ara
Hakan
3.173 95

Hakan

neokur.com/hakani
Yolcuyum bir kuru yaprak misali Rüzgarın önüne katılmışım ben

Hakan

@hakani

Haftanın Filmi
@el-nino, @sc, @ebru-g-, @lotus, @nisf, @psikollojik, @ilkan, @kumralada, @daktilokiz, @unutgitsin, @nill ve @canae (ismini unuttuğum varsa ek yapacağım) haftanın filmini incelemeye başlayalım hadi

Kusura bakmayın, üzerinde çalıştığım bir mobil uygulama yüzünden geç kadım biraz.
EK 1
Filmin KFD Sayfası:

http://www.neokur.com/film/211934/prestij 24.02.17
10 beğeni · 25 yorum · Sinema TV
Hakan (@hakani)
Aslında film, hiç zevk almadan izlediğim sayılı filmlerden. Bunun sebebini bilmiyorum ama sanırım bana biraz karmaşık geldi senaryosu. Oyunculuklarda da öyle aman aman iyi bir performans yoktu açıkçası. Tesla'yı işin içine karıştırmalarına hiç anlam veremedim zaten. Anlayan biri varsa anlatsın bana. - 24.02.17
Kumral Ada (@kumralada)
Biz @cane ile biraz yorumlamıştık filmi, film izlediğin anda yorumlanırda salı bitirdim filmi şimdi aklıma ne gelecek ki :) - 25.02.17
Can (@canae)
Filmi ben beğendim gibi. Ama beğenmemişte olabilirim :D Bu nasıl oluyor diye sorgulamayın :P Neyse Sarah intihar edince bir dünya söyledim kocasına. Sonra gerçekler ortaya çıkınca daha çok söylendim. Film o kadar karmaşıktı ki insan sevip sevmediğini bile anlamıyor. Filmi ilgi çekici yapalım diye on kurguyu tek kurguda birleştirmişler. @kumralada ve diğerleri filmde en sevdiğiniz sahne neydi ? - 25.02.17

Hakan

@hakani

İnsanların belki de bin yıllardır hayalini kurduğu bir düşüncedir başkalarının zihnini okumak. Bunun mümkün olması için kimileri iksir, ilaç vs. hazırlarken kimileri ise makine yapmayı denemiştir. Hatta eskilerden beri bu bir süper kahraman özelliği olarak da anılmıştır. İnsanların sıradanlaştırmayı denedikleri bu süper kahraman özelliği yapılan makineler, hazırlanan ilaçlarla veya iksirlerle ne yazık ki gerçekleştirilememiştir. Ta ki, içlerinden diğerlerine göre daha zeki olan biri çıkıp, insanların bir araya gelerek iletişim kurmalarını sağlayan bir internet sitesi kuruncaya kadar.

Eskiden insanlar parklarda bir araya gelirdi, belki kahvehanelerde veya başka birtakım yerlerde. Gelirdi gelmesine de herkes birbiriyle muhabbet etmesine rağmen kimse kimsenin kafasının içindekini bilmezdi. Kimse bir diğerinin ne düşündüğünü kestiremez, bu yüzden herkes herkese belli bir derecede saygı duyardı.

Peki ya şimdi?
Şimdi sosyal medya var ya, insanlar o ortamlarda bir araya geliyor.
Ama bir farkla:
PARKLARDA, KAHVEHANELERDE VS. İNSANLAR BİRBİRLERİNİ TANIR AMA BİRBİRLERİNİN ZİHNİNDEN GEÇENLERİ BİLMEZDİ. SOSYAL MEDYA ORTAMLARINDA İSE KİMSE KİMSEYİ TANIMIYOR AMA HERKES BİRBİRİNİN KAFASINDAN GEÇENİ BİLİYOR.

