ara

Akıl Oyunları

A Beautiful Mind (2001)

Akıl Oyunları Konusu ve Türleri

Film, gerçekte yaşanmış bir hikayeden yola çıkarak delilikle dahilik arasındaki ince çizgide yaşayan bir matematik dehası olan John Nash'in hayatını anlatır.
Akıl Oyunları

Akıl Oyunları Özeti

Süre: 135 dk
Yapım: 2001 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
Russell Crowe’un canlandırdığı (bkz:21395) bir matematik dehasıdır. Başarılı geçen öğrencilik hayatından sonra Princeton Üniversitesi’nde eğitim vermeye başlar. Bulduğu “oyun teorisi” sayesinde ekonomi dünyasında çığır açar.

Bir süre sonra Nash, Ruslar’ın şifrelerini çözmek için gizli emirler aldığını sandığı bir hayal dünyasına sürüklenir. Gördüğü halüsinasyonlar sebebiyle birçok defa hastaneye yatırılır. Bu duruma daha fazla dayanamayan karısı onu terk etse de bir süre sonra dayanamayıp Nash’e destek olmak için geri döner.

Yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı film gerçekte yaşanmış bir hikayeden kurgulanmış. Delilikle dahilik arasındaki ince çizgide yaşayan John Nash şizofreniyi hiçbir zaman yenemiyor, ancak bununla yaşamayı öğrenmeye çalışıyor.

(bkz:15578), en iyi drama filmi, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi senaryo, en iyi müzik, en iyi kurgu, en iyi makyaj olmak üzere 8 dalda Oscar’a aday olarak gösterilmiştir.
Akıl Oyunları filmi IMDB Top 250 (Film) listesinde yer almaktadır.
Gösterimi devam eden filmler için vizyondaki filmler sayfamızı ziyaret edin.

Akıl Oyunları Film Listeleri

63
FİLM
18
FİLM
Altın Küre Ödülü Sahibi Filmler
1944'ten bu yana Hollywood Foreign Press Association tarafından verilen Altın Küre Ödülü'nü kazanmaya hak kazanmış tüm filmle...
14
FİLM
Delilikle İlgili Psikolojik Filmler
Psikoloji filmlerine merak saranların mutlaka izlemesi gereken, başrollerinde deliliğin olduğu en iyi psikolojik filmler list...

Deli Bilge

@deli-bilge

- 2001
9.3 (696 oy)
AKIL OYUNLARI
Bir insanın delirmesi için ''yeterince zeki'' olması gerektiğini anlatabilmiş en nadide filmdir.
Verdği Puan: 10
5 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Berfin esma yümlü

@berfin-esma-yumlu

- 2001
9.3 (696 oy)
Şizofreni hastası, matematikçi john nash in hikayesini anlatan bir film.. Biyografik dram filmidir.. Filmin ilk yarısında basit bir filmmiş gibi gelebiliyor ama sonrasında bazı şeyleri anlamaya başlıyorsunuz :)
Verdği Puan: 10
3 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Bakku-shan

@bakku-shan

- 2001
9.3 (696 oy)
bir an o'nun haklı olabileceğini düşünmekle başlar her şey..
"yalnız yaşayabilmek için, hem tanrı hem vahşi hayvan hem de filozof olmak gerekir." diyen Nietzsche’ yi haklı çıkaran bir film.
2 beğen · 1 yorum · film inceleme ·
Esra (@esraokur)
İzlediğim en iyi filmlerden..çevremdeki herkese kesin izlemelisin diyip duruyorum. 18.02.16

Buğlem Öner

@buglem-oner

- 2001
9.3 (696 oy)
Dahilik ve delilik arasındaki bir hayat.
Verdği Puan: 10
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Tuğçe

@feminadaza

- 2001
9.3 (696 oy)
Bir dahi olmasam da hayatıma çok yakın bir filmdir kendisi. Bir hastalığı kabullenmek hele ki böyle bir hastalığı oldukça zor, hatta imkansızdır. Delilik ve dahiliğin arasındaki incecik çizgiyi başarıyla, izleyenlerine resmen yaşatmıştır Ron Howard. Gladyatör filminden sonra Russell Crowe'u bu filmde izlemek ne kadar ilginç olsa da oyunculuk yeteneğini son damlasına kadar sergilemiş, role bürünmüş, aynı zamanda Crowe' un Oscar heykelciliği kapmasını sağlamış bir baş yapıt.. Film, biyografi türü sevmeyen her insanın soluksuz izleyeceği, sanrılar içinde ufacık bir gerçeklik yakalamaya çalışan ünlü matematikçi John Nash'in hayatını konu alıyor. Ayrıca Jennifer Connelly'i anmazsam olmaz. Romantik bir film değil yine de çoğu romantik filme taş çıkartır. Filmin tek eksisi Nash'in gerçek hayatı ile arasında çok büyük farklar vardı. John Nash'i oldukça araştırmış biri olarak göz ardı edemedim.
Verdği Puan: 10
3 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Burcu S.

