ara

Dünyaca Ünlü Yazarların Kütüphaneleri ve Çalışma Odaları

Dünyaca ünlü yazarların kitaplıklarından ve çalışma alanlarından fotoğraflar
8 Ağustos Salı 2017hazırlayan: Burcu S.
Bugüne kadar farklı içerik sitelerinde ünlü yazarların kütüphanelerinin ve çalışma odalarının fotoğraflarından oluşan birçok liste hazırlandı. Bunların çoğunda Dostoyevski, Tolstoy, Mark Twain, Virginia Woolf gibi isimlere yer verildiğini fark ettim. Bu nedenle ben biraz daha farklı bir liste hazırlamaya çalıştım. Bazılarının kütüphanelerini, bazılarının çalışma alanlarını, bazılarının ise evlerinden ilginç bir köşeyi seçerek oluşturduğum bu listede, hepinizin bildiği yazarların yanı sıra daha önce duymadığınız ya da adları aklınızda kalmayan yazarları da bulabilirsiniz.

1. Alberto Manguel

Alberto Manguel, kitaplar, kütüphaneler, okumak ve yazmak üzerine yazdığı deneme türündeki kitaplarla tanınan 1948 doğumlu Arjantinli yazardır. En bilinen eseri, geçirdiği bir hastalık yüzünden kör olan Borges'e kitap okuduğu yıllarda yaşadıklarını anlattığı Borges'in Evinde adlı kısa anlatı kitabıdır. Geceleyin Kütüphane adlı kitabınde ise, zaman zaman fotoğraflara da yer vererek kütüphanesini nasıl oluşturduğunu anlatıyor.

2. Gabriel Garcia Marquez

17 Nisan 2014 tarihinde kaybettiğimiz, Nobel Edebiyat ödüllü Kolombiyalı roman ve hikaye yazarıdır. Yazarlığa çok küçük yaşlarda başlamış olan Marquez, dünya edebiyatına ölümsüz eserler bırakmıştır. Bunlardan bazıları; Yüzyıllık Yalnızlık, Kırmızı Pazartesi, Kolera Günlerinde Aşk, Albaya Mektup Yok.

3. Arthur C. Clarke

Arthur C. Clarke, 19 Mart 2008 tarihinde kaybettiğimiz dünyaca ünlü bilim kurgu yazarıdır. Hugo En İyi Roman Ödülü ve Nebula En İyi Roman Ödülü'nün de dahil olduğu 10'dan fazla ödüle layık görülmüştür. En ünlü bilim kurgu serisi ise beyaz perdeye de aktarılmış olan Bir Uzay Efsanesi serisidir.

4. George Bernard Shaw

George Bernard Shaw, 1856- 1950 yılları arasında yaşamış olan İrlandalı oyun yazarıdır. 1925'te Nobel Edebiyat Ödülü'nü, 1938de ise Oscar Ödülü'nü kazanarak hem Nobel hem de Oscar ödüllerinin sahibi olan ilk kişi olmuştur. (2016'da Nobel alan Bob Dylan, her iki ödüle de sahip olan ikinci kişidir.) 40'tan fazla tiyatro oyunu yazmış olan George Bernard Shaw'ın en ünlü oyunları; Jan Dark, Pygmalion, Sezar ile Kleopatra ve Kırgınlar Evi'dir.

5. Woody Allen

Woody Allen, ABD'li yönetmen, yazar ve oyuncudur. 1935 New York doğumludur ve hala orada yaşamaktadır. En İyi Yönetmen Oscar'ı, En İyi Özgün Senaryo Oscar'ı gibi pek çok ödülün sahibidir. Kitapları çoğunlukla deneme - mizah türündedir.

6. Alain de Botton

Alain de Botton, 1969 İsviçre doğumlu Yahudi asıllı yazar ve televizyon programı yapımcısıdır. Kitapları Sel Yayınları tarafından çevrilerek basılan Alain de Botton, son yıllarda Türk okurlar tarafından ilgi gören yazarlardan biridir. Deneme ve roman türünde eserleri olan yazarın en çok okunan kitapları; Felsefenin Tesellisi, Görmek ve Bilmek, Mutluluğun Mimarisi ve Aşk Üzerine.