Peki bu ne kadar iyi?
Bence hiç iyi değil. Tüm hayatınızın bir başkası tarafından bilindiğini düşünün. O halde bu başkası sizi her şeyi yapmaya sevk edebileceği gibi sizin adınıza da bir şeyler yapabilir. Geçen yine vermiştim, şimdi de aynı örneği vereceğim:İzleyin. İzleyin ve görün.
Peki bu beraberinde neyi getirdi?
Düşünmenize gerek yok: Kişilerin hayatlarının her yönüyle bilinmesi onlar üzerinde her zaman bir tedirginlik yaratmıştır çünkü. İnsanoğlu sadece korunmak için yapmadı evini, unutmayın. O zaman? Evet. Tabii ki sosyal medyada anonim olma isteğini getirmiştir. E, haliyle de yalan yanlış bilgiler vermeyi. Eleştiriye gerek yok, herkes yapmıştır bunu. İnanmazsanız 1 Ocak'ta Facebook'u açın ve bakın bakalım o günün kaç kişinin doğum günü olduğuna.

İster kabullenin, ister kabullenmeyin, ben de dahil, hepimiz yalan yanlış bilgilerle girince sosyal medyada daha özgür olduğumuzu düşünürüz. Çünkü içimiz rahattır, ne yaparsak yapalım, ne suç işlersek işleyelim, girdiğimiz bilgiler yanlış olduğu ya da eksik olduğu için bulamazlar bizi. Onun için özgürüz. Her istediğimize hakaret edebileceğimiz gibi toplum içerisinde bastırılan tüm duygularımızı da harekete geçirebiliriz burada, konusu ne olursa olsun. Sonra her istediğimiz şeye istediğimiz yorumu da yapabiliriz. Parkta, bahçede yapamazdık, çünkü ezerlerdi bizi. Ama burası farklı, kimse tanımıyor bizi burada.
Gerçekten tanımıyor mu?
Zihnimizi okuyan biri aslında bizi gerçekten tanıyan değil midir? Gerçekten tanımayanlar diğerleri.

Dönelim asıl sorumuza şimdi: Sosyal medya nedir?
Hadi gelin, hep beraber, birkaç dakikalığına kapatalım bu ortamları, bırakalım elimizden telefonlarımızı, yeniden düşünelim.

(Alfabe bölümündeki tanımımdan alıntıdır.)
8 beğeni · 2 yorum · Diyorum ki
Can (@canae)
Yorum bırakayım insanlar okusun :D - 24.02.17

Hakan

@hakani

İnsanlar her şeyi yapmakta değil, bedelini ödemeyi göze alabildikleri şeyleri yapmakta özgürdürler.
7 beğeni · 0 yorum · Diyorum ki

Hakan

@hakani

Şu An Okunması Acilen Tavsiye Edilen Kitaplar
Arkadaşlar merhaba,
Dünden beri yaşanan tatsız olay, bu olayı bazı arkadaşların çok normal bir şey gibi desteklemeleri, buldukları, kitapla ilgili olmayan tüm paylaşımlarda buranın bir kitap sitesi olduğunu vurgulayan arkadaşların nedeni bilinmeksizin bu olaya kayıtsız kalmaları ve en son yapılanın suç içerdiği ilgili kanunların emredici hükümleri de hatırlatılarak kendilerine bildirilmesine rağmen yönetimin internette bundan daha ağır şeylerin yayınlandığı gerekçesiyle kayıtrsız kalmayı tercih etmesi sonucu şu an okumakta olduğum kitap olan İlber Ortaylı Seyahatnamesi'ni bir kenara bırakarak sizler için bir Adli Bilişim Rehberi hazırlamayı düşünüyorum. Bu rehber birkaç bölümden oluşacak ve içerisinde internette ne kadar özgür olduğumuz, neleri yapmaya hakkımızın olduğu, adli suç olarak nitelendirilen suçların neler olduğu ve bu suçların nasıl tespit edilerek gereken işlemlerin yapıldığı şeklinde bilgiler içerecek.

Rehbere hafta sonu başlayacağım ancak ondan önce sizlere konu ilgili birkaç kitap önerisinde bulunmak istiyorum. Çalıştığım yer bir üniversite olduğu için kütüphane bulup bu kitaplara erişmek çok zor olmadı benim için.

