ara

Hakan

04.03.18

Hakan

@hakani

Bazı görüşlere kapalısın ne demek?

Yobaz demenin kibarcasıdır.
Örn: Yobaz diyemiyor da bazı görüşlere kapalısın diyor.
01.03.18

Hakan

@hakani

Neokur'un en güzel yanı nedir?

Sol yanıdır. Çünkü her şey orada. Odalar, incelemeler, alfabe...
15.02.18

Hakan

@hakani

ütopya nedir?

Ütopya sözcüğü ilk defa Thomas More'un aynı isimdeki eseriyle Siyaset Bilimi'ne kazandırdığı bir kavramdır. Kavram Yunanca yer anlamına gelen "topos" sözcüğü ve olmayan anlamına gelen "u" ekinin birleşimiyle oluşur.
15.02.18

Hakan

@hakani

Neokurda takılmayanların hazin sonu nedir?

Evet! Biliyorum ben bunu.
Sevgili kitapdaşlarım, sevgili filmdaşlarım! (Sevgili dizidaşlarım biraz dışarıda beklesinler, onlarla ayrıca görüşmem gereken bir konu var bundan önce.)

Bundan yaklaşık olarak bir sene kadar önce Neokur'un ne olup ne olmadığını son dört yılın çıkmış sorunlarıyla birlikte tuşlarımın bastığı kadar anlatmaya çalışmıştım. Şimdi de burada takılmazsanız ne olurmuş onu inceleyelim.

Öncelikle şuna bir açıklık getirelim: Nedir bu Neokur'da takılmak?
Efendim, Neokur'da takılmak denince aklımıza gelmesi gereken şey Neokur'a girip, buradaki bir sürü bir sürü bilgiyi beynin her tarafına doldurmaktır. Bakın, bilgi diyorum çok dikkat edin. Neden bilgi? Çünkü Neokur'un farkı burada. Bilgiyi almayacaksanız başka ortamlarda da takılabilirsiniz ki ana konumuz bu ve biraz sonra geleceğiz buna.

Gerçek hayatta uyulması gereken bir dizi etik kurallar olduğu gibi sosyal mecralarda da uyulması gereken kurallar vardır. Burada bir parantez açmakta fayda var: Dikkat edilirse etik kural diyorum, ahlak kuralı değil. Şunu unutmayın: Paylaşmak eylemi paylaşılabilecek şeylerle yapılır. Bir üzüntü, bir acı, bir sevinç, dikkat çekici bir saptama, bir başarı paylaşılabilecek şeylerdir. Ama mesela yemek yemek, otobüste seyahat etmek, seyahat sırasında ilginç bir şey olmadıkça tabii, böyle şeylerden değildir. Çünkü bunların bir başkası tarafından bilinmesi ancak zaman kaybı getirir. Sosyal paylaşım siteleri bunlarla ağzına kadar doludur ve paylaşmaya değer bir şeyler bulmak için çaba sarf etmek gerekir. İşte Neokur bu anlamda paylaşmaya değer şeylerin mahzeni gibidir. Gereksiz şeylerin göze batması ve eleştirisi de bunun ispatı niteliğindedir. Dolayısıyla @gulcann'ın da belirttiği gibi Neokur'da takılan bir kişi her an bilgi dolu içeriklerle karşılaşma şansına sahiptir.

Peki, asıl konumuza gelecek olursak, Neokur'da takılmayanların hazin sonu nedir? Cevabı çok basit. Maddeler halinde Neokur dışında sık sık karşılaşılabileceklerin başlıcalarını sıralıyorum, iyi takip edin.

-Sevgililer Günü "geyikleri": Bunlar Sevgililer Günü tartışmalarından farklıdır ve fazla maruz kalınması halinde düşünme yetisinde geçici körelmeye neden olabilir.
-Sahte feminizm: Örneğin, "Allah neden kadınları erkeklerden sonra yaratmıştır? Çünkü ilk üretimde her zaman hatalar çıkar. Zuhahahahaaa!" gibi.
-Aşırı duygusal siyasi ve dini paylaşımlar: Bunlara yer yer burada rastlanır. Seçim zamanları ise lanet gibi çöker buranın üstüne ama. Bunlar tartışılmasında kimseye fayda getirmeyen ancak iş inada bindiği için de vazgeçilmeyen şeylerdir. 21. yüzyılda, uzaya araba gönderilmeye başlandığı bir dönemde bunlarla oyalanmak çok ilkel geliyor bana açıkçası.
-Ergen tripleri ve sevgili arayanlar: Daha çok edebi sayfalara işgal eden yurdum insanlarıdır. Olmayan Oğuz Atay ve Cemal Süreyya sözleri en büyük tüketim malzemeleridir. Bunlara fazla maruz kalınması kişileri intihara dahi sürükleyebilir.

Dipnot: Şimdi sitemizin "özgür" insanları, kendilerini özgür sandıkları için böyle tanımlıyorlar, "Benim ne paylaştığım seni ilgilendirmez. Sen ne karışıyorsun?" demeyi çok isteyecekler ama yorum yapamayacaklar. Zaten o yüzden Alfabe'de paylaşıyorum ya bunu.
26.12.17

Hakan

@hakani

Aşk nedir?

Aşk, kalbimi yakan bir volkan gibidir.
En sevdiğim tatlı kazan dibidir.
Örn: Çok inanmayın bunlara, gidin kitap okuyun.
15.11.17

Hakan

@hakani

Asistanofobi nedir?

Bir ya da daha çok araştırma görevlisi ile aynı ortamda bulunma sonucu aşırı ego ve küçümsemeye maruz kalmanın yarattığı fobi.
Örn: Beni o asistanla çok muhatap etmeyin, asistanofobim var benim.
27.10.17

Hakan

@hakani

yaani nedir?

Arama motoru olarak neyi kullandığını bilmediğim ama tarayıcı olarak Chromium kullandığından kesin olarak emin olduğum tarayıcı ve arama motoru. Tipini İOS cihazlardaki Safari'ye benzetmeleri gerçekten çok "özgün" doğrusu. Yakında diğer muadilleri gibi sönüp gidecektir.
Örn: Yaaniyi telefonuna indiren Turkcell müşterilerine 1 GB internet hediye. Bitmeden çullanın.