ara

Paralel evren teorisini en iyi kurgulayan 5 film

Karar verirken karşımıza çıkan seçeneklerin her birinin bir paralel evren oluşturduğunu savunan paralel evren teorisini en iyi anlatan 5 film
30 Mayıs Salı 2017
Hayatınızda “acaba şöyle yapsaydım her şey daha farklı olur muydu” dediğiniz anlar oluyor mu? Paralel evren teorisine göre herhangi bir karar alırken karşınıza çıkan her seçenek siz hangisini seçerseniz seçin gerçek oluyor. Seçtiğinizin dışındaki diğer tüm seçenekler alternatif evrenler oluşturuyor. Acaba bu paralel evrenler nasıl oluşuyor, başka bir evrende oluşan yansımamız daha mı mutlu yoksa daha mı mutsuz? İşte tüm bu soruların ışığında paralel evren teorisini en iyi anlatan 5 film:

1.Bugün aslında dündü / Groundhog Day (1993)

Yönetmenliğini Harold Ramis’in yaptığı Bugün Aslında Dündü filminde Phil Connors hava durumu spikerliği yapmaktadır. Bir gün yapımcısı ve kameramanı ile birlikte geleneksel Groundhog Day şenliklerinin haberini yapmak üzere Pennsylvania’ya gönderilir. O günden sonra Groundhog Day her gün yeniden yaşanmaya başlanır. Phil, o gün yaşanacak her şeyi önceden bildiği için kullanabileceği avantajları kullanmaya başlar ancak aşık olduğu kadının kalbini kazanabilmek için daha fazlasına ihtiyacı vardır.

2. Bay Hiçkimse / Mr. Nobody (2009)

Paralel evreni en iyi anlatan filmlerden biri olan Bay Hiçkimse'de 2092 yılında, dünyada hayatta kalmayı başarabilmiş tek ölümlü olan 117 yaşındaki Nemo, ölüm döşeğindeyken geçmişte aldığı kararları ve bunların sonuçlarını düşünüp hatırlamaya çalışır. Küçük bir çocukken annesi ve babası bir tren istasyonunda ayrılırlar, Nemo annesiyle birlikte trene mi binmelidir yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu kararın paralel evrenlerde oluşturduğu sonsuz sayıda olasılığı merak ediyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

3. Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect (2004)

Kelebek Etkisi, tuttuğu günlük sayesinde geçmişe yolculuk yapabilen ve yaptığı her yolculuk sırasında olayları değiştirebilen bir adamın başından geçenleri anlatıyor. Yapmış olduğu en ufak değişiklik bile hem kendisinin hem de çevresindekilerin hayatlarını tamamen değiştirebiliyor. 2006 ve 2009 yıllarında devam filmleri çekilmiş olan Kelebek Etkisi, alınan kararların paralel evrenlerde ne kadar farklı sonuçlar doğurabildiğini gösteren en iyi filmlerden biri.

4. Star Trek (2009)

Tüm zamanların en büyük uzay macerası olan Star Trek'te geleceği tehlikede olan evrende yolculuk etmekte olan Kaptan Kirk ile Spock arasındaki rekabet bol aksiyonla birleşerek izleyiciye sunuluyor. Atılgan gemisinin mürettebatı bu tehlikeli yolculukta kötü güçleri durdurmayı başarabilecekler midir?

5. Yaşam Şifresi / Source Code (2011)

Jake Gyllenhaal’ın canlandırdığı Colter Stevens bir banliyö treninde uyanır ve kendini başka bir insanın bedeninde bulur. Hemen ardından trende bir patlama olur, kendine geldiğinde yeniden kendi bedeninde olduğunu fark eder. Hükümetin geliştirdiği “Yaşam Şifresi” adlı program sayesinde insanlar başka birinin bedenine geçerek hayatlarının son 8 dakikasını yaşama şansı elde etmektedirler. Stevens’a verilen görev ise bombacıyı bulmak ve yapacağı ikinci eylemi durdurmaktır. Bunu başarabilmek için paralel bir gerçeklikte Sean adlı adamın bedeninde aynı 8 dakikayı defalarca yaşamak zorunda kalır.
21 beğen · 1 yorum
misafir
Star Trek dışındakileri izledim, mr.nobody seçenekler arasında 1 olur diyorum. 09.01.18