Bunlardan ilki yukarıda da resmini gördüğünüz Bilişim Hukuku kitabı. Bu kitabın yukarıdaki baskısı 2010 yılına aittir ve kitap bilişim hukukuna dair temel bilgileri içermektedir.

http://www.resimag.com/54172049.jpeg


İkinci kitap yukarıda da resmini gördüğünüz Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Çakır ve Mehmet Serkan KILIÇ tarafından hazırlanan Adli Bilişim ve Elektronik Deliller kitabı. Bu kitap konuyu çok daha geniş bir kapsamda değerlendirerek bilgisayar mimarisinden başlayıp dünyada bilişim suçlarına bakışın nasıl olduğuna kadar her türlü konuyu içeriyor. Kitabın bölümleri:

1. Bölüm: Bilgisayar Mimarisi
2. Bölüm: Bilgisayar Ağları ve Adli Bilişim
3. Bölüm: Elektronik Deliller ve Yapısal Özellikleri
4. Bölüm: Bilgisayar Medyalarına İlk Müdahale
5. Bölüm: Adli Bilişimde Kullanılan Ekipmanlar
6. Bölüm: Elektronik Verilerin Delillendirilmesi
7. Bölüm: Uçucu Verilere Müdahale
8. Bölüm: İnternet Kalıntılarının İncelenmesi
9. Bölüm: Mobil Cihazların İncelenmesi
10. Bölüm: Farklı İşletim Sistemlerinin İncelenmesi
11. Bölüm: Görüntü ve Ses Verilerinin İncelenmesi
12. Bölüm: Ses ve Görüntü Verilerinden Delil Elde Edilmesi
13. Bölüm: Rapor Hazırlama
14. Bölüm: Karşılaştırmalı Hukukta Elektronik Deliller

Başlıklardan da çıkarabileceğiniz üzere bu kitap aslında "Ben proxy kullanıyorum, Amerika'daymış gibi bağlanıyorum.", "VPN candır." ve "Abi internette istediğimi yaparım, Fuat Avni'yi bulamıyorlar, beni mi bulacaklar?" diyenlerin mutlaka incelemesi gereken bir kitap.

http://www.resimag.com/50757f3f.jpeg


Üçüncü ve şimdilik son kitabımız ise Hüseyin AKARSLAN'ın Bilişim Suçları kitabı. Bu kitap yukarıdaki iki kitabın özeti niteliğinde aslında. Ayrıca ince olması da avantaj kabul edilerek herkesin masasının kenarında bulundurulabilir danışma kaynağı olarak.

Rehberde faydalanacağım kaynaklar bunlarla sınırlı kalmayacak tabii ki. Evimin yakınında dün keşfettiğim kütüphaneden bulduğum kitaplardan ve internette konu ile ilgili bulabileceğim makalelerden de faydalanmaya çalışacağım. Elimden geldiğince bu rehberi oldukça tatmin edici şekilde hazırlamak için uğraşacağım. İnternette maruz kaldığınız suçlardan korunmanın yollarını öğrenmek isterseniz ya da bir gün internet üzerinde yaptıklarınızın suç olup olmadığını görmek isterseniz sizleri rehberimi okumaya davet ediyorum.
EK 1
http://www.resimag.com/73d7d5d6.jpeg


Not: Kitaplar sitede mevcut değil. Ekletmeyi de düşünmüyorum, boşuna kalabalık yapmaması için. İsteyen temin edip okur zaten. Ayrıca Neokur'da konuyla ilgili fazlasıyla kitap da var zaten. 23.02.17
26 beğeni · 27 yorum · Biliyor musun?
Can (@canae)
Şuraya yorum bırakayım da insanlar okusun bunu :D Detayli bir özet bekliyorum :D - 23.02.17
Slenderman (@enes-yildirim)
Gazi Üniversitesi Kütüphanesi mi burası? - 23.02.17
SPİNOZA (@karacurin)
Acilen siteden kovulmak gerekir Sn.@hakani:) - 23.02.17

