ara

V For Vendetta

(2005)

V For Vendetta Konusu ve Türleri

2020 yılında İngiltere'de totaliter bir rejim ile baskıcı bir toplum düzeni oluşturulmuştur. Bir gün V adında bir adam, Evey adında masum bir kadını kurtarır. Bir anlamda toplumun kurtuluşunu temsil eden bu olay, insanları tetikleyerek rejime karşı bir başkaldırı başlatmalarına ön ayak olur.
V For Vendetta

V For Vendetta Özeti

Süre: 132 dk
Yapım: 2005 ABD, Almanya, İngiltere
Yönetmen:
Senaryo:
V olarak bilinen maskeli bir adam, geleceğin totaliter rejimle yönetilen İngilteresi'nde korkuyla sindirilmiş halkına egemenliği geri verebilmek için şiddete başvuran biridir. V İngiltere halkını, kendisiyle Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da Parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder.

İngilizce Açıklama
Tells the story of Evey Hammond and her unlikely but instrumental part in bringing down the fascist government that has taken control of a futuristic Great Britain. Saved from a life-and-death situation by a man in a Guy Fawkes mask who calls himself V, she learns a general summary of V's past and, after a time, decides to help him bring down those who committed the atrocities that led to Britain being in the shape that it is in.
V For Vendetta filmi IMDB Top 250 (Film) listesinde yer almaktadır.
Gösterimi devam eden filmler için vizyondaki filmler sayfamızı ziyaret edin.

V For Vendetta Film Listeleri

64
FİLM
...
429
FİLM
Gelmiş geçmiş en iyi aksiyon filmlerini bu listede topluyoruz. Senin favori aksiyon filmin hangisi? ...

Eduşka

@edaa

- 2005
9.3 (618 oy)
V Türkiye'ye de gelsin
İzlediğimde "keşke V Türkiyeye de uğrasa" diye düşünmüştüm :)) İlk başta karanlık sokaklar, boğucu atmosfer beni sıkmıştı.Ama sonrasında film beni bulunduğum ortamdan kopardı,etkiledi.Herkesin izlemesi, izlerken anlaması gereken bir film.Filmde kusur yoktu, onun için 5/5
Verdği Puan: 10
4 beğen · 1 yorum · film inceleme ·
misafir
Katılıyorum sana. Gerçekten mükemmel bir filmdi 29.07.15

Şenol Taner Kes.

@senol-taner-kesgin

- 2005
9.3 (618 oy)
Hayat çizgisi gibi
Hani hayatımızda bir olay olur ve o olaydan sonra bakış açınız değişir. Bazı şeyleri sorgulamaya, cümlelerinizde örnekler vermeye , replikler kullanmaya başlarsınız. İşte benim hayatımda ki o çizgide bu filmdir. "Düşünceler kurşun geçirmez" bunu öğretti bu film bana.
"Sende kimsin" sorusuna verilebilecek bir cevap insanın aklında ne kadar kalabilir ki?
+Kim, kimsin sen ?
– Kim ?
Neye göre kimim ?
Maskeye göre mi, yoksa içimdeki ben’e göre mi ?
Maskeli bir adamım ben .

+Bunu görebiliyorum .
– Elbette görebilirsin .
Senin gözlem gücünü sorgulamıyorum .
Maskeli bir adama kim olduğunu sorman da ki paradoksa dikkat çekiyorum.
İşte bu filmi izleyince bunlar sizin yaşamınıza da girecekler...

"Bu maskenin altında bir yüz var, ancak benim değil.
Ne altındaki kaslardan daha ‘ben’dir o yüz…
Ne de altındaki kemiklerden.
Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var!
Ve fikirler kurşun geçirmez."
Verdği Puan: 10
4 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Harun Bora Tunç.

@sadaktakipusat

- 2005
9.3 (618 oy)
Devrim = Yıkmak
Derin yıkıcı mesajları bir yana, gayet akıcı ve güzel bir film ancak mesajların alıcı tarafından yeterince sindirilmeden hazmedilmesi durumunda tehlike arz eden durumların ortaya çıkması muhtemeldir. (Bknz. Gezi Parkı Olayları.)

Öncelikle filmin ciddi bir anarşizm propagandası olduğu çok açık, henüz yaşanmamış bir zaman diliminde devlet insanlara aşırı kısıtlamalar getirerek tekdüze bir yaşam vaat ediyor ve elbette netice olarak birileri de bu düzene karşı koyuyor. Parlamento binasını patlatma girişiminden tutun da, maruz olunan işkencenin insanı gerçekleşecek olan devrime inancını törpülediğine ve mevcut olan düzene karşı dirayetini kuvvetlendirdiğine dair anlatılanlar izleyiciye, yıkıcılığı süsleyerek sunulmuş. Filmin ana karakterinin yüzüne taktığı maske, dünya üzerinde birtakım siyasi ideolojilerin maskotu haline gelmiştir, esasen film hakkında yorumları bu çerçevede de yapabiliriz.

