ara
Hakan
3.224 95

Hakan

neokur.com/hakani
Yolcuyum bir kuru yaprak misali Rüzgarın önüne katılmışım ben (Maraşlı Şeyh Oğlu Satılmış)
24.02.17

Hakan

@hakani

sosyal medya nedir?

İnsanların belki de bin yıllardır hayalini kurduğu bir düşüncedir başkalarının zihnini okumak. Bunun mümkün olması için kimileri iksir, ilaç vs. hazırlarken kimileri ise makine yapmayı denemiştir. Hatta eskilerden beri bu bir süper kahraman özelliği olarak da anılmıştır. İnsanların sıradanlaştırmayı denedikleri bu süper kahraman özelliği yapılan makineler, hazırlanan ilaçlarla veya iksirlerle ne yazık ki gerçekleştirilememiştir. Ta ki, içlerinden diğerlerine göre daha zeki olan biri çıkıp, insanların bir araya gelerek iletişim kurmalarını sağlayan bir internet sitesi kuruncaya kadar.

Eskiden insanlar parklarda bir araya gelirdi, belki kahvehanelerde veya başka birtakım yerlerde. Gelirdi gelmesine de herkes birbiriyle muhabbet etmesine rağmen kimse kimsenin kafasının içindekini bilmezdi. Kimse bir diğerinin ne düşündüğünü kestiremez, bu yüzden herkes herkese belli bir derecede saygı duyardı.

Peki ya şimdi?
Şimdi sosyal medya var ya, insanlar o ortamlarda bir araya geliyor.
Ama bir farkla:
PARKLARDA, KAHVEHANELERDE VS. İNSANLAR BİRBİRLERİNİ TANIR AMA BİRBİRLERİNİN ZİHNİNDEN GEÇENLERİ BİLMEZDİ. SOSYAL MEDYA ORTAMLARINDA İSE KİMSE KİMSEYİ TANIMIYOR AMA HERKES BİRBİRİNİN KAFASINDAN GEÇENİ BİLİYOR.

Peki bu ne kadar iyi?
Bence hiç iyi değil. Tüm hayatınızın bir başkası tarafından bilindiğini düşünün. O halde bu başkası sizi her şeyi yapmaya sevk edebileceği gibi sizin adınıza da bir şeyler yapabilir. Geçen yine vermiştim, şimdi de aynı örneği vereceğim:İzleyin. İzleyin ve görün.
Peki bu beraberinde neyi getirdi?
Düşünmenize gerek yok: Kişilerin hayatlarının her yönüyle bilinmesi onlar üzerinde her zaman bir tedirginlik yaratmıştır çünkü. İnsanoğlu sadece korunmak için yapmadı evini, unutmayın. O zaman? Evet. Tabii ki sosyal medyada anonim olma isteğini getirmiştir. E, haliyle de yalan yanlış bilgiler vermeyi. Eleştiriye gerek yok, herkes yapmıştır bunu. İnanmazsanız 1 Ocak'ta Facebook'u açın ve bakın bakalım o günün kaç kişinin doğum günü olduğuna.

İster kabullenin, ister kabullenmeyin, ben de dahil, hepimiz yalan yanlış bilgilerle girince sosyal medyada daha özgür olduğumuzu düşünürüz. Çünkü içimiz rahattır, ne yaparsak yapalım, ne suç işlersek işleyelim, girdiğimiz bilgiler yanlış olduğu ya da eksik olduğu için bulamazlar bizi. Onun için özgürüz. Her istediğimize hakaret edebileceğimiz gibi toplum içerisinde bastırılan tüm duygularımızı da harekete geçirebiliriz burada, konusu ne olursa olsun. Sonra her istediğimiz şeye istediğimiz yorumu da yapabiliriz. Parkta, bahçede yapamazdık, çünkü ezerlerdi bizi. Ama burası farklı, kimse tanımıyor bizi burada.
Gerçekten tanımıyor mu?
Zihnimizi okuyan biri aslında bizi gerçekten tanıyan değil midir? Gerçekten tanımayanlar diğerleri.

Dönelim asıl sorumuza şimdi: Sosyal medya nedir?
Hadi gelin, hep beraber, birkaç dakikalığına kapatalım bu ortamları, bırakalım elimizden telefonlarımızı, yeniden düşünelim.
Örn: Kim olursan ol, ne düşündüğünü biliyorum.
24.02.17

Hakan

@hakani

kaymakamın ayırt edici özelliği nedir?

Kanımca, bulunduğu yerde hükümetin temsilcisi olmasıdır.
Örn: The Chymukum: Hükümet Adam
24.02.17

Hakan

@hakani

sosyal medya nedir?

Hiç kimsenin sevmediği ama uğruna herkesin koca koca internet paketlerini ziyan ettiği, e tabi haliyle de herkesin kendini sınırsız bir şekilde özgür hissettiği mecralardır.
Örn: +Sen Cüneyt Arkın değilsin yiğidim, titre ve kendine gel!
-Ama... Nasıl olur?... Ben vpn kullanıyorum?
+Vpn dediğin iki gelin arasındaki kaynana gibidir çocuk. Sana onun lafını taşır, ona senin lafını. Arada olan sana olur:
21.02.17

Hakan

@hakani

sigara içme bahaneleri nedir?

Bkz:
Örn: Örneğe gerek yok, vurdu gol oldu.
21.02.17

Hakan

@hakani

umursamaz insan kimdir?

(Bkz: vurdumduymaz kimdir?
Örn: Bkz:
20.02.17

Hakan

@hakani

20.02.17

Hakan

@hakani

bu insanlar kimdir?

Öznesi sıfat tamlamasından oluşan soru cümlesidir.
Örn: Bu insanlar kimdir? Kimdi yüklem. Kim olan ne? Bu insanlar. O da özne oluyor işte. Sonra hangi insanlar? Bu insanlar. Bu, işaret sıfatı. Demek ki bu insanlar sıfat tamlaması. O zaman buldum... Öznesi sıfat tamlaması olan soru cümlesi.
20.02.17

Hakan

@hakani

kadın nedir?

Kadına obje gözüyle bakanların başlığıdır.
Örn: Tüm feministler, toplanın!
20.02.17

Hakan

@hakani

başkasına cevap yazıp, sana cevap yazmayan insan kimdir?

Kimseyi ilgilendirmeyen kişidir.
Kendinizi büyük görmeyin bu kadar. Başkasına cevap yazıp size cevap yazmayan kişiler de olabilir. Mesela çok enterasan size cevap yazıp başkasına cevap yazmayan kişiler de olabilir.
Örn: Olur öyle.
20.02.17

Hakan

@hakani

kadınların erkeklerde aradığı nedir?

(Bkz: Oturmasını kalkmasını bilmek.)
Örn: Oturmasını kalkmasını öğretme kursumuza 2017 yılı için kayıtlarımız başlamıştır. Siz de kurslarımıza katılın, oturmasını kalkmasını öğrenin, evlenin.
/ 8