Hakan

@hakani

Site Sakinlerinin Dikkatine: Tüm Neokur Severler Toplanın
Arkadaşlar merhaba,
Yukarıda tanıtım resmi verilen yarışmadan @nill sayesinde sanırım hemen hemen hepimiz haberdarsınızdır. Yarışma ile ilgili@fotopati'nin çok güzel bir fikri var. Yarışmaya birden fazla kişi birden fazla fotoğrafla girip kazanma şansınızı artırarak yarışmadan kazanabilirsek kazanacağımız ödülü sitenin sunucularının iyileştirilmesi gibi ihtiyaçlarını gidermesi için veya Neokur üyelerinden ya da site dışından ihtiyacı olan birine kitap hediye etmesi için @neokur'a vermeyi düşünüyoruz.
Her yarışmacı üç farklı fotoğraf ile yarışmaya katılabilecek. Kazanma şansınızı artırmak için sizlerin desteğini bekliyoruz. Yapmanız gereken tek şey@,@fotopati'nin sizlere vereceği üç fotoğrafla yarışmaya katılmanız ve kazanmanız halinde ödülünüzü @neokur'a vermeniz.

Sizlere bu konuda güvenebileceğimi biliyor, desteklerinizi bekliyorum. 10 kişi falan olursak yarışmayı rahatça kazanabilirsiniz.
EK 1
EK 2
Ödül nakit para değil hediye çekiymiş, duyrulur. 22.02.17
19 beğeni · 31 yorum · Diyorum ki
Hakan (@hakani)
Şuraya bir yorum yapalım da canlıya düşsün (sempatik görünmeye çalışan Kayserili emojisi) - 22.02.17
Nil (@nill)
Nakit para olmayacak @hakani hediye çeki olacak. O da nakite çevrilir mı bilemiyorum. Sitenin sunucuları için nasıl bir yararı olur orasını pek anlamadım ama diğer fikir güzel. İhtiyacı olanlara kitap gönderme fikri. Fakat ben bireysel katılmayı düşünüyorum. Kazanır mıyım bilinmez. Ama denemekten ne çıkar? Şayet herhangi bir ödülü kazanırsam almak istediğim bir sürü güzel kitap var :) - 22.02.17
Üzgün Palyaço (@uzgunpalyaco)
Ben yarışmaya katılmak istemiştim aklıma nasıl bir fotoğraf çekeyim diye düşünüyordum bunun yerine size yardımcı olmak isterim ;) - 22.02.17

Hakan

@hakani

Kitapların Kullanım Alanları - Level 99: Bitki Çayı Akımı
Kendimi zorla davet ettirmiş dahi olsam bir akıma daha giriş yapmış bulunuyorum. Çay biraz müstehcen çıktı ama kusura bakmazsınız artık :DDD
EK 1
@mervekaya sağolsun, yönetimin boşluğunda bizi akımsız bırakmadı. 21.02.17
23 beğeni · 10 yorum · Anın Fotosu
Can (@canae)
Paket bitki çayı kullanamıyoruz. :D Aktardan bitki çayını alıyoruz. Keyifli okumalar. Afiyet olsun :) - 21.02.17
Leandros (@leandros)
Merak ediyorum. Juan Rulfo'nun Comalasına vardığında sıcağı çok daha şiddetli hissedecek misin? - 21.02.17
Mâverâ (@mervekaya)
Zorla davet ettirmek falan yok ben sadece etiketlediklerimi davet etmedim ki akıma herkes davetlidir tekrar duyurayım.Afiyet şifa olsun efenim keyifli okumalar.. :) @canae ye de katılıyorum paket çay, aktardan alıp kendin yaptığın çayın tadını vermiyor ama sorun değil.. ;) - 21.02.17

Hakan

@hakani

Haftanın Filmi
@el-nino, @sc, izlediysen @ebru-g-, @lotus, @nisf, @psikollojik, @ilkan, @kumralada, @psikolojik, aramıza yeni katılan @daktilokiz, @nill, gizli hayranımız @canae ve unuttuğum diğer herkes... Neokur Film İnceleme ve Değerlendirme Enstitüsü (FİDE) haftanın filmini incelemeye başlıyor. Buyurun yorumlara...
EK 1
Filmin KFD sayfası:

