ara

Sonunda Türk Tarihini Anlatan Bir Japon Animesi: Shoukoku no Altair

Osmanlı dönemini kurgulayan manga serisinden uyarlanan ilginç bir anime: Shoukoku no Altair
19 Temmuz Çarşamba 2017hazırlayan: Murat D
Animelerde kültürümüze sıkça yer veriliyor. Ancak, bu sefer konu tamamen Türklerle alakalı. Gerçi, olaylar ve kişiler tamamen kurgusal. Ancak, başrolde Türkiye Devleti ve Türkiye Devleti'nin genç bir paşası var.
Kurgusal bir Türkiye'nin anlatıldığı Shoukoku no Altair henüz 2 hafta önce ekranlarda yerini aldı. Yuri!!! On Ice adlı ppüler buz pateni animesinin de stüdyosu olan MAPPA'dan çıkan anime, kısa sürede kendisine geniş bir hayran kitlesi buldu.
Söylemeden geçmeyelim, orijinal manga da Katou Kotona'nın kaleminden çıkma. Tabii, dediğimiz gibi olay kurgusal. Devir Osmanlı devri görüntüsünde.
Hikayeye gelecek olursak: Tuğrul Mahmut Paşa Türkiye Devleti Divanı'nda "Paşa" rütbesine ulaşmış en genç komutandır. Türkiye, İmparatorluk güçleriyle uzun yıllar önce savaşmış ve Mahmut bu savaşta sevdiklerini kaybetmiştir.
Mahmut, artık kimsenin kendi yaşadığı trajediye benzer bir acıyı yaşamasını istemez ve paşa olmak için çabalar. Nihayet amacına ulaşır. Ancak, iki tarafta da savaş isteğiyle yanıp tutuşan kişiler de yok değildir. Genç Mahmut Paşa ne pahasına olursa olsun ülkesinin tekrar savaşa girmemesi için elinden geleni yapacaktır.
Animenin çizimleri de hikayesi de oldukça iyi. Konuyla ilgisi olmayanların bile hoşuna gidecek türden. Bir şans vermekte fayda var.
İşte bu da Türkler'in anlatıldığı animenin fragmanı:
13 beğen · 1 yorum
pathem (@pathem)
Çok merak ettim. 22.07.17