@bs

+ O zaman sen Smith'in görüşlerine de itiraz ediyorsun.
- Elbette.
+ Neden?
- Smith der ki "Rasyonel birey, kendi çıkarını maksimize etmek için uğraşan bireydir."
+ Doğru.
- Eksik!... Esas rasyonel birey, hem kendisinin hem de içinde bulunduğu grubun çıkarını maksimize etmelidir.
+ Nasıl yani?
(Okulun en popüler kızı olan, daha önce tokat yediği sarışın kıza bakarak)
- Şu meşhur kızı ele alalım mesela. Herkes onunla çıkmak istediği için okulun en popüler kızı o olmuş. Şimdi hepimiz kıza çıkma teklif etsek, havaya girip hiçbirimizi kabul etmeyecek. Biz de arkadaşlarına yöneleceğiz. Ama hiç kimse ikinci tercih olmayı kabul etmez. Ama en baştan hepimiz farklı farklı kızlara gidersek, hepimiz bir kızla çıkmış oluruz. Böylece bireysel fayda da, grubun faydası da maksimize olmuş olur.
(Birden yerinden fırlar, sarışın kızın karşısına dikilip hafifçe omzuna vurur)
- Teşekkürler!
2 beğen · 0 yorum · replik

Tûlây sârî

@lethe6

Akıl Oyunları
Hep sayılara inandım. İçinde bir mantık olan denklem ve hesaplara, ancak hayatım boyunca onlarla uğraştıktan sonra mantık nedir diye soruyorum. Buna kim karar veriyor. Araştırmalarım sırasında fizik, meta fizik ve hayal alemlerine gidip geri döndüm. Ve kariyerimin en büyük buluşunu gerçekleştirdim. Mantıklı nedenler, yalnızca ama yalnızca gerçek sevginin gizemli denkleminde bulunabilir. Bu gece burada olmamı sana borçluyum. Var olmamın nedeni sensin. Sen benim mantığımsın...Teşekkür ederim.
3 beğen · 0 yorum · replik

Esra

@esraokur

” Hep sayılara inandım, içinde bir mantık olan denklemle hesaplanan… Ancak hayatım boyunca onlarla uğraştıktan sonra mantık nedir diye soruyorum. Buna kim karar veriyor ? Araştırmalarım sırasında fizik, metafizik ve hayal alemlerine gidip geri döndüm ve kariyerimin en büyük buluşu gerçekleşti. Mantıklı nedenler yalnızca, ama yalnızca gerçek sevginin gizemli denkleminde bulunabilir. Bu gece burada olmamı sana borçluyum. Var olmamın nedeni sensin. Sen benim mantığımsın. Teşekkür ederim… “
7 beğen · 0 yorum · replik

Burcu S.

@bs

Hep sayılara inandım, içinde bir mantık olan denklemle hesaplanan… Ancak hayatım boyunca onlarla uğraştıktan sonra mantık nedir diye soruyorum. Buna kim karar veriyor? Araştırmalarım sırasında fizik, metafizik ve hayal alemlerine gidip geri döndüm ve kariyerimin en büyük buluşu gerçekleşti. Mantıklı nedenler yalnızca, ama yalnızca gerçek sevginin gizemli denkleminde bulunabilir. Bu gece burada olmamı sana borçluyum. Var olmamın nedeni sensin. Sen benim mantığımsın. Teşekkür ederim…
1 beğen · 0 yorum · replik

Rıza U.

@riza-uludogan

What truly is logic? Who decides reason? My quest has taken me to the physical, the metaphysical, the delusional, and back. I have made the most important discovery of my career - the most important discovery of my life. It is only in the mysterious equations of love that any logic or reasons can be found. I am only here tonight because of you

You are the only reason I am. You are all my reasons. Thank you.
1 beğen · 0 yorum · replik

Benzer Filmler

9.3/10
696 oy
Sence kaç puan almalı?
0