İçerik, konu, işleyiş ve kurgu olarak eleştirilecek pek bir şey yok. Güzel bir film ancak en başında dediğim gibi, bazen izlemek de yetmiyor. Anlamak gerek.
Verdği Puan: 10
3 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Misafir

@misafir000

- 2005
9.3 (618 oy)
Korku sıradan bir duygudan başka bir şey değildir artık..!
En şahane filmlerden biri.Bazen adalet arayışı insan ruhunda kol gezer.Bütün bilinenler unutulur, yerle bir edenlerin bertaraf olduğu gün de gelir.Korku sıradan bir duygudan başka bir şey değildir artık gözümüzde.V planına adım adım gitmektedir.İnsanlar insanlığını unuttuğunda,onlara ne olduklarını gösterecek olan yine bir insandır.5 Kasım sizden aldıklarını geri verecektir.Defalarca izlenebilir.Gelmiş geçmiş unutulmazlığını koruyan mükemmel bir film.İzlemeyen kalmamalı..!
Verdği Puan: 10
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

B.K.Ü

@bku

- 2005
9.3 (618 oy)
Mükemmel bir film
Film gerçekten çok çok güzel tabi bence. Beğenmeyenlerde çıkacaktır tabi.
Verdği Puan: 10
2 beğen · 1 yorum · film inceleme ·
Doğa Sev (@doga-sev)
iyi de neden güzel. bir de onu yazsaydın 23.08.15

Burcu S.

@bs

Diyorum ki, bu gece o rıhtımlara gidip Amerika Büzülmüş Dübürleri’ne ait her şeyi yerle bir edelim! Kim benimle birlikte? Söyleyin, hanginiz benimle? Bundan hoşlandınız mı? A.B.D., Amerika Büzülmüş Dübürleri. Yani, başka ne diyebilirsiniz ki? Her şeyi ama her şeyi olan bir ülkeydi orası… Ama şimdi, 20 yıl sonrası, ne olacak? Dünyanın en büyük cüzamlı topluluğu. Neden? İnançsızlık. Tekrar söyleyeyim. İnançsızlık. Başlattıkları savaş değildi. Saldıkları veba değildi. Hüküm’dü. Kimse geçmişinden kaçmaz. Kimse Hüküm’den kaçmaz. Sizce yukarıda değil mi? Sizce bu ülkeyi izlemiyor mu? Başka nasıl açıklayabilirsiniz? Bizi sınıyor ama gerekeni yaptık. Bize düşeni yaptık. Islington. Enfield. Oradaydım, her şeyi gördüm. Göçmenler, Müslümanlar, eşcinseller, teröristler. Her hastalığı taşıyan bu soysuzlar. Gitmek zorundaydılar. Güçten birliğe, birlikten inanca. Tanrı korkusu olan bir İngilizim ve bundan çok gurur duyuyorum! (Lewis Prothero)
2 beğen · 0 yorum · replik

Alper Kurt

@alper-kurt

Bizim hikayemiz de her hikayede olduğu gibi gelecek vaat eden bir politikacıyla başlar.Aşırı dindar bir adamdır ve tutucu bir partinin üyesidir.Son derece basit görüşlüdür ve politik yöntemlere saygısı yoktur.Ne kadar güç kazanırsa fanatizmi de o kadar artar,giderek daha agresif ve daha acımasız biri olur.Sonuçta partisi ulusal güvenlik adı altında bir projeye başladı.Önceleri bunun bir biyolojik silah olduğuna inanıldı.Ve ne pahasına olursa olsun yapılacaktı...Her neyse...Projenin asıl amacı güçtü.Tamamen hegomanya sağlamak üzerine kuruluydu ve bu proje acı bir biçimde son buldu(...)Hedef düşman değil ama ülkenin kendidir.Medya olayı büyüttü.Korku ve panik hızla yayıldı.Böl ve parçala teorisi devreye girdi.Ta ki amaca ulaşıncaya kadar.Asıl amaç korkuydu ve korku hükümetin en güçlü silahıydı...
2 beğen · 0 yorum · replik

Burcu S.

@bs

Peki ya o adam? Adının Guy Fawkes olduğunu ve 1605 yılında Parlamento Binası’nı havaya uçurmaya çalıştığını biliyorum. Ama aslında kimdi o? Nasıl biriydi? Bize adamın kendisini değil, savunduğu fikri unutmamamız söylendi. Çünkü bir insan başarısız olabilir. Yakalanabilir, öldürülebilir ve unutulabilir. Ama bir fikir 400 yıl sonra bile, dünyayı değiştirebilir. Fikirlerin gücüne doğrudan şahit oldum. İnsanların bir fikir uğruna birbirlerini öldürdüklerini hayatlarını feda ettiklerini gördüm. Ama bir fikri öpemezsiniz. Ona dokunup sarılamazsınız. Fikirler kanamaz. Onlar acıyı hissedemez. Ve onlar sevemez. Ve özlediğim bir fikir değil bir adam. 5 Kasım’ı unutmamamı sağlayan adam.
1 beğen · 0 yorum · replik

Burcu S.

@bs

Hatırla, 5 kasım’ı hatırla. Barut ihanetini ve komplosunu… Zaten aklım almaz barut ihanetinin neden unutulacağını. Ama ya adam? Biliyorum, adı Guy Fawkes idi… Bu ülkeye neyin unutulduğunu anımsatmak için. 400 yıldan fazla bir süre önce, bu vatansever, Kasım’ın 5’ini ebediyen hafızamıza kazımayı diledi. Hayali, eşitlik, adalet ve özgürlüğün kelimelerden öte olduğunu dünyaya anımsatmaktı. Kelimeler görece kavramlardır. Eğer bir şey görmüyorsanız. (V)
2 beğen · 0 yorum · replik

Burcu S.

@bs

Toplumlar, kendi devletlerinden korkmamalı.
Devletler, kendi toplumlarından korkmalı.
Bina nasıl bir sembolse, onu yıkma eylemi de bir semboldür.
Sembollere anlam kazandıran insanlardır.
Tek başlarına semboller anlamsızdır ama yeteri kadar insanla bir binayı havaya uçurmak dünyayı değiştirebilir. (V)
1 beğen · 0 yorum · replik

Benzer Filmler

9.3/10
618 oy
Sence kaç puan almalı?
0