ara
Gülcan
24.988 609

Gülcan

neokur.com/gulcan32
Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır. İnanmak değil ki insanı yıkan, inanamamak.

Gülcan

@gulcan32

Bozkurtlar
Sonra birdenbire bu dümdüz beyazlığın üzerinde, yerden birisinin kalktığı görüldü.Elinde yerden kaldırılmış gönderi kurt başlı bir tuğ vardı.Yarasından kanlar akan bu hayalet Kür Şad'dı.

Bir eliyle tuğu yükseltirken, öteki eliyle dumanı alan bir işaret yaparak "kalkın!" diye haykırdı.Kırk şehit birden kalktılar. Kür Şad eliyle ileride bir yeri gösterdi."oraya!" diye gürledi.Gösterdiği yer Tanrı Dağı idi.Tepesinde ataların ruhları dolaşıyordu. Kırk bir şehidin ruhu bir fırtına gibi, bir musiki gibi, bir ışık gibi akarak Tanrı Dağına yürümeye başladılar.Onları orada, başlarında Alp Er Tunga olan atalar kafilesi bekliyordu. Bu kırk bir şehidin çevresini bir anda yüzbinlerce başka,şehitler sardı. Tanrının huzurunda başlayan bu en muhteşem geçit resmi büyük,sonsuz boşluğu sararken birdenbire bir türkü;
azametli,ürpertici, tanrısal bir türkü kainatı titretti:

Delinse yer; çökse gök,yansa,kül olsa dört yan
Yüce dileğe doğru yine yürürüz yayan.
Yıldırımdan,tipiden,kasırgadan yılmayan;
Ölümlerle eğlenen tunç yürekli Türkleriz!


Bu türkü hala göklerde çınlıyor. Kür Şad ve kırk arkadaşı, ay kızıl bayrağı bekleyerek hala ufukları gözlüyor...
3 beğen · 0 yorum · alıntı

Gülcan

@gulcan32

Bozkurtlar
Atının yelesine kapandı.Başını dayadı. Sağ elinde kılıç hala sımsıkı duruyor, sol eli sarkıyordu.
Kür Şad ölmüş,fakat attan düşmemişti.
Ölmüş, fakat yenilmemişti...
3 beğen · 0 yorum · alıntı

Gülcan

@gulcan32

Bu kahramanlığı yaparken bin üç yüzyıl sonra bir yazıcının, kendi hatıralarını yaşatmak için bu satırları yazacağını düşünmüyorlar, şanlı maceralarını Türk oğullarının nasıl bir ihtirasla okuyacaklarını bilmiyorlardı.
3 beğen · 0 yorum · alıntı

Gülcan

@gulcan32

Bire Ozan! Ne dedin?
Böyle direk yıkılsın!
İçing Katun ağlasın.
Kara Kağan sıkılsın.
Ötüken'de işi ne?
Çinli Çin'e tıkılsın!
Çinliye ders vermeye
Akınlara çıkılsın!
Gök Türkleri akında
Tanrımız kutlu kılsın!...
2 beğen · 0 yorum · alıntı

Gülcan

@gulcan32

Genellikle, bu çocuk büyük adam olacak gibi sözler dolaşıyordu ortada. Ne olacağını kimse söyleyemiyordu; fakat büyük olacağı hususunda herkes birleşiyordu.
4 beğen · 0 yorum · alıntı

Gülcan

@gulcan32

Moment adında bir kavram: ne otobüste çıkar karşınıza ne sinemada. Kimse birbirini öldürmez moment yüzünden. Bizim sınıfta biri vardı: Momente inanmıyorum diye tutturmuştu. Ben nefret ediyorum momentten: günümüzü zehir ediyor.
2 beğen · 0 yorum · alıntı

Gülcan

@gulcan32

Annem de yerli yersiz şımarttı beni: başka türlü oluşumu yanlış yorumladı.Onun oğlu kimselere benzemiş.Çok duyduk bu sözleri başka annelerden de. Annem sorumludur. Hiçbir şey bilmeseydim, belki yeni baştan öğrenebilirdim.O kadar da saf kalamadım.Artık çok geç. On yedi yaşıma kadar beni yıkadı; bütün imtihanlardan önce, sabahlara kadar anlattığım dersleri dinledi.Yalnız başına çalışma alışkanlığını edinemedim bir türlü. Ruh doktorları da bu satırları okusalar, bilgiç bir tavırla pis pis sırıtırlar. En kötüsü hayır demeyi öğrenemedim.Yemeğe kal, dediler: kaldım.Oysa, kalınmaz. Onlar biraz ısrar ederler; sen biraz nazlanırsın. Sonunda kalkıp gidilir. Her söylenileni ciddiye almak yok mu, şu sözünün eri olmak yok mu; bitirdi, yıktı beni. Kitaplarda büsbütün bozdu ahlakımı.
3 beğen · 0 yorum · alıntı

Gülcan

@gulcan32

Yaşamayı taklit ederek insan ancak yirmi beş yıl kadar yaşar senin gibi. Teklifini kabul edemeyeceğim oğlum.Fakat amcabey, yaşamayı nefes almak gibi rahat sürdürenlerde var. Onlar daha fazla yaşasın.Yaşasınlar inşallah. Beter olsunlar.
3 beğen · 0 yorum · alıntı

Gülcan

@gulcan32

Montaigne, kötü davranışlardan,İstemediğiniz için kaçının, diyor: Beceremediğiniz için değil. Beni ne güzel açıklıyor. Ben de diyorum ki: Sayın Montaigne ve sizin gibiler! Canınız cehenneme! Sizin haklı olmanız bana hiçbir şey kazandırmıyor. Köşemde kıvrılıp ölüyorum işte. Siz de sevimli akrabalarım kadar yabancısınız bana. Adınız Marki bilmem ne de olsa...Tabii siz gurur duyuyorsunuz düşüncelerinizden. Diyorsunuz ki, Selim Işık diye bir mesele olmamıştır.Olmayan bir mesele için, düşünce tarihinin insanı yücelten gelişimini bozamayız.Siz, kendini şövalye sanan Don Kişot gibi ilginç de değilsiniz üstelik.Özür dileriz, bizi rahatsız etmeyin. Düşünecek meselelerimiz var. Her gün yüzbinlerce insan ölüyor. Ancak ilginç olaylarla uğraşabiliriz. Next Please!
6 beğen · 0 yorum · alıntı

Gülcan

@gulcan32

Beni kötü yetiştirdiler, Annem de, babam da bana gerekli eğitimi vermediler. Yaşamak için demek istiyorum.Bana yaşamasını öğretmediler.Daha doğrusu bana her şeyin öğrenilerek yaşanılacağını öğrettiler.Yaşanırken öğrenileceğini öğretmediler. Ben de kolayca razı oldum bana öğretilen bu yanlışlara. İnsan, kendi bulurmuş doğru yolu. Ben bulamazdım.Bana, başkalarına gösterdikleri basmakalıp yolları öğrettiler.Başka türlü bir itina ile tutmalıydılar beni. Daha fazla değil. Farklı. Normal bir insan olmaya zorladılar, bana boş yere vakit kaybettirdiler. Olmayınca da, anormal dediler. Ben de kendimi anlamadım: bütün hayatım boyunca normal bir adam olmaya çalıştım.
6 beğen · 0 yorum · alıntı
/ 15