaj/ 30.11.16

Buğlem Öner

@buglem-oner

- 2009
8.5 (645 oy)
İzlediğim en etkileyici bir bilim kurgu filmdi. Bizi bambaşka bir dünyaya götürüyor.
Verdği Puan: 10
1 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Sevda Sen

@sevdasen

- 2009
8.5 (645 oy)
Görselliği muhteşem, denk geldikçede izleyeceğim bir film o 3 saat nasıl geçiyor anlamıyosunuz hatta bittimi şimdi? diye bir 3 saat daha olsa izlenir diye düşündüren akıp giden bir film.. yıllardır 2. filmin çıkmasını bekliyoruz! ölmeden izleyebilicekmiyiz acabaaaaa??
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Nil☕

@nill

- 2009
8.5 (645 oy)
Film hakkında hatırladığım tek şey; filmi izledikten sonra intihar edenlerin sayısının çok olması. Bunun sebebi de, bu filme bakarak, dünyada böyle bir yerin ve yaşamın olamayacağıymış. İnsanlar filme bakarak derin bir umutsuzluk içine giriyor ve hayatlarına son veriyorlar. Bu haber ve durum filmden daha çok ilgimi çekmişti.
Verdği Puan: 8
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

halide

@halide

- 2009
8.5 (645 oy)
İzlememek kayıptir... yönetmenin ve senaristi hayal gücü takdire şayandir...
Verdği Puan: 10
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

merve yazıcı

@merve-yazici

Bu işler böyle oluyor. İnsanlar sizin istediğiniz bir b...'un üzerinde oturuyorsa, onları düşman yaparsınız. Böylece sahip olduklarını ellerinden alma hakkını kendinize verirsiniz.
Avatar
0 beğen · 0 yorum · replik

Burcu S.

@bs

Şimdi kendine bir İkran seçeceksin. Onu içinde hissetmelisin. Eğer o seni seçerse, sana gösterdiğim gibi yapacaksın. Sadece tek bir şansın var Jake. (Neytiri)
Avatar
1 beğen · 0 yorum · replik

merve yazıcı

@merve-yazici

Askeri hastanedeyken, bir daha eskisi gibi olmayacağımı biliyordum, rüyalarımda uçuyordum. Özgürdüm. Er ya da geç, daima uyanırsın.(Jake Sully)
Avatar
0 beğen · 0 yorum · replik

nnn

@eflin

Barış yapmayı amaçlayan bir askerdim ama bir zaman sonra bunun bir hayal olduğunu anlarsınız.” (Jake Sully)
Avatar
4 beğen · 0 yorum · replik

Burcu S.

@bs

Barış yapmayı amaçlayan bir askerdim ama bir zaman sonra bunun bir hayal olduğunu anlarsınız. (Jake Sully)
Avatar
2 beğen · 0 yorum · replik

Benzer Filmler

8.5/10
645 oy
Sence kaç puan almalı?
0