ara
Gece Derin
1.681 165

Gece Derin

@gece-derin

Aşk otu?
Küçüktüm, kaç yaşındayım tam hatırlamıyorum, belki ilkokul çağlarım bile değil. Derme çatma, sonradan çalışa çabalaya adam ettiğimiz evin büyük ama boş kalmış odalarının birinde bi çiçek vardı. Çok severdim onu. Aslında tam bir çiçek bile denilemezdi çünkü renkli renkli açmazdı. Sadece yeşildi ve küçük böyle, o zamanlar bana göre güzel bi şeydi. O çiçeğin benim olduğunu söylemiş ve sahiplenmiştim, annem adına "aşk merdiveni" demişti. Artık eğlencem oydu. Her gün bakıyor, konuşuyor, gerektiğinde su veriyordum. Başlarda güzel gidiyorduk ama bir türlü büyümüyor aksine gün geçtikçe sararıp soluyordu. Çok uğraştım iyileşmesi için, oda oda dolaştırdım, güneş alacak yerlere koydum, ne varsa yapmam gereken yaptım ama olmadı. Ne büyüdü ne de canlı kaldı. Gözümün önünde sararıp soldu. Annem onu yok ederken ortalıktan çok ağlamıştım. Çiçeklerden ilk nefret edişim de, "aşk" tan ilk gözyaşı döküşüm de o zamana tekabül ediyordu. Yeşili sevmemeye ve yıllarca da yeşil kıyafet bile giymemeye o zaman başlamıştım. Aradan yıllar geçti, lisede sanırım üreme konusunu işlerken sporla üreme kısmında kitapta kocaman bir "eğrelti otu" fotoğrafı görmüştüm. Şaşırdım. Yani ben aşk merdiveni olarak biliyordum ama bu bildiğin eğrelti otuydu işte. Benim uğruna gözyaşı döktüğüm aşk merdivenim aslında bir eğrelti otuydu. Aslında doğruydu. Benim hayatımda çiçekler bile başta aşk sonra eğrelti otuydu.

Gece Derin

@gece-derin


Güne güzel bir başlangıç yapalım istedim.
EK 1
03.02.17
9 beğeni · 1 yorum · Müzik Kutusu
sümeyra (@sumeyra311)
Sana da gunaydin - 03.02.17

Gece Derin

@gece-derin

Kulekule
Baktım herkes dikmiş kuleleri şu saatte topladım kitaplarımı yığdım önüme. Gönül isterdi ki ikiz Kuleler dikelim ama ancak bu kadar işte. Sıra sizde @bktnl ve @vuslat25
34 beğeni · 5 yorum · Kitap Kule
ahmet-samsa (@samsa)
Sıralı kuleler. :) - 01.02.17
Halil korkut (@blackgarden)
111 adet kitap var burada, saydım... - 01.02.17
bktnl (@bktnl)
Yarın senin için hepsini dizeceğim sevgili @gece-derin - 01.02.17

Gece Derin

@gece-derin

https://www.instagram.com/p/BP5JFYKjBZ6/https://www.change.org/p/...uiter=333667851

Videolar rahatsız edici biliyorum ama bilinmesi ve buna göre bilinçlenilmesi gerek. Çoğu kişi biliyordur ama daha çok kişiye ulaşmasında yarar var. Lütfen destek verelim.
4 beğeni · 1 yorum · Diyorum ki
Vuslat (@vuslat25)
Kınıyorum. @gece-derin - 01.02.17

Gece Derin

@gece-derin

"Test kitaplarının edebi eserlerden fazla satıldığı ülkemiz iki cümleyi bir araya getiremeyen, empati kuramayan hesap makineleriyle doldu."
7 beğeni · 0 yorum · Diyorum ki