http://www.neokur.com/kfd...-geceyi-f200016 17.02.17
- 2013
8.9 (90 oy)
26 beğeni · 76 yorum · Sinema TV
Hakan (@hakani)
Aslında filmi izlerken bu kadar değişik bir filmle karşılaşacağımı kesinlikle tahmin etmiyordum. O kadar ki, filme yorum ya da inceleme yazmamayı kararlaştırmıştım izlemeden önce. Ancak bu düşünce aslında Onur Ünlü ile tanışmamanın sonucu olan bir ön yargıymış meğer. Ve şimdi, filmi izledikten sonra, bu ön yargının sebep olduğu pişmanlığımın ve Onur Ünlü ile olan bu muhteşem tanışmamın şerefine sizlere her zaman yaptığım film incelemelerimden daha farklı bir film incelemesi yapmaya çalışacağım. Filmin kafamda bıraktığı karışıklık ve Google üzerinde yaptığım kısa bir araştırmayla öğrendiğim birçok ayrıntıyı umarım unutmadan ve karıştırmadan anlatmayı başarırım. Başlayalım, bakalım neler olacak…
Hayatının bir veya birden fazla döneminde süper güçlere sahip olduğunu ve bu güçler sayesinde insanlara yardım ederek toplum içerisinde önemli bir yer edindiğini hayal etmeyen yoktur sanırım. Ve herkes, belirttiğim gibi süper güçlerin insanları farklılaştıracağını ve önemli kılacağını düşünmüştür şüphesiz. Ancak, yine şüphe yok ki, bu süper güçlerin insanları farklı yapmayabileceğini de düşünmeyen yok gibidir. Yoktur diyemedim fark ederseniz, yok gibidir dedim. Çünkü bu filmle beraber bunu düşünen birine şahitlik ediyoruz aslında, Onur Ünlü’ye.
Ünlü’nün aklına bu düşünceyi anlatmak nereden geldi, bilmiyorum. Ancak sürrealizmle realizmin ustalıkla harmanlandığı bu filme bakıldığında bu düşüncenin çok iyi anlatıldığı görülecektir. Filmde nesneleri hareket ettirebilen bir kadın, görünmez olabilen bir öğretmen, duvarın içinden geçebilen bir orta hakem ve zamanı durdurabilen bir kızın herkesin birbirini tanıdığı bir kasabadaki süper güçlerine rağmen sürdürdükleri sıradan yaşamlarını gözler önüne seriyor. Yapıtın oyunculukları ustalığı konusunda başarı sağlamasını fikrimce en büyük sebebi filmdeki süper güç sahiplerinin aslında gerçek hayatta da bu güçlere sahip olma arzularını senaryo icabı da olsa kullanma fırsatı yakalamalarıdır. Ancak filmin başarısının tek sebebi bu değildir tabii. Bu film, gerek senaryosuyla gerek ismiyle ve gerek de oyuncularıyla çok özenilerek hazırlanmış bir film.
Filmle ilgili yaptığım araştırmalar sonucu filmin senaryosunda Shakespeare’in Ali Atay’ın filmde de okuduğu sonesinden esinlenildiğine ulaştım. Zaten film izlendiğinde baştan sona kadar Shakespeare koktuğu görülecektir. Örneğin Ali Atay’ın kitapçıdan aldığı şiir kitabı da yine Shakespeare’in sonelerinin Cevat Çapan tarafından yapılan ve filmle aynı ismi taşıyan derlemesidir. Bunun dışında Ünlü bu filmde fark edileceği üzere Cemal karakteri üzerinden Hamlett’e de gönderme yapmıştır. Mekansal olarak inceleyecek olursak film Ünlü’nün dede toprağı olan Akhisar’ın genellikle ücra köşelerinde çekilmiştir. Hatta Ali Atay ile Ahmet Mümtaz Taylan’ın yaşadığı ev olarak seçilen ev de Ünlü’nün dedesinin satılan evidir.
Film her ne kadar Onur Ünlü’ye emeğinin tam karşılığını verdirememiş olsa da 32. İstanbul Film Festivali, Sinema Yazarları Derneği ve IFFI tarafından çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Kaynaklar:
https://eksisozluk.com/se...eyi--444934?p=2
http://www.radikal.com.tr...kmiyor-1091270/
https://tr.wikipedia.org/...s%C4%B1n_Geceyi - 17.02.17
Ebru G. (@ebru-g-)
Ben izleyemedim. Belli süre daha katılamayacağım. O süreyi ben dahi bilmiyorum. Ama sen yine de etiketle beni Hakan. :/ @hakani - 17.02.17
Zeynep (@zeynep3)
"Yasemin biliyorum ben seni hiç hak etmiyorum ama kimler neyi hak ediyor ki" unutamadığım bir repliğiydi - 17.02.17

Hakan

@hakani

Kayıp Aranıyor
@semih-oktay'ın paylaşımı üzerine endişelenerek bir arama kurtarma çalışması başlatıyorum arkadaşlar.