7. Anne Rice

1941'de ABD'nin New Orleans şehrinde doğmuş olan İrlanda asıllı fantastik kurgu yazarıdır. Romanlarındaki olaylar çoğunlukla New Orleans'ta geçmektedir. En ünlü eseri 1994 yılında sinemaya da uyarlanmış olan Vampirle Görüşme'dir. Kedileriyle birlikte yaşayan Anne Rice, tıpkı romanlarında tasvir ettiği gibi gothic tarzda döşenmiş sıra dışı bir eve sahip.

8. Chuck Palahniuk

Asıl adı Charles Michael Palahniuk olan 1962 ABD doğumlu yazar, yeraltı edebiyatı türünde yazdığı kitaplarıyla tanınmaktadır. En ünlü romanı, 1999'da sinemaya uyarlanan Dövüş Kulübü'dür. Türkçeye çevrilmiş olan kitapları, Ayrıntı Yayınları'nın Yeraltı Edebiyatı serisi altında yayımlanmaktadır. Dövüş Kulübü'nden sonra en çok okunan kitaplarından bazıları; Tıkanma, Gösteri Peygamberi, Görünmez Canavarlar.

9. Neil Gaiman

Neil Gaiman, fantastik ve bilim kurgu türünde kitaplar ve çizgi romanlar yazan 1960 doğumlu İngiliz yazardır. En ünlü çizgi roman serisi Sandman'dir. Mezarlık Kitabı, Yokyer ve Anansi Çocukları, en çok okunan fantastik romanlarıdır. Robert De Niro'nun rol aldığı, 2007'nin vizyondaki filmlerinden olan Stardust, Neil Gaiman'ın Yıldız Tozu kitabından uyarlanmıştır.

10. Henning Mankell

1948 doğumlu İsveçli yazardır. Yönetmenliğe ve yazarlığa 1968 yılında başlamış olup, ilk romanı olan Kaybolan Esir Kampı'nı 1979'da yayımlamıştır. Ünlü polis şefi karakteri Kurt Wallander'ın yaratıcısıdır. 2006-2013 yılları arasında yayınlanan Wallander adlı TV dizisi, Henning Mankell'in polisiye serisinden uyarlanmıştır.

11. Frederic Beigbeder

İlişkiler, aşk ve hayat üzerine yazdığı kitaplarıyla tanınan 1965 doğumlu Fransız yazar ve eleştirmendir. Bir dönem, Aşkın Ömrü Üç Yıldır kitabı dikkatleri üzerine çekmiş ve birçok dile çevrilerek çok satanlar arasına girmiştir. 2011 yılında L'amour Dure Trois Ans adıyla sinemaya uyarlanmıştır.

12. David Hare

5 Haziran 1947 doğumlu İngiliz oyun yazarı ve senaristtir. 30'dan fazla basılı kitabı bulunmasına rağmen bildiğim kadarıyla Türkçe'ye çevrilen bir eseri bulunmamaktadır. David Hare, senaryosunu yazdığı 2008 yapımı Okuyucu/The Reader filmi ile En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar'a aday gösterilmiştir.
28 beğen · 7 yorum
Feyzanur (@vareste)
Sanırım baya kıskandım :) 08.08.17
Gölge (@golge2010)
Asik oldum resmen ??? 09.08.17
Kübra Ç? (@kedilikitapsever)
Muhteşem ötesi değil mi ? ?? 25.08.17
Melike (@hiiccc)
Anne Rice ablanın evinin altında Köfteci Baba falan yatıyor olabilir mi acaba ? 18.11.17
misafir
Benim de böyle bir kütüphanem neden olmasın :) 11.12.17
Eda (@alaycikuss)
Çok güzelmiş 24.12.17
İbrahim (@ibrahim80)
Mükemmel , kıskanmadim desem yalan olur 31.01.18