Gece Derin

@gece-derin

Bugün 19 Ocak
Hrant Dink, 1954 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Babası Sivas'ın Gürün ilçesinde, annesi Gülvart ise Sivas'ın Kangal ilçesinde doğup büyümüştü. Anne ve babası 1961 yılında İstanbul'a taşınmalarının ardından boşandı. Hrant ve iki kardeşi Gedikpaşa’daki Ermeni Yetimhanesi'ne yerleştirildi.
Dink bu sırada Türkiye'de gelişmekte olan sol siyasetten etkilendi ve Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist çizgisinde siyaset yapmaya başladı. O yıllarda, örgüt ile Ermeni cemaatinin ilişkilendirilmesini önlemek amacıyla ismini mahkeme kararı ile Fırat olarak değiştirdi.
Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde zooloji eğitimi aldı. Bir süre sonra yetimhanede birlikte büyüdükleri Rakel ile evlendi.
Kardeşleriyle birlikte açtığı yayınevi ve kırtasiye işlerini sürdürürken, eşi Rakel’le kendileri gibi Anadolu’dan gelen kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı’nı yönetmeye başladı. Açılışından 21 yıl sonra kampa devlet el koydu. Askerliğini Denizli Piyade Alayı'nda sekiz ay kısa dönem er olarak yaptı.
Bazı gazetelerde kitap eleştirileri ile yazı hayatına başladı. Basında çıkan yanlış haberlere gönderdiği düzeltmeler ile adı duyulmaya başladı. İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ne, "Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak önyargılar kırılır" diyerek bu amaçla Türkçe ve Ermenice bir gazete çıkarmayı önerdi. 5 Nisan 1996 tarihinde ilk sayısı yayınlanan Agos gazetesinin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlendi. Agos dışında Zaman ve Birgün gazetelerinde yazdı. Yazılarında Türkiye'deki her etnik topluluğun barış içinde yaşaması gerektiğinin altını çizen Dink, aynı zamanda Ermeni cemaatinin patrikhane dışında sivil bir merkezi olması gerektiğini de söylüyordu.

Hrant Dink 19 Ocak 2007'de Şişli'de Halâskârgazi Caddesi üzerindeki Agos Gazetesi'nin çıkışında, 14:54'de yakın mesafeden yapılan üç el silah atışıyla öldürüldü. Katil zanlısı olarak, 19 yaşındaki Ogün Samast adlı bir kişi, güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerin yayınlanmasından sonra, kendi babası tarafından polise ihbar edilerek, Samsun otogarında sivil giyimli jandarma ve polis ekipleri tarafından yakalandı.
Hrant Dink, Türkiye'de 1909 yılından bu yana, suikast sonucu öldürülen 62. gazeteci oldu.

Hrant Dink'in cenazesi, 23 Ocak 2007 Salı günü Şişli'de Agos Gazetesi önünde bir törenle başladı. Cenazeye katılanlar DİSK tarafından hazırlanan Türkçe, Ermenice ve Kürtçe "Hepimiz Hrant Dink'ız, hepimiz Ermeniyiz!" yazılı dövizler taşıdı. Ayrıca topluluğun taşıdığı dövizlerin bazılarında ise Türk Ceza Kanunu 301. maddesine atfen "Katil 301" yazmaktaydı. Topluluk Kumkapı'ya kadar yürüdü. Burada Surp Asdvadzadzin Patriklik Kilisesi'nde yapılan dinî törenin ardından Hrant Dink Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze törenine kimi kaynaklara göre 40 bin , kimilerine göre ise 100 bin kişi katıldı.
8 beğeni · 1 yorum · Biliyor musun?
volkancan (@akordeon)
Ermeni olduğu gerekçesiyle katli vacip görülen milyonlarca yurttaş dan biri olan,mumkunlerin pesinden giden,büyük düşünce adamiydi. - 19.01.17

Gece Derin

@gece-derin

"Bir ah etsem de sema kararsa
Dilim lâl olsa, gözlerim yaşarsa
Sana seslensem de sesim ufku aşsa
Yine de görmez, duymaz, bilmezsin sevgili.."
12 beğeni · 0 yorum · Diyorum ki

Gece Derin

@gece-derin

Kitap okumuyor olabilirim ama paragraf çözüyorum en azından. (kendimi bu şekilde teselli ediyorum.)
27 beğeni · 6 yorum · Diyorum ki
ahmet-samsa (@samsa)
Paragraf sorularında çok güzel metinler denk gelebiliyor. Hatta testten kopup metin üzerine düşünmeye başladığım bile oluyordu. :) - 22.01.17
Hakan (@hakani)
Bence çok sıkıcı ve gereksiz metinler konuyor. Ayrıca paragraf çözmek bir yere kadar Türkçe'ni geliştiriyor ama bir yerden sonra da vakit kaybı. Aklınızda bulunsun. - 22.01.17

Gece Derin

@gece-derin

Bir belirsizliktir ki aldı başını gidiyor...
20 beğeni · 0 yorum · Diyorum ki
/ 12