@karacurin'i görenlerin bu paylaşımın altına yorum yazmaları önemle rica olunur. Karacurin Fun Club rahat durmuyor ona göre :))))
8 beğeni · 3 yorum · Arena'ya Sor
Semih Oktay (@semih-oktay)
Allah iyiliğini versin Hakan! Ortalığı ayağa kaldırma! Buluruz elbette;bekleyelim biraz.Kedisi uyutulurken yanlışlıkla uyutulmuş olmasın,dedi bir arkadaş ama ben,Katiyyen o kadar da karıştırmazlar,dedim.Mümkün mü böyle bir yanlışlık?!.. - 16.02.17
Erguvan (@erguvan)
Görmeyip konuşanlar yazabiliyor mu peki? :) - 16.02.17
SPİNOZA (@karacurin)
Beni kaçırdılar ve fidye istiyorlar :) - 16.02.17

Hakan

@hakani

Cızırtı Radyo
Arkadaşlar merhaba,
Kısa bir aradan sonra Cızırtı Radyo üzerindeki yayınlarıma devam ediyorum.
Radyoya bağlanma noktasında yaşadığınız sıkıntıları dikkate alarak radyoyu Mixlr üzerine taşıdım. Böylece daha hızlı ve az sorunlu bir şekilde sizlere yayınlarımı ulaştırmayı düşünüyorum.
Ayrıca yaptığım bir başka değişiklik de ücretsiz bir hosting üzerine Neokur'un çok değer verdiğim üyelerinden @arda-gunsur'un da çok yardımcı olmasıyla radyoya bir site kurdum. Artık Cızırtı Radyo'yu http://cizirtiradyo.pe.hu adresinden de dinleyebileceksiniz.
Bugün Mixlr üzerindeki ilk yayınımı gerçekleştireceğim. Yayınımız yarım saatlik ve deeme amaçlı olacak. Ancak devam etmesini dilerseniz yayın bitmeden isteklerinizi yorumlar aracılığıyla bildirmeniz gerekmektedir. Yarım saatlik yayınımızda sizler için seçtiğim ninnileri yayınlayacağım.

Kulaklıkları takın ve kendinizi bana bırakın. Bu gece uykular benden :)))

Yayın linkleri:
http://cizirtiradyo.pe.hu/
http://mixlr.com/cizirti-radyo
EK 1
@canae ve @lotus özellikle davetlisiniz. 15.02.17
EK 2
Yayını kaçıran ya da dinleyemeyen arkadaşlar aşağıdaki linke tıklayarak yayının tekrarına ulaşabilirler.

http://mixlr.com/cizirti-...yo-on-mixlr-10/ 15.02.17
10 beğeni · 21 yorum · Müzik Kutusu
Hakan (@hakani)
Yayınımız başladı. - 15.02.17
Hakan (@hakani)
İsteklerinizi buradan bildirebilirsiniz yayın bitmeden. - 15.02.17
Hakan (@hakani)
Yayınımız sona ermiştir arkadaşlar. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim. Bir sonraki programım özel bir program olacak. Hepinizi bekliyorum. - 15.02.17

Hakan

@hakani

Parmağa Dikkat
Bizim Yapma Diyorum odasının nereden çıktığı ortaya çıktı gençler. Parmağa dikkat edin :))))))
12 beğeni · 3 yorum · Diyorum ki
ea (@yesilfular)
yemin ederim çok mantıklı. - 15.02.17
Kurtok (@kurtok)
Arkadaşlar yeni mi fark ettiniz. Günlerdir sitenin üst bölümünde. Ve yapma diyorum çıktığı gün fark etmiştim. Hahaha sizden daha dikkatliymis:P - 15.02.17
ea (@yesilfular)
rica ederim yüzüme vurma :)) - 15.02.